Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Σκληρός δίσκος και καθάρισμα σκουπιδιών

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Σκληρός δίσκος και καθάρισμα σκουπιδιών

    Εδώ πέρα στο εταιρικό πισί έχω ένα θέμα. Έχει σκληρό δίσκο 150GB και για κάποιον ανεξήγητο λόγο κάτι τρώει το χώρο του δίσκου λίγο-λίγο κάθε μέρα εδώ και μήνες. Κάποτε είχε 50GB ελεύθερα και έχω φτάσει τώρα να έχω 500ΜΒ και να μου βγαίνει συνέχεια μήνυμα για λίγο χώρο στο δίσκο κλπ. Έχω κοιτάξει τα πάντα, σβήνω συνέχεια ό,τι βρίσκω από cache, temp κλπ, αυτό το σκωροφάγωμα συνεχίζεται. Δεν δουλεύω και δεν αποθηκεύω μεγάλα αρχεία, μόνο αρχεία Excel, Word και τρέχω το πληροφοριακό σύστημα της υπηρεσίας σε Firefox. Το λειτουργικό είναι ΧΡ. Έχω τρέξει το disk cleanup και δεν κάνει δουλειά, μένει στάσιμο σε ένα σημείο για 3 ώρες. Εχω τσεκάρει και άλλους υπολογιστές εδώ πέρα και δε βρήκα κάποιον άλλο να έχει το ίδιο πρόβλημα. Πείτε κάτι οι γνωρίζοντες, πού βρίσκονται άχρηστα αρχεία temporary ή cahed μνήμης να τα σβήσω; Τι άλλο μπορώ να κάνω; Σημειωτέον, έχω δικαιώματα admin, αλλά ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος σε πανελλήνιο δίκτυο, οπότε δεν έχω και απεριόριστα δικαιώματα.
    Δε γίνεται να έρχομαι κάθε μέρα και να βλέπω το χώρο να μειώνεται χωρίς να έχω προσθέσει τίποτα καινούριο, κάπου θα συσσωρεύονται συνεχώς σκουπίδια και δεν τα βρίσκω.

  2. #2
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    - Στη μάνα σου το 'πες;

    Υπάρχει περίπτωση να κρατάει κάποιο log file, κάποιο swap file κάτι που να μεγαλώνει με τη χρήση; Το PC μένει συνεχώς σε λειτουργία ή το κλείνεις κανονικά όταν σχολάς; Ρωτάω γιατί αυτό θα μπορούσε, σε συνδυασμό πχ με λίγη μνήμη RAM να τρώει χώρο από τον δίσκο -που ούτως ή άλλως είναι μικρός, άρα το "πρόβλημα" φαίνεται εντονότερο- καθώς πχ το swap file μπορεί να μεγαλώνει.

    Θεωρητικά σε ΧΡ ψάχνεις στα temporary internet files και στον φάκελο temp του φακέλου windows. Κι ότι σου καθαρίζει το disk cleanup, αυτά που προανέφερες. Υπάρχει περίπτωση κάποιο από τα προγράμματα που τρέχετε εκεί να κρατάει συχνά log files? Βέβαια, είπες ότι μάλλον δε συμβαίνει σε άλλα μηχανήματα.

    Σημείωσε ότι αυτά που σου λέω ισχύουν για έναν δίσκο που λειτουργεί σωστά και δεν έχει κάποιο hardware πρόβλημα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #3
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    εγώ πρώτα ξεκινάω και βλέπω ποιο φολδερ είναι εκτός λογικής μεγάλο, και σιγά σιγά μπαίνω πιο μέσα μέχρι να βρω τι είναι αυτό το μεγάλο
    Ψάχνοντας -για σένα και μόνο- για κάποιο ανάλογο θέμα βρήκα αυτό το τουλ http://windirstat.info/ το οποίο δεν το γκούγκλαρα για να σου πω αν είναι σέιφ ή όχι
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #4
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    εγώ πρώτα ξεκινάω και βλέπω ποιο φολδερ είναι εκτός λογικής μεγάλο, και σιγά σιγά μπαίνω πιο μέσα μέχρι να βρω τι είναι αυτό το μεγάλο
    Ψάχνοντας -για σένα και μόνο- για κάποιο ανάλογο θέμα βρήκα αυτό το τουλ http://windirstat.info/ το οποίο δεν το γκούγκλαρα για να σου πω αν είναι σέιφ ή όχι
    Οκ το λένε safe το πρόγραμμα, αλλά προσέχεις τι σβήνεις
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Logs, restore points, backup files; Ψάξου.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Ναι γενικα οι καθαριστες θελουν προσοχη γιατι σβηνουν πραματα που δε πρεπει πολλες φορες, επειδη μπορει να εχεις καιρο να τα πειραξεις η επειδη μπορει να τα θεωρησουν αχρηστα.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  7. #7
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Μήπως το πληροφοριακό σύστημα της εταιρείας έχει γεμίσει το firefox με δεδομένα? Ξέρω απλό, αλλά το 'χω δει με τα μάτια μου και δεν πίστευα το μέγεθος της σαβούρας που είχε μαζευτεί.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  8. #8
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    http://www.piriform.com/ccleaner

    freeware προγραμματάκι πλήρως παραμετροποιήσιμο. Το ρυθμίζεις σε ποιες εφαρμογές και σε ποια σημεία να εστιάσει και το βάζεις να σκανάρει για σαβούρα.
    Το πολύ σε ένα λεπτό θα σου έχει βγάλει αναφορά για το που βρίσκεται η σαβούρα. Δεν σβήνει τίποτα αν δεν του πεις. Μπορείς απλά να το βάλεις για να δεις
    την αναφορά των σαβουροαρχείων που θα σου βγάλει.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  9. #9
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Tsekare tous fakelous program files, windows, kai documents and settings. Kobw to laimo mou oti kapoios apo autous 8a einai terastios se mege8os. Bres ton ypofakelo pou exei abnormal size kai google it.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  10. #10
    Won't Bow Neron's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Between
    Posts
    2,059

    Default

    Μπες εδώ
    C:\Users\<το_username_σου>\AppData\Local\Temp
    και εδώ
    C:\Windows\Temp
    και διέγραψε ο,τι έχει μέσα.
    Κατέβασε και το TreeSize Free από εδώ https://www.jam-software.com/freeware/
    και θα σου δείξει αναλυτικά τα folders με τα μεγέθη.
    "Don't sweat the petty things and don't pet the sweaty things".
    George Carlin

  11. #11
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    bale linux
    Let The Freak Flag Fly!

  12. #12
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    googlare tfc. temporary file cleaner. portable. gamaei
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  13. #13
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Βήμα 1) Εγκατέστησε CCleaner
    Βήμα 2) Εκτέλεσε το Cleaner*
    Βήμα 3) Εκτέλεσε Tools -> Disc Analyzer
    Βήμα 4) Τσέκαρε τα μεγαλύτερα αρχεία που καταλαμβάνουν χώρο στον σκληρό σου.

    Αν τα ξέρεις κάντα κουμάντα.
    Αν δεν τα ξέρεις:

    Βήμα 1) Αν τα αρχεία με μεγάλο όνομα είναι τα Pagefile.sys και Hiberfil.sys, με ένα google search θα βρεις αναλυτικότατες πληροφορίες για το τι να κάνεις.




    *Ξετίκαρε αν θες την επιλογή να σου σβήσει cookies και κωδικούς και γενικά οτιδήποτε από τον Browser σε περίπτωση που δεν τους θυμάσαι. Σε συμβουλεύω να σβήσεις τα πάντα εκτός από τους κωδικούς. Όταν θα ξανανοίξεις τον browser θα σου ζητήσει log in, αλλά θα έχει αποθηκευμένους τους κωδικούς που έχεις αποθηκεύσει.

  14. #14
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις, ας μείνει το topic ως αναφορά σχετικά. Τελικά βρήκα άκρη εντελώς χειρωνακτικά, σε κάτι άβαθα folders του συστήματος, υπήρχαν εκεί κάτι τεράστια chunks απροσδιόριστου τύπου (χωρίς επεκτάσεις δλδ), συνολικού μεγέθους κάπου 50GB. Έφαγαν delete χωρίς δεύτερη σκέψη και ησύχασα. Τσεκάρω ακόμη στο συγκεκριμένο folder πότε-πότε, δεν έχει επανεμφανιστεί κάτι παρόμοιο ακόμα. Θα παρακολουθώ όμως...

  15. #15
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Στηριζω Σωτο και Good Son, το ccleaner ειναι εξαιρετικο προγραμματακι. Κανε και κανα defrag btw

Similar Threads

  1. ΣΚΛΗΡΟΣ
    By animae in forum PC & Games
    Replies: 11
    Last Post: 15-07-2011, 04:35
  2. Καθάρισμα μπράτσου
    By chris_boss in forum Musicians Chat
    Replies: 26
    Last Post: 18-09-2010, 21:23
  3. dvd ή σκληρός?
    By dopefiend in forum PC & Games
    Replies: 11
    Last Post: 18-01-2010, 23:21
  4. Σκληρός δίσκος καπουτ
    By Vicotnik in forum PC & Games
    Replies: 8
    Last Post: 31-03-2008, 09:36
  5. σκληρός δίσκος
    By Raven Lord in forum PC & Games
    Replies: 6
    Last Post: 02-05-2004, 16:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •