Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: NOISE ROCK ( ακα μερακληδες μαζευτειτε!!! )

  1. #1
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default NOISE ROCK ( ακα μερακληδες μαζευτειτε!!! )

    Προσοχη Προσοχη!! Θα υπαρξει ναμεδροπινκ και υοθτθβε λινκς ξεδιαντροπα και ασυστολα (πσσσσ)

    Επειδη βαρεθηκα το πολιτιξ και τα υπολοιπα του μιουζικ ντισκασιο δεν ειναι του γουστου μου , θα καμνω αυτο το θρεντ για ολα εμας τα παιδια του χεβι μεταλ !!! που μας αρεσει λιγο ο θορυβος παραπανω .Θα αναφερω μπαντες , χωρες , δισκογραφιες αλλα και οτι αλλο υπαρχει σε αυτη τη μουσικη.Αλλα θελω να παιξουν ολοι οι μπαλαδοροι για να μαθουμε ολοι τα ''διαμαντια'' αυτου του ιδιωματος !!!!!!
    Λοιπον:
    Που τελειωνει η μουσικη ? Που αρχιζει ο θορυβος ? Στην β η στη γ θα παω για μαρμιτα ? Ολα αυτα θα προσπαθησω να απαντησω εγω αλλα και ΕΣΥ εριτη ( και εριτρια ?!?!).

    Κατα την αποψη μου το εν λογω ειδος ξεκινησε τη δεκαετια του 80 και εφτασε στο πικ του τη δεκαετια του 90.Θα λεγα οτι ξεπηδησε απο το πανκ αλλα μεταξυ μας ( παντα ) δεν θα το λεγα και πανκ.Κυριο χαρακτηριστικο των διαφορων μπαντων αλλα και σκηνων ητανε τα φιντμπακς , το ντιστορτιο στις κιθαρες και μια προσπαθεια διαφοροποιησης απο τις μανιερες που υπηρχαν τοτες.Τα φωνητικα ητανε παντα αλλοκοτα , σε αλλους ''σκισμενα '' η απλα βαβουριαρικα,οι συνθεσεις μινιμαλιστικες και το δε ποιντ.Επισης σε πολλες μπαντες( πχ Killdozer) το μπασο παιζει πρωταγωνιστικο ρολοΘα ελεγα οτι στο ειδος υπαρχει μια μαλλον εσκεμμενη απουσια μελωδιας αλλα για μενα υπηρχε μια καθυστερηση και οχι απουσια αυτης .Το πανκ της υποθεσης θα ελεγα , ητανε οι ριζες των μουσικων της δεκαετιας του 80- 90 μαλλον καθως και της νοοτροπιας που ειχαν οι περισσοτεροι δηλαδη κοπανουσαν αβερτα και ειχαν το ιν γιορ φεις ατιτουντ που στο πανκ υπηρχε/υπαρχει .
    Αλλα διαβαζοντας πριν κανα δυο χρονια αυτο εδω το αρθρο εμεινα μαλακας με το οτι ο εσκεμμενη χρηση του θορυβου παει πολυ πιο πισω στη δεκαετια του 60' !!!Ητανε οι Βελβετς,Ο νιλ γιανκ και οι MC5 οι πρωτομαστορες της θορυβοποιιας ΑΕ.Ειναι το θεμα μας ειναι ποιος αρχισε το φλερτ με τον θορυβο ή ποιος εδεσε το γλυκο ?
    Βεβαια κυριως σκοπος του θρεντ αυτου ειναι να χωσετε /ω τις μπαντες του ειδους που σας αρεσουν και κανα δισκο απο αυτες και οχι να δουμε ποιος το αρχισε και που .Αλλα και παλι γιατι να μη μιλησουμε με χωρες και τετοια α ?

    Απο την αμερικη εχω ξεχωρισει τους εξης διαφορους τυπους:

    Jesus Lizard: Μοναδικος ηχος , απο τους καλυτερους του ειδους για μενα ,συνθεσεις που ομοιες θα λεγα δεν εχω ξανακουσει, πολλοι προσπαθησαν να τους μιμηθουν , κανεις δε μπορεσε να τους φτασει ( και ουτε προκειται!!!).Ειμαι λιγο φανμποις αλλα τι να καμεις και να πω οτι εχουν και δισκους που δεν με τραβηξαν οπως το Down αλλα εχει και αυτο κομματαρες μεσα.Προτεινω να ακουσετε τα Liar και Goat για αρχη και μετα ολα σιγα σιγα .(δειγμα δωρεαν)

    Butthole Surfers:Απο τις πιο αλλοκοτες μπαντες που εχω ακουσει ,σε πολλες φασεις κουραστικοι αλλα εχουν βγαλει και αυτοι διαμαντακια οπως τα Locust Abortion Technician και Electriclarryland.Σουπερ αλλοκοτη μπαντα και πολυ μα πολυ χιουμορ και ουσιες.( δειγμα ).

    Killdozer: Απο τους αγαπημενους μου αυτοι ,φωνακλαδες ,ΜΠΑΣΣΑΤΟΙ , με χιουμορ στους στιχους και δεν εκρυβαν την αγαπη τους για τα σαξοφωνα , τα βιολια και αλλα τετοια παραξενα.Σε πολλα τραγουδια τους βρισκω μια διεστραμμενη γουεστερνιλα ( εδω ).Προτεινω τα Snakeboy (1985) και Twelve point buck (1989).

    Big Black: τα ειπαμε ξανα για δαυτους και το γνωστο διοπτροφορο αγορι.Βιομηχανια θορυβου και στριφνης μελωδιας , ακουραστο ντραμ μασιν και ιστοριες για αγριους.( δειγμα )

    Σημαντικη προσφορα απο την λεγομενη νο γουειβ σκηνη της Νεας Υορκης με τους Swans , Sonic Youth ( εποχης Confusion is sex ) και Τeenage Jesus and the Jerks οπου επαιζε η κυρια Lydia Lunch και καποιους αλλλους που καποιοι εδω μεσα θα κατεχουν καλυτερα .
    -Οι δυο μεγαλες εταιριες στο χωρο ητανε η Touch and go με ροστερ απο το διαστημα ,και σαφως μικροτερη AMphetamine REptile της οποιας αφεντικο ητανε ο φροντμαν τον Halo of flies ( και αναμενουμε αυτο. καποια στιγμη )
    εκτος αμερικης
    The birthday Party: Αυστραλια ειναι η χωρα που εχει βγαλει παρα μα παρα πολλα διαμαντια στο ειδος και δεν θα μπορουσε να λειπουν οι χαλιες αυτοι.Πριν πολλα χρονια ο κυριος Κειβ δεν ητανε ο κουστουματος τυπος που εκανει ντουετα με την Καιλι Μινογκ αλλα ενας ψηλος και αδυνατος τυπος που ρουφουσε ασιντ και γυριζε βιντεοκλιπς υπο την επιρρεια αυτου ( εδω).Ακουστε την μπασαρα απο το μακαριτη του Tracy Pew και μετανοειστε !!!! Προτεινω το κλασσικο Prayers on fire (1981) και ριξτε μια αυτια εδω.Ο Roland s Howard συνεργαστηκε στους einsturzende neubaten μετα απο τους BP μεταξυ αλλων .

    Αλλες μπαντες απο την αστραλια που θα μπορουσαν να τσεκαριστουν lubricated goat , sea scouts και king snake roost .


    η Γιαπωνια εχει παιξει μεγαλο ρολο σε αυτα τα ειδη αλλα δεν εχω ψαχτει καθολου ( μη ρωτας το γιατι ) ακομα και μετα πολυ γνωστα της φασης οπως Boredoms και Melt banana,αρα εδω χωνεσαι εσυ εριτη!!!!

  2. #2
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Τα τελευταια χρονια πολλες μπαντες κατι κανουν στο θεμα του θορυβου αλλες καλα και αλλες οχι και τοσο για τα γουστα μου:


    +++Mclusky:Ουαλοι ,ναι καλα ακουσες με γαματο ηχο που δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τις αντιστοιχες μπαντες της αμερικης δεκαετιας 90 ,και φερνει αρκετα σε Jesus Lizard ( οσο γινεται).Τσεκαρεις το Mclusky Do Dallas (2002) (εποσ)

    : pissed jeans ( τσεκαρεις King of Jeans ) και Men (the) ( τσεκαρεις Leave home
    (2011)) και οι Metz (τσεκαρεις το I και το φετινο ΙΙ)

    μεχ : τεραστιο αντικουκου οι Japandroids ποτε δεν καταλαβα το τζερτζελο ποτες οπως και οι cloud nothings

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩς !!!! Φασεις τυπου merzbow , hanatarashκαι τετοιες μπλιμπλικιες(lol) δεν ανταποκρινονται στο θρεντ .Νομιζω εδωσα τις κατευθυντηριες γραμμες του.Επισης πολλα ονοματα ξεχαστηκαν πχ Unsane , Hammerhead και οι dinosaur jr.που ποτε μισο κομματι τους δεν με αρεσε αλλα ειναι στο χερι ΣΟΥ να γραψεις πεντε κουβεντες , ενα αλμπουμ κτλ.

    ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΗΡΘΕ Η ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙς ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΕΡΙΤΗ/ισσα
    ΚΡΑΞΕ ,ΜΟΥΤΖΩΣΕ,ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΜΕ ΜΗΝΥΣΕΙς αλλα πες κατι για μουσικη ρε παιδι μου

  3. #3

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    πχ Unsane ποτε μισο κομματι τους δεν με αρεσε
    Εσυγνώμη, μήπως είστε χαζός;
    Spoiler

  5. #5
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Ωπα λαθος.Παρασαητ εννοουσα απο τους dinosaur jr δε με αρεσε μιση νοτα ποτε, οχι απο τους Unsane οι οποιοι οτι εχω ακουσει ειναι βομπα
    Last edited by Jacknife; 23-07-2015 at 23:59.

  6. #6
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Αα οκ ήταν λίγο μυστήρια η διατύπωση, τώρα σε έπιασα. Θα προσπαθήσω να επιληφθώ κι εγώ του θέματος με τα λίγα που έχω υπόψη, όταν μπορεσω.

  7. #7
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    εγώ που είμαι πιο mainstream σε φάση τα μεταλλάδικα της amrep (helmet, unsane κλπ) είχα πάθει πλάκα με την παλιά μπάντα του rutmanis:


  8. #8
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Το ελάχιστο noise-rock που βρίσκει κάποιος στο μουσικό ύφος των Dinosaur Jr μπορεί να δικαιολογηθεί μονάχα με επίκληση στις ενίοτε φαζαριστές κιθαριστικές γραμμές του J. Mascis - βέβαια είναι ένα καλό ερώτημα πως μπορεί να οριστεί το είδος. Οι δεινόσαυροι είναι μπάντα που όρισε το alternative rock και ως τέτοια έχει παίξει λίγο πολύ τα πάντα. Περίεργο να μην σου αρέσουν αν σκεφτεί κάνεις ποια είναι τα ακούσματα σου πάντως.

    Last edited by Λεκές; 23-07-2015 at 18:06.

  9. #9
    after halloween. sod1013's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    INto the void
    Posts
    861

    Default

    αυτοι μαρεζουν.ο πρωτος τους δισκος το queen hygiene ii ειναι καλος,τους αλλους δεν τους εχω ακουσει.
    δεν παιζω ξυλο.

  10. #10
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Εξ Αυστραλίας οι Feedtime κατά τα mid/late-80's. Τελευταίος δίσκος το 1996, έκτοτε αγνοούνται.






  11. #11

    Default

    young widows: gnwsti kainouria mpanta pisti sti mparadosi


  12. #12

    Default







    Κλειδώστε το.

  13. #13
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Από όλο αυτό το κίνημα, εκτιμούσα ελάχιστες μπάντες. Π.χ.

    Live Skull: καταπιεστικοί αρκετά, το Snuffer είναι μάλλον το κορυφαίο τους.

    Νaked City: Του John Zorn, αρκετά σαλεμένοι.

    Ηappy Flowers: Ωραίοι κακόφωνοι χιουμορίστες.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  14. #14
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Λοιπόν, αυτό το τόπιξ δεν έπρεπε να θαφτεί έτσι. Πάμε λίγο με δυο φρέσκα:



    https://arakirecords.bandcamp.com/album/iron-pourpre




    https://modern-technology.bandcamp.c...ice-provider-2


    Τσάκναϊφ, εδώ να τα βάνεις να τα έχουμε μαζεμένα, και όχι στο offtopi

  15. #15
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    To νόηζ το νεοϋρκέζικο.



    https://unifuckingform.bandcamp.com/

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 27-05-2012, 09:32
  2. Replies: 2
    Last Post: 26-08-2010, 23:12
  3. Replies: 3
    Last Post: 22-07-2009, 02:19
  4. Rock Brigade: AOR-hard rock-heavy metal fanzine
    By joedalton in forum Self-Promotion
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-2007, 20:01
  5. Noise, power electronics, power noise, heavy electronics,etc
    By The_Fool in forum Music Discussion
    Replies: 39
    Last Post: 05-05-2005, 02:30

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •