Results 1 to 15 of 53

Thread: #RefugeesWelcome

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Βάζεις δίπλα δίπλα τη συνέντευξη αυτή με τους στίχους. Κάποια πράγματα δεν εξηγούνται.
    Ίσως δεν διαβάζεις σωστά το ένα από τα δύο.

    Νομίζω ότι γενικά έχουμε χάσει κάθε μέτρο. Και έτσι κάνουμε πάσα σε ότι σκοταδιστικό να συνεχίσει να υπάρχει. Δες τι γίνεται με τους ανθρώπους που έρχονται να ζήσουν στην χώρα μας και πώς η στάση μας απέναντι σε αυτό μπορεί και να δίνει πάτημα στους φασίστες. Εγώ προσωπικά το πρώτο πράγμα που συζητάω με ανθρώπους που έχουν φύγει απ’ την χώρα τους είναι γιατί έφυγες; Ένα γιατί; Δεν είχατε τίποτα ωραίο εκεί; Κάτι να σε κρατήσει; Εγώ υποχρεωτικά μεγάλωσα εδώ στην Ελλάδα και από ένα σημείο είχα ποτίσει τόσο πολύ με τα όμορφα αυτού εδώ του τόπου που δεν είχα πια επιλογή να φύγω. Εσύ; Γιατί άφησες μάνα, πατέρα, αδερφό; Κυνηγημένος είσαι αδερφέ μου; Άμα ο άλλος μου βάζει ως πρόσχημα τα λεφτά δεν το κατανοώ και πάρα πολύ. Το Φυσάει Κόντρα δεν το έγραψα για αυτόν που θέλει να πάει να πλουτίσει. Ούτε για εκείνους που στις χώρες τους δέκα δέκα βιάζουν τα κοριτσάκια και τα αφήνουν στα χαντάκια νεκρά. Μην το γαμήσουμε αυτό το θέμα. Βλέπω ώρες ώρες πράγματα τρομακτικά και εκεί πάνω πατάνε μετά οι φασίστες, εκεί πάνω πατάει όλη η ασχήμια. Πάνω στην μαλακία μας. Αφού όλοι οι άνθρωποι δεν είναι καλοί, πώς θα γίνει να είναι όλοι οι μετανάστες καλοί. Και πώς γίνεται να είναι όλοι οι φασίστες κακοί, πες μου εμένα. Για μένα ο φασισμός είναι αισθητική. Αν ο φασίστας είναι αυτός που δέρνει στο δρόμο τότε είμαστε γεμάτο φασίστες. Στα γήπεδα, τα ΚΝΑΤ είναι φασίστες, οι μπάτσοι είναι φασίστες. Όλοι όσοι μαζεύονται σε μπουλούκια και δέρνουν είναι φασίστες.
    Ξέρωντας λοιπόν ότι έχει γράψει το τι άλλο φοβάσαι και το πρόσφυγας και το γητεμένο παιδί και το τραγούδα και γέλα και το φυσάει κόντρα, το παραπάνω μπορεί να διαβαστεί υπό το φως τους κι όχι σε αντιδιαστολή μαζί τους. Ξέρουμε ότι ξέρει πως υπάρχουν κυνηγημένοι και τον έχουμε εδώ να ρωτάει κάποιον γιατί άφησε την πατρίδα και τη μάνα του, αναρωτόμενος αν είναι κυνηγημένος. Αμέσως μετά, μας λέει για ποιους δεν έγραψε το φυσάει κόντρα (και όλα τα υπόλοιπα υποθετώ). Ίσως δεν είναι παράξενο να συμπεράνουμε ότι εννοεί πως αυτά γράφτηκαν για τους κυνηγημένους. Δεν είναι ο πιο ξεκάθαρος τρόπος να το εκφράσεις υποθέτω, αλλά από το να τον βγάλουμε ξαφνικά εναντίον των προσφύγων, βγάζει πολύ περισσότερο νόημα. Η, τέλως πάντων, βγάζει νόημα, ενώ το άλλο, όπως είπες κι εσύ, δεν.

    Αμέσως μετά λέει που πατάνε οι φασίστες για να γενικεύσουν όσον αφορά το ποιόν των προσφύγων (και των μεταναστών). Αυτό που κουόταρε ο κοιλιάς, δεν το εκλαμβάνω σαν να λέει ότι δεν είναι όλοι οι φασίστες κακοί, αλλά σαν να λέει ακριβώς ότι όλοι οι φασίστες είναι όντως κακοί. Απλώς το κάνει ειρωνευόμενος την κοινοτοπία του ότι δεν είναι όλοι οι πρόσφυγες και οι μετανάστες καλοί, πάνω στην οποία πατάνε οι φασίστες για να τους βγάλουν όλους σκάρτους. Πάλι ίσως δεν είναι ο πιο ξεκάθαρος τρόπος να το εκφράσεις, αλλά από το να συμπεράνω ότι ξαφνικά αγάπησε τους φασίστες και γύρισε την πλάτη στους πρόσφυγες, βγάζει περισσότερο νόημα.

    Τα προβλήματα που ανάφερα πιο πάνω είναι, όχι ότι στρέφεται εναντίων των προσφύγων από τις εμπόλεμες ζώνες κ.λπ., αλλά ότι απέναντι τους βάζει τους "οικονομικούς μετανάστες" που αφήνουν την πατρίδα τους με πρόσχημα τα λεφτά και τους οποίους δεν πολυκαταλαβαίνει. Λες και η μεγάλη μάζα αυτών των μεταναστών έχει σκοπό να πλουτίσει κι όχι να βάλει μια μπουκιά ψωμί στο στόμα της και όσων αφήνει πίσω. Προερχόμενο, μάλιστα, το σχόλιο από έναν έλληνα της μεταπολίτευσης, χτυπάει ακόμα πιο άσχημα. Επίσης, με τη σειρά μου, δεν πολυκαταλαβαίνω το ότι μοιάζει να απολογείται για το ότι δεν έγραψε το τραγούδι για τους βιαστές, λες και θέλει επεξήγηση. Ε, και τέλος πάντων, το ότι για άλλη μια φορά, σε μια κουβέντα για τους πρόσφυγες, η κουβέντα καταλήγει σε μετανάστες και στο πόσοι βιασμοί υπάρχουν στην Ινδία.
    Last edited by sfinotouvlaki; 05-11-2015 at 14:19.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •