View Poll Results: nai?

Voters
12. You may not vote on this poll
  • ναι

    3 25.00%
  • nai

    9 75.00%
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51

Thread: λερωμενα πιατα και μαχαιροπιρουνα

  1. #31
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    παλι καλα που γινονται και τπτ τετοια θρεντ μια φορα τον χρονο να νοιωθουμε λιγο οτι το fora ειναι ζωντανο . Ον τοπικ τωρα , χερια δεν εχετε ; πιρουνια πιατα και μαλακιες .
    Να ερχόμαστε και στο Καντέλα με τις χούφτες μας τότε ρε.

  2. #32
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Εγώ αδειάζω τα υπολείμματα στα σκουπίδια, σκουπίζω λάδια και σάλτσες με χαρτί, και εν συνεχεία αφήνω μεν τα σκεύη μες τον νεροχύτη, αλλά πάντα βρεγμένα/γεμάτα με νερό, για να μουλιάζουν. Από κει και πέρα, με ενοχλεί τρομερά να μαζεύονται άπλυτα εκτός νεροχύτη, οπότε υπό νορμαλ συνθήκες, ανά 1-2 μέρες το πολύ, σίγουρα παίζει λάντζα.

  3. #33
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Neuroscar View Post
    Απευθειας ξεπλυμα ναι, ποτέ ομως μεσα στο νεροχυτη για να μη χρειαζεται πλυσιμο και απο κατω~
    Αμα κανεις αυτο που λεει αποκατω η Ντραμσικ, δεν χρειαζεται σουπερ πλυσιμο στην απο κατω μερια του πιατου, απλα ενα ξεβγαλμα...
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Εγώ αδειάζω τα υπολείμματα στα σκουπίδια, σκουπίζω λάδια και σάλτσες με χαρτί, και εν συνεχεία αφήνω μεν τα σκεύη μες τον νεροχύτη, αλλά πάντα βρεγμένα/γεμάτα με νερό, για να μουλιάζουν. Από κει και πέρα, με ενοχλεί τρομερά να μαζεύονται άπλυτα εκτός νεροχύτη, οπότε υπό νορμαλ συνθήκες, ανά 1-2 μέρες το πολύ, σίγουρα παίζει λάντζα.
    ... ακριβως αυτο ομως. Δε μπορω να βλεπω πιατα ή αλλα πραγματα εκτος νεροχυτη, οποτε κανω αυτη τη διαδικασια κατα βημα.
    Και ολα τα μαχαιροπηρουνα μεσα σε ψηλα ποτηρια, που ειναι γεματα με νερο, στο οποιο εχω ριξει και λιγο υγρο σαπουνι. Μετα το πλυσιμο παιρνει 5 λεπτα

  4. #34
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Και ολα τα μαχαιροπηρουνα μεσα σε ψηλα ποτηρια, που ειναι γεματα με νερο, στο οποιο εχω ριξει και λιγο υγρο σαπουνι.
    Εννοείται!

  5. #35
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ξεκίνησε με προοπτικές για καλτ θρεντ από τα παλιά και κατέληξε συμβουλές της μαίρης παναγιιωταρά για το πλύσιμο τοων πιάτων

    αιδώς αργείοι
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #36
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Χμ, πολλές φορές πλένω τα καλαμάκια π.χ. του φραπέ καλά όπως τα μαχαιροπίρουνα. Μάλλον δεν αξίζει είναι αρκετά φτηνά, αλλά μου χαρίζει την αίσθηση ότι είμαι τσιγκούνης και συνετός.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  7. #37
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    εγώ προσπαθώ να βάζω τις χαρτοπετσέτες μαζί με τα λευκά αλλά συχνά τις βρίσκω κομματιασμένες, καμιά πρόταση για μαλακτικό;

  8. #38
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Να αγοραζεις σκουροχρωμες που δε χρειαζονται πλυσιμο τοσο συχνα

  9. #39
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Τί διαφορά έχει να φας από ένα χρησιμοποιημένο πιάτο από το να αφήσεις ένα πιάτο φαΐ εκτεθειμένο για κάποιες ώρες και να το φας αργότερα;
    Δεδομένου ένα πιάτο που είχε μακαρόνια με σάλτσα πχ ξεραίνεται σε μια ώρα.

  10. #40
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Καλοκαίρι 2011, φεύγω διακοπές 15 μέρες, κλείνω κατά λάθος διακόπτη στον ηλεκτρικό πίνακα που κλείνει και την πρίζα του ψυγείου.
    Γυρίζω και το κλιμακοστάσιο μυρίζει άσχημα. Μπαίνω σπίτι και μυρίζει πολύ άσχημα. Πλησιάζω κουζίνα και χάνω το χρώμα μου... Στην κατάψυξη έχει σαπίσει μισός κόκορας και κανά-δυο κιλά αρνί. Η μυρωδιά δεν είναι απλά του ψοφιμιού, του θανάτου... είναι βιασμός της μύτης από τον Σατανά.
    Είναι αργά το βράδυ και πρέπει να κοιμηθώ... κλείνω όσες πόρτες μπορώ και χαμηλά τις σφραγίζω με βρεγμένες πετσέτες.
    Ξημερώνει. Η ψυχολογία στα Τάρταρα.
    Παίρνω μια απόφαση: Αντί να το πετάξω όπως είναι, θα το αδειάσω στην βεράντα και θα δοκιμάσω να το καθαρίσω.
    ...
    Με διπλά γάντια και μπλουζάκι αλλειμένο με βιξ και δεμμένο γερά στο πρόσωπο κατεβάζω στα σκουπίδια τα περιεχόμενα: Η μυρωδιά παραλύει το νευρικό σύστημα... Αισθάνομαι ότι κάτι με απειλεί, ότι θέλει το κακό μου.
    Το ψυγείο πλένονταν επί τρεις μέρες με σφουγγάρια, λάστιχο ποτίσματος, απορρυπαντικά και χλωρίνη και έμεινε ανοιχτό στον ήλιο δύο εβδομάδες. Στο πάτωμα της κουζίνας υπήρχε και ένας αντίστοιχα εφιαλτικός λέκες από τα ...υγρά προϊόντα της αποσύνθεσης.
    Το ψυγείο μπαίνει σε διαδικασία επανένταξης και για ολόκληρο τον επόμενο χρόνο χαλάω αρκετά λεφτά σε ελληνικό καφέ, μαγειρική σόδα και φυσικά πάμπολα τυποποιημένα προϊόντα που παγιδεύουν οσμές σε ψυγεία κλπ.
    Τα αποσμητικά χώρου χαίρουν και αυτά μεγάλης χρήσης...
    Μετά από δύο χρόνια περίπου, η ανάμνηση της ανόσιας μπόχας στα ρουθούνια μου άρχισε να ξεθωριάζει.
    2015 και το ψυγείο ζει και λειτουργεί ακόμα (μετά από τόση μπουγάδα με χλωρίνη κλπ), η κατάψυξη μυρίζει πλέον από κανά περιστασιακό κατεψυγμένο φασολάκι/ζαρζαβατικό που σκάει απ'το χωριό... και εγώ δηλώνω όρθιος και δυνατός. Νικητής.

    Πείτε τώρα για κανά ξεραμένο τορτελίνι σε πιάτο...
    *rat_poison το'χτισα καλά το θρεντ, τι λες;

    Deafening, painstaking, BB King

  11. #41
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by attila View Post
    αν ξεπλυνεις το πιατο αμεσως μετα τη χρηση γλιτωνεις το 99% του κοπου και του χρονου οταν αργοτερα θα το πλυνεις κανονικα (με σαπουνια και σπουγγαρια) απο'οτι αν το αφησεις ετσι στο νεροχυτη.
    +10000000000000 εννοειται πως το κανω με το οτιδηποτε και μετα το πλυσιμο πιατων μου παιρνει το 1/4 του χρονου αν οχι λιγοτερο
    εγω το κανω απο τοτε που τα αφησα 3 ωρες και ειδα κατσαριδα γιγας στο νεροχυτη(οπου και φωναξα φιλο να τη σκοτωσει, δεν μπορουσε να ανεβει το νιπτηρα, χοντρομπαλου ηταν). οτι πιο τεραστιο εχω δει ποτε, και δεν ειχα και γενικα κατσαριδες. απο τοτε οποτε τρωω με τη μια τα πλαινω ολα. αμεσως
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  12. #42
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Νιώθω την ανάγκη να αναφερθώ στο υπερθεϊκό θρέντ που ο άλλος τραβούσε μαλακία στα φαγητά μέσα και μετά τους έβλεπε να τρώνε, αλλά θα ήμουν οφ τοπικ.

    Σε άλλα νέα, μέγας σκαλοματίας με τα πιάτα σε νεροχύτη. Ναι μεν με έχει φάει ο καπιταλισμός και πλυντήριο πιάτων , αλλά καμιά φορά βγάζω οφφ το πλυντήριο γιατί μόλις φάω πλένω καπάκι ότι λέρωσα.
    Και η παράνοια δεν τελειώνει εδώ, γιατί υπάρχουν φορές που ξέρω ότι θα φάω σε 5 ώρες πάλι και δεν θέλω να λερώσω άλλο πιάτο/μαχαίρι/πιρούνι και όπως είναι τα βάζω στο ψυγείο ... γιατί ψυγείο δεν ξέρω, πιστεύω ότι είναι σέιφ.
    Η πλάκα είναι ότι τα κάνω όλα αυτά από σκάλωμα μιας και γενικά δεν σιχαίνομαι σχεδόν τίποτα και ποτέ δεν νιώθω ότι κινδυνεύω από μικρόβια και ασθένειες.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #43
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Από το '87 στο πατρικό μου υπάρχει:



    και προφανώς, έχοντας μεγαλώσει γνωρίζοντας την επική διευκόλυνση που παρέχει, το 2013 έβαλα και στο δικό μου σπίτι. Τα σκουπίδια του σπιτιού είναι μόνο ανακύκλωση και κωλόχαρτα/πάνες και διάφορα_άλλα_άοσμα_σκουπίδια, ενώ το πλύσιμο των πιάτων και μαχαιρωπήρουνων/chopsticks γίνεται σχεδόν με το που σηκωθούμε από το τραπέζι, για τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Μόνο κανένα ποτήρι για νερό ίσως μείνει στο τραπέζι για επαναχρησιμοποίηση, αλλά αν μπει οτιδήποτε άλλο, θα πλυθεί κι αυτό. Βεβαίως, υπάρχει και πληντύριο πιάτων που χρησιμοποιείται περίπου 2 φορές τη βδομάδα, μετά από μεγάλα τραπεζώματα ή δύσκολα μαγειρέματα με πολλά κλαπατσίμπαλα.

    Heed my word, though. "ΣΚΟΥΠΙΔΟΦΑΓΟΣ"
    Last edited by OniBocho; 27-10-2015 at 09:38.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #44
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    εσείς που πλένετε τα πιάτα αμέσως μετά που θα φάτε φαντάζομαι δεν είσαστε καπνιστές.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Σιχαινόμουν το πλύσιμο των πιάτων, οπότε σταμάτησα να τρώω. [...] Πες όχι στα ημίμετρα, ριζοσπάστικοποιήσου.
    -Ραούλ Βάνεγκεμ, Η επανάσταση της καθημερινής ζωής

Similar Threads

  1. ψαχνω σπασμενα πιατα
    By BURNIN AMBITION in forum Musicians Chat
    Replies: 9
    Last Post: 09-03-2012, 18:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •