Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: GHOST - Meliora (2015)

  1. #1
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default GHOST - Meliora (2015)



    Tracklist
    01. Spirit (5:15)
    02. From the Pinnacle to the Pit (4:02)
    03. Cirice (6:02)
    04. Spöksonat (0:56)
    05. He Is (4:13)
    06. Mummy Dust (4:07)
    07. Majesty (5:24)
    08. Devil Church (1:06)
    09. Absolution (4:50)
    10. Deus In Absentia (5:37)

    Όταν πρωτοάκουσα ghost, ήμουν πλήρως αρνητικά προκατειλημμένος. Λίγο το όλο hype, λίγο το ότι είμαι κομπλεξικός απέναντι σε καθετί έχει hype. Όταν άκουσα το πρώτο δισκάκι, θύμωσα. Η συνταγή του κλασσικού όσο δεν πάει heavy metal με την έντονη διαολική θεματολογία είναι χιλιοφορεμένη. Ακόμα περισσότερο εκνευριστικό είναι το ότι ένα σωρό μπάντες που κάναν κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν (βλέπε demon), δεν κάναν ποτέ τέτοια επιτυχία. Όπως λοιπόν και σε άλλες περιπτώσεις εκνευριζόμουν περισσότερο με την περίπτωση των οπαδών. Μιλούσα με ένα σωρό άτομα που λάτρευαν τους ghost, αλλά σιχαινόντουσαν το κλασσικό rock/ heavy. Κατέληξα ότι "σαυτούς" απευθύνονται, οπότε δεν κάνουν για εμένα.
    Μετά από αρκετό καιρό, άκουσα τα δύο δισκάκια προσπαθώντας να αποβάλλω την όποια προκατάληψη. Σοκ. Αποβάλλοντας όλα τα υπόλοιπα, μπόρεσα να διακρίνω την τέλεια ισορροπία ανάμεσα στο μοντέρνο/ παλιό. Μια ισορροπία συνδυασμένη με την χιλιοφορέμένη για κάποιους, κλασσική και αγαπημένη για κάποιους άλλους, συνταγή με τα διαόλια. Πλέον ανήκω στους "κάποιους άλλους".
    Οι προηγούμενοι δίσκοι, εκτός από το υπέροχο heavy metal που απλόχερα προσέφεραν, είχαν και ένα άλλο χαρακτηριστικό. Πιστεύω ακράδαντα ότι δεν γίνεται να έχεις υπάρξει χεβυμεταλλάς και να μην παραδέχεσαι κομμάτια όπως το "ritual" ή το "monstrance clock". Έχουν πολλά φοβερά κομμάτια, αλλά αυτά τα δύο είναι το κάτι άλλο. Κάτι διαφορετικό. Ο καινούριος δίσκος καταφέρνει να έχει ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΧΙΤΑΡΕΣ. Έχει κομμάτια τα οποία ακόμα και όταν τα πρωτοακούς νιώθεις ότι είναι γνώριμα. Ξέρω ότι αυτό κάναν πάντα και είναι η συνταγή τους. Απλά στον καινούριο δίσκο το παρακάνουν. Με την καλή έννοια.

    Δεν έχω συναντήσει άνθρωπο που όταν τον ρωτάω πως του φάνηκε το νέο ghost να μην μου έχει απαντήσει με επιφωνήματα.
    Κρίμα να μην είχαμε thread.

    Last edited by The Good Son; 27-08-2015 at 15:39.

  2. #2
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    E άντε ντε, κάνε και μία τέτοια μπάντα τώρα που έχει hype- μην χάσεις το bandwagon.

    on topic, χίλιες φορές το μέταλ να είναι σαν τους Ghost, πάρα σαν κάτι στρουμφ-δίκαση-τρίκαση-τετράκαση
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  3. #3
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Όλα καλά κι όλα ωραία, αυτά τα backstreet boys φωνητικά συνοδεία τέτοιας μουσικής δεν χωνεύονται με τίποτα ρε φίλε.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  4. #4

    Default

    akrivws idia istoria me to good son eixa. kserasma k apextheia gia to kako to hype mexri twra, meta apo protropes diaforwn ekatsa akousa to kainourio k epatha plaka. xitares mpantara

  5. #5
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Με την ευκαιρία που με έδωσε ο γκουντσαν άκουσα πολλά κομμάτια τους. Ωραία τα λέτε για το πως μπερδεύουν τους ήχους !!! Νομίζω πρώτη φορά ακούω τόσο καλό μείγμα. Για τα δικά μου γούστα είναι λίγο κρύοι, δεν με πήραν καθόλου μαζί τους.

    Η μπάντα γαμάει παρολαυτά ! Νομίζω θα κατεβάσω και τον δίσκο

  6. #6
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Χάιπ-ξεχάιπ, έχω κάνει προσπάθειες να μπω στο τριπάκι, δε μπορώ να βρω σύνδεση. Προφανώς φταίει το ότι ποτέ στη ζωή μου δεν πέρασα από τη φάση "κλασικό χέβι". Από glam/hard rock πιτσιρικάς μεταπήδησα κατευθείαν σε θρασοντέθ και μετά σε ατμοσφαιροντουμιές. Είναι από τις μπάντες που, όπως λένε κι άλλοι παραπάνω, παραδέχεσαι και λες οκ καλά κάνουν, αλλά προσωπικά δεν έχω επαφή.

  7. #7
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    του παρακολουθώ απο σχετική απόσταση. τον τελυταιό δεν τον άκουσα ακόμα αλλά μπροστά σε μπάντες σαν devil's blood μόνο για να μαζεύουν τα αποτσίγαρά τους κάνανε. Λάιβ τους ξαναείδα τον Ιούνιο εδώ και ομολογώ πως έχουν χιτάκια αλλά οκ μου φαίνονται υπερβολικοί. Θα ακούσω πάντως και αυτό.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #8
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Από glam/hard rock πιτσιρικάς
    Post pics.

  9. #9
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ατυχής σύνταξη της πρότασης, το "πιτσιρικάς" είχε το νόημα χρονικού προσδιορισμού και μόνο.

  10. #10
    Oompa loompa Roswell47's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Εκεί
    Posts
    2,948

    Default



    ο τυπος εχει περασει αυτο το σταδιο, οπως και black metal γκρουπακι για να κανει εν τελει τους γκοστ. εχει πλακα ως αλτερνατιβ ροκερ

  11. #11
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Εξαιρετικό pop metal, μόνο instant hits μέσα, αλλά φωνητικά πιο άψυχα κι από coldplay. :/

    προσπερνάω χωρίς τύψεις.

  12. #12
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    τυο χα πει και τοτε, θα το ξαναπω. ποτε δεν ειχα ασχοληθει ιδιαιτερα με δαυτους. τους ειδα το προηγουμενο καλοκαιρι σαπορτ σε μειντεν. τα παλικαρια, ειναι παιχταραδες. τεχνικα απαιχτοι και τρομερα δουλεμενοι. φαινεται πως τα εχουν σπουδασει τα οργανα τους και εχουν περασει απειρες ωρες στο στουντιο
    ε και? οτι πιο βαρετο ανευρο ανουσιο ακουσα ποτε στη ζωη μου. κατ αρχας δεν το λες μεταλ. ποπ μεταλ που λεει και ο λητς ειναι πολυ τιμητικος ορος. αλλα περαν των ταμπελων, μιση συνθεση που να ακουγεται δεν βρηκα. ανουσια πραγματα. το τελευταιο δεν ξερω τι λεει και ουτε θα το ακουσω. αν ειναι στο τυλ των προηγουμενων χαιρομαι που δεν μαρεσουν
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  13. #13

    Default

    endiaferonta stoixeia ston hxo alla epanalamvanomeno me apaisia fwnitika kanontas to na anikei sto fasma tou plain boring

    ligo gimmick i oli fasi

  14. #14
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Μπέρνη δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που γουστάρει blue oyster cult, mercyful fate, και nwobhm στο σύνολό του και να λέει ότι οι ghost δεν ακούγονται. Άλλο το να μην σου αρέσει προσωπικά και άλλο το "δεν ακούγεται". Αλλά από την άλλη, είσαι ο μπέρνη. I' m burnin for you.

  15. #15
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Κι εδώ ακριβώς ίδια φάση με GoodSon. Με τη μόνη διαφορά ότι ακόμα μου φαίνονται σκατά.

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 18-10-2015, 12:58
  2. New Long Fest 2015 ~ 18-19 Ιουλίου 2015 (νιου λονκ)
    By KoiliaSamprela in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 18-07-2015, 19:17
  3. Replies: 0
    Last Post: 25-05-2015, 18:55
  4. Ghost
    By Acid Baby in forum Music Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 26-03-2005, 18:09
  5. Ghost Dog
    By Kveldssanger in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 10
    Last Post: 09-08-2003, 16:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •