Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39

Thread: Sicario (2015)

  1. #1
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default Sicario (2015)

    Καινούριος Dennis Villeneuve (Incendies, Prisoners κτλ) με Emily Blunt και Del Toro. Παίζει κι ο Jon Bernthal ο οποίος στο Walking Dead μου φαινόταν μαλάκας, αλλά από προχτές που τον είδα στο "Me And Earl..." μου άρεσε αρκετά.

    http://www.imdb.com/title/tt3397884/
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  2. #2
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    μιλάμε για την ταινία της χρονιάς (όπως το prisoners του ίδιου ήταν χαλαρά η αντίστοιχη το 2013). φο βε ρές εικόνες και τρομακτικά καλός ντελ τόρο, ο τύπος πραγματικά ξέρει να φτιάχνει θρίλερ με την κυριολεκτική έννοια, δεν υπάρχει δευτερόλεπτο χαλάρωσης (και σήμερα ανακοινώθηκε επίσημα ότι γυρνάει το blade runner 2).

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    ^Συμφωνώ απολύτως, το είχα δει πριν κάμποσο καιρό και είχα ξεχάσει να γράψω. Del Toro όντως φοβερός, Blunt επίσης λατρεία, Brolin αξία. Γενικό στήσιμο/ατμόσφαιρα 10/10.

  4. #4
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    yup.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  5. #5
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    τολμώ να πω ότι ο Dennis Villeneuve είναι ο αφρός αυτήν την εποχή. Δεν με έχει απογοητεύσει ούτε μια φορά.
    (παίζει και το Polytechnique με ελληνικά λόγια για όσους δεν το έχουν δει
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #6
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Καταφτάνω να συνυπογράψω κι εγώ! Φοβερή ατμόσφαιρη, σκοτεινή και "πνιγηρή" αλλά ...πρωτότυπη, με φρέσκια ματιά. Del Toro σαρρώνει και μόνο που υπάρχει στο πλάνο, απλά δεν μπορεί να απογοητεύσει αυτός ο άνθρωπος, δηλώνω φανμπόης αρρωστημένος και αμετανόητος.
    Η ευχάριστη "έκπληξη"... η Emily Blunt. Ερμηνεία πολύ στιβαρή, που σε αγκιστρώνει και ταυτόχρονα ένας χαρακτήρας πολύ ιδιαίτερος, να ισορροπεί διαρκώς μεταξύ συναισθηματικής σταθερότητας και κατάρρευσης...

    *Δόκιμα να αναφέρω την αναπάντεχη καψούρα που έπαθα με την Blunt ε... φυσικά κι επόμενα, πέρα από την εξωτερική εικόνα, είναι ο ρόλος της τέτοιος που ενώ ο χαρακτήρας είναι τεχνικά ασυνήθιστος, μας επιτρέπεται να δούμε αρκετές συναισθηματικές και προσωπικές πτυχές του. Σαν επακόλουθο, προσφέρεται μεγάλη οικειότητα στον θεατή (σε εμένα τουλάχιστον λολ) και έτσι, λογικό είναι, σου γίνεται ιδιαίτερα συμπαθής ο χαρακτήρας...

    Deafening, painstaking, BB King

  7. #7
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    δεν σε ξερω, αλλα αξιζει να την προσεξεις και στο Edge of Tomorrow, που ειναι συμπαθητικο action sci-fi

  8. #8
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Ούτε εγώ σε ξέρω, αλλά με αφόρμη το Sicario... είδα πρόσφαρα και το Edge Of Tomorrow!

    Πράγματι δεν απογοητεύτηκα, είναι και σε αυτό πολύ καλή! Αν συνέκρινα ρόλους, θα έλεγα ότι ο χαρακτήρας της στο Sicario είναι έτσι γραμμένος που τον βρίσκω πολύ πιο περίπλοκο και ενδιαφέρων. Αλλά και στο (πολύ ωραίο) Edge Of Tomorrow... δυσκόλα την ξεχνάς, για άλλους λόγους.
    Spoiler

    Θα τρελαθούμε τελείως τώρα... δεν περίμενα ποτέ να δω τόσο λάγνα τους... τρικέφαλους σε μια γυναίκα...

    Deafening, painstaking, BB King

  9. #9
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    κατι ελειπε , δλδ εκει που εχτισε ατμοσφαιρα και λιγο πηρες να παρεις πρεφα χαρακτηρες , τελειωσε ... επισης η πρωταγωνιστρια οχι κομαντο , με αυτο το χερακι ουτε g3 δε μπορει να σηκωσει .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  10. #10

    Default

    Εδώ απλώς να πούμε πως η ταινία προς το τέλος έγινε αμερικανιά, με τον Del Τoro να γαμει και να δέρνει, ως άλλος βαν Νταμ. Εντάξει, δεν έχω πρόβλημα με αυτά, αλλά από τον Βιλνέβ περίμενα κάτι (ξανά) το διαφορετικό. Στο κομμάτι της σκηνοθεσίας, πλάνα, η ατμόσφαιρα στα σύνορα, κλπ, ο άνθρωπος, έτσι απλά, δημιουργεί τέχνη. Καλή ήταν, αλλά δεν συγκρίνω με Prisoners ή Incendies. Και σίγουρα όχι καλύτερη της χρονιάς, όταν έχουν βγει Revenant και Hatefull 8.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  11. #11

    Default

    Να πω κι εγώ ότι είχα μεγάλες προσδοκίες μετά τα σχόλια σας παρότι δεν εχω δει άλλη του Βιλνέβ. Συμφωνώ ότι τα πλάνα και η ατμόσφαιρα ήταν κορυφή. Σε κάθε νέα "τοποθεσία" σε έκανε να νιώθεις άβολα, όπως δηλαδή και η πρωταγωνίστρια. Προς το τέλος με χάλασε και μένα για το λόγο που λέει ο τσιμπουκλανο

    Spoiler
    δηλαδή ένας αλλοδαπός εξωτερικός σύμβουλος (πρώην εισαγγελέας) ξεγελάει FBI, πεντάγωνο, CIA κλπ και τους χρησιμοποιεί για να πάρει εκδίκηση για την οικογένεια του; λίγο τραβηγμένο

  12. #12
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Spoiler
    δε νομίζω ότι ξεγέλασε κανέναν, εξήγησε και ο brolin ότι προτιμούν να έχει το μονοπώλιο μία μαφία με την οποία τα κανονίζουν πιο εύκολα (και είναι και μια ήπειρο πιο χαμηλά) παρά ανταγωνισμό και τα όσα παρελκόμενα. η cia τον χρησιμοποίησε


    το hateful eight δεν είναι η καλύτερη ταινία του δεκέμβρη btw

  13. #13
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Να πω κι εγώ ότι είχα μεγάλες προσδοκίες μετά τα σχόλια σας παρότι δεν εχω δει άλλη του Βιλνέβ. Συμφωνώ ότι τα πλάνα και η ατμόσφαιρα ήταν κορυφή. Σε κάθε νέα "τοποθεσία" σε έκανε να νιώθεις άβολα, όπως δηλαδή και η πρωταγωνίστρια. Προς το τέλος με χάλασε και μένα για το λόγο που λέει ο τσιμπουκλανο
    δες οπωσδήποτε το Incendies

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Spoiler
    δηλαδή ένας αλλοδαπός εξωτερικός σύμβουλος (πρώην εισαγγελέας) ξεγελάει FBI, πεντάγωνο, CIA κλπ και τους χρησιμοποιεί για να πάρει εκδίκηση για την οικογένεια του; λίγο τραβηγμένο
    Spoiler
    ε όχι, δεν τους ξεγέλασε, οι CIA μέσα στο κόλπο ήταν (τουλάχιστον ο Matt Graver και όσοι χρειάζονταν να ξέρουν), στο FBI και συγκεκριμένα για τους 2 πράκτορες που συμμετείχαν έστησαν το στόρι
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  14. #14
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Spoiler
    δηλαδή ένας αλλοδαπός εξωτερικός σύμβουλος (πρώην εισαγγελέας) ξεγελάει FBI, πεντάγωνο, CIA κλπ και τους χρησιμοποιεί για να πάρει εκδίκηση για την οικογένεια του; λίγο τραβηγμένο
    Spoiler
    Αν κατάλαβα καλά, η CIA, το πεντάγωνο κτλ, ήταν μέσα στο κόλπο, ώστε να κερδίσουν κάποιον έλεγχο στο κολομβιανό καρτέλ, σαν αντάλλαγμα για τη βοήθειά τους στο να πάρει την εκδικησούλα του ντελ τόρο.


    Καλό ταινιάκι, όπως τα είπατε, φοβερή ατμόσφαιρα και σκηνοθεσία. Η σκηνή παραλαβής του έτσι μέχρι και να επιστρέψουν στη βάση, ζομγκ. Σαν υπόθεση/πλοκή οκ, δεν τρελάθηκα κιόλας.

    Κατά τ'άλλα

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    δες οπωσδήποτε το Incendies

  15. #15

    Default

    Spoiler
    ναι, ναι, δίκιο έχετε σε αυτό. αλλά και πάλι η φάση που πυροβολεί γρηγορότερα από τη σκιά του μου προκάλεσε μια αμηχανία

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 18-10-2015, 12:58
  2. ΨΧ 2015 Παρ 11 Σεπ 2015 - Σαβ 12 Σεπ 2015
    By babality in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 11-09-2015, 05:55
  3. [Cinema] Mad Max (2015)
    By Urlic in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 33
    Last Post: 27-07-2015, 11:14
  4. New Long Fest 2015 ~ 18-19 Ιουλίου 2015 (νιου λονκ)
    By KoiliaSamprela in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 18-07-2015, 19:17
  5. Replies: 0
    Last Post: 25-05-2015, 18:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •