Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 171

Thread: Ξανακυβέρνηση Αλέξη Τσίπρα

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Οκ, τσιμπάω εγώ. Γιατί είναι το πραγματικό της όνομα;

  2. #17
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Όχι σοβαρά γιατί τσιμπάς, έτσι λέγεται εδώ και δεκαετίες. Διαπλανητικά.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Μπα. Επίσης, "με το πραγματικό της όνομα" προφανώς παραπέμπει στο πώς πρέπει να λέγεται και όχι στο πώς λέγεται. Τώρα, αν εννοείς ότι πρέπει να λέγεται Μακεδονία επειδή λέγεται (και στο οποίο κάνεις λάθος) Μακεδονία, τότε οκ, δεν υπάρχουν πολλά να κουβεντιαστούν.

  4. #19
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ο κοσμος διαφωνει μαζι σου ασιμουλη, και δεν ειναι τοσο απλο: https://en.wikipedia.org/wiki/Macedo..._organisations
    Εκτος αν εννοεις οτι διαπλανητικα σημαινει χωρις τη μη Σλαβικη-Σοβιετικη Ευρωπη, το Μεξικο, την Αυστραλια και μερικες ακομα χωρες.
    Επισης το ΝΑΤΟ, τον ΟΗΕ, την Ευρωπαικη Ενωση, και καθε επισημο φορεα.
    Last edited by FIXXXER; 16-03-2016 at 01:40.

  5. #20
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    η χώρα λέγεται Μακεδονία απ όλους εκτός απο επίσημα.Κοινώς ο κόσμος το χει τουμπανο και μεις κρυφο καμάρι
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #21
    Member pitsirikos's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Αγία Λουκία
    Posts
    98

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    η χώρα λέγεται Μακεδονία απ όλους εκτός απο επίσημα.Κοινώς ο κόσμος το χει τουμπανο και μεις κρυφο καμάρι
    Αυτό ακριβώς.

  7. #22
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Για κάποιο λόγο νομίζω ότι όλοι οι homo sapiens τη λένε στη καθομιλουμένη μακεδονία. Εκτός από τους (περισσότερους, όχι όλους) ελληνικής καταγωγής homo sapiens που είναι δύσκολο να ερμηνεύσει κανείς γιατί αλλά έχουν γίνει απόπειρες.

    O χάρτης του φίξερ είναι 10 15 σύμμαχοι της ελλάδας για official purposeς είναι για τους διπλωμάτες αυτά.

    Δεν ξέρω τι είναι σωστό ή όχι να λέγεται, ξέρω ότι αποκαλείται έτσι. Ούτε ξέρω αν η φινλανδία είναι σωστό να λέγεται φινλανδία ή η γουαδελούπη γουαδελούπη.

    Οπότε κλάιν μάιν ένας έλληνας υπουργός δεν χρησιμοποίησε επίσημη διπλωματική γλώσσα. So what, άπειροι κρατικοί αξιωματούχοι λένε σκόπια (παντελώς σλανγκ αλλά κανείς δεν ενοχλείται).
    Last edited by asimoulis; 16-03-2016 at 01:59.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  8. #23
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Το σίγουρο είναι πως οι μισοί κάτοικοι της δε θέλουν να την ονομάζουν Μακεδονία και αυτοί να αποκαλούνται Μακεδόνες.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  9. #24
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    source
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Υποθέτω πως επίσης δεν ξέρεις αν είναι σωστό το Ισραήλ να σουλατσάρει σε Δυτική Όχθη και Γάζα, δεν ξέρεις αν αν είναι σωστό να ελέγχεται η μισή Συρία από τους πιθήκους και ο κόσμος όλος από τους καπιταλιστάς. Υποθέτω πως απλώς ξέρεις ότι αυτά συμβαίνουν;

  11. #26
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Έχεις δίκιο είπα μαλακία. Είναι σωστό να λέγεται μακεδονία γιατί ο καθένας έχει δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται και οι συγκεκριμένοι έχουν αυτοπροσδιοριστεί από παλιά. Εϊναι ολόσωστο. Και το κόλλημα της ελλάδας είναι γιατί είναι ένα κράτος τραμπούκος με τους μικρότερους γείτονες.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  12. #27
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Για κάποιο λόγο νομίζω ότι όλοι οι homo sapiens τη λένε στη καθομιλουμένη μακεδονία. Εκτός από τους (περισσότερους, όχι όλους) ελληνικής καταγωγής homo sapiens που είναι δύσκολο να ερμηνεύσει κανείς γιατί αλλά έχουν γίνει απόπειρες.

    O χάρτης του φίξερ είναι 10 15 σύμμαχοι της ελλάδας για official purposeς είναι για τους διπλωμάτες αυτά.

    Δεν ξέρω τι είναι σωστό ή όχι να λέγεται, ξέρω ότι αποκαλείται έτσι. Ούτε ξέρω αν η φινλανδία είναι σωστό να λέγεται φινλανδία ή η γουαδελούπη γουαδελούπη.

    Οπότε κλάιν μάιν ένας έλληνας υπουργός δεν χρησιμοποίησε επίσημη διπλωματική γλώσσα. So what, άπειροι κρατικοί αξιωματούχοι λένε σκόπια (παντελώς σλανγκ αλλά κανείς δεν ενοχλείται).
    Το θεμα ειναι πως η Φινλανδια και η Γουαδελουπη δε θελουν να αποκαλουνται Τεξας ή Ελλαδα ή Μακεδονια ή Βορεια Ντακοτα. Εχουν μοναδικη ονομασια, και αρα δεν υπαρχει κανενα προβλημα με κανεναν αλλον, ουτε εχει γινει παγκοσμιως θεμα εδω και 25 χρονια το ονομα τους. Να ναι καλα οι καταπληκτικοι Ελληνες πολιτικοι της δεκαετιας του 90, που δεν ηθελαν να αποκαλειται Βορεια Δημοκρατιας της Μακεδονιας, και τωρα οι homo sapiens που αναφερεις την αποκαλουν Μακεδονια.

    Αλλο καθομιλουμενη, αλλο επισημη διπλωματικη γλωσσα. Το να μην καταλαβαινεις τι αντικτυπο μπορει να εχει οταν ενας υπουργος μιας χωρας που πασχιζει εδω και 20 χρονια το να μην περασει ως επισημο ονομα το "Μακεδονια" ειναι ακριβως αντιθετο με τη λογικη σου, που λεει πως "ε αφου ετσι ολοι το λενε, ετσι λεγεται". Ειναι και τα δυο απλο common sense. Για τον ιδιο λογο οι αξιωματουχοι που λες την αναφερουν ως Σκοπια, κι οχι για να ειναι επισημοι και να χρησιμοποιουν "σωστη γλωσσα". Αλλιως θα επρεπε ολοι να τους λεμε FYROM, οπως δηλαδη ισχυε για καμια δεκαρια χρονια, μεχρι που οι "Μακεδονες" περασαν υπουλα το Macedonia και τωρα εχεις να λες ετσι οτι "αφου ετσι ειναι ρε παιδια, εχει μακεδονικες πινακιδες, αρα μακεδονια λεγεται"

  13. #28
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    source
    Google it, οι Αλβανοί θέλουν να μπουν σε ΕΕ/ΝΑΤΟ και στα αρχίδια τους το όνομα που ούτως ή άλλως δε το θέλουν αφού θέλουν να λέγονται Αλβανοί.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Ε, ναι, και ο καθένας έχει δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται εδαφικά και αυτό κάνουν από την αρχή της ιστορίας οι φαν του εδαφικού αυτοπροσδιορισμού.

  15. #30
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Οι αλβανοί είναι 25% και φυσικά δεν είναι όλοι separatists κλπ. Όπως και οι άλλες εθνικές ομάδες.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

Similar Threads

  1. Κυβέρνηση Αλέξη Τσίπρα
    By overdriven in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 1013
    Last Post: 20-08-2015, 18:42
  2. ΝΕΟΛΑΙΑ ΑΛΕΞΗ ΤΣΙΠΡΑ
    By carheart in forum Music Discussion
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2010, 22:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •