Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 87

Thread: #pedion_areos

  1. #16
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ξέρουμε κάτι παραπάνω γι'αυτό;

    http://www.thepressproject.gr/articl...dion-tou-Areos
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #17
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    περιμένουμε να δούμε δευτέρα-τρίτη, ακούγεται ότι ίσως όντως τους αναλάβει η πολιτεία.
    αλλά δεν έχουν πει ακόμα για πού. ούτε για το πώς θα είναι οι συνθήκες. να δούμε, λοιπόν, τι θα προτείνουν κι αν οι άνθρωποι θα θέλουν να πάνε.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  3. #18
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ομορφιές σήμερα Κυριακή που περίμενα να υπάρχει "θέμα" ατόμων. Όμως όχι εκεί να πάνε να βοηθήσουν.
    Και πάνω που διαλέγεις ρούχα πέφτεις σε ERιτη που μαζεύει παπούτσια <3 <3 <3

    Θα ακολουθήσει ή πιο αργά ή αύριο πόστ με το πως η παρέα μας θα συνεισφέρει για αύριο
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #19
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Για αύριο πήγαμε σχεδόν 10 κιλά κοτόπουλο (στήθος με κόκκαλο ) ώστε αύριο φίλε ERίτη να έχεις βάλει το λιθαράκι σου σε μια σουπίτσα με βιταμίνες.
    Η μαλακία είναι ότι το έμαθα σήμερα ότι υπήρχε ανάγκη για φαγητό και δεν μπορέσαμε να πάμε παραπάνω.

    Είναι σε αναμονή του τι θα γίνει και που θα πάνε, οπότε και μεις παίζουμε λίγο άμυνα. Αν φύγουν από τι Πεδίο δεν θα έχει λυθεί το πρόβλημα, αλλά ίσως χαθεί "η στιγμή" .
    Εδώ να πούμε ότι το Στέκι Μεταναστών βοηθάει τους πάντες και τα πάντα, όπως ας πούμε έστειλε τρόφιμα και ιματισμό στο Λαύριο, πράγματα σε Κω και Λέσβο, εμείς είμαστε δίπλα τους στο μέγεθος που μπορούμε.
    Εγώ να ξέρετε είμαι περήφανος και συγκινημένος που ανήκω σε αυτήν την παρέα εδώ στο ER.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #20
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Δευτέρα πρωί αρχές Αυγούστου λέει, αλλά τι σημασία έχει, το ενδιαφέρον δεν σταματάει από τον αλληλέγγυο ERιτη

    φρέσκες ανάγκες στο πρώτο ποστ



    Είμαστε στα 1,412€

    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #21
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    γιατι εισαι σφιχτοκωλης και πρέπει να στέλνουμε πιεμ για τον αριθμο λογαριασμου;
    Vielen Dank für alles was mal war

  7. #22
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    γιατι εισαι σφιχτοκωλης και πρέπει να στέλνουμε πιεμ για τον αριθμο λογαριασμου;
    υπάρχουν διαδικασίες !!!!
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #23
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Τα όρια του συγκινητικού πλέον έχουν σπάσει , δεν έχω λόγια

    1,612€
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #24
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ξέρω είναι βαρετό , αλλά ρε παιδιά δεν φαντάζεστε τι είναι αυτό που γίνεται εδώ , μέσα σε όλα τα σκατά μπαίνει το χέρι στην τσέπη για όλους αυτούς που το έχουν ανάγκη

    1,762€
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #25
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    ξέρω είναι βαρετό , αλλά ρε παιδιά δεν φαντάζεστε τι είναι αυτό που γίνεται εδώ , μέσα σε όλα τα σκατά μπαίνει το χέρι στην τσέπη για όλους αυτούς που το έχουν ανάγκη

    1,862€
    ...
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  11. #26
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Εχτές λοιπόν παιδιά υπήρχε μια έντονη ανησυχία για τον "χώρο" που θα μεταφερθούν οι συνάνθρωποι μας . Γράφω μεταφερθούν και όχι στεγαστούν γιατί μάλλον θα κάνουν κατασκηνώσεις εκεί.
    Σε έναν μεγάλο χώρο στον Ελαιώνα λέει , όχι κτήριο όχι εγκαταστάσεις λοιπόν, απλά ένα "μοντέρνο στρατόπεδο συγκέντρωσης" ... Να πω ότι δεν ξέρω και πολλά παραπάνω αλλά επιτρέψτε μου να είμαι λίγο προκατειλημμένος με τους χειρισμούς της κυβέρνησης.
    Σε άλλα νέα υπάρχουν συνεχώς καινούριοι στο Πεδίο ενώ οι εθελοντές είναι διαρκώς σε επιφυλακή. Τα άτομα να ξέρετε δεν είναι ποτέ αρκετά αλλά πάντα υπάρχουν.
    Αν πάτε απόγευμα θα διασκεδάσετε με τα σκατούλια που παίζουν μπουγέλο με νεροπίστολα, καλό είναι να έχετε και σεις κάτι να τα καταβρέξετε ΤΟΥΣ ΑΞΊΖΕΙ .
    Ειδική μνεία πρέπει να γίνει για την ομάδα υγείας, τους γιατρούς που πραγματικά δίνουν καθημερινά μάχη , και χάρη στους εδώ Αφγανούς υπάρχει και μια στοιχειώδεις επικοινωνία.
    Θα μπορούσα να γράψω ποστ σεντόνι για το πόσο τιμάνε το λειτούργημα που υπηρετούν αλλά πιστεύω σταρχίδια τους τι λέω εγώ.
    Μέσα στην αναμπουμπούλα του ιατρείου είδαμε και ERιτη να εξετάζει, χωρίς να ανήκει σε κάποια συλλογικότητα ή κάποια "ομάδα" , γιατί απλά θεωρεί ότι αυτό είναι το σωστό (σαγαπώ και ας μην το ξέρεις).

    Σήμερα στης 12:00 έχει συνέντευξη τύπου
    Τεταρτη 5/8 στις 12 το μεσημερι στο #pedion_areos - Συνεντευξη τυπου της πρωτοβουλιας αλληλεγγυης στους προσφυγες.
    #refugeesGr #antireport
    Εμείς σαν ER εχτές πήγαμε ένα φάρμακο *** (δεν ξέρω πως λέγεται μου το έγραψαν σε χαρτάκι ) και κάποια αναλώσιμα για το ιατρείο (2 μπουκάλια αντι-κατι που κάνεις πλιτς πλιτς και σκοτώνει τα μικρόβια , και 2 ρολά που βάζουν στα κρεβάτια που εξετάζουν) και είμαστε ακόμα σε άμυνα.
    Περιμένω σήμερα επικοινωνία με τα παιδιά από το Στέκι Μεταναστών για να δούμε πως μπορούμε να προσφέρουμε σε φαγάκι.

    ***νόουτ το μαϊσέλφ: όσο γλυκούλης και αν νομίζω ότι είμαι, μπαίνοντας βράδυ σε φαρμακείο φορώντας το κράνος δεν παίζει να μην τρομάξει ο φαρμακοποιός!

    Αγάπη και Αλληλεγγύη λατρείες
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #27
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    update και οι αναγκες της ημέρας
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #28
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    εδώ κάποιο τύπου φοτορεπορταζ για τον "χώρο υποδοχής"
    https://www.facebook.com/media/set/?...=3&uploaded=13
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #29
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    εδώ η συνέντευξη τύπου ζωντανα

    https://www.youtube.com/watch?v=s9UDSgC7-Q4
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #30
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Άσχετο, ας μου επιτραπεί το εξής σχόλιο, προερχόμενο από έναν τύπο που τρέχει για τους πρόσφυγες στη Λέσβο (η κατάσταση εκεί ίσως είναι λιγάκι πιο ακραία γιατί έρχονται σε άμεση επαφή με τους θαλασσοδαρμένους/πνιγμένους).

    Πριν κάμποσες μέρες πέρασε ένας τσομπάνης από την Αγκαλιά μαζί με τον μικρό γιο του. Είχαν μόλις αρμέξει τα κατσίκια τους. Κοντοσταμάτησε και κοιτούσε με περιέργεια όπως κάνουν τόσοι και τόσοι αδιάφοροι περίεργοι, λες και οι πρόσφυγες είναι έκθεμα τσίρκου. Πάτησε γκάζι και έφυγε, τον συνόδευσαν ορισμένα μπινελίκια μου ειπωμένα σιγανά. Κι όμως σε κανένα μισάωρο γύρισε. Είχε βράσει μια μεγάλη καρδάρα γάλα. Την βαστούσε ο μικρός του και μου την έδωσε. Ο τσομπάνης μου είπε ψιθυριστα "για τους ανθρώπους, το γάλα το δίνει ο Γ..." και έδειξε το παιδί του. Ο μικρός ήπιε ένα ποτήρι γάλα μαζί με άλλα παιδιά από Συρία, έπαιξε κανένα μισάωρο μαζί με δυο συνομήλικους του. Ο πατέρας του με ρωτούσε για την ιστορία αυτών των ανθρώπων. Ο τσομπάνης που σας λέω, δεν έχει βγάλει ουτε καν δημοτικό. Έφυγε δακρυσμένος. Έκτοτε κάθε τόσο μας φέρνει βρασμένο γάλα, το αφήνει στην Αγκαλιά δίχως να πει λέξη ή το βρίσκουμε κάθε τόσο εκεί, σε μια συγκεκριμένη γωνιά, πρωί-πρωί...Προχτές συνέβη και κάτι ακόμα. Βρήκα δυο πρόσφορα άκοπα πάνω στο τραπέζι στην είσοδο. Ένα μικρό σημείωμα το έχω κρατήσει σαν θησαυρό. "Πεσκέσι από τους πεθαμένους μας, τη γιαγιά μου πρόσφυγα από τη Μικρά Ασία, στους πρόσφυγες της Συρίας, Υπερ αναπαύσεως Γ.Κ..." Πεσκέσια από ζωντανούς και νεκρούς, πεσκέσια από όμορφους ανθρώπους. Αντίδοτα στην ασχήμια.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •