Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27

Thread: 4 λέξεις

  1. #16
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    2009 πάντως σε τουρισμό στο Λονδίνο ήμουν ο μόνος που γυρνούσα έξω με μετρητά. Κάτι θα ξέρουν αυτοί καλύτερα.

    Σαμπρέλα ακόμα να καταλάβω τα πλεονεκτήματα πιστωτικής από χρεωστική. Και στην χρεωστική υπάρχει όριο το οποίο είναι παραπλήσιο (για να μη σου πω μικρότερο) από μία πιστωτική. Επίσης α) δεν έχει τόκο και β) δεν μπορείς να κάνεις υπερκατανάλωση. Πραγματικά προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν λόγο για να βγάζει κάποιος στην εποχή μας πιστωτική. Γαμώτο, ακόμα και η επίσκεψη στην τράπεζα για να την πληρώσεις ή και το e-banking για εξόφλησή της μου ακούγεται σαν περιττός κόπος.

    Η πρόταση Βαρουφάκη - κίνητρο για χρησιμοποίηση καρτών ήταν ότι πιο έξυπνο έχω ακούσει ως οικονομική ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗ (και όχι μέτρο) με άμεσο αντίκτυπο στην πραγματική οικονομία και ειδικά στην φοροδιαφυγή (τρελό μπουκέτο). Κρίμα που ο στείρος δογματισμός και οι παρωπίδες των Ευρωπαίων καθάρισαν την πρόταση ως αυγό.

    Ειδικά για την πρόταση του άρθρου που συζητάτε (απαγόρευση χαρτονομισμάτων) το μόνο "κακό" που βρίσκω ή μάλλον δύσκολα εφαρμόσιμο είναι το τι κάνουν οι τρίτες ηλικίες που θέλουν πχ να πάνε στη λαϊκή να ψωνίσουν. Εμάς μας ακούγεται παιχνιδάκι η κάρτα, ο θείος όμως δε μαθαίνει, με κόπο έμαθε το ΑΤΜ και κυρίως ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ κάτι που δεν το πιάνει στα χέρια του.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  2. #17
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    όλες μου τις αγορές τις κάνω με πιστωτική γιατί επιστροφή χρημάτων 1,5% - 5%
    Για την διαφορά χρεωστικής πιστωτικής σε θέμα ασφάλειας είπαμε είναι θέμα ορίου και στις χρεωστικές έχει ημερήσιο όριο όταν στις πιστωτικές υπάρχει ταβάνι στον λογαριασμό
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #18
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Το ξανάπαμε αλλά δεν δείχνεις να το καταλαβαίνεις. Ταβάνι υπάρχουν και στις δύο. Και είναι παραπλήσιο.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  4. #19
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Το ξανάπαμε αλλά δεν δείχνεις να το καταλαβαίνεις. Ταβάνι υπάρχουν και στις δύο. Και είναι παραπλήσιο.
    έχει ημερήσιο όριο η πιστωτική και μου διαφεύγει ? μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #20

    Default

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ Η. ΜΕ ΤΟ ΚΑΜΠΡΙΟ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΡΤΑ, ΕΤΣΙ ΡΙΧΝΕΙΣ ΤΑ ΓΚΟΜΕΝΙΑ Ε;;;
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  6. #21
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Για να μη μαλώνετε, θα το ξεκαθαρίσω εγώ για εσάς. Αν δεν είσαι ηλίθιος, πιστωτική και χρεωστική είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Η μόνη διαφορά είναι ότι η μία δε χρειάζεται λεφτά στον λογαριασμό σου, ενώ η άλλη χρειάζεται. Και το 2.5% σπανίως έως ποτέ χρεώνεται στον πελάτη. Ίσα ίσα πολύ συχνά υπάρχουν εκπτώσεις για τη χρήση πιστωτικής.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Για να μη μαλώνετε, θα το ξεκαθαρίσω εγώ για εσάς. Αν δεν είσαι ηλίθιος, πιστωτική και χρεωστική είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Η μόνη διαφορά είναι ότι η μία δε χρειάζεται λεφτά στον λογαριασμό σου, ενώ η άλλη χρειάζεται. Και το 2.5% σπανίως έως ποτέ χρεώνεται στον πελάτη. Ίσα ίσα πολύ συχνά υπάρχουν εκπτώσεις για τη χρήση πιστωτικής.
    πραγματικά όμως ΤΙ ΛΕΣ ΤΏΡΑ?

    τέσπα αποχωρώ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #23
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Χαχαχα
    Life begins at 45°.

  9. #24
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Εντωμεταξύ το θρεντ αφορά σε μια "ιδέα" που στηρίζεται σε σχετικές μεταρρυθμίσεις και IQ high score κι έχουμε τώρα πόσα ποστς να ασχολούμαστε με τις πιστωτικές κάρτες... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΑΣ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑΣ.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #25
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Να γίνει πολλ.
    Life begins at 45°.

  11. #26
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Για να μην ανοίγω νέο κι επειδή τομουνίτηςμάναςτους με τα capital controls, οι πιστωτικές είναι effectively άχρηστες για αγορές από το εξωτερικό. Προς το παρόν, τουλάχιστον. Παρ'όλα αυτά οι χρεωστικές δουλεύουν (απ'ότι ξέρω ΚΑΙ με paypal). Οπότε ναι.

    Γνωρίζει κανείς αν συμφέρει να εκδόσω e-prepaid αντί για debit; Το μόνο που αλλάζει είναι ότι χρεώνεσαι τις φορτίσεις/εκφορτίσεις στην πρώτη περίπτωση ή έχουν κι άλλες διαφορές;
    Life begins at 45°.

  12. #27
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    H virtual prepaid MasterCard που έχω δε δούλεψε για το Steam χθες. Από αυτήν έστειλα λεφτά στο PayPal μου για να ανεβάσω το Balance μου. Έτσι όπως λειτουργούν πλέον οι debit, μάλλον δεν έχει κάποιο νόημα να εκδόσεις prepaid.
    Last edited by OniBocho; 13-09-2015 at 08:37.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. λέξεις
    By tamagothi in forum General Discussion
    Replies: 166
    Last Post: 11-05-2008, 16:05
  2. Ξεχασμένες Λέξεις.
    By Acid Baby in forum General Discussion
    Replies: 244
    Last Post: 27-04-2007, 02:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •