Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81

Thread: το καινουριο το λαπτοπ

  1. #1
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default το καινουριο το λαπτοπ

    Λοιπόν επειδή πάει να τα φτύσει το λάπτοπ και πάμε για καινούργιο, βοηθήστε λίγο στην αναζήτηση

    Τα βασικά κριτήρια είναι φορητότητα (ελάχιστον δυνατό βάρος και μέγεθος) και αυτονομία(μέγιστη διάρκεια μπαταρίας)

    Επίσης:
    13" οθόνη
    SSD σκληρός
    Από επιδόσεις δε μας νοιάζει πολύ κατα βάση, τώρα αν έχει αρκετή μνήμη δεν χαλαστήκαμε κιόλας
    μπάτζετ ~1.000ε

    σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και τα δέοντα.
    After the Triumph of Your Birth.

  2. #2
    Senior Member comma.divine's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    ΆαααααααΧεν
    Posts
    172

    Default

    Εγώ σκεφτόμουν να πάρω αυτό πάντως

    http://www.notebookcheck.net/Toshiba....145240.0.html
    τούπα τούπα

  3. #3
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Δεν έχω να προτείνω συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά συστήνω ανεπιφύλακτα να ψαχτείς στη lenovo.

  4. #4

    Default

    i kaliteri fasi gia laptop to teleftaio kairo einai ta lenovo Thinkpad

    en sintomia

    - nees genies laptop kikloforoune me kathe nea genia epeksergastwn tis Intel

    - oi epidoseis ths 2hs genias i5 me thn 5h genia i5 diaferoun molis 5-10%, to mono pou anaptisoun einai ta ensomatomena grafika ousiastika ante kai usb 3 apo ta 3hs kai meta

    opote einai idanikos kairos na vreis 12,5'' Thinkpad 2hs genias se timh xwma, gyrw sta 200 euro h 3hs kalutera sta 300, kai ssd vazeis diko sou

    to opoio thinkpad pataei kato oti plastikoura 'kainourgio' perneis me 500 euro, ti lenovo sony toshiba samsung klp xalia

    kathos ola ta kenurgia vazoun epeksergastes U oi opoioi ine katoteroi twn M pou exoun ta 2hs kai 3hs gen thinkpads kata koron

    ta 12,5'' einai ta X220 (2h) - X230 (3h) - X240 (4h) klp
    ta 14'' einai T420 (2h) - T430 (3h) klp

    ebay porevese

    ti esti thinkpad - poli apla ta kalitera laptop pou iparxoun kathos ine to parartima tis IBM pou agorase i lenovo prin xronia, alla mono ta thinkpad, ta upoloipa lenovo einai lenovo oxi thinkpad

    endeiktiki fotografia NASA



    psaksou

  5. #5
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Δεν ξέρω αν έχει δίκιο ο firestorm (φαίνεται να γνωρίζει κάτι παραπάνω), αλλά η κοπέλα μου έχει lenovo (κάποιο) και αν κι από specs/τιμή έδειχνε εξαιρετικό, θέλω να το πετάξω στα σκουπίδια κάθε φορά που αναγκάζομαι να το χρησιμοποιήσω. Και μιλάμε για καινούριο laptop, 2 ετών ή κάτι.

    Για μένα, toshiba.
    Last edited by BLiTzER; 05-09-2015 at 23:16.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    γιατι ειναι απο τα καινουρια που ειναι ολα αθλια, η φαση ειναι να βρεις t61p με chip της nvidia και εισαι ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΣ

    να και ενα mini guide

  7. #7

    Default

    palio guide, ola afta ta modela den aksizoun

    episis to simantikotero pou ksexasa - ka;lo einai na exei analysh othonis HD+ (1600x900) h 1400x1050 klp, h 1366x768 einai poly mikrh kai aparxeomeni

  8. #8
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Oκ όλα αυτά, αλλά capital controls = no ebay.
    After the Triumph of Your Birth.

  9. #9

  10. #10
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Oκ όλα αυτά, αλλά capital controls = no ebay.
    Δεν ισχύει πανάθεμα σε, μου στέλνεις λεφτά σαν family/friend (ή κάποιον που εμπιστεύεσαι τέλος πάντων για την αγορά), πάνε κατευθείαν στο paypal balance μου, σου ψωνίζω το λάπτοπ με αυτά τα χρήματα, τόσο απλά.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  11. #11
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Oκ όλα αυτά, αλλά capital controls = no ebay.
    βαριέμαι να στα γράψω με συντομία. Πάρτα υπερ-αναλυτικά σε copy-paste από το παρακάτω site.
    Ένα 2ο email χρειάζεσαι μόνο.
    http://www.fimes.gr/2015/08/paypal-a...rta-exoteriko/

    «Αρχικά, χρειαζόμαστε μια δεύτερη διεύθυνση email (όχι αυτή που έχουμε στο PayPal) και στην οποία έχουμε πρόσβαση. Εγώ χρησιμοποίησα ένα παλιό gmail που είχα. Εννοείται χρειαζόμαστε και χρεωστική κάρτα που να έχει μέσα το υπόλοιπο που θέλουμε να μεταφέρουμε (προσωπικά δεν δοκίμασα με πιστωτική).

    Μπαίνουμε στο PayPal, πηγαίνουμε εκεί που λέει Request Money (τρίτο tab στο πάνω μέρος), και μόλις ανοίξει πατάμε πάλι το εικονίδιο Request Money. Εκεί δίνουμε το δεύτερο email μας, το ποσό που θέλουμε, επιλέγουμε Services εκεί που λέει «Request payment for» (σε κάποιους δούλεψε μόνο επιλέγοντας Goods) και πατάμε Continue.

    Στην επόμενη σελίδα κάνουμε review την αίτηση, και απλά πατάμε το Request Money κάτω κάτω. Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που έχουμε κάνει είναι να «ζητήσουμε» από τον εαυτό μας (!) το ποσό που θέλουμε! Πάμε παρακάτω.

    Ανοίγουμε το δεύτερο email, αυτό στο οποίο στείλαμε την αίτηση δηλαδή, λογικά ήδη έχει έρθει το invoice. Πατάμε το Pay Now και στη σελίδα που ανοίγει πατάμε Continue. Στην επόμενη σελίδα -δεν- επιλέγουμε «Pay with my PayPal account» αλλά «Pay with my credit or debit card». Βάζουμε τα στοιχεία της κάρτας μας, εγώ διάλεξα διαφορετική κάρτα από αυτή που έχω συνδέσει με το PayPal, αν και κάποιοι δήλωσαν ότι δούλεψε ακόμα και όταν έβαλαν την ίδια. Πατάμε Review and Continue, περιμένουμε λίγο, και αν όλα πάνε καλά τα χρήματα άμεσα εμφανίζονται στο υπόλοιπο του PayPal!

    Τη διαδικασία την έκανα προσωπικά με χρεωστική MasterCard Debit Εθνικής δύο φορές, μια χτές το βράδυ για δοκιμή (5 ευρώ) και άλλη μια μόλις τώρα (210 ευρώ) και δούλεψε αμέσως. Υπάρχουν αναφορές για επιτυχία με πιστωτική American Express της Alpha, χρεωστική Visa Eurobank, χρεωστική Πειραιώς, υπάρχουν όμως και αρκετές αναφορές αποτυχίας με τις ίδιες ακριβώς κάρτες. Σε περίπτωση που δεν δουλέψει την πρώτη φορά δοκιμάστε λίγο αργότερα, διαβάστε όμως και τη δεύτερη σημείωση πιο κάτω.

    Σημειώσεις:

    Έχετε υπόψιν σας πως για τη διαδικασία αυτή το PayPal χρεώνει fees. Συγκεκριμένα, χρεώνει το 3.4% του ποσού καθώς και €0.35 για κάθε αποστολή. Υπάρχουν ακόμα αναφορές ότι η τράπεζα κρατάει και προμήθεια €0.9, ακόμα και σε ανεπιτυχείς συναλλαγές (περισσότερα για αυτό παρακάτω). Ενδεικτικά, στα €5 μου έβαλε στο λογαριασμό μου €4.48, στα €210 μου έβαλε €202.51.

    Από κάρτες Πειραιώς έχει αναφερθεί ότι η διαδικασία συχνά αποτυγχάνει, αλλά κάθε φορά ανεξαρτήρως επιτυχίας ή αποτυχίας αφαιρούνται από τον λογαριασμό περίπου €0.90. Αυτό ίσως συμβαίνει και σε άλλες κάρτες/τράπεζες. Για να επαναφέρετε στο λογαριασμό σας τα χρήματα αν η διαδικασία αποτύχει, πηγαίνετε στην κεντρική σελίδα του paypal, και στο κουτί my recent activity, βρείτε την αίτησή σας για χρήματα και κάντε cancel. Το ~1€ από κάθε αίτηση θα αποδεσμευτεί και θα γυρίσει στον τραπεζικό σας λογαριασμό.

    Έχετε επίσης υπόψιν σας ότι όλες οι δοκιμές, από εμένα και από τα άλλα μέλη, έγιναν από χτές το απόγευμα. Κάποιοι κατάφεραν να πραγματοποιήσουν επιτυχώς παραγγελίες από FT, BG κ.λπ., όμως, υπάρχει πάντα η πιθανότητα από Δευτέρα αυτές οι παραγγελίες να φάνε άκυρο από τις τράπεζες. Οικονομολόγος δεν είμαι, το διάβασα ως πιθανότητα και απλά σας το μεταφέρω.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  12. #12

    Default

    tha borousa na kano kai go to mesazoda alla exo 0 balance sto uk akoma

    loipon se ligo kairo vgainoun ayta genika http://www.v3.co.uk/v3-uk/v3-co-uk-l...ands-on-review pou ine pragmatika next-gen mixanimata kai aksizoun to perimene

    ultra low power, featherweight, touch + pen / tablet mode, wireless charging, asyrmata ola, next gen hypercamera me vr dynatotites kai tis panagias ta matia

  13. #13
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Το paypal πρέπει να έχει γίνει πλούσιο από Έλληνες τελευταία.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    Quote Originally Posted by Firestorm View Post
    tha borousa na kano kai go to mesazoda alla exo 0 balance sto uk akoma

    loipon se ligo kairo vgainoun ayta genika http://www.v3.co.uk/v3-uk/v3-co-uk-l...ands-on-review pou ine pragmatika next-gen mixanimata kai aksizoun to perimene

    ultra low power, featherweight, touch + pen / tablet mode, wireless charging, asyrmata ola, next gen hypercamera me vr dynatotites kai tis panagias ta matia
    και πανω win8-10...γαμωχριστο ολονων
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  15. #15

    Default

    10>8.1>7

    prepei kapoia stigmi na vgei orologia sto urban dictionary gia to maziko negative hype otan eprokeito gia kapoio controversial proion

Similar Threads

  1. Replies: 31
    Last Post: 30-08-2011, 15:51
  2. Το λάπτοπ.
    By _UnHoLy^MaRtYr_ in forum PC & Games
    Replies: 6
    Last Post: 09-02-2010, 21:26
  3. Παιχνίδια για λάπτοπ.
    By Amnesiac. in forum PC & Games
    Replies: 17
    Last Post: 12-01-2010, 22:13
  4. Αγορα Λαπτοπ
    By jack the ripper in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2009, 14:39
  5. Καινούριο αυτοκίνητο
    By Phoebus in forum General Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 09-04-2005, 14:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •