Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31

Thread: Leprous ~ 21/9 @ Eightball, Θεσσαλονίκη & 22/9 @ An Club, Αθήνα

  1. #16
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Δηλαδη αυτο που βλεπουμε και ακουμε στα αποπανω βιντεακια απεχει τοσο απο το δισκο που σας κανει να ξενερωνετε εσας, αν και ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ να ακουστει σαν το δισκο.

  2. #17

    Default

    Θες να γράψεις φιξερ ενα ρεβιού της συναυλίας σύμφωνα με τα βιντεακια που είδες?

  3. #18
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Οχι θελω να μου κανεις αναλυση επι 3 σελιδες για το ποσο τοις εκατο κοντα με το δισκο ηταν η φωνη του και ποσο ακριβως περιμενες να ειναι για να ικανοποιηθεις.

  4. #19
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Αλήθεια στο λέω, όταν διάβασα το σχόλιο σου μου πέρασε από το μυαλό αλλά δεν περίμενα ότι όντως θα έπαιρνες θέση από βιντεάκι από κινητό στο youtube. Σε είχα για καλύτερο από αυτό FIXXXER.

  5. #20
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ρε μαν, αμα στο βιντεο ειναι γαμω η φωνη του, δε θα ειναι ακομα καλυτερη στο live? Παμε καλα? Εκτος αν ειχε προβλημα ηχοληψιας, που ομως δεν ειπατε ποτε κατι τετοιο. Ειπατε δεν εβγαινε η φωνη του. Ε η φωνη του εβγαινε. Δεν παιρνω καμια θεση για το live εκτος αυτου. Συνεχιστε, κουραση.

  6. #21

    Default

    Και ενώ το έχουμε λήξει το θέμα, έχουμε ευχηθεί καλή ακρόαση στους Θεσ/κιους, έρχεται ο φιξερ, πετάει youtube videos και μας λέει να πιούμε ένα πινο νουαρ και στο τέλος κουράζεται κιολας..
    Λοιπόν, από την αρχή μέχρι το τέλος υπήρχαν 1-2 παραφωνίες σε κάθε τραγούδι. Παραφωνίες βαρβάτες κατά την άποψη μου. Και στα βιντεος που ποσταρες παίρνεις μια ιδέα. Αρκετά αυτά για να ξενερώσουν ΕΜΕΝΑ.
    Τα παιδιά τα γουστάρω φουλ και το bilateral καλα σε γαμαει να ξέρεις.

  7. #22
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Λοιπον παιδια εκει πανω στη Θεσσαλονικη, καλη ακροαση!! Ολα καλα, τραγουδησαμε και κουμπαγια και τα βρηκαμε ολα. Μετα απο 12 χρονια ΕΡ, παντα υπαρχει κατι καινουριο που δε βγαζει νοημα να διαβασεις εδω μεσα. Τωρα διαβαζουμε οτι σε βιντεο απο κινητο καποιος καταφερε να βγαλει καλυτερο ηχο απο οτι οι ιδιοι οι Λεπρους μεσα στο Αν. Ρε λες να ειναι μονταζ?? Βαρβατες παραφωνιες, μονο ατακες εισαι


    YΓ. Το θεμα το εχετε "ληξει" γιατι ο κομισαρ και ο τζακ απλα βαρεθηκαν να ασχολουνται. Και αυτο δεν ειναι εικασια, μου το ειπαν.

  8. #23
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    εκπληκτικό λάηβ.
    poem, κομμάτια μόνο από το skein syndrome που το περιμένουμε εδώ και μια διετία.
    until rain, γελάει ο γαλαξίας
    leprous, από άλλο πλανήτη. ο Einar ναι είχε κάποια θεματάκια με την φωνή του αλλά αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο(αν και πάτησαν skip στο The cloak) στο να απολαύσουμε ένα εκπληκτικό λάηβ. δεν έχω κάτι άλλο να πω. είδα leprous, είμαι ευτυχισμένος.



    I'll bury you in your god's fucked garden

  9. #24
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Θα ήθελες να εξηγήσεις για ποιον λόγο γελάει ο γαλαξίας με τους Until Rain?
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #25
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    παίζουν ένα είδος μουσικής (90s ευρωπαικό progressive metal) που δεν έχει να πει τίποτα στο σήμερα. τα ίδια παντελάκη μου, τα ίδια παντελή μου. εντάξει, μακάρι να γουστάρουν τα παιδιά και να περνούν καλά αλλά εγώ δεν.
    καταρχάς πληκτράς ανέκδοτο που την είδε ο jordan rudess της σαλονίκης και μου κουβάλησε ipad, imac στο λάηβ τα σύνδεσε, τα έστησε και δεν ακούσαμε ούτε νότα από το παλικάρι για όσο έπαιξαν.
    γέλασα επίσης με την κοπελίτσα που κότσαραν στα δεύτερα γιατί άλλωστε που πας χωρίς δεύτερα(ούτε από αυτήν ακούσαμε τίποτα).
    η υπόλοιπη μπάντα κινήθηκε στην μετριότητα με τον τραγουδιάρη να τραγουδάει μια σαν michael kiske, μια σαν chris barnes και στο ενδιάμεσο να κάνει πλάκα με την παρέα του από κάτω.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  11. #26
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ωραία, εκτιμώ την απάντηση και δε διαφωνώ ιδιαίτερα, ομολογώ. Νομίζω ότι το χειρότερο στοιχείο είναι πως το δεύτερο album των παιδιών ήταν περισσότερο "μαθήματα ρυθμικού ντικτέ" παρά μουσική. Βέβαια, προσωπικά είμαι από αυτούς που κουράζομαι εύκολα από το prog που στερείται συναισθήματος και η αλήθεια είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία των ελληνικών prog metal συγκροτημάτων απαρτίζεται από τεχνηταράδες που όμως παίζουν (κατ' εμέ) αδιάφορα.

    Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για τον Γερμενλή πάντως, γιατί γενικά είναι πολύ καλός παίχτης και τουλάχιστον σε προηγούμενα live τους, έχωνε αρκετά και ωραία πράγματα με το Kurzweil του. Όσο για τη φωνή, κανένας από τους τραγουδιστές που είχαν δε μου άρεσε ιδιαίτερα. Απλά μου φάνηκε σκληρό το "γελάει ο γαλαξίας"
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #27
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post


    Split με ομοιότητες ακα σωσίες


  13. #28
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    τιτάνια συναυλία. άψογοι όλοι τους και ειδικά ο ντράμμερ ήταν εντυπωσιακός. ούτε που μου πέρασαν από το μυαλό όλα αυτά που λέτε για τα φωνητικά. προσωπικά δεν περίμενα τόσο καλή απόδοση. μόνο τα μπρουτάλ ήταν χάλια αλλά ποιος νοιάστηκε. γαμάτο σέτλιστ και γαμώ τους ήχους για τα δεδομένα του Αν.





    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  14. #29
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Λοιπόν κάτι τον κάνατε στην Αθήνα κι εκεί που είχε θεματάκια με τη φωνή του στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε από θεματάκια και στο τέλος ζοριζόταν και στα απλά και το είπε και δυο φορές και ο ίδιος. Σε φάση που πχ το cloak που έχει σόλο φωνή, μόλις ήρθε η ώρα του το κόψανε γιατί δεν, θα ακουγόταν άσχημα δηλαδή.

    POEM δεν ξέρω, πολύ διαφορετικό από αυτό που ήξερα, είναι από τη φάση που περιμένεις και το 2ο cd να δεις αν είναι λατρείες ή αν τελικά ήταν ένας δίσκος πυροτέχνημα και τέλος. Άλλωστε ήδη η κίνηση που έδειξε ότι το συγκρότημα είναι ένας και οι υπόλοιποι αναλώσιμοι εμένα με προδιαθέτει αρνητικά.

    Until rain ας αφήναν το μωρό επάνω και ας κατέβαιναν να πιουν καμιά μπυρίτσα, μάπα, κουλουβάχατα μουσική, λίγο απ' όλα, βάλε μου και σοκολάτα και κρέμα και φράουλα και φυστίκι και λεμόνι και λίγο πιο λίγο από όλα τα υπόλοιπα. Τα συγχαρητήριά μου στον Krux που κατάλαβε τι είδος μουσικής παίζανε, εγώ ακόμα...

    Οι leprous είναι το μόνο σοβαρό prog συγκρότημα που έχει μείνει. Οι άνθρωποι είναι ψυχροί εκτελεστές και λες στο τέλος έφυγα ακούγοντας αυτό ακριβώς που παίξαν στο studio όταν κάναν ηχογράφηση πριν μπουν οι μίκτες τα μάστερ κτλ κτλ. Έχω μείνει σύξυλος από την ακρίβεια εκτέλεσης (εκτός φωνής, τα είπαμε, ο άνθρωπος είχε πρόβλημα), νομίζω ότι δεν άκουσα το παραμικρό λάθος. Πόσο επίσης γουστάρω τα συγκροτήματα που κάνουν Live με το ένα κομμάτι πίσω από το άλλο, χωρίς ΝΑ ΜΑΣ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ Ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΓΑΜΑΤΟ ΚΟΙΝΟ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΜΕ ΧΑΧΑΝΑ ΓΕΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΧΙΟΥΜΟΡΑΚΙΑ. Μπορεί σε όλη ση τη συναυλία ο Solberg να μας είπε ίσα με 3 φορές ευχαριστώ και όλη την υπόλοιπη ώρα ξεκωλιαζόντουσαν στη σκηνή.

    Τέλος αυτό το πιτσιρίκι που πήρανε στα τύμπανα, αυτό το υπερκινητικό, έπαιξε ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΤΟΥ το κάθε χτύπημα, ζούσε την κάθε στιγμή πραγματικά, δεν έκανε ΜΙΣΟ λάθος και γενικά είναι ότι καλύτερο έχω δει σε κρουστό τη δεκαετία που διατρέχουμε. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να παγιωθούν στο θέμα drummer, το παλικάρι είναι ΘΕΟΣ.

    Α και η αλήθεια είναι ότι Congregation >= Bilateral > Coal.

    Edit: Krux πάντα σου κρυφοάρεζαν οι crane και μας τον πόσταρες κι εδώ ε?
    Last edited by H.; 24-09-2015 at 16:52.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  15. #30
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    ψαξου με βιογραφικο του τραμερ να παρεις τα χαμπαρια σου
    I'll bury you in your god's fucked garden

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 04-06-2015, 15:15
  2. Replies: 1
    Last Post: 04-06-2015, 12:15
  3. Replies: 0
    Last Post: 04-01-2015, 17:51
  4. Replies: 1
    Last Post: 01-09-2014, 15:45
  5. Replies: 20
    Last Post: 09-03-2012, 12:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •