Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Αγορά οθόνης?

  1. #1

    Default Αγορά οθόνης?

    Κυρίως για gaming και browsing - μέχρι 200 ευρά.
    Θέλω να μείνω μακριά από Samsung, κατα τ'άλλα δεν έχω ιδέα από μάρκες.

    Skroutz προτείνει αυτές:
    https://www.skroutz.gr/s/2445078/Asus-VE228HR.html
    https://www.skroutz.gr/s/4195788/Asus-VS247NR.html
    https://www.skroutz.gr/s/4263640/Asus-VS247HR.html

    σε πόσες ίντσες να πάω? το κρανίο μου συνήθως έχει απόσταση 50cm απ'την οθόνη, ίσως και λιγότερα.

    απόψεις? προτάσεις?
    tt0274518

  2. #2
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Πριν κανα 6μηνο ήμουνα στη φάση αυτή. Αυτό το οποίο είδα είναι ότι όποια οθόνη έβλεπα στις 21 ίντσες δίπλα δίπλα με το μοντέλο της στις 24 ήταν πιο "αραιά" χρώματα και γενικά λιγότερο καλή απεικόνιση. Δεν ξέρω αν εξηγείται και πιο "επιστημονικά" αυτό ή αν ήταν εντύπωσή μου μόνο, αλλά κατέληξα στις 21".

    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι οθόνη συγκεκριμένα από skroutz ή οπουδήποτε online που δεν την έχεις δει εσύ από κοντά ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ όσο κι αν ωραία φαίνονται τα χαρακτηριστικά και η τιμή. Οθόνη που θα πάρεις θα την έχεις δει πρώτα display με τα μάτια σου γιατί μπορεί αυτό που διάβασες να μην ικανοποιεί το δικό σου το μάτι.

    Πολύ σωστά μακριά από samsung (κατά τα άλλα αγαπημένη εταιρεία) γιατί επιμένει ηλιθιωδώς στις TN οθόνες (τουλάχιστον στα φθηνά μοντέλα) αγνοώντας τις IPS που είναι πολύ καλύτερες. Κάπως έτσι κατέληξα σε LG η οποία σε θέματα απεικονίσεως όσο και να το έψαξα σε σύγκριση με ΠΟΛΛΕΣ οθόνες, τουλάχιστον στο δικό μου το μάτι, πάντα ξέφευγε.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  3. #3
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    1. Οι IPS δεν είναι καλύτερες για gaming.

    2. Γιατί όχι Samsung;

    3. Θεωρώ ότι 24'' είναι το ιδανικό μέγεθος για οθόνη γραφείου (εγώ έχω 27'' και το μετανιώνω πού και πού).
    Life begins at 45°.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    1. Οι IPS δεν είναι καλύτερες για gaming.

    2. Γιατί όχι Samsung;

    3. Θεωρώ ότι 24'' είναι το ιδανικό μέγεθος για οθόνη γραφείου (εγώ έχω 27'' και το μετανιώνω πού και πού).
    2. Μου εμφάνισε πρόβλημα το οποίο googlara και έχουν πάνω από 20 μοντέλα της - γιατί να ξαναπάρω samsung?
    tt0274518

  5. #5
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Επειδή είναι ίσως οι καλύτερες budget οθόνες που μπορείς να πάρεις. Υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες σίγουρα. Αλλά γενικά βγάζει εξαιρετικές οθόνες/τηλεοράσεις.

    Στα λεφτά που δίνεις, δε νομίζω ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές. Πάρε κάποια επώνυμη, στη διάσταση που προτιμάς και είσαι οκ.

    ΥΓ. Έχω 27'' Samsung. Πριν είχα 22'' Samsung. Ποτέ κανένα πρόβλημα και εξαιρετικό value-for-money.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Και TN. Δες μία TN της Samsung δίπλα - δίπλα με μία IPS (εγώ το έκανα με LG) και θα καταλάβεις ότι τα λόγια είναι περιττά.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  7. #7
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Αν δεν τις δεις δίπλα-δίπλα, όμως, δε θα σε νοιάξει ποτέ αν το καπέλο του super mario φαίνεται #F00000 ή #D00000. Για gaming, παίρνεις TN, period. Κατά προτίμηση 120Hz. Δεν είναι στο budget σου, βέβαια, απλά λέω.

    Οι IPS έχουν καλύτερα χρώματα και μεγαλύτερες γωνίες θέασης. Τίποτα από τα οποία δε σε ενδιαφέρει για gaming/browsing. Αν ασχολείσαι με γραφικά (όπου η λεπτομέρεια στα χρώματα μετράει) ή ταινίες, ναι, οι IPS είναι μονόδρομος.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Πάρε οθόνη με IPS. Σε αυτά τα λεφτά, κυρίως LG θα βρεις. Οπότε ανάλογα τις ίντσες πάει και η τιμή. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ίδια εκτός από το πλαίσιο της οθόνης. Μερικές δεν έχουν για να μπορείς να βάζεις οθόνες δίπλα δίπλα και να έχεις συνεχόμενη εικόνα, πράμα που δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει μαν μου.
    Πάνε σε κάνα μαγαζί, τσέκαρε από κοντά και κάνε τα κουμάντα σου.

  9. #9
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Αν δεν τις δεις δίπλα-δίπλα, όμως, δε θα σε νοιάξει ποτέ αν το καπέλο του super mario φαίνεται #F00000 ή #D00000. Για gaming, παίρνεις TN, period. Κατά προτίμηση 120Hz. Δεν είναι στο budget σου, βέβαια, απλά λέω.

    Οι IPS έχουν καλύτερα χρώματα και μεγαλύτερες γωνίες θέασης. Τίποτα από τα οποία δε σε ενδιαφέρει για gaming/browsing. Αν ασχολείσαι με γραφικά (όπου η λεπτομέρεια στα χρώματα μετράει) ή ταινίες, ναι, οι IPS είναι μονόδρομος.
    Δεν έχουμε και 2007 ε. Οι IPS έχουν σχετικά μικρό latency πια με αρκετά καλύτερη ποιότητα εικόνας. Στον μέσο χρήστη δε θα κάνει καμία διαφορά το αν ένα μονιτορ έχει 1,2 ή 6ms διαφορά. Εκτός και αν πηγαίνει για CS:GO ESL ή παγκόσμια SF4 tourneys ξέρω'γω.
    Ο μόνος λόγος για TN είναι αν κάποιος θέλει φτηνά 120hz. Που κι εκεί όμως θες μηχάνημα που να σηκώνει απο πίσω 120FPS ή κάποιο είδος a-sync.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  10. #10

    Default

    prin 5 xronia agorasa mia metaxeirismeni 27ara dell apo to ebay

    pernontas to pleonektima tou dell service rma gia flagship montela kateliksa me aytin http://www.skroutz.gr/s/2830057/Dell...yphrase=u2713h opou th poulisa logo anagki xrimatwn

    kai meta apo polu leptomeres psaksimo agorasa to super psagmeno montelo http://www.ebay.co.uk/itm/Dell-S-Ser...128e6#shpCntId

    xwris polla polla makran h kaluteri othoni pou xrisimopoiisa ever, mporei na sto epiveveosei kai o torinos katoxos vikotnis

    pata buy it now me pathos, den aksizei tipote allo

  11. #11

    Default

    plitser de ksero pos ta kataferneis alla dineis consistenly tis xeiroteres simvoules sta kompiouters

  12. #12
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Μόνο για γνώστες.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Firestorm View Post

    kai meta apo polu leptomeres psaksimo agorasa to super psagmeno montelo http://www.ebay.co.uk/itm/Dell-S-Ser...128e6#shpCntId

    xwris polla polla makran h kaluteri othoni pou xrisimopoiisa ever, mporei na sto epiveveosei kai o torinos katoxos vikotnis

    pata buy it now me pathos, den aksizei tipote allo
    H eizo 2441W που αγόρασα πριν 8 χρόνια, στην κάνει σκόνη

    Κατ' εμέ μην πέσεις κάτω από 24 ίντσες, όπου η native 1920*1200 ανάλυση είναι το ομορφότερο non4K πράγμα που θα δεις σε pc. Τη στιγμή μάλιστα που οι διαφορές τιμής ανάμεσα σε 21' και 24' δεν είναι τεράστιες. Για αρκετά budget οθόνες πάντως, οι AOC δεν είναι διόλου κακές.

    Αυτή που προτείνει ο Firestorm είναι δυνατή, όπως και το 24αρι μοντέλο της ΗΡ.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #14

  15. #15
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Καλά τώρα διαφορές 2ms με 8ms response time σε average χρήση είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Αν έχεις σκοπό να γίνεις hardcore gamer δε θα διάλεγες οθόνη μέχρι 200 ευρώ εξ' αρχής, οπότε το response time είναι το λιγότερο. Σε αυτά τα λεφτά καλύτερα να διαλέξεις ποιότητα εικόνας και ευκρίνεια.

    +1 και για μένα για την επιλογή του firestorm, απλά με προβληματίζει λίγο γιατί είναι used και πρέπει να έρθει απ' έξω.
    Αν σε παίρνει να μαζέψεις λίγα λεφτά ακόμα, πήγαινε γι' αυτή: http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell...rp-U2414H.html
    Έχω χρησιμοποιήσει το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο για δουλειά/ταινίες/gaming και όλα φαινόταν γαμώ. Οπότε αυτή θα είναι ανώτερη (κρίνοντας και από τα reviews).

Similar Threads

  1. Αγορά τηλεόρασης
    By Entrancemperium in forum PC & Games
    Replies: 33
    Last Post: 06-10-2016, 14:44
  2. αγορά πληκτρολογίου
    By supermachoman in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2015, 16:40
  3. Αγορά οθόνης PC-τηλεόρασης
    By ypersyntelikos in forum PC & Games
    Replies: 2
    Last Post: 17-02-2013, 16:55
  4. Αγορά Projector.
    By Tonosalata in forum PC & Games
    Replies: 14
    Last Post: 26-12-2010, 22:12
  5. Αγορα οθονης
    By jack the ripper in forum PC & Games
    Replies: 20
    Last Post: 15-03-2007, 19:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •