Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: 4 λέξεις

  1. #1
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default 4 λέξεις

    είδα αυτό σήμερα,
    http://www.korikis.com/sose-tin-ellada-me-4-lekseis

    για πείτε

    εντιτ: δεν ξέρω καν αν είναι κάτι τέτοιο εφικτό, ίσως κατατάσσεται στο ουτοπικό ή καταστροφικό σε περίπτωση που αγνοώ κάποια καταστροφική συνέπεια που θα μπορούσε να επιφέρει μιαν τέτχια αλλαγή

  2. #2
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default


  3. #3
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγω

  4. #4
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    έκατσα και το διάβασα σχεδόν όλο.
    Για την φορολογία 8% δεν σχολιάζω αλλά η κατάργηση του χρήματος είναι σαν να παίζουμε rpg και ο DM να εξηγεί κανόνες.
    Σίγουρα οι ηλεκτρονικές συναλλαγές είναι μια λύση σε αρκετά προβλήματα αλλά νομίζω του μάστορα του διαφεύγουν κάποιες λεπτομέρειες
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ε, ναι. Πώς θα μπορεί ο υδραυλικός να μην κόβει απόδειξη για το χαλασμένο σιφώνι, ώστε ο Χωμενίδης μετά να τον κράζει στα social media, αν οι συναλλαγές είναι ηλεκτρονικές και ξεκάθαρες;


    Καλή η προοπτική, αλλά για τίποτα Δανούς/Σουηδούς. Να μας πει κι ο atom_smasher δηλαδής. Αλλά έλα πείσε εσύ το χριστιανοταλιμπάν ότι η κατάργηση του χρήματος και η χρήση καρτών/ηλεκτρονικών πορτοφολιών δεν είναι το σημάδι του αντίχριστου και ο ερχομός του θηρίου κτλ κτλ
    Last edited by OniBocho; 20-07-2015 at 08:36.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #6
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    το πήγες σε άλλο επίπεδο που δεν είναι για τώρα. Εγώ σου μιλάω τεχνικά.
    Λέει θα ανέβει ο τουρισμός , και πως θα πληρώνει ο τουρίστας? με πιστωτική θα μου πεις, α) δεν θα ρισκάρουν να βάλουν παντού πιστωτική και β ακόμα και αν λυθεί το τεχνικό κομμάτι του παντού κάρτες το 2,5% που κρατάει η πιστωτική δεν θα ενσωματωθεί στην τιμή του προϊόντος ?
    Ας βρεθεί μια φόρμουλα για την χρήση της κάρτας αγορών μαζί με κάποιες ευκολίες "δώρα" για τους καταναλωτές, μετά ας γίνει μια σωστή ενημέρωση στον κόσμο και βλέπουμε.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #7
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Υπαρχουν και οι debit cards, δεν ειναι μονο οι πιστωτικες ηλεκτρονικο χρημα. Εκει δεν εχεις 2.5%

  8. #8
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Υπαρχουν και οι debit cards, δεν ειναι μονο οι πιστωτικες ηλεκτρονικο χρημα. Εκει δεν εχεις 2.5%
    αναφέρθηκα στον τουρίστα για το συγκεκριμένο 2,5% και μπορείς να σκεφτείς 1.000.000 λόγους γιατί να προτιμήσει κάποιος πιστωτική αντί για χρεωστική
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #9
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Εγώ πάντως είμαι υπέρμαχος του τσιπ (Pringles κατά προτίμηση, να είναι φουλ μεταλλαγμένα) και του χαράγματος. Ηλεκτρονική ταυτότητα, ηλεκτρονικό πορτοφόλι, ηλεκτρονικό δίπλωμα, ηλεκτρονικά γαμήσια, ηλεκτρονικά όλα! Και μετά ανακαλύπτουμε εκείνα τα δύο πράγματα που ζήλευα πάντα στο Star Trek, το food replicator και το holodeck και goodbye and thanks for all the fish!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #10
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Υπαρχουν και οι debit cards, δεν ειναι μονο οι πιστωτικες ηλεκτρονικο χρημα. Εκει δεν εχεις 2.5%
    αναφέρθηκα στον τουρίστα για το συγκεκριμένο 2,5% και μπορείς να σκεφτείς 1.000.000 λόγους γιατί να προτιμήσει κάποιος πιστωτική αντί για χρεωστική
    Εγω χρεωστικη χρησιμοποιω οταν ερχομαι στην ΠΑΤΡΙΔΑ παντως, και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα, ουτε μπορω να σκεφτω λογους να χρησιμοποιω πιστωτικη

  11. #11
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Υπαρχουν και οι debit cards, δεν ειναι μονο οι πιστωτικες ηλεκτρονικο χρημα. Εκει δεν εχεις 2.5%
    αναφέρθηκα στον τουρίστα για το συγκεκριμένο 2,5% και μπορείς να σκεφτείς 1.000.000 λόγους γιατί να προτιμήσει κάποιος πιστωτική αντί για χρεωστική
    Εγω χρεωστικη χρησιμοποιω οταν ερχομαι στην ΠΑΤΡΙΔΑ παντως, και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα, ουτε μπορω να σκεφτω λογους να χρησιμοποιω πιστωτικη
    Στην πιστωτική έχεις ένα όριο , στην χρεωστική συνήθως είναι ΠΟΛΎ ΠΟΛΎ ΠΟΛΎ μεγαλύτερο, οπότε προστατεύεσαι καλύτερα σε θέματα ασφάλειας
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #12
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Κοιλιά μου στην χρεωστική μπορείς να ξοδέψεις μέχρι όσα έχεις στον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με αυτή, στην πιστωτική μπορείς και παραπάνω.

    Όταν γίνεται πληρωμή με χρεωστική κάρτα τα χρήματα αφαιρούνται κατευθείαν από τον τραπεζικό λογαριασμό του κατόχου της κάρτας με τον οποίον συνδέεται αντί να πληρώνει τα χρήματα σε μια μεταγενέστερη ημερομηνία και αν δεν υπάρχει υπόλοιπο η πληρωμή δεν πραγματοποιείται.

    Όταν γίνεται πληρωμή με την πιστωτική κάρτα, τα ποσά της πληρωμής συγκεντρώνονται σε λογαριασμό ενημέρωσης και αποστέλλονται μία φορά το μήνα στην διεύθυνση του δικαιούχου ζητώντας μερική ή ολική εξόφληση του ποσού. Για την προστασία της τράπεζας, αλλά και του πελάτη, ορίζεται ένα πιστωτικό όριο πιστωτικό όριο, ώστε να μην επιτρέπονται πληρωμές πάνω από αυτό το όριο.
    Κάθε κάρτα χρεωστική ή πιστωτική έχει διαφορετική φιλοσοφία:
    Με τη χρεωστική κάρτα ξοδεύουμε χρήματα που έχουμε. Αν δεν έχουμε, δεν μπορούμε να πληρώσουμε.
    Με την πιστωτική ξοδεύουμε χρήματα που δεν έχουμε ακόμα και προβλέπουμε ότι θα αποκτήσουμε στο μέλλον για να την ξεχρεώσουμε, παίρνοντας δάνειο από την τράπεζα μέχρι το όριο του πιστωτικού ορίου
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  13. #13
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Επισης, και στην χρεωστικη παιζουν ορια. Εγω ας πουμε δε μπορω να βγαλω πανω απο $800 την ημερα σε μετρητα, αλλα ουτε να κανω αγορες, χωρις την εγκριση τραπεζικου, ο οποιος θα επαληθευσει την ταυτοτητα μου μεσω τηλεφωνου. Στην πιστωτικη εχω οριο θεωρητικα $2500, και αυτο κατεπιλογην δικια μου, καθως θα μπορουσα να εχω $5000 αν ηθελα. Φανταζομαι και σε ευρωπαικες τραπεζες θα παιζουν αντιστοιχοι "κανονες"

  14. #14
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Με τις χρεωστικές ισχύει το ημερήσιο όριο ανάληψης είτε απο ατμ είτε με αγορά. Στην alpha είναι 600€ αλλά μπορείς να κάνεις αίτηση κ στο πάνε στα 1200€
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  15. #15
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Καλά αν θες μπορείς να το ορίσεις και στα 100€ ή όσο γουστάρεις ενώ γενικά υπάρχουν και δικλείδες ασφαλείας. Όχι ότι δε μπορούν να γίνουν μαλακίες, αλλά και να γίνουν πιθανότατα δε θα χάσεις τα λεφτά σου. Για κίνητρα που αναφέρθηκαν, υπάρχουν πόσες κάρτες ανα τράπεζα που κάθε μήνα σου κόβουν ένα ποσοστό από κάποιες αγορές (θυμάμαι πχ. η Dynamic Visa είχε κάνει θραύση κάποιο καιρό στις αρχές 00ς γιατί έκοβε αρκετά από supermarket).
    Γενικά στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω σε αυτό το τομέα και δεν υπάρχει καλή πληροφόρηση. Να πχ. εδώ ένα thread στο ER με 15 posts και ήδη έχουμε επιφυλακτικότητες για απλά πράγματα όπως όριο αγοράς.

    Στα του άρθρου: Πάει στα άκρα ένα πολύ απλό πράγμα που δεν ειναι και καινούργιο ε. Πλαστικό χρήμα = λιγότερη φοροδιαφυγή. Χαίρω πολύ. Δεν χρειάζεται να κόψεις τα χαρτονομίσματα (κάτι που έτσι και αλλιώς δεν γίνεται μέσα στην ΕΖ). Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη κάτι, αλλά μπορεί να γίνει ένα νομοπλαίσιο όπου κάθε επιχείρηση θα επιβάλλεται να έχει σύστημα για κάρτες, με κάποιες μικροεξαιρέσεις (πχ. λαχειοπώληδες). Από εκεί και μετά είναι θέμα να μπει στην καθημερινότητα του κάθε πολίτη. Νομίζω πρόσφατα ο Βαρουφάκης είχε προτείνει μέτρο στους θεσμούς να υπάρχουν μειωμένοι συντελεστές και για τις 3 κλίμακες του ΦΠΑ για κάθε συναλλαγή που γίνεται με κάρτα μπας και πάρουμε μπρος, αλλά το έφαγαν στις διαπραγματεύσεις.

    Α ναι, κι αυτά με τους πόντους IQ: λολ.
    Last edited by SpiritCrusher; 20-07-2015 at 19:19.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

Similar Threads

  1. λέξεις
    By tamagothi in forum General Discussion
    Replies: 166
    Last Post: 11-05-2008, 16:05
  2. Ξεχασμένες Λέξεις.
    By Acid Baby in forum General Discussion
    Replies: 244
    Last Post: 27-04-2007, 02:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •