Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 171

Thread: Ξανακυβέρνηση Αλέξη Τσίπρα

  1. #46
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    όπως αποδεικνύεται απ' το παρόν θρεντ
    Για πες...
    Δε ξέρω, φαντάζομαι πως, όπως πολλοί παρόντες, όσοι παθαίνουν υπαρξιακή ταραχή όταν αποκαλούν τη χώρα στα βόρεια σύνορα της ελλάδος με το όνομα της μάλλον έχει φάει όλη την προπαγάνδα περί δισχιλιετούς (ή είναι τρισχιλιετούς; μπερδεύομαι) συνέχειας, περί ελληνορθόδοξου πολιτισμού, φυλετικής και εθνοτικής ομοιογένειας της ελλάδας κλπ. Μπορεί να πιστεύουν μέχρι και στο κρυφό σχολειό ή και στους Ελ ακόμα, δε ξέρω. Άλλωστε άμα αρχίσει η κατηφόρα ποιος μπορεί να πει που σταματάει;

    Και επειδή τέτοιου είδους χαζομάρα δε μου φαίνεται επίκτητη, χρειάζεται εκπαίδευση για να την αποκτήσει κανείς, φαντάζομαι πως το ελληνικό σχολείο, όπου επίσημα ή ανεπίσημα διδάσκονται αυτά, είναι ο τόπος του σχετικού εγκλήματος.
    After the Triumph of Your Birth.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Ναι βρε παιδί μου, οι παρόντες με την υπαρξιακή ταραχή ρωτάω ποιοι είναι...
    Άλλη περίπτωση να βρίσκει κάποιος άκυρο το όνομα Μακεδονία έχεις φανταστεί ή μόνο το πατρίς - θρησκεία φαντάζει ως μόνη πιθανή αιτία;
    Last edited by sfinotouvlaki; 16-03-2016 at 20:20.

  3. #48
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Δε ξέρω, φαντάζομαι πως, όπως πολλοί παρόντες, όσοι παθαίνουν υπαρξιακή ταραχή όταν αποκαλούν τη χώρα στα βόρεια σύνορα της ελλάδος με το όνομα της μάλλον έχει φάει όλη την προπαγάνδα περί δισχιλιετούς (ή είναι τρισχιλιετούς; μπερδεύομαι) συνέχειας, περί ελληνορθόδοξου πολιτισμού, φυλετικής και εθνοτικής ομοιογένειας της ελλάδας κλπ. Μπορεί να πιστεύουν μέχρι και στο κρυφό σχολειό ή και στους Ελ ακόμα, δε ξέρω. Άλλωστε άμα αρχίσει η κατηφόρα ποιος μπορεί να πει που σταματάει;

    Και επειδή τέτοιου είδους χαζομάρα δε μου φαίνεται επίκτητη, χρειάζεται εκπαίδευση για να την αποκτήσει κανείς, φαντάζομαι πως το ελληνικό σχολείο, όπου επίσημα ή ανεπίσημα διδάσκονται αυτά, είναι ο τόπος του σχετικού εγκλήματος.

    Μια βασικη διαφορα που μπορει να βρει καποιος ειναι η γλωσσα. Η αρχικη γλωσσα που χρησιμοποιηθηκε στην Ελλαδα οταν πρωτοαπελευθερωθηκε ηταν η καθαρευουσα ελληνικη. Υποθετω οτι σε επιπεδο φωνητικης επικοινωνιας θα υπηρχε μια πιο απλοποιημενη εκδοση απο την οποια προεκυψε η γλωσσα που μιλαμε σημερα. Με βαση κειμενα κλπ η γλωσσα η συγκεκριμενη οντως υπηρχε ολα αυτα τα χρονια. Οποτε οι Ελληνες σαν "πραμα" περαν ολων των αλλων αποτελουσαν μια ομαδα η οποια μιλαγε μια "αρχαια" και ψιλομοναδικη σε δομη γλωσσα εκεινη τη περιοδο (αντιστοιχη μοναδικοτητα εχουν και τα αλβανικα), προφανως μεταξυ αλλων (τουρκικων, σλαβικων και διαλεκτων τυπου αρβανιτικων, βλαχικων κ.α.). Οποτε εχεις καποιους τυπους που μαζευτηκαν το 1821 (και πιο πριν αλλα τοτε τα καταφεραν) και ειπαν "Εχουμε κοινη γλωσσα, κοινη θρησκεια, δε γουσταρουμε να τα σκαμε στους τουρκους να πανε να γαμηθουν θα το κανουμε μονοι μας". Επαιξε και το backround των συμμαχικων δυναμεων που θελανε να χωθουν στην Οθωμανικη Αυτοκρατορια και να τη διασπασουν, Φιλικες εταιριες, Ρωσσοι κλπ και ωπ, να ενα κρατος, που υποτιθεται οτι εχει παρελθον τους αρχαιους Ελληνες και ο,τι ειχαν κανει (με τον μεγαλεκο να ειναι ενα μερος της ιστοριας αυτης) και μελλον το Πα.Σο.Κ. και το Scarpa και το Caprice στη Μυκονο.

    Απο την αλλη οι φιλοι προς τα βορεια (δε τους κατονομαζω σκοπιανους η μακεδονες προς το παρον θα περιμενω να βγαλετε ακρη ) ξεκινησαν το ολο νταβαντουρι τους πολυ πιο προσφατα, οι Βουλγαροι τους λενε Βουλγαρους, οι Αλβανοι τους λενε Αλβανους, εμεις τους λεμε ο,τι σκατα τους λεμε, οι υπολοιποι τους λενε Μακεδονες και η γλωσσα τους ειναι πολυ πιο συγχρονη απο τη δικη μας. Οποτε με βαση τετοιου ειδους δεδομενα, τεχνικα εχουν λιγοτερα διαπιστευτηρια απο αυτους που ιδρυσαν τον Ελληνικο κρατος (οταν το εκαναν). Στο κατω κατω εμεις γιατι ειμαστε Σλαβοι; Δε καταλαβα; Ολοι περασαν απο τη βαλκανικη χερσονησο, Σλαβοι, Βουλγαροι, Βυζαντινοι, Ρωμαιοι, Τουρκοι, Αραβες, Σταυροφοροι διαφορων προελευσεων κλπ.

    Προφανως τα παραπανω που λεω τα λεω με εκπαιδευση μεσου ελληνικου σχολειου, αρα οκ μπορει να λεω και μαλακιες, αλλα εγω κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου πανω στο θεμα. Παντως νομιζω οτι συγκρισεις του τυπου "οταν ιδρυθηκε το Ελληνικο κρατος γιατι ονομαστηκε Ελληνικο" ειναι αρκετα ατυχεις δεδομενης της τοτε και τωρα γεωπολιτικης καταστασης.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  4. #49
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Ναι βρε παιδί μου, οι παρόντες με την υπαρξιακή ταραχή ρωτάω ποιοι είναι...
    Άλλη περίπτωση να βρίσκει κάποιος άκυρο το όνομα Μακεδονία έχεις φανταστεί ή μόνο το πατρίς - θρησκεία φαντάζει ως μόνη πιθανή αιτία;
    Γιατί ρωτάς, θες να δεις αν σε συμπεριλαμβάνει; Υπαρξιακή ταραχή έχουν όσοι θεωρούν πως ένα τέτοιο όνομα θα μπορούσε να είναι κάποιου είδους απειλή για την ύπαρξη και την ακεραίοτητα του κράτους ή του έθνους και που θίγονται όποτε κάποιος το χρησιμοποιεί δημοσίως στην ελλάδα. Αν σε βρίσκει σύμφωνο κάτι τέτοιο τότε ναι, μάλλον ανήκεις στην σχετική κατηγορία.

    Να το βρίσκει άκυρο έτσι γενικά δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς. Σα γεωγραφικός προσδιορισμός μου φαίνεται οκ, σαν ιστορικός προσδιορισμός μου φαίνεται άκυρος, δε βρίσκω δηλαδή πως η μακεδονία έχε μεγαλύτερο έρεισμα από την ελλάδα στο μεγαλεξανδρο και το όλο πάρεδωσε επί του θέματος μου φαίνεται καρναβάλι. Αλλά το να υποστηρίζεις την απαγόρευση αυτού του ονόματος μόνο στο πλαίσιο πατρις-θρησκεία-οικογένεια μου φαίνεται νοητό ή στο πλαίσιο τσαμπουκά του ελληνικού κράτους στα βαλκάνια, δύο πλαίσια που εδώ που τα λέμε δύσκολα κανείς μπορεί να ξεχωρίσει ολοσχερώς.

    Δεν μου έχει δοθεί, ούτε απ' τους παρόντες ούτε γενικά, κάποια άλλη αιτιολόγηση. Εσύ γιατί διαφωνείς στη χρήση του ονόματος;
    After the Triumph of Your Birth.

  5. #50
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Ναι βρε παιδί μου, οι παρόντες με την υπαρξιακή ταραχή ρωτάω ποιοι είναι...
    Άλλη περίπτωση να βρίσκει κάποιος άκυρο το όνομα Μακεδονία έχεις φανταστεί ή μόνο το πατρίς - θρησκεία φαντάζει ως μόνη πιθανή αιτία;
    Γιατί ρωτάς, θες να δεις αν σε συμπεριλαμβάνει; Υπαρξιακή ταραχή έχουν όσοι θεωρούν πως ένα τέτοιο όνομα θα μπορούσε να είναι κάποιου είδους απειλή για την ύπαρξη και την ακεραίοτητα του κράτους ή του έθνους και που θίγονται όποτε κάποιος το χρησιμοποιεί δημοσίως στην ελλάδα. Αν σε βρίσκει σύμφωνο κάτι τέτοιο τότε ναι, μάλλον ανήκεις στην σχετική κατηγορία.

    Να το βρίσκει άκυρο έτσι γενικά δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς. Σα γεωγραφικός προσδιορισμός μου φαίνεται οκ, σαν ιστορικός προσδιορισμός μου φαίνεται άκυρος, δε βρίσκω δηλαδή πως η μακεδονία έχε μεγαλύτερο έρεισμα από την ελλάδα στο μεγαλεξανδρο και το όλο πάρεδωσε επί του θέματος μου φαίνεται καρναβάλι. Αλλά το να υποστηρίζεις την απαγόρευση αυτού του ονόματος μόνο στο πλαίσιο πατρις-θρησκεία-οικογένεια μου φαίνεται νοητό ή στο πλαίσιο τσαμπουκά του ελληνικού κράτους στα βαλκάνια, δύο πλαίσια που εδώ που τα λέμε δύσκολα κανείς μπορεί να ξεχωρίσει ολοσχερώς.

    Δεν μου έχει δοθεί, ούτε απ' τους παρόντες ούτε γενικά, κάποια άλλη αιτιολόγηση. Εσύ γιατί διαφωνείς στη χρήση του ονόματος;
    Και σαν γεωγραφικος δεν στεκει τοσο.. Γεωγραφικα η Μακεδονια ειναι ευρυτερη περιοχη, που περιλαμβανει μερος της βορειας ελλαδας, ενα μικρο κομματι της βουλγαριας και το κρατος που ονομαζεται... Μακεδονια. Οποτε ειναι λιγο παραλογος σαν προσδιορισμος
    Let The Freak Flag Fly!

  6. #51
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default



    kleidwste to

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Εσύ γιατί διαφωνείς στη χρήση του ονόματος;

    Γιατί εκτός του ότι δεν στέκει ιστορικά, δεν στέκει ούτε γεωγραφικά. Η γεωγραφική περιοχή "Μακεδονία", όσο χαλαρά και να την ορίσει κάποιος, δεν ταυτίζεται με το συγκεκριμένο κράτος. Κάθε εθνική ιδεολογία, πάνω στην οποία δημιουργείται ένα έθνος κράτος, είναι αναπόφευκτα ασαφής και περιλαμβάνει μυθικά στοιχεία, αλλά, συνήθως, αυτά έχουν κάποια υπαρκτή ιστορική, πολιτισμική και γεωγραφική βάση. Ιστορικός δεν είμαι, αλλά όσα γνωρίζω σχετικά με κάνουν να πιστεύω ότι αυτή η βάση εδώ απουσιάζει. Όσο αισθητικά θλιβερό είναι να βλέπεις Έλληνες να μπερδεύουν μύθο με ιστορία και να τονίζουν την ελληνικότητα του σύμπαντος, άλλο τόσο στενόχωρο είναι και στις υπόλοιπες περιπτώσεις.

    Τώρα, όσον αφορά στον υπαρξιακό κίνδυνο, δεν με απασχόλησε ποτέ ιδιαίτερα, για την ακρίβεια θεωρώ ότι πλάκα θα είχε, αλλά, σε κάθε περίπτωση, ιστορικά αυτή η διαμάχη ήταν συνδεδεμένη και με τέτοια στοιχεία, απ' όσο γνωρίζω. Το ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι φόβοι τώρα, δε σημαίνει ότι δεν μπορούν να υπάρξουν στο μέλλον, ο ιστορικός χρόνος σε γενικές γραμμές λειτουργεί διαφορετικά από τον άμεσα πολιτικό. Δεν θα ήταν ανήκουστο πάντως. Άλλωστε, η ίδια η ιστορία των Βαλκανίων και οι εθνικιστικές ιστοριογραφίες τους δείχνουν πως η ιστορικοπολιτισμική μυθοπλασία χρησιμοποιήθηκε σε μεγάλο βαθμό για την αναδρομική δικαιολόγηση εδαφικών απαιτήσεων.

  8. #53
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Κι εγώ το πιστεύω ότι οι βόρειοι γείτονες κινδυνεύουν δυνητικά από την Ελλάδα όχι βέβαια σήμερα με αυτές τις ελληνικές κυβερνήσεις.

    Επί του ονόματος τώρα ο καθένας εκ των πραγμάτων θα το λέει όπως θέλει. Απλά πόσταρα την αγανάκτηση μου για το κράξιμο που τρώει ο μουζάλας και θεωρώ την ονομασία ''μακεδονία'' θεμιτή και ότι δείχνει σεβασμό σε μια εθνική ομάδα που έχει διαχρονικά υποστεί πολλά και σε μια μικρή χώρα που θα έπρεπε να είχαμε καλές σχέσεις.

    Πιθανές λύσεις με σύνθετη ονομασία ώστε να μην πληγωθούν όσοι έλληνες αισθάνονται συναισθηματικό δέσιμο με την πολιτιστική κληρονομιά του συγκεκριμένου ονόματος χάθηκαν λόγω εθνικού παροξυσμού στα 90ς και δεν τις εξετάζω πλέον.
    Last edited by asimoulis; 16-03-2016 at 22:50.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  9. #54
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Εσύ γιατί διαφωνείς στη χρήση του ονόματος;

    Γιατί εκτός του ότι δεν στέκει ιστορικά, δεν στέκει ούτε γεωγραφικά. Η γεωγραφική περιοχή "Μακεδονία", όσο χαλαρά και να την ορίσει κάποιος, δεν ταυτίζεται με το συγκεκριμένο κράτος. Κάθε εθνική ιδεολογία, πάνω στην οποία δημιουργείται ένα έθνος κράτος, είναι αναπόφευκτα ασαφής και περιλαμβάνει μυθικά στοιχεία, αλλά, συνήθως, αυτά έχουν κάποια υπαρκτή ιστορική, πολιτισμική και γεωγραφική βάση. Ιστορικός δεν είμαι, αλλά όσα γνωρίζω σχετικά με κάνουν να πιστεύω ότι αυτή η βάση εδώ απουσιάζει. Όσο αισθητικά θλιβερό είναι να βλέπεις Έλληνες να μπερδεύουν μύθο με ιστορία και να τονίζουν την ελληνικότητα του σύμπαντος, άλλο τόσο στενόχωρο είναι και στις υπόλοιπες περιπτώσεις.

    Τώρα, όσον αφορά στον υπαρξιακό κίνδυνο, δεν με απασχόλησε ποτέ ιδιαίτερα, για την ακρίβεια θεωρώ ότι πλάκα θα είχε, αλλά, σε κάθε περίπτωση, ιστορικά αυτή η διαμάχη ήταν συνδεδεμένη και με τέτοια στοιχεία, απ' όσο γνωρίζω. Το ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι φόβοι τώρα, δε σημαίνει ότι δεν μπορούν να υπάρξουν στο μέλλον, ο ιστορικός χρόνος σε γενικές γραμμές λειτουργεί διαφορετικά από τον άμεσα πολιτικό. Δεν θα ήταν ανήκουστο πάντως. Άλλωστε, η ίδια η ιστορία των Βαλκανίων και οι εθνικιστικές ιστοριογραφίες τους δείχνουν πως η ιστορικοπολιτισμική μυθοπλασία χρησιμοποιήθηκε σε μεγάλο βαθμό για την αναδρομική δικαιολόγηση εδαφικών απαιτήσεων.
    Το ότι μπορεί να "μη στέκει" ιστορικά και γεωγραφικά δεν είναι λόγος από μόνος του, ακόμα κι αν ισχύει. Άλλωστε δε νομίζω πως όλη η συζήτηση εκκινεί από καμιά καΐλα ιστορικής ή γεωγραφικής ακρίβειας, οπότε το σημαντικό είναι το πολιτικό διακύβευμα. Δε νομίζω πως μπορεί κανείς να θεωρεί πως μπορεί να κάνει αμερόληπτη φιλολογική κουβέντα επί του θέματος στην ελλάδα αυτή τη στιγμή. Άλλωστε το ζουμί είναι πως η κατάρριψη των εθνικών μύθων των δίπλα είναι πολύ εύκολη, αλλά των δικών μας είναι που αποδεικνύεται πάντα δύσκολη, ακόμη κι αν το παίζουμε αμερόληπτοι.

    Φυσικά μπορεί σε κάποιο ασαφές μέλλον πολλά να γίνουνε, το μέλλον διαρκεί πολύ και τα λοιπά, το ως τώρα δεδομένο πάντως είναι αντίστροφο, δηλαδή έχει η ελλάδα περισσότερο δείξει έμπρακτη επιθετικότητα προς τη μακεδονία, από τα βέτο στις διαδικασίες ένταξης στην ευρώπη, από τα μακεδονικά συλλαλητήρια, όπου αν θυμάμαι καλά ήταν αρκετά ευμεγεθή, στηρίζονταν από ένα μεγάλο κομμάτι της πολιτικής τάξης αυτής της χώρας και φωναζόντουσαν συνθήματα όπως πχ "σύνορα με τη σερβία". Αν αυτά δεν είναι επιθετικότητα και υπαρξιακή απειλή προς την γείτονα τότε τι είναι; Οπότε δε νομίζω πως μια θέση ίσως αποστάσεων, όπως αυτή της τελευταίας πρότασης της πρώτης παραγράφου σου, είναι πραγματικά εφικτή, όταν μιλάμε για δύο συγκρουόμενους εθνικισμούς.
    After the Triumph of Your Birth.

  10. #55
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Μη ξεχνάμε και το εμπάργκο του Ανδρέα, πάτος.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  11. #56
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Μη μπερδεύεσαι, δεν υπήρξε κανένα βέτο ένταξης στην ΕΕ. Στο ΝΑΤΟ υπήρξε με την στηρίξη της πλειοψηφίας των μελών του και ακόμα και αν βρεθεί λύση στο όνομα έχει ήδη προειδοποιήσει για βέτο η Αλβανία για την καταπάτηση των δικαιωμάτων των Αλβανών.

    Από κει και πέρα αν εσύ δε θεωρείς επιθετικότητα τους χάρτες της μεγάλης Μακεδονίας, την οποία και διδάσκονται έτσι στα σχολεία τους, ενώ σύμφωνα με τις συνθήκες πρέπει να εξαλείψουν καθε αλύτρωτες σκέψεις τότε πάω πάσο. Σε εμάς τουλάχιστον δε θυμάμαι να λέμε κάτι παρόμοιο.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  12. #57
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Μη μπερδεύεσαι, δεν υπήρξε κανένα βέτο ένταξης στην ΕΕ. Στο ΝΑΤΟ υπήρξε με την στηρίξη της πλειοψηφίας των μελών του και ακόμα και αν βρεθεί λύση στο όνομα έχει ήδη προειδοποιήσει για βέτο η Αλβανία για την καταπάτηση των δικαιωμάτων των Αλβανών.

    Από κει και πέρα αν εσύ δε θεωρείς επιθετικότητα τους χάρτες της μεγάλης Μακεδονίας, την οποία και διδάσκονται έτσι στα σχολεία τους, ενώ σύμφωνα με τις συνθήκες πρέπει να εξαλείψουν καθε αλύτρωτες σκέψεις τότε πάω πάσο. Σε εμάς τουλάχιστον δε θυμάμαι να λέμε κάτι παρόμοιο.

    Τι λες καημένε που δεν λέγαμε κάτι παρόμοιο, πολύ χειρότερα λέγαμε και όχι μόνο τα λέγαμε, ήμασταν κοντά και στο να τα κάνουμε. Τα συλλαλητήρια τα θυμάσαι για το μακεδονικό;

    After the Triumph of Your Birth.

  13. #58
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Τι σχέση έχουν τα συλλαλητήρια πριν 25 χρόνια ρε φίλε με αυτά που διδάσκοντα σήμερα/αύριο στα σχολεία τους αυτοί;Ή μήπως τα συλλαλητήρια ήταν επιθετική κίνηση; Ω ναι, 1 μύριο θα φύγουν από την Αριστοτέλους και θα πάνε περπατώντας να μπουκάρουν και να τα καταλάβουν την χώρα ως ο άλλος Αλέκος.

    Και για πες μας που λέγαμε κάτι παρόμοιο, σε επίσημο έγγραφο γιατί και το σχολικό βιβλίο επίσημο έγγραφο είναι, εμείς τα τελευταία 25 χρόνια; Μη μου πεις για αλύτρωτες πατρίδες το 1850 γιατί ικανό σε έχω.
    Last edited by Art In Haste; 17-03-2016 at 02:07.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  14. #59
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Spoiler

  15. #60
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Για κάποιο λόγο νομίζω ότι όλοι οι homo sapiens τη λένε στη καθομιλουμένη μακεδονία. Εκτός από τους (περισσότερους, όχι όλους) ελληνικής καταγωγής homo sapiens που είναι δύσκολο να ερμηνεύσει κανείς γιατί αλλά έχουν γίνει απόπειρες.

    O χάρτης του φίξερ είναι 10 15 σύμμαχοι της ελλάδας για official purposeς είναι για τους διπλωμάτες αυτά.

    Δεν ξέρω τι είναι σωστό ή όχι να λέγεται, ξέρω ότι αποκαλείται έτσι. Ούτε ξέρω αν η φινλανδία είναι σωστό να λέγεται φινλανδία ή η γουαδελούπη γουαδελούπη.

    Οπότε κλάιν μάιν ένας έλληνας υπουργός δεν χρησιμοποίησε επίσημη διπλωματική γλώσσα. So what, άπειροι κρατικοί αξιωματούχοι λένε σκόπια (παντελώς σλανγκ αλλά κανείς δεν ενοχλείται).
    Το θεμα ειναι πως η Φινλανδια και η Γουαδελουπη δε θελουν να αποκαλουνται Τεξας ή Ελλαδα ή Μακεδονια ή Βορεια Ντακοτα. Εχουν μοναδικη ονομασια, και αρα δεν υπαρχει κανενα προβλημα με κανεναν αλλον, ουτε εχει γινει παγκοσμιως θεμα εδω και 25 χρονια το ονομα τους. Να ναι καλα οι καταπληκτικοι Ελληνες πολιτικοι της δεκαετιας του 90, που δεν ηθελαν να αποκαλειται Βορεια Δημοκρατιας της Μακεδονιας, και τωρα οι homo sapiens που αναφερεις την αποκαλουν Μακεδονια.

    Αλλο καθομιλουμενη, αλλο επισημη διπλωματικη γλωσσα. Το να μην καταλαβαινεις τι αντικτυπο μπορει να εχει οταν ενας υπουργος μιας χωρας που πασχιζει εδω και 20 χρονια το να μην περασει ως επισημο ονομα το "Μακεδονια" ειναι ακριβως αντιθετο με τη λογικη σου, που λεει πως "ε αφου ετσι ολοι το λενε, ετσι λεγεται". Ειναι και τα δυο απλο common sense. Για τον ιδιο λογο οι αξιωματουχοι που λες την αναφερουν ως Σκοπια, κι οχι για να ειναι επισημοι και να χρησιμοποιουν "σωστη γλωσσα". Αλλιως θα επρεπε ολοι να τους λεμε FYROM, οπως δηλαδη ισχυε για καμια δεκαρια χρονια, μεχρι που οι "Μακεδονες" περασαν υπουλα το Macedonia και τωρα εχεις να λες ετσι οτι "αφου ετσι ειναι ρε παιδια, εχει μακεδονικες πινακιδες, αρα μακεδονια λεγεται"
    Δηλαδή άμα η επίσημη ονομασία ήταν Βόρεια Δημοκρατία της Μακεδονίας στη καθομιλουμένη θα την λέγαν όλοι έτσι και όχι Μακεδονία, το πιστεύεις; Και τη Μακεδονική μειονότητα στην Ελλάδα πως ακριβώς θα έπρεπε να την αποκαλούμε; Βορειοδημοκρατικομακεδονική μειονότητα; Και τα Μακεντόνσκι, την διάλεκτο τους;

    Και εντέλει ποιος είναι ο μεγάλος κίνδυνος αν έχουν αυτές τις απόψεις; Θα μπουν οι "Σκοπιανοί" και θα πάρουν τη Θεσσαλονίκη; Πλάκα με κάνετε;


    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Οκ, οταν εχεις πολυ καλη φιλη ΣΚΟΠΙΑΝΗ που εχει μεγαλωσει θεωρωντας οτι ο Μεγας Αλεξανδρος ηταν Μακεδονας (δηλαδη απο τη χωρα της), πως η Ελλαδα εχει κλεψει την ιστορια της Μακεδονιας (δηλαδη της χωρας της) και πως η Αρχαια Αυτοκρατορια που εφτανε μεχρι την Ινδια ηταν Μακεδονικη (δηλαδη της χωρας της), και πως ειναι αυτονοητο πως οτιδηποτε αναφερεται παγκοσμιως ως Μακεδονικο σημαινει απο τη Μακεδονια (δηλαδη τη χωρα της), η οποια μαλιστα ειναι μορφωμενη και εξυπνη και πολυ καλοσυνατη, τοτε τα λεμε ισως λιγο καλυτερα. Γιατι προφανως μπορει να μιλας με ποσοστα και 25% και για "αποκατασταση σχεσεων", αλλα μαλλον δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις. Το τι ακριβως διδασκεται στα σχολεια της "Μακεδονιας" και το τι αποψη εχουν οι ανθρωποι εκει περα για τα εδαφη, την ιστορια, κτλ μαλλον απεχει πολυ απο αυτο που εχεις στο μυαλο σου.
    Και στην Ελλάδα τις ίδιες βλακείες τους διδάσκουν και τις ίδιες απόψεις έχουν, όπως αποδεικνύεται απ' το παρόν θρεντ, μην ανησυχείς.
    1. Βορεια Μακεδονια θα λεγοταν, οπως τωρα λεγεται Βορεια Ιρλανδια, Βορεια Ντακοτα, Νοτια Αφρικη, κ.ο.κ. Αν ηθελαν, θα μπορουσε να βρεθει ονομα για ολα οσα γραφεις. Δεν ειναι θεμα κινδυνου, ειναι θεμα σωστης γεωγραφιας και ιστοριας. Σιγα μην κατακτησουν οι Φυρομιανοι τη Μακεδονια επειδη αυτη τη στιγμη ο πολυς κοσμος τους αποκαλει Μακεδονες. Αυτο ειναι αφελες.

    2. Εχεις χασει τη μπαλα λιγακι ε. Φαινεται κι απο τα υπολοιπα σου ποστ. Οτι απωθημενα εχεις με τους Αιλυνες, τους φασιστες και την εθνικιστικη προπαγανδα που μπορει να γινεται σε πολλα σχολεια της χωρας μας, να τα λυσεις αλλου. Εδω μιλάμε για ενα συγκεκριμενο θεμα, στο οποιο υπαρχει μια αντικειμενικη αληθεια και μια ιστορια. Οταν διδασκουν στην Ελλαδα για το Μεγα Αλεξανδρο και την αυτοκρατορια του που εφτασε μεχρι την Ινδια, εσυ θεωρεις οτι ειναι οι ιδιες βλακειες? Λες και ξερω γω τι, δεν εγιναν ολα αυτα? Μη μου πεις, και πριν 2000 χρονια φανταζομαι τοτε οι ανθρωποι ελεγαν "α ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, εμεις αυτοπροσδιοριζομαστε"

Similar Threads

  1. Κυβέρνηση Αλέξη Τσίπρα
    By overdriven in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 1013
    Last Post: 20-08-2015, 18:42
  2. ΝΕΟΛΑΙΑ ΑΛΕΞΗ ΤΣΙΠΡΑ
    By carheart in forum Music Discussion
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2010, 22:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •