Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53

Thread: #RefugeesWelcome

  1. #1
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default #RefugeesWelcome

    Εδώ θα βάζουμε τις ανάγκες που έχουν οι ομάδες σε όλη την Ελλάδα ως προς την υποδοχή των προσφύγων καθώς επίσης και την διαμονή τους.
    Δεν είναι αλφαβητικά, ότι μου έρχεται το βάζω, όποιος έχει κάτι θα κάνει ένα reply εδώ, θα μπαίνει στο πρώτο post και θα σβήνει. Να το κρατήσουμε καθαρό από σχόλια και να διατηρήσει τον ενημερωτικό του χαρακτήρα

    Μαζεύοντας λεφτά για την Λέσβο

    Ανάγκες σε πράγματα Αλληλεγγύη Κως / Kos Solidarity

    Κάλεσμα για ανθρωπιστική βοήθεια στην Ειδομένη του Κιλκίς

    Μαζεύοντας λεφτά Support for refugees in Eidomeni

    Αγκαλιά (υποδοχή προσφύγων στη Μυτιλήνη): Alpha Bank Iban: GR5401405990599002101026620.

    Γιατροί χωρίς σύνορα: http://www.msf.gr/support/medecins-sans-frontieres

    SOS: Λίστα με είδη που συλλέγουμε στο Κυριακάτικο Σχολείο Μεταναστών για τους πρόσφυγες


    Help for refugees in Molyvos


    Γιατροί του Κόσμου


    Για θεσσαλονίκη: κάθε μέρα μετά τις 19:30 στον εκχ σχολείο συλλογή προϊόντων για τους πρόσφυγες/μετατάστες της ειδομένης.

    Επίσης υπάρχει και αυτή η πληροφόρηση απ εδώ
    Για το λόγο αυτό καλούμε όλες/ους τις/τους αλληλέγγυες/αλληλέγγυους να είμαστε σε ετοιμότητα για να προσφέρουμε κάθε είδους βοήθεια, τόσο στην ΕΙΔΟΜΕΝΗ όσο και στην Θεσσαλονίκη» αναφέρει κάλεσμα για συλλογή τροφίμων, φαρμάκων και ειδών πρώτης ανάγκης.

    Οι χώροι που θα γίνεται η συγκέντρωση είναι το Οικόπολις, (Πτολεμαίων 29α), Κοινωνικό Κέντρο-Στέκι Μεταναστών (Ερμού 29), Καλαθάκι (Τσιμισκή 56), Άλλος Τρόπος (Χαλκιδικής 77).

    FB Σελίδα που ανανεώνεται καθημερινά με όλες τις απαραίτητες ανάγκες και πληροφορίες Refugee-Solidarity-Movement-Thessaloniki


    Μου λέτε για ότι ξέρετε <3

    Χωρίς ντροπές γιατί το αγαπάμε το Luben #RefugeesWelcome – Δείτε όλες τις ομάδες αλληλεγγύης για τους πρόσφυγες, σε όλη την Ελλάδα


    Πανελλαδικός χάρτης σημείων συλλογής ειδών για τους πρόσφυγες
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #2
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #3
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  4. #4
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Ενας φιλος που δουλευει στο taxibeat εκανε share αυτο οποτε το αφηνω εδω μηπως και ενδιαφερει τον κοσμο:

    https://taxibeat.gr/2015/09/23/help-with-taxibeat/

    "Θα ήθελες να στείλεις είδη πρώτης ανάγκης στους πρόσφυγες, αλλά δεν ξέρεις πώς να τα μεταφέρεις; Την Tετάρτη 30 Σεπτεμβρίου, συνεργαζόμαστε με τη ΜΕΤΑδραση κι ερχόμαστε στην πόρτα σου για να παραλάβουμε -δωρεάν- αυτά που μπορείς να προσφέρεις."

  5. #5
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default



    Αύριο και μεθαύριο στην εργατική λέσχη Νέας Σμύρνης
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  6. #6
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    παιδιά, αν ξέρετε κάνα γιατρό που ψήνεται για βάρδιες βικτώρια/πεδίο να του πείτε να 'ρθει.

    είμαστε όλοι πολύ καλά κι ωραία παιδιά.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  7. #7
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Πήγαμε με τα χιπστέρια σήμερα και αφήσαμε 10 παλέτες στην κατάληψη της Νοταρά για να κάνουν κρεβάτια. Οι ανάγκες είναι πάρα πολλές, τα παιδιά που το τρέχουν γλυκύτατα, η δουλειά που έχει γίνει είναι θαύμα για τα κινηματικά δεδομένα της περιόδου. Από αύριο τελειώνουν τα μερεμέτια και αρχίζει να μπαίνει κόσμος επίσης τρέχει η συνέλευση του χώρου. Ενημερώνουν τακτικά το facebook page τους με ό,τι χρειάζονται, ρίξτε μια ματιά.



    https://www.facebook.com/%CE%9A%CE%B...1294/timeline/

  8. #8
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    το λέω κι εδώ: αν ενδιαφέρεται γιατρός για λέσβο, για την παραλία της συκαμιάς, η πρωτοβουλία κλπ [δερβενίων] ψάχνει. υπάρχει τέντα-ιατρείο και υποστηρικτική ομάδα υγείας. τα έξοδα καλυμμένα.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  9. #9
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    πριν μια βδομάδα είπαμε στα παιδιά να φέρουν ό,τι μπορούν για τους πρόσφυγες, το ίδιο έκαναν όλα τα σχολεία της περιοχής, θα τα μαζεύαμε εμείς και "ένα άντε δυο αμάξια" θα τα πήγαιναν στη Θήβα.

    τελικά χρειάστηκε να φέρουν φορτηγό, για 3 μέρες ο προθάλαμος είχε γεμίσει σακούλες με ρούχα, τρόφιμα και παιχνίδια.

    ανάμεσα στους μαλάκες που όταν ήρθε το χαρτί με τα είδη που χρειάζονται αστειευόντουσαν "τι να τους κάνουν τους μαρκαδόρους και τα παιχνίδια οι πρόσφυγες χα-χα-χα" και στους (αρκετούς) γονείς που δε θέλουν τα παιδιά τους να κάθονται στο ίδιο θρανίο με παιδιά ρομά γιατί "έχει αλλεργία στους τσιγγάνους και προχθές φούντωσε", γίνεται κάνα τέτοιο που και που και λέω ότι υπάρχει ελπίδα.
    Last edited by commissar; 02-11-2015 at 20:38.

  10. #10
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  11. #11
    Senior Member electra's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    231

    Default

    http://www.taxydromiki.gr/ypostirizo...istikis-krisis
    Δωρεάν αποστολή απο γενική ταχυδρομική.
    https://www.facebook.com/Channel4New...16939/?fref=nf
    Και αναρωτιέμαι που είναι "οι άνθρωποι της τέχνης" στην Ελλάδα για παρόμοια φάση.
    Και μετά σκέφτομαι ότι αν Έλληνες ηθοποιοί μιλήσουν για το προσφυγικό, μάλλον θα τραβάμε τα μαλλιά μας.

  12. #12
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μιλάνε οι καλλιτέχνες ρε, μην παραπονιέστε.

    http://popaganda.gr/ftanoun-mono-ta-...active-member/

    Εγώ προσωπικά το πρώτο πράγμα που συζητάω με ανθρώπους που έχουν φύγει απ’ την χώρα τους είναι γιατί έφυγες; Ένα γιατί; Δεν είχατε τίποτα ωραίο εκεί; Κάτι να σε κρατήσει; Εγώ υποχρεωτικά μεγάλωσα εδώ στην Ελλάδα και από ένα σημείο είχα ποτίσει τόσο πολύ με τα όμορφα αυτού εδώ του τόπου που δεν είχα πια επιλογή να φύγω. Εσύ; Γιατί άφησες μάνα, πατέρα, αδερφό; Κυνηγημένος είσαι αδερφέ μου;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Να βάλουμε όλη την απάντηση ωστόσο, γιατί τα προβληματικά σημεία είναι άλλα κι όχι αυτό που έβαλες.

    Νομίζω ότι γενικά έχουμε χάσει κάθε μέτρο. Και έτσι κάνουμε πάσα σε ότι σκοταδιστικό να συνεχίσει να υπάρχει. Δες τι γίνεται με τους ανθρώπους που έρχονται να ζήσουν στην χώρα μας και πώς η στάση μας απέναντι σε αυτό μπορεί και να δίνει πάτημα στους φασίστες. Εγώ προσωπικά το πρώτο πράγμα που συζητάω με ανθρώπους που έχουν φύγει απ’ την χώρα τους είναι γιατί έφυγες; Ένα γιατί; Δεν είχατε τίποτα ωραίο εκεί; Κάτι να σε κρατήσει; Εγώ υποχρεωτικά μεγάλωσα εδώ στην Ελλάδα και από ένα σημείο είχα ποτίσει τόσο πολύ με τα όμορφα αυτού εδώ του τόπου που δεν είχα πια επιλογή να φύγω. Εσύ; Γιατί άφησες μάνα, πατέρα, αδερφό; Κυνηγημένος είσαι αδερφέ μου; Άμα ο άλλος μου βάζει ως πρόσχημα τα λεφτά δεν το κατανοώ και πάρα πολύ. Το Φυσάει Κόντρα δεν το έγραψα για αυτόν που θέλει να πάει να πλουτίσει. Ούτε για εκείνους που στις χώρες τους δέκα δέκα βιάζουν τα κοριτσάκια και τα αφήνουν στα χαντάκια νεκρά. Μην το γαμήσουμε αυτό το θέμα. Βλέπω ώρες ώρες πράγματα τρομακτικά και εκεί πάνω πατάνε μετά οι φασίστες, εκεί πάνω πατάει όλη η ασχήμια. Πάνω στην μαλακία μας. Αφού όλοι οι άνθρωποι δεν είναι καλοί, πώς θα γίνει να είναι όλοι οι μετανάστες καλοί. Και πώς γίνεται να είναι όλοι οι φασίστες κακοί, πες μου εμένα. Για μένα ο φασισμός είναι αισθητική. Αν ο φασίστας είναι αυτός που δέρνει στο δρόμο τότε είμαστε γεμάτο φασίστες. Στα γήπεδα, τα ΚΝΑΤ είναι φασίστες, οι μπάτσοι είναι φασίστες. Όλοι όσοι μαζεύονται σε μπουλούκια και δέρνουν είναι φασίστες.

  14. #14
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Συμφωνώ και γω ότι οκ δεν είναι τόσο τραγική η φάση με το "ιντερβιου" στον πρόσφυγα όσο το "Και πώς γίνεται να είναι όλοι οι φασίστες κακοί, πες μου εμένα."
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #15
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Low Bap Θηβαίος.

    Γιατί έτσι ρε πούστη μου; λασκάρει κάποια βίδα όσο μεγαλώνει ο άλλος; Μεταξύ αυτής η συνέντευξης και του "τι άλλο φοβάσαι" μεσολαβούν 10 χρόνια. Τι στον πούτσο άλλαξε;

    Spoiler

    Γίνομαι τάφος αντάρτη στο Ιράκ
    και μοιρολόι στην Παλαιστίνη
    τυφλός στη Βοσνία Ερζεγοβίνη
    πεινασμένος ιθαγενής στο Μεξικό
    χίλιες επεξηγήσεις για το φόβο σου στο λεξικό
    μοναχός στο Θιβέτ – κι aboriginal στην Αυστραλία,
    τζαμί καμένο από φασίστες στην Ιταλία
    εθελοντής γιατρός απ’ την Αβάνα
    και παιδί στην Τεχεράνη απ’ ανύπαντρη μάνα
    νεκρός κι άταφος δάσκαλος στη Σομαλία,
    κυνηγημένος Τούρκος συγγραφέας στη Γαλλία,
    εργάτης στα πετρέλαια στη Βενεζουέλα
    και στο Μπέλφαστ μια ματωμένη φανέλα
    Βραζιλιάνος με 8 σφαίρες στο κεφάλι στο Λονδίνο
    τι άλλο φοβάσαι, πες μου, και θα γίνω.
    Εγώ που κάνω όνειρα κι έχω πολλά ωραία να χάσω
    κάνω και την αρχή – δε γουστάρω να ησυχάσω.

    Θα γίνω χρήστης που παλεύει για τη σωτηρία,
    διψασμένος πρόσφυγας από τη Νιγηρία,
    σαρίκι τυλιγμένο σε περήφανο κεφάλι
    και μασάτι από αφρικάνικο ατσάλι.
    Σφαγμένο θηλυκό απ’ τους γονείς του στην Κίνα
    κι ορφανό σε φαβέλα που πεθαίνει απ’ την πείνα.


    Βάζεις δίπλα δίπλα τη συνέντευξη αυτή με τους στίχους. Κάποια πράγματα δεν εξηγούνται.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •