Page 6 of 12 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 171

Thread: Ξανακυβέρνηση Αλέξη Τσίπρα

  1. #76
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    rat_poison,

    Αυτο που γραφεις ισχυει για καθε φυλη? Δηλαδη ενας ανθρωπος με ανοιχτα χαρακτηριστικα βοριοευρωπαιου, ας πουμε νορβηγου, απλα αυτοπροσδιοριζεται και δεν εχει καμια σχεση με τους προγονους του? Ειναι νορβηγος επειδη απλα του το ειπαν στο σχολειο? Πως εισαι τοσο βεβαιος οτι ενα ποσοστο απο τους σημερινους ελληνες δεν εχει καμια σχεση με τους αρχαιους? Πως εξηγεις το γεγονος οτι πολλα εθιμα απο εκεινη την εποχη, επιβιωνουν μεχρι τις μερες μας σε διαφορα μερη της ελλαδας? Αν καποιος γεννηθει σε αυτο τον τοπο και φερει τα χαρακτηριστικα του μεσογειακου τυπου, γιατι θεωρειται απιθανο να εχει την απειροελαχιστη σχεση με πανω-κατω 100 γενιες πισω?

    Μπορει η ταυτοτητα να ηρθε με τον μεγα αλεξανδρο, αλλα παντα για πολεις με κοινη γλωσσα, θρησκεια κλπ. Οι μακεδονες δωριεις δεν ηταν? Προφανως και υπηρχε πανελληνια συνειδηση και γνωση πως υπαρχουν πολλα κοινα στοιχεια αναμεσα στις πολεις-κρατη στον αρχαιο κοσμο, και αυτο φαινεται σε κρισημες ωρες για τη χωρα, οπως στη μαχη του μαραθωνα ή τη ναυμαχια, οπου φυσικα δεν πολεμησαν μοναχα αθηναιοι πολιτες. Στους ολυμπιακους αγωνες, μονο ελληνες δεν συμμετειχαν?

  2. #77
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    anti
    με τον τρίτο ξάδερφό σου έχεις το ίδιο κοινό ποσοστό DNA που έχεις με έναν οποιονδήποτε άγνωστο
    και ναι, αν πάρεις τον πρωτότοκο γιο του Έρικ του Ερυθρού και τον μεγαλώσεις με ένα gay ζευγάρι στο Σαν Φραντσίσκο για γονείς, θα αποκτήσεις έναν χιπστερά αμερικάνο, όχι έναν υπερβόρειο θαλασσοπόρο εξερευνητή.

    raven
    μα και το ότι είσαι απόγονος του πλάτωνα και του αριστοτέλη κι αυτό μυθολογία είναι
    Last edited by rat_poison; 17-03-2016 at 20:10.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  3. #78
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    προσωπικά, δεν το προσδιορίζω βάσει φυλής.
    όμως υπάρχουν αδιαμφισβήτητα ιστορικά γεγονότα. ο αλέξανδρος ήταν μακεδόνας - ελληνικό φύλο - και μιλούσε μια διάλεκτο των αρχαίων ελληνικών. την εποχή του δεν υπήρχαν σλάβοι, ούτε μακεδονική γλώσα, ούτε μακεδονική γραφή. το να μαθαίνουν στη γείτονο ότι ήταν σλάβος και μιλούσε μακεντόνσκι ή πώς σκατά τα λένε, είναι μπαρούφα. απλά.

    edit: μυθολογία είναι ότι είσαι γενετικά απόγονος, όχι ότι υπήρξαν πραγματικά και μιλούσαν τον πρόγονο της γλώσσας μας και ακολουθούσαν πολλά από τα ήθη και έθιμα που έχουμε σήμερα. εσύ μου λες για μωυσήδες και εξόδους που είναι παραμύθια.
    Rock or Nothing

  4. #79
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    δε διαφωνεί κανείς για τις ιστορικές μπαρούφες, απλά το θέμα είναι ΚΑΙ ΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ. Δλδ έναν Ζιμπαμπουανό τον νοιάζει αν εμείς μαθαίνουμε για το κρυφό σχολειό;

    ή μήπως φοβόμαστε στρατιές ψευδομακεδόνων που, πωρωμένοι από ανιστόρητο εθνικιστικό μένος, θα'ρθουν να μας πάρουν τα σπίτια τις γυναίκες και τη σειρά στο ΙΚΑ;

    αυτοί που θα διαβάσουν ιστορία κανονικά κι όχι αυτοί που θα ανακυκλώνουν τα παραμύθια της δικιάς τους Χρυσής Αυγής θα το ξέρουν αυτό που λες 100%


    νομίζω πάντως ότι συνολικά η συζήτηση ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ είναι γενικά μια ηλίθια ερώτηση χωρίς νόημα. Κι αυτό γιατί το εθνικό φαντασιακό και των δύο λαών βασίζεται σε μία περίοδο που το έθνος δεν υπήρχε - τουλάχιστον με τη μορφή που το κατανοούμε από το Διαφωτισμό και μετά με την άνοδο των εθνικών κρατών.
    Last edited by rat_poison; 17-03-2016 at 20:21.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  5. #80
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    προφανώς και δε μας νοιάζει ιδιαίτερα. πάνω στα λεγόμενα του φιξξξξξερ σχολίασα που είπε ότι η φίλη του έμαθε μαλακίες στο σχολείο. δε θα κατέβω και σε διαδήλωση.
    Rock or Nothing

  6. #81
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ναι κι εμένα το ποστ μου το αρχικό στο φίξξξ πήγαινε περισσότερο
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  7. #82

    Default

    Παιδιά, η κουβέντα σχόλασε. Ρost pix της φίλης φιξξξερ να τελειώνουμε να πάμε παρακάτω.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  8. #83
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    παιδια η γλωσσα απο τα ελληνιστικα και μετεπειτα ρωμαικα χρονια ηταν lingua franca που λεμε , για αυτο και επεζησε ακομα και πριν την αναδειξη των βαλκανικων εθνικισμων , και Σλαβοι μιλαγαν ελληνικα και Αλβανοι και οι Τουρκοι κλπ , ο ελληνισμος ψοφισε η γλωσσα εμεινε , μετα για να φτιαξεις ενα νεο εθνος πρεπει να βρεις παραδοσεις κλπ , που στην περιπτωση μας ηταν πανευκολο γιατι οι δυτικοι πορωμενοι με την νεο κλασσικιστικη νοσταλγια απο γραπτα κλπ θελα να πιστεψουν οτι ο κατσαπλιας - αρματωλος των βουνων και ο τσομπανης αρβανιτης ηταν απογονοι του Περικλεους .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  9. #84
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Τι σχέση έχουν τα συλλαλητήρια πριν 25 χρόνια ρε φίλε με αυτά που διδάσκοντα σήμερα/αύριο στα σχολεία τους αυτοί;Ή μήπως τα συλλαλητήρια ήταν επιθετική κίνηση; Ω ναι, 1 μύριο θα φύγουν από την Αριστοτέλους και θα πάνε περπατώντας να μπουκάρουν και να τα καταλάβουν την χώρα ως ο άλλος Αλέκος.

    Και για πες μας που λέγαμε κάτι παρόμοιο, σε επίσημο έγγραφο γιατί και το σχολικό βιβλίο επίσημο έγγραφο είναι, εμείς τα τελευταία 25 χρόνια; Μη μου πεις για αλύτρωτες πατρίδες το 1850 γιατί ικανό σε έχω.
    Αν δε μπορείς να κάνεις στοιχειώδεις διαχωρισμούς και να καταλάβεις πως η έννοια της επιθετικότητας μπορεί να έχει διάφορες αποχρώσεις, και πως δε σημαίνει πάντα άμεση απειλή βίας, τύπου τώρα ξεκινάμε και πάμε και μπουκάρουμε, αλλά μπορεί κάλλιστα να σημαίνει φωνάζουμε "σύνορα με τη σερβία" στηρίζοντας στρατιωτική παρέμβαση, τότε δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ. Αν μάλιστα νομίζεις πως ο απειλούμενος σε αυτή την ιστορία είναι η ελλάδα τότε το πρόβλημα είναι σίγουρα πολλαπλάσιο. Εν πάση περιπτώσει, για να μη μείνεις παραπονεμένος, δες τους μύθους νούμερο 8 και 10 εδώ: http://www.iospress.gr/ios2005/ios20051023.htm
    After the Triumph of Your Birth.

  10. #85
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    1. Βορεια Μακεδονια θα λεγοταν, οπως τωρα λεγεται Βορεια Ιρλανδια, Βορεια Ντακοτα, Νοτια Αφρικη, κ.ο.κ. Αν ηθελαν, θα μπορουσε να βρεθει ονομα για ολα οσα γραφεις. Δεν ειναι θεμα κινδυνου, ειναι θεμα σωστης γεωγραφιας και ιστοριας. Σιγα μην κατακτησουν οι Φυρομιανοι τη Μακεδονια επειδη αυτη τη στιγμη ο πολυς κοσμος τους αποκαλει Μακεδονες. Αυτο ειναι αφελες.

    2. Εχεις χασει τη μπαλα λιγακι ε. Φαινεται κι απο τα υπολοιπα σου ποστ. Οτι απωθημενα εχεις με τους Αιλυνες, τους φασιστες και την εθνικιστικη προπαγανδα που μπορει να γινεται σε πολλα σχολεια της χωρας μας, να τα λυσεις αλλου. Εδω μιλάμε για ενα συγκεκριμενο θεμα, στο οποιο υπαρχει μια αντικειμενικη αληθεια και μια ιστορια. Οταν διδασκουν στην Ελλαδα για το Μεγα Αλεξανδρο και την αυτοκρατορια του που εφτασε μεχρι την Ινδια, εσυ θεωρεις οτι ειναι οι ιδιες βλακειες? Λες και ξερω γω τι, δεν εγιναν ολα αυτα? Μη μου πεις, και πριν 2000 χρονια φανταζομαι τοτε οι ανθρωποι ελεγαν "α ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, εμεις αυτοπροσδιοριζομαστε"
    1. Αρχίδια καπαμά και δυο αυγά τουρκίας, που λέει ο θυμόσοφος λαός, φίλτατε φίξξερ. Αν ήταν " θεμα σωστης γεωγραφιας και ιστοριας" δε θα κατέβαιναν ένα εκατομμύριο στο δρόμο ούτε θα μπορούσε να απειλεί να ρίξει ο καμμένος την κυβέρνηση τώρα, τι λέμε;

    2. Δυστυχώς ακριβώς για την εθνικιστική προπαγάνδα μιλάμε εδώ. Δεν αρνούμαι τα όποια κατορθώματα του μεγάλου αλεξάνδρου, αρνούμαι πως η υιοθέτηση τους από το σημερινό ελληνικό έθνος είναι τίποτα άλλο από εθνικισμός, ίδιου ακριβός είδους με τον μακεδονικό εθνικισμό. Δες και το λινκ στο προηγούμενο μου ποστ.

    3.Συνήθως οι dawkins-ικοί και λοιποί τεχνόκαυλοι δεν είναι εθνικιστές λόγω φιλελευθερισμού. Εσύ φαίνεται πως ψώνισες και απ΄τα δύο μαγαζιά, γιατί έτσι; Κρίμα, περίμενα εδώ να 'σαι σοβαρότερος, αλήθεια!
    After the Triumph of Your Birth.

  11. #86
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Ο λόγος που ήλθε η διπλωματική ήττα είναι τα συλλαλητήρια. Όσοι στην πολιτική τα υποδαύλισαν, η εκκλησία φυσικά και άλλοι. Ο λαός που κατέβηκε και η παιδεία που πήρε. Που ζήτησε αποφασιστικά να μην υπάρχει καθόλου το ''μακεδονία'' σε οποιαδήποτε ονομασία σύνθετη κλπ.

    Αυτός ο ξεσηκωμός μας πήγε 90 χρόνια πίσω κυριολεκτικά. Ο ελληνικός σωβινισμός δεν είναι μόνο η χρυσή αυγή, είναι ένα πολύ πιο βαθύ και πλατύ πράγμα.
    Last edited by asimoulis; 18-03-2016 at 03:52.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  12. #87
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    1. Βορεια Μακεδονια θα λεγοταν, οπως τωρα λεγεται Βορεια Ιρλανδια, Βορεια Ντακοτα, Νοτια Αφρικη, κ.ο.κ. Αν ηθελαν, θα μπορουσε να βρεθει ονομα για ολα οσα γραφεις. Δεν ειναι θεμα κινδυνου, ειναι θεμα σωστης γεωγραφιας και ιστοριας. Σιγα μην κατακτησουν οι Φυρομιανοι τη Μακεδονια επειδη αυτη τη στιγμη ο πολυς κοσμος τους αποκαλει Μακεδονες. Αυτο ειναι αφελες.

    2. Εχεις χασει τη μπαλα λιγακι ε. Φαινεται κι απο τα υπολοιπα σου ποστ. Οτι απωθημενα εχεις με τους Αιλυνες, τους φασιστες και την εθνικιστικη προπαγανδα που μπορει να γινεται σε πολλα σχολεια της χωρας μας, να τα λυσεις αλλου. Εδω μιλάμε για ενα συγκεκριμενο θεμα, στο οποιο υπαρχει μια αντικειμενικη αληθεια και μια ιστορια. Οταν διδασκουν στην Ελλαδα για το Μεγα Αλεξανδρο και την αυτοκρατορια του που εφτασε μεχρι την Ινδια, εσυ θεωρεις οτι ειναι οι ιδιες βλακειες? Λες και ξερω γω τι, δεν εγιναν ολα αυτα? Μη μου πεις, και πριν 2000 χρονια φανταζομαι τοτε οι ανθρωποι ελεγαν "α ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, εμεις αυτοπροσδιοριζομαστε"
    1. Αρχίδια καπαμά και δυο αυγά τουρκίας, που λέει ο θυμόσοφος λαός, φίλτατε φίξξερ. Αν ήταν " θεμα σωστης γεωγραφιας και ιστοριας" δε θα κατέβαιναν ένα εκατομμύριο στο δρόμο ούτε θα μπορούσε να απειλεί να ρίξει ο καμμένος την κυβέρνηση τώρα, τι λέμε;

    2. Δυστυχώς ακριβώς για την εθνικιστική προπαγάνδα μιλάμε εδώ. Δεν αρνούμαι τα όποια κατορθώματα του μεγάλου αλεξάνδρου, αρνούμαι πως η υιοθέτηση τους από το σημερινό ελληνικό έθνος είναι τίποτα άλλο από εθνικισμός, ίδιου ακριβός είδους με τον μακεδονικό εθνικισμό. Δες και το λινκ στο προηγούμενο μου ποστ.

    3.Συνήθως οι dawkins-ικοί και λοιποί τεχνόκαυλοι δεν είναι εθνικιστές λόγω φιλελευθερισμού. Εσύ φαίνεται πως ψώνισες και απ΄τα δύο μαγαζιά, γιατί έτσι; Κρίμα, περίμενα εδώ να 'σαι σοβαρότερος, αλήθεια!

    1. Δε με ενδιαφερει τι κανουν τα ζωα στη Φυρομία και στην Ελλαδα, και ποσοι κατεβαινουν στο δρομο. Δεν ταυτιζομαι με την αποψη και τη συμπεριφορα αυτη. Με μενα μιλας, οχι με αυτους που κατεβηκαν στους δρομους.
    2. ΕΣΥ λες για την εθνικιστικη προπαγανδα, και συνεχιζεις, και συνεχιζεις. Το ειδα το λινκ σου, ηταν παντελως ασχετο με το ονομα της Σλαβομακεδονιας (να ενα ονομα που θα επρεπε να συμφωνουν ολοι, αλλα οοοοχι, too easy)
    3. Κοιτα να δεις τι συνεβη τωρα ρε συ, το να βαζεις ταμπελιτσες σε ανθρωπους και να τους βαζεις σε καλουπια με βασει τις ηλιθιες θεωρησεις που εχεις για την κοινωνια, τελικα δε δουλεψε??? Φοβερη εκπληξη ε? Εθνικιστη να πεις τη μανα σου, Ντοκινικο να πεις τον πατερα σου, και τεχνοκαυλο να πεις το μπατζανακη σου. Δεν ψωνισα απο κανενα μαγαζι δυστυχως για σενα, και ουτε θυμαμαι να σε ρωτησα την τελευταια φορα που ηθελα να εκφρασω την αποψη μου για ενα ζητημα, αν πρωτα θελεις να συμπληρωσω και καποιο χαρτι που να με βαζει στις ανυπαρκτες ομαδες ανθρωπων που επινοεις.

    Διαβαζοντας τα ποστς σου ειναι λες και ειμαι σε Γενικη Συνελευση των εμετικων κομματικων παραταξεων στο Πολυτεχνειο πριν 12 χρονια. Τρελο blast from the past.

  13. #88
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Συνέβη μόλις:

    έχω promotion στο περίπτερο, από μία συγκεκριμένη καπνοβιομηχανία. Σκάνε δύο τύπισσες να πάρουν αυτά που θέλουν (όχι τσιγάρα) και τους ρωτάει το κοριτσάκι:

    - καπνίζετε;
    - ναι
    - τι μάρκα καπνίζετε;
    - τα παίρνουμε πιο φτηνά απ' τη μακεδονία.

    (Σσ του εκδότη) βουλγαροαθίγκανες οι κιουρίες.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #89
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Σου απαντώ μόνο για τα αγαπημένα σου 8 και 10 αφού γενικά με κάλυψε ο Φιξξξερ...

    8. Απαντάει ο ίδιος ο Ιος, γελάω βέβαια για λινκ Ιου, ''Απομένει το ζήτημα των εθνικιστικών αναφορών σε σχολικά βιβλία της ΠΓΔΜ. Κάποιες είναι όντως αλυτρωτικές''
    10. Συνέντευξη Σαμαρά
    Α.Π. κ. Σαμαρά ευχαριστώ που είχατε την καλοσύνη να μας μιλήσετε σήμερα. Ήθελα να ξεκινήσουμε με το ιστορικό εκείνο επεισόδιο για τη συζήτηση που είχατε με τον Μιλόσεβιτς το φθινόπωρο του ’91.
    Α.Σ. Ήμασταν με δυο πρέσβεις στο Βελιγράδι, τρώγαμε βράδυ στο σπίτι του, όταν ξαφνικά μου ζήτησε να αποσυρθούν οι πρέσβεις, απέσυρε κι εκείνος τους δικούς του, και με πήγε είχε ένα μεγάλο κλειδί θυμάμαι στην τσέπη, και άνοιξε – εκείνο ήταν ουσιαστικά το δωμάτιο των επιχειρήσεων. Από την πρώτη ματιά ήταν εύκολο να διαπιστώσει κανείς ότι εκεί μέσα είχε καταστρώσει τους χάρτες εν όψη των λεγομένων μετακινήσεων πληθυσμών που ήθελε να κάνει και που αργότερα έγιναν παγκοσμίως γνωστές το θυμάστε ως εθνοκαθάρσεις. Ήταν σαφές ότι μετακινούσε Σερβικούς κυρίως πληθυσμούς εν όψη του γεγονότος ιδίως ότι επεδίωκε να γίνει η μεγάλη Σερβία. Αφού μου ανέλυσε όλο τον προγραμματισμό που σκεφτόταν να κάνει, ξαφνικά γύρισε και μου λεει θέλω να πας πίσω στον πρωθυπουργό σου και να του πεις δύο πράγματα. Πρώτον εν όψη του γεγονότος ότι ζουν κυρίως γύρω από την περιοχή του Τέτοβο, γύρω στους 100000 Σέρβους θα σας ενδιέφερε να μετακινήσουμε αυτούς τους Σέρβους προς τα σύνορα τα ελληνικά, ούτως ώστε να μπορεί η Ελλάδα να συνδέεται απ’ ευθείας στα σύνορά της με τη Σερβία; Και δεύτερον, θα θέλατε επειδή εγώ πρόκειται να δώσω μια λωρίδα γης του Κοσσυφοπεδίου στους Αλβανούς, στην Αλβανία, ώστε να μετακινηθούν προς τα εκεί πληθυσμοί μουσουλμανικοί του Κοσσυφοπεδίου ώστε επιτέλους να πάρουμε – θυμάμαι την έκφρασή του – λίγο αέρα στην Πρίστινα, όπου πάνω από τα 90% του πληθυσμού σας θυμίζω είναι μουσουλμάνοι στην πρωτεύουσα του Κοσσυφοπεδίου, εφόσον λοιπόν εμείς θα τους δώσουμε ένα κομμάτι γης σας ενδιαφέρει εσάς να ζητήσει από τους Αλβανούς σε ανταπόδοση να σας δώσουν ένα κομμάτι γης αντίστοιχο στη βόρειο Ήπειρο; Καταλαβαίνετε ότι έμεινα εμβρόντητος. Του είπα δεν ξέρω τι θέλετε να κάνετε με τις μετακινήσεις πληθυσμών και δεν το καταλαβαίνω. Αυτό που μπορώ να σας πω μετά βεβαιότητας είναι ότι λίγο πριν, έξι μήνες πριν έχουμε υπογράψει με τον Έλληνα πρωθυπουργό στο Παρίσι τη συνθήκη της ΔΑΣΕ για την ασφάλεια της Ευρώπης κι εκεί πέρα ρητά απαγορεύονται οι αλλαγές των συνόρων. Και είμαι βέβαιος ότι θα βρείτε τη διεθνή κοινότητα απέναντί σας ακόμη και αν επιχειρήσετε αλλαγές των συνόρων εντός των διαφορετικών χωρών που θα προκύψουν από την ενιαία μεγάλη Γιουγκοσλαβία. Γύρισα, θυμάμαι ήταν στο γραφείο του πρωθυπουργού μέσα Ντόρα, Παλαιοκρασάς, Ανδριανόπουλος. Μετά από λίγο αποχώρησαν και γυρνάω και λεω στον Μητσοτάκη θα σας πω κάτι, το οποίο είναι πρωτοφανές, αυτά κι αυτά μου είπε να σας πω ο Μιλόσεβιτς. 04.07 Ο Μητσοτάκης έμεινε σκεπτικός, λεει είναι δυνατόν; Λεω αυτά είπε. Μου λεει τι λες. Του επαναλαμβάνω τη θέση μας έναντι της ΔΑΣΕ, μου λεει άσε με να το σκεφτώ και θα σου πω. Δεν είπε ποτέ τίποτα, τον ξαναρώτησα, δεν είπε τίποτα και μόνον μετά από μετά περίπου 4-5 μήνες είδα στην περίφημη γερμανική εφημερίδα Frankfurter Allgemeine να δίνει συνέντευξη όπου έλεγε διαστρεβλωμένο αυτό που είχε συμβεί, δηλαδή είπε ότι ο Μιλόσεβιτς του είχε προτείνει να κάνουμε διαμελισμό των Σκοπίων, δεν είχε προτείνει αυτό, είχε προτείνει μετακινήσεις Σερβικών πληθυσμών εντός της Γιουγκοσλαβίας, και δεν είχε προτείνει εμείς να πάρουμε κάτι από τα Σκόπια, και δεν ανέφερε καθόλου σε εκείνη τη συνέντευξη την υπόθεση της βορείου Ηπείρου.
    Και απλά να προσθέσω στο 1 του Φίξξξερ πως αυτός σου είπε πως άσχετα αν όλοι τώρα τους λένε Μακεδόνες αν το όνομα άλλαζε σε Βόρειο... τότε θα τους αποκαλούσαν και Βόρειο....Όπως και η μεγάλη Βόρεια Κορέα που ξέχασε να αναφέρει. Εσύ του απαντάς ότι ναναι.

    Αποχωρώ από την συζήτηση αφού δε το βρίσκω λογικό να παραμένω σε αυτή.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #90
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Γιατί κάποιος ο οποίος δεν είναι σλαβόφωνος αλλά βουλγαρόφωνος ή αλβανόφωνος να συμφωνήσει με το όνομα σλαβομακεδονία;

    Γιατί κάποιος ο οποίος μιλάει τη γλώσσα που μιλιόταν στην Πέλλα και στη Φλώρινα μέχρι το ξύπνημα των βαλκανικών εθνικισμών και την εκδίωξή της κακήν-κακώς και μιλιέται ακόμα στη Γευγελή και στο Μοναστήρι να βάλει επιθετικό προσδιορισμό στο όνομα με το οποίο αυτοπροσδιορίζεται;

    Στην τελική αν αυτοί πρέπει να λέγονται σλαβομακεδονία, εμείς θα πρέπει να το αλλάξουμε σε ελληνομακεδονία - it's only fair!
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Similar Threads

  1. Κυβέρνηση Αλέξη Τσίπρα
    By overdriven in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 1013
    Last Post: 20-08-2015, 17:42
  2. ΝΕΟΛΑΙΑ ΑΛΕΞΗ ΤΣΙΠΡΑ
    By carheart in forum Music Discussion
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2010, 21:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •