Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 87

Thread: #pedion_areos

  1. #31
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    γενικα απο τι ακουω απο το νησι , η υποδοχη του κοσμου ειναι εντυπωσιακη για ενα φαινομενο για το οποιο δεν ηταν ποτε προετοιμασμενη και δεδομενου των συνθηκων που συμβαινει , αυτο εξηγειτε στο οτι η μενταλιτε των Μυτιληνιων ειναι διαφορετικη απο κατι Ροδους και Κως και τετοια που με τους τουριστες νομιζουν οτι πιασαν τον παπα απτα @@ , τελειως αλλη κουλτουρα γιατι ποτε δεν ειχε τουρισμο το νησι να πεις θα κλεισουν τα ξενοδοχεια και θα χασουμε λεφτα με τους ξενοι , επισης υπαρχει ενα καλο δικτυο αλληλεγγύης και απο κατοικους και απο φοιτητες .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  2. #32
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Φρέσκια λίστα



    Αυτό το "περίεργο" χελο κιτι που βλέπεται είναι για μια γατούλα που είναι αρωστούλα και έγκυος και που να πήγαινε? εκεί που υπάρχουν άνθρωποι που αγαπάνε και νοιάζονται πήγε
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #33
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    γενικα απο τι ακουω απο το νησι , η υποδοχη του κοσμου ειναι εντυπωσιακη για ενα φαινομενο για το οποιο δεν ηταν ποτε προετοιμασμενη και δεδομενου των συνθηκων που συμβαινει , αυτο εξηγειτε στο οτι η μενταλιτε των Μυτιληνιων ειναι διαφορετικη απο κατι Ροδους και Κως και τετοια που με τους τουριστες νομιζουν οτι πιασαν τον παπα απτα @@ , τελειως αλλη κουλτουρα γιατι ποτε δεν ειχε τουρισμο το νησι να πεις θα κλεισουν τα ξενοδοχεια και θα χασουμε λεφτα με τους ξενοι , επισης υπαρχει ενα καλο δικτυο αλληλεγγύης και απο κατοικους και απο φοιτητες .
    χωρίς να είμαι στην κω, ακούγεται ότι έχουν κάνει πολλή δουλειά κι εκεί.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  4. #34
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    μακαρι , απλα απο τι δηλωσεις του εκει δημαρχου κατα καιρους στα καναλια και απο "αγανακτησμενους" μαγαζατορες που ειδα μου φανηκαν πολυ αρνητικοι "χανουμε τους τουριστες" μακαρι να ειναι ετσι , εσυ ξερεις καλυτερα !
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #35
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    μακαρι , απλα απο τι δηλωσεις του εκει δημαρχου κατα καιρους στα καναλια και απο "αγανακτησμενους" μαγαζατορες που ειδα μου φανηκαν πολυ αρνητικοι "χανουμε τους τουριστες" μακαρι να ειναι ετσι , εσυ ξερεις καλυτερα !
    ε οκ, τηλεόραση , και γω για πολύ δουλειά ξέρω και ακούω
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #36
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    και σε διαφορα σαιτ tvxs κλπ πχ -> http://tvxs.gr/news/ellada/kos-ioyni...toys-barbaroys
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  7. #37
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Αγαπητό ημερολόγιο
    Σήμερα το πρωί ERίτες πήγαν 60 κιλά αρακά στην κουζίνα της Τσαμαδού , στον δρόμο πέρασαν από αλληλέγγυους users και πήραν και άλλα πραγματάκια αλλά και για τον κουμπαρά μας.
    Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να χρειαστεί αύριο το πουρνό κόσμος για καθάρισμα πατάτας , θα σας ενημερώσω
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #38
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Είμαστε στα 1,877€

    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #39
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    είμαι κάπως πτώμα και δεν μπορώ να σας βάλω φωτό , αλλά σήμερα πήγαμε 90κιλά πατάτες, 5 κιλά ελαιόλαδο και κάτι μαχαίρια ειδικά για να καθαρίσουμε τις πατάτες.
    Γενικά μια δύσκολη μέρα για μένα (γεράκος αφού) αλλά υπέροχη γιατί ωραίοι άνθρωποι <3
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #40
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    είμαι κάπως πτώμα και δεν μπορώ να σας βάλω φωτό , αλλά σήμερα πήγαμε 90κιλά πατάτες, 5 κιλά ελαιόλαδο και κάτι μαχαίρια ειδικά για να καθαρίσουμε τις πατάτες.
    Γενικά μια δύσκολη μέρα για μένα (γεράκος αφού) αλλά υπέροχη γιατί ωραίοι άνθρωποι <3
    εταξα και βάζω

    Spoiler



    και ΜΠΟΝΟΥΣ

    Spoiler


    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  11. #41
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    μαγειρεύονται καθημερινά κοντά 850 μερίδες φαγητό (σύνολο για μεσημέρι βράδυ )
    Η αλήθεια είναι ότι συνεισφέρουν πάρα πολύ και οι υπόλοιπες κοινότητες , π.χ σήμερα το μεσημεριανό θα το κάνει η κοινότητα Φιλιππινέζων.
    Είναι φορές που δεν φτάνει είτε γιατί από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ έχουν έρθει καινούριοι πρόσφυγες είτε γιατί είναι αρκετοί οι "παρελκόμενοι".
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #42
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    και οι βερολινεζοι παραπονιουνται για τους 600 που περιμενουν ουρα για να παρουν χαρτακι να πανε σε καταλημα (εχουν οργανωθει κι εδω ωραια και παμε πραματα)
    Vielen Dank für alles was mal war

  13. #43
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Καλημέρες και αγάπες
    Όσοι έχετε ξεμείνει υπάρχει πάντα ανάγκη στο Πεδίον Αρεως,



    Υπάρχει μεγάλη ανάγκη για άτομα στην Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω πάρα πολλά, ξέρω μόνο ότι υπήρχαν "φοιτητές" ? που έφυγαν, και έμειναν 3 και ο κούκο(τ)ς

    Erasmus students left so there's huge need of volunteers for #refugeesGR #Thessaloniki. Contact @teacherdude if able to help #refugees_skg
    όπου τιττσερντουντ εδώ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #44
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Μιας και υπάρχει ενδιαφέρον θα αναφερθώ λίγο στις "ανάγκες σε άτομα" στο σημείο που ξέρω και θα συμπληρώσει ο ανταποκριτής μας από το Πεδίον του Άρεως

    Στο στέκι μεταναστών στην Τσαμαδού 13 γίνεται η διαλογή των ρούχων. Δύσκολη και επίπονη δουλειά, αλλά έχει και τα τυχερά της .

    Επίσης ετοιμάζεται το φαγητό οπότε χρειάζονται άτομα για δουλειά κουζίνας , από κόψιμο λαχανικών μέχρι ανακάτεμα (είναι ζόρικο μην νομίζετε ) και καθαρισμό σκευών. Μόλις ετοιμαστεί το φαγητό δημιουργείται μια ομάδα που ετοιμάζει τα φαγητά σε πακέτα , μπαίνουν σε βανάκι και πάνε όσοι μπορούν πεδίον Άρεως για την διανομή.
    Συνήθως αυτό 3 φορές μαζί με τα πρωινά.
    Το συνήθως πάει στο ότι είναι φορές που μαγειρεύουν κάποιοι άλλοι οπότε το στέκι βοηθάει μόνο στην διανομή.

    Για την κουζίνα οι ώρες της διανομής είναι στο περίπου 11:00 , 14:30 , 18:30 , και για το μαγείρεμα όρεξη και χρόνο.
    Υποχρέωση σε τίποτα δεν υπάρχει αν μπορείς να βοηθήσεις σε κάτι 10 λεπτά είναι αρκετό, απλά καλό είναι να το πεις για να κάνει τα κουμάντα του αυτός που οργανώνει.
    Μερικές φορές η κούραση είναι τέτοια, αλλά μόλις σκεφτείς γιατί το κάνεις φεύγει μόνη της.


    Στο πεδίο δεν πάω τακτικά γιατί γίνεται χαμός με την κουζίνα οπότε ξέρω πολύ λίγα πράγματα, σίγουρα είναι οι ομάδες που καθαρίζουν και που είναι πολύ δύσκολη δουλειά και η ομάδα που ασχολείται με τα παιδιά για παραπάνω δεν είμαι σίγουρος.

    Περιμένετε από τον μόνιμο συνεργάτη του περιοδικού μας που είναι συνέχεια πεδίον να σας πει περισσότερα.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #45
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Καλημέρες και αγάπες

    Υπάρχει μεγάλη ανάγκη για άτομα στην Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω πάρα πολλά, ξέρω μόνο ότι υπήρχαν "φοιτητές" ? που έφυγαν, και έμειναν 3 και ο κούκο(τ)ς
    αν υπαρχει καποιος που εχει ασχοληθει με το θεμα στην θεσ/νικη ή/και εχει σχεση με το οικοπολις, ας στειλει ενα πιεμ. ευχαριστω
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •