Results 1 to 9 of 9

Thread: Μουσικά Κύματα 2015

  1. #1
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default Μουσικά Κύματα 2015

    Τι new long fest και πίπες, μουσικα΄κύματα το μάθαμε, έτσι θα το λέμε πάντα.

    Μέρα πρώτη.
    Δεν πρόλαβα hedvika. Sadhus μας γάμησαν και μας γάμησε και ο ήλιος. mortal Torment ποτέ δε μ'άρεσαν όσες φορές τους είχα δει, αλλά τώρα τους εκτίμησα πολύ καλύτερα μέσα στο χαβαλέ. ΒΕΡΜΙΝΓΚΑΝΤ τσι καργιόλασ. Mother of Millions δε μου'παν τίποτε. Yellow Devil Sauce ικανοποιητικοί, όπως και οι Tardive Dyskinesia. Six For Nine δεν άντεξα πάνω από 3 κομμάτια και πήγαμε me to kru για τίμια new long mprizolidia. Stormbringer έμαθα ότι έσπειραν.
    Κόσμος περισσότερος από κάθε άλλη φορά στα μουσικά κύματα επειδή σελέμπριτι είσαι.

    Μέρα δεύτερη.
    Δεν πρόλαβα Godsleep. Αδιαφορία σε solarmonkeys / anal veritas / phase reverse, κάτι πήγε να γίνει στους need αλλά και πάλι όχι. Εννιά η ώρα. ΣΑΝ ΟΦ ΝΑΘΙΝ. Κάθαρσισ και άλλο ένα από το τελευταίο. Οκ. ΝΤΙΑΜΠΛΟ. Και νέος άσμας που έχωσε τη γή και έκανε τα πάντα να μοιάζουν μάταια. Βασικά όλο το διήμερο άξιζε μόνο και μόνο για αυτό.
    Elephant Riders στην ουρά για σουβλάκια. Και μετά Slavebreed στο πιτ για αδερφικό ξύλο. Black Hat Bones ok, αλλά είχαμε ακούσει αρκετό στόνερ για μια μέρα και έπρεπε να νιώσουμε λίγο το beatdown στο αμάξι.

  2. #2

    Default

    Spoiler
    MANTZAΪΝΑ
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Σωματικά δεν ήμουν παρών, αλλά ήμουν νοερά και βοήθησε και το γαμάτο live streaming να το ΖΗΣΩ. Απόλυτο highlight για μένα σαφώς η live επιστροφή SUN OF FUKIN NOTHING με τον Ηλία να σhίζει σύμπαντα με τα ρουφήγματα. Αμέσως μετά πρέπει να πω Slavebreed αν και όχι φανατικός grinder, αφού τα έσπασε ο ψυχάκιας τραγουδισταράς. Sadhus γάμησαν αν και 6 η ώρα μέσα στο λιοπύρι, Tardive νταξ τι να λέμε για live επιδόσεις, Phase Reverse αρκετά συμπαθητικοί με το σαουθιάρικο stoner τους, Mortal Torment κι εγώ τους συμπάθησα λόγω τρελιάρικης εμφάνισης, Elephant Riders δε μου είπαν πολλά, Yellow Devil Sauce ψιλοσταθερή αξία αλλά προχθές λίγο μεχ, Black Hat Bones ok αλλά δεν κατάλαβα και πολύ γιατί "headliners" τεσπα. Τα υπόλοιπα δεν ήταν γενικά το φλιτζάνι τσάι μου, η φάση όμως γενικά έδειχνε πολύ γούτσου-γούτσου από την οθόνη και ζήλεψα γαμώ τη μπουτάνα σας, του χρόνου πρέπει να κατέβω μου φαίνεται.

  4. #4

    Default

    smirnoff gnhsios psyxakias

  5. #5
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    περισσοτερος κοσμος απο καθε αλλη φορα και περισσοτερα προβληματα στον ηχο απο καθε αλλη φορα. slavebreed τα λεμε
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  6. #6

    Default

    Υπάρχει ενα μεγάλο θέμα στον τρόπο πως διαχειριζεται ο δήμος τον χόρο , που μας δημιουργει αρκετά τεχνικα/οργανωτικά προβλήματα στο πως θα γίνει αυτο το πολύ μεγάλο στήσιμο του ήχου. Ενδεικτικά αναφέρω, οτι, η σκηνή καθε χρονία στήνεται σε random θέση, (φετος αναγκασε τa stacks απο το ηχοσυστημα να είναι τόσο μακριά μεταξύ τους, που είχαμε "τρυπα" στο κέντρο, μεταξύ άλλων δεν υπαρχουν soundchecks, κατι επισης σχετικο με το δήμο κτλ).
    Η Φετινή κατάσταση, λόγω των π.εξελιξεων κτλ, ηταν ακόμα ποιο δύσκολη.
    Θέλω παρα πολυ οι μπαντες να βγαινουν με τον καλυτερο δυνατο ήχο και να γουστάρουν όσο γίνεται και επι σκηνής και στεναχωριέμαι παρα πολύ οταν αυτό δεν συμβαίνει. Οποιος με ξέρει και προσωπικά, νομίζω το εχει εισπράξει αυτο, οτι
    με πολυ τρεξιμο και προσωπικη συμμετοχή παλέω για αυτά τα πράγματα, να φέρω λυσεις στις μπαντες και όχι προβλήματα .
    Τώρα απο την άλλη, επειδη οι καλες προθεσεις απο μονες τους δεν φτάνουν, ήδη ασχολουμαστε με το πως
    τα πραγματα θα γινουν καλύτερα του χρόνου, αλλιώς δεν έχει νόημα.

    Απο την άλλη, το streaming τελικα πόλλοι ετίμησαν,εγώ πιστεύα οτι δεν θα πολυενδιαφέρει κανέναν (λαθος), η οτι τεχνικά μπορει να βρισκαμε πολλά εμπόδια(οχι οτι δεν εγινε και αυτο).

    Απο μπάντες, τα 3s (sun,sadhus,slavebreed) Tardive μαρέσαν πολύ να πουμε, YDS πολύ τιμιοι και τρομερο respect για το μειωμένο σετ τους(σπανια κινηση απο μπάντα).

  7. #7
    Senior Member Zarou City Rider's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Εκεί που γίνονται όλα!
    Posts
    173

    Default




  8. #8
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    μανο ο ηχος δεν ειχε προβληματα απο τους ηχοληπτες. ειχε προβληματα απο τον ηχο που φτιαχνει η μπαντα απτους ενισχυτες.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  9. #9
    Senior Member Ass Cobra's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    146

    Default

    Σωστος, ουτως ή αλλως το line check που εγινε ειναι κυριως θεμα εμπειριας μπαντας. Νομιζω γενικα πως ηταν αρκετα καλος ο ηχος, και ειδικα στο μπασο με το τρομερο στακ της ebs που ακουγοταν καμπανα οπου και να βρισκοσουν.

    Πανω κατω οπως τα ειπε ο λιτς, αρκετες καλες μπαντες. Απο αυτες που δεν ηξερα μου αρεσαν Stonebringer. Υellow Devil και Τardive σταθερες αξιες. Ξενερωσα με τις ωρες που επαιξαν καποιες μπαντες, πχ. Sadhus με νταλα ηλιο δε το λες βολικο.

    Αλλα βασικα ΣΑΝ. Τι ηχητικη δινη ηταν αυτη παλι... Catharsis, Unreached Soul αν δεν απατώμαι, Diablo σε χαοτικη σουπερ εκτελεση που το εχαψα για καινουριο στην αρχη, και νεος υμνος με σφυροκοπημα ρυθμ ΣΕΞιον. Ηταν πολυ το τριχρονο τελικα, αλλα η εμφανιση ηταν εφαμιλλη με την ακριβως προηγουμενη του Ντεφκον 4, που εχει καταγραφει σαν κρισιμοτερη συναυλια SoN εβερ. Και η μπλουζαρα που ειχαν με τη λαιμητομο ηταν αυτο ακριβως που μας προκαλεσαν. Αναμενουμε να συγκεντρωθουν για να βγει ο δισκος απο νεα χρονια.

    Last but not least, οσοι συμμετεχουν ριχνουν ιδρωτα και το κλιμα σε αυτο το event ειναι παντα ομορφο. Μαλλον αυτα ειναι τα δυο συστατικα που τραβανε τονκοσμακη και παει καλυτερα καθε χρονια.

    ΠΣ τι φαση αυτη με τις τηλεπερσονες, πηξαμε στο λαιφσταιλ.

  10. #10
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Quote Originally Posted by Ass Cobra View Post
    ΠΣ τι φαση αυτη με τις τηλεπερσονες, πηξαμε στο λαιφσταιλ.
    Ε ναι, ήταν δυνατά φασέα η κατάσταση (όπως ορθά σχολίασε και ο ογκόλιθος του φόρουμ), αλλά όχι ότι μας χάλασε και κάτι στην τελική, ο καθένας μας την φασάρα του κάνει.
    Αυτό που προσωπικά με χάλασε ήταν πράγματι ο ήχος... Με τέρμα τον σεβασμό στα παιδιά που το στήνουν και το τρέξανε, το θέμα του ήχου ήταν σοβαρό... Σε διοργάνωση τόσο πολλών πλέον ατόμων, ο στόχος είναι (θεωρητικά μιλάω, αξιώνω για του χρόνου ) να έχεις καθαρά χαμήλα με πολλά watts, να "χτυπάνε" το κοινό σε όσο το δυνατό μεγαλύτερη ακτίνα, και γενικά αρκετά δυνατό ΡΑ ώστε να ακούμε τα όργανα, την μουσική γενικά... Έπιασα τον εαυτό μου πολλές φορές να στήνει αυτί (σε διάφορα σημεία του venue) για να καταλάβω λίγο τα riffs από τις κιθάρες ή χειρότερα... να με ξενερώνει που ενώ οι μπάντες παίζανε φονιάδες-ρυθμούς, ο τελείως αδύναμος ήχος στα τύμπανα να χαντακώνει την στιγμή.
    Πήγα Σάββατο κ αρκετά αργά, είδα πολύ λίγες μπάντες, οπότε μπορεί να λέω και μαλακίες τούμπανα, μακάρι η συνολικότερη εικόνα να ήταν πολύ πιο καλή!


    Όλα υπέροχα κατά τ' άλλα, είθε του χρόνου bigger, louder, heavier, με πιο πολύ ΘΡΑΣ (όχι μόνο στα καρδούλες-μπλουζάκια της CTS...) και ένα τελευταίο, πάλι με πολύ αγάπη και σεβασμό:

    Άμα του χρόνου δεν υπάρχει πρόβλεψη για αρνάκια στην σουβλά, ε ξεφορτωθείτε και τα πολύχρωμα προβολάκια πάνω στην σκήνη, γιατί μόνο για το πανηγύρι στις Βρυσούλες κάνουν

    Deafening, painstaking, BB King

Similar Threads

  1. Μουσικά Κύματα 2014
    By Leech in forum Live Reports
    Replies: 14
    Last Post: 26-07-2014, 11:26
  2. Μουσικά Κύματα 2014
    By Leech in forum Live & Events Talk
    Replies: 15
    Last Post: 19-07-2014, 10:19
  3. ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΥΜΑΤΑ 2012
    By Leech in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 23-07-2012, 13:56
  4. ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΥΜΑΤΑ 2012
    By BLiTzER in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 19-04-2012, 07:51
  5. Μουσικά Κύματα 2010
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 14
    Last Post: 14-07-2010, 00:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •