Results 1 to 5 of 5

Thread: COPENHELL ~ 18-19-20/6/15 @ Copenhagen, DK

  1. #1
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default COPENHELL ~ 18-19-20/6/15 @ Copenhagen, DK

    Τσα!
    Αύριο ξεκινάει το μέταλ φεστιβάλ της πρωτεύουσας στο γνωστό εξωτικό μέρος στο τέρμα του καναλίου και η πρόγνωση του καιρού μιλάει για ποτάμια νερού και τις 3 μέρες. Γαμώ. Γνήσιο Δανέζικο καλοκαίρι...Και θα έχω ξανά την χαρά να το ζήσω μιάς και ένας πολύ καλός φίλος κέρασε το εισιτήριο που κοστίζει 1110 κορώνες (150 ευρώ περίπου). Δυστυχώς λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων θα χάσω κάποιες μπάντες αλλά θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω τα τεκταινόμενα.

    Για να πάρετε μια ιδέα 3 σκηνές με τα εξής:

    Πέμπτη
    Helveti: A day to remember, Body Count, Slipknot
    Hades: Life of agony, Cannibal Corpse, Suicidal Tendencies, Exodus
    Pandemonium: Konkhra, Butchers Babies, Iron Reagan, Saint Vitus, Night fever
    Παρασκευή
    Helveti: Black stone cherry, Rise against, Kreator, Primus
    Hades: Ensiferium, At the Gates, Primordial, Red Fang
    Pandemonium: Sea, Upon a burning body, Morgoth, Krokodil, Code Orange, Solbrud, Monolord
    Σάββατο
    Helveti:Hammerfall, Gojira, The Darkness, Ghost
    Hades: Huldre, Asking Alexandria, Turbonegro, Bloodbath
    Pandemonium: Franklin Zoo, Horned Almighty, Halshug, Nuclear Assault, Raunchy, Marduk, Blue Pills, Red Warszawa

    Σήμερα λοιπόν είχε ένα ανεπίσημο παρτάκι στην αυλή ενός συναυλιακού χώρου στον οποίο μπορούσες να παραλάβεις το ειδικό βραχιολάκι που θα φοράς για να περνάς γρήγορα μέσα στον χώρο του φεστιβάλ. Κιόσκια με μπύρες και συναυλία υποτίθεται, αν και η δυνατή βροχή πτόησε το συγκρότημα και δεν βγήκε και εγώ δεν έκατσα πολύ πέρα από 2 μπύρες. Το επόμενο τριήμερο προβλέπεται δύσκολο οπότε κρατάω δυνάμεις.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #2
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Να 'μαστε λοιπόν με την ανασκόπηση της χθεσινής μέρας η οποία είχε στο μενού τα εξής:
    Helveti: A day to remember, Body Count, Slipknot - πρόκειται για την μεγάλη σκηνή
    Hades: Life of agony, Cannibal Corpse, Suicidal Tendencies, Exodus - λίγο μικρότερη σκηνή
    Pandemonium: Konkhra, Butchers Babies, Iron Reagan, Saint Vitus, Night fever - η πιο μικρή σκηνή απ τις 3 (υπήρχε και μια μικροσκοπική 4η η οποία δεν ξέρω τι παίζει)

    Η μέρα ξεκίνησε σχετικά αργά το απόγευμα και αφού ξεπεράσαμε με φαντασία την ουρά που υπήρχε για όσους δεν είχαν προμηθευτεί τα βραχιολάκια τους, περάσαμε σβέλτα μέσα καθώς ολοκλήρωναν το σετ τους οι life of agony. Δεν πρόλαβα να δω τίποτα. Είχαμε χάσει και τους konkhra, αλλά δεν με απασχόλησε στιγμή. Στην συνέχεια κατευθύνθηκα προς a day to remember αλλά αυτό που παίζανε με ξενέρωσε στα 4 λεπτά, οπότε και πήγα για μια μπύρα περιμένοντας να δω τους butchers babies. Πραγματικά εντυπωσιακή σκηνική - βυζάρες - παρουσία από τις 2 τραγουδίστριες που εναλλάσσονταν στα γρυλίσματα. Μουσική 0. Κάτι -core ... Συνέχεια και αφού απολαμβάναμε την μπυρίτσα μας (γαμώ τον θεό τους πανάκριβη, 50 κορώνες 7,5 ευρώ η μισόλιτρη) επάνω σε εναν λόφο με θέα όλο το φεστιβάλ ξεκίνησαν οι cannibal corpse. Ε, εντάξει συμπαθέστατοι, αλλά δεν άντεξα όλο το σετ. Βαρέθηκα.

    Μετά από μια μικρή περιήγηση καταλήξαμε στους Body Count. Αυτό είναι black metal! Πολύ καλοί. ice t με λεμόνι στο μπαλκόνι να γαμεί. cop killer κλπ. Δώσανε λίγο πάθος στο κατα γενική ομολογία ψόφιο κοινό. Είχε και τον γιόκα του ο αις τι. Πήγαμε να δούμε και iron reagan αλλά είχαν τελειώσει στο μισάωρο οπότε ξαναγυρίσαμε στους body count. Suicidal Tendencies μετά και επίσης δυναμική παρουσία και πανικός όταν στην σκηνή ανέβασαν όποιον ήθελε...δεν το χα ξαναδεί αυτό. μάλλον θα παθανε εγκεφαλικό οι σεκιουριτι αν δεν το γνώριζαν από πριν. Εγώ σιγά σιγά πήγα να βρω κάπου να αράξω μιάς και έπιασε και μια δυνατή μπόρα. Slεεpknot παρακολούθησα από μακρυά το εντυπωσιακό τους σόου αλλά δεν έκατσα πάνω από κάποια λεπτά. Δεν έχω να πω τίποτα. Αντίθετα οι Saint Vitus γάμησαν περισσότερο από την προηγούμενη φορά με τον wino. Γιατί; Επειδή Scott Reagers.- Μετά απ αυτό έφυγα μιάς και exodus και night fever δεν με πολυενδιεφεραν.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #3
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Έρωτες και αγάπες σε κάθε ριβιου
    Οι ST σε κάθε λάιβ στο τέλος ανεβάζουν τον κόσμο στην σκηνή οπότε λογικά οι σεκιουριτοι απλά παλεύουν να σώσουν κανένα ατύχημα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #4
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Καλημέρα σας και πάλι. ευχαριστώ, ευχαριστώ. Δεν το γνώριζα για τους ΣΤ. Φαινόντουσαν εμπειροι πάντως.
    Ας περάσουμε στα του Σαββάτου που είχαν και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για μένα.

    Helveti:Hammerfall, Gojira, The Darkness, Ghost
    Hades: Huldre, Asking Alexandria, Turbonegro, Bloodbath
    Pandemonium: Franklin Zoo, Horned Almighty, Halshug, Nuclear Assault, Raunchy, Marduk, Blue Pills, Red Warszawa

    Λόγω τεχνικού προβλήματος ενός φίλου αργήσαμε να μπούμε ενώ είχα σκοπό να πάω λίγο νωρίτερα να δω και hammerfall...όχι όμως και Horned Almighty ή huldre ή Halshug - εμετός, ενώ δεν ξέρω τι ρόλο βαρούσαν οι franklin zoo που μπήκαν τσόντα για να καλύψουν των κενό των red warszawa οι οποίοι θα εκλειναν το φεστιβαλ και δεν έχουν ξυπνήσει και ποτέ τόσο νωρίς στην ζωή τους για να παίξουν στη 1..

    Να με συγχωρήσουν οι φίλοι των hammerfall αλλά πρόλαβα κανα 15 στο τέλος και ήταν αρκετό, γιατί πλέον δεν είμαι 18. Ωστόσο πρέπει να παραδεχτώ πως ήταν συμπαθείς και ίδρωσαν την φανέλα. Απλά δεν μου κάνουν κλίκ. Επόμενη στάση οι nuclear assault (asking alexandria ούτε τους ρώτησα, ούτε παρεξηγήθηκαν που δεν πήγα) οι οποίοι παίξανε καλά, ο κόσμος διασκέδασε και απ ότι άκουσα ήταν η τελευταια τους περιοδεία μετα σταματάνε. Όχι πως θα χάσει η Βενετιά βελόνι, αλλά είχαν χιούμορ και το διασκέδασαν και μεις μαζί. Μουσικά οκ, θρας. Κάτι που οι φίλοι μου ξέρουν καλά πως το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.

    Μιλώντας για διαόλους και λιβάνια να σου και οι gojira. Οι Γάλλοι, ήταν πολύ καλοί και νομίζω μου φάνηκαν πιο συμπαθείς απ την προ διετίας συναυλία τους. Γερνάω μάλλον και γίνομαι λίγο μαλθακότερος. Τους είδα βέβαια από σεβαστή απόσταση αραχτός σε έναν λόφο κάτω από την ζεστασιά του ήλιου που μας έκανε την χάρη να κάνει μια μικρή εμφάνιση. Οι raunchy που ακολούθησαν στο πρόγραμμα δεν με απασχόλησαν. Αντίθετα φύγαμε καρφί για turbonegro. Πανικός, χαβαλέ και ροκ ν ρολ. Γάμησαν...παρατρίχα να τον έτρωγα και γω γιατί σε ανύποπτη στιγμή τύπος που μάλλον δεν γνώριζα...μου σκασε ενα φιλάκι στο μάγουλο...Μάλλον κακή ιδέα να ξυριστώ...
    Τέσπα, τι να γίνει έχουμε και τα τυχερά μας! Και ας περάσουμε στην εξτραβαγκαντα που ακούει στο όνομα γκλαμ ροκ the darkness. Ο τύπος έδινε σόου και παράλληλα ρόκαρε. Μεγάλο επίπεδο περφόρμερ. Αν και δεν ξέρω αν ταίριαξε τόσο με τα δανέζικα χνώτα. Κόσμος έδειξε να το απολαμβάνει και εγώ παράλληλα. Αν και αγνοούσα σχεδόν όλη την δισκογραφία τους (δηλαδή δεν έχω ακούσει τίποτα εκτός από 1-2 τραγούδια/χιτ).

    Και μετά από τα χαρωπά (γκέι) που προηγήθηκαν ας περάσουμε στην μαυρίλα των marduk. 15 λεπτά μαυρίλας ήταν αρκετά για μένα. Ωραία παίζανε. Αλλά προτίμησα να πάω να φαω ταιλανδεζικο και να αραξω για καμια μπύρα και που ξέρεις μπορεί να χαμε και κανα αλλο φιλάκι ακόμα και ας προσέχουμε γιατί κάπως έτσι βγαίνει και το όνομα.
    Αράξαμε στη συνέχεια να χαζέψουμε τους bloodbath. 0- φύγαμε για κάτι άλλο πολύ γρήγορα..

    και το κάτι άλλο όνομα και πράγμα είναι ο βασικότερος λόγος για την ύπαρξη αυτής της ημέρας. Οι blues pills και η δεσποινίς Elin Larsson - κίνηση, εμφάνιση και φωνή οργασμός - που μας ρόκαραν απίστευτα. καταπληκτικοί. 3 πιο σουηδεζοφατσες δεν γίνεται με την ιέρεια τους να δίνει ρέστα. Όπου τους πετύχετε δώστε. Μια τέτοια μπάντα αρκεί κάθε δεκαετία για να ξεπλένει το όνειδος από την σκηνή του Γκέ-ι-τεμποργκ. Προσωπικά στα τοπ 3 του τριήμερου*. Την ίδια ώρα παίζανε και οι ghost. ξανά. πολύ χαιπ. αφού τελείωσαν οι οργασμοί πήγα να χαζεψω και λίγο από την άλλη σκηνή. Δεν μ αρεσαν αλλά περι ορέξεως κολοκυθόπιπα.

    Τελευταία μπάντα του φεστιβάλ η ντόπια μπάντα των Red Warszawa οι οποίοι τραγουδάνε στα δανέζικα και οι στίχοι τους είναι πανκοαλκοολχικχιουμοριστικοκαυστικοί (πχ, "δεν πιστεύω κανείς από εσάς εδώ να ψήφισε DF - το ακροδεξιο δανεζικο κόμμα - στις εκλογές εχθές"). Κάποια τα έπιανα, πχ για το κόμμα πριν ή "να θυμάσαι να πίνεις νερό αλλιώς θα πεθάνεις" παρότρυνση που θεωρώ εύστοχη για δανία, κάποια μου τα εξηγούσε ενας φίλος δανός, πχ για εναν πολιτικό που είναι παιδόφιλος κλπ. Η ώρα όμως ήταν περασμένη και γω κουρασμένο και πάμε για ύπνο αναπολώντας 1-2 μπάντες και 2-3 φάτσες (και 1-2 κώλους επίσης) και κάποιες ωραίες στιγμές με φίλους. Και εις άλλα με υγεία.

    *τριήμερο φεστιβάλ όντως - χρωστάω μια ανασκόπηση της δεύτερης μέρας. Ακολουθεί στο Υ.Γ. για λόγους λογοκρισίας γιατί μας βλέπουν και παιδιά και τελος πάντων περιέχει ανελέητο σεξ.
    Υ.Γ.
    Spoiler
    KREATORRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR . - Αυτό μόνο. Ισοπέδωση. όχι, ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σβήσαν τα πάντα τα κοάλα και τα κανγκαρού απ τον χάρτη, με μόνη εξαίρεση των Saint Vitus, Body count, Primordial και της μελλοντικής συντρόφου μου Elin. Αν υπάρξει ενδιαφέρον θα δοθεί πιό ολοκληρωμένη εικόνα για την 2η μέρα του φεστιβάλ.. Στείλτε Pm και εσωκλείστε 100 δραχμές.
    Last edited by atom_smasher; 21-06-2015 at 13:25.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  5. #5
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Εντάξει, Εντάξει βρε παλιόπαιδα! Επειδή με ζαλίσατε με τα μηνύματά σας θα σας γράψω πως τα πέρασα και την Παρασκευή.

    Σας έδωσα ήδη ένα σπόιλερ αλλά τώρα θα πάρετε την γυμνή αλήθεια κατάμουτρα όπως το χιόνι βρίσκει την λεπίδα, ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων..

    Λόγω εξαιρετικών συνθηκών που έχουν να κάνουν με την αναζήτηση στέγης καθυστέρησα να πάω στο φεστιβάλ, αν και βρήκα σπίτι. Αυτό ελπίζω να σας κάνει να είστε λίγο πιο συγκαταβατικοί για μένα καθώς έχασα κάποιες από τις μπάντες του προγράμματος
    Το οποίο ήταν:
    Helveti: Black stone cherry, Rise against, Kreator, Primus
    Hades: Ensiferium, At the Gates, Primordial, Red Fang
    Pandemonium: Sea, Upon a burning body, Morgoth, Krokodil, Code Orange, Solbrud, Monolord

    Δηλαδή sea, morgoth, upon aa burning body, ensiferum, black stone cherry, krokodil, rise against, code orange και at the gates. Sea και black stone cherry ήθελα να δω αλλά οι μεν πρώτοι παίζανε στην αστεία ώρα των 12:45 και οι δεύτεροι όταν είχα άλλες δουλειές.
    Αυτό όμως που συνέβει μετά δεν περιγράφεται με λόγια. Θα σας πόσταρα μερικές φώτο αλλά δεν είμαι τέτοιος τύπος.

    Primordial γάμησαν και ήταν φοβεροί και άξιζαν κάθε ευρώ που έδωσε κάποιος για να τους δει. Δεν τους ειχα ξαναδει και το διασκέδασα...
    Μετά κυρίες και κύριοι και αγαπητά μας παιδιά επακολούθησε η κορυφαία στιγμή του φεστιβάλ, μία από τις πιο μεγαλειωδεστερες συναυλίες πόρωσης, εκστασης, ηδονής και άλλων τινά -ης που εχω βιώσει ως τώρα στην μικροαστή και ασήμαντη ζωή μου και πιστεύω πως η συναυλία προ 13ετίας περίπου που είχα παρακολουθήσει τους ΚΑΣΑΤΟR μαζί με τα άλλα 2 μεγαθήρια του τευτονικού θράς ήταν μία μικρή γλυκιά ανάμνηση όπως μια παρανυχίδα που αφαιρείς και σου αφήνει αυτό το γλυκό οξύ αίσθημα. Ε την Παρασκευή οι σβέρκοι μας ένιωσαν, ή ξανάνιωσαν αν θέλετε, τι πάει να πει κοπάνημα χωρις έλεος, αύριο ή μεθαύριο. Και αυτό γιατί οι KREATOR γάμησαν ότι υπήρχε και δεν υπήρχε γύρω τους εκείνη την μέρα και χάσαμε την μπάλα και την αίσθηση του χρόνου. Και εκεί που λες πάει τελείωσαν αυτοί να σου λένε πάρε κι άλλο να χεις να θυμάσαι!!! Δεν νομίζω να υπήρχε υγιής Μεταλάς που να μην τον συνεπήρε το πάθος, η δύναμη, το παίξιμο και οι ύμνοι που ακούστηκαν. Πέρασαν κατα την γνώμη μου στο πανθεον των συναυλιών που θα αναπολώ στα γεράματα και θα λέω ήμουν εκεί και το ζησα! Αυτό φίλοι μου, γνωστοί μου και μερικοί μαλάκες που είστε εδώ μέσα μαζεμένοι και τα λέμε πότε πότε είτε με το καλό είτε με το κακό, είναι απόδειξη πως για μένα πλέον οι Kreator έχουν κερδίσει τον σεβασμό μου για άλλον έναν λόγο, γιατί καλά τα μεγάλα λόγια και η υπερβολή αλλά το σανίδι σε κρίνει στο τέλος. Και για να τελειώνω με τους διθυράμβους συνεπήραν και το γενικά ψόφιο κοινό της Δανίας.

    Μετά απ αυτό οι solbrud και red fang δεν υπήρχε περίπτωση να με απασχολήσουν ούτε μια στιγμή καθώς χρειαζόμουν να μαζέψω τα κομμάτια μου. Οι Primus που ακολούθησαν δεν έχω ιδέα αν θα μ αρεσαν αν είχα καταπιεί κανα μανιτάρι αλλά σίγουρα δεν είναι το είδος μουσικής που θα ακούσω σε καμία μάλλον περίπτωση. Άπαιχτοι μουσικοί, ειδικά ο μπασσίστας / τραγουδιστής θεός και το κοινό γούσταρε αλλά να με συγχωρήσετε αλλά δεν άντεξα πάνω από 45 λεπτά. Την έκανα και γι αυτό έφαγε το σκοτάδι και τους monolord.
    Last edited by atom_smasher; 22-06-2015 at 18:29.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. [Cinema] Copenhagen (2014)
    By Art In Haste in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 7
    Last Post: 15-11-2014, 11:09
  2. Κοπεγχάγη - Copenhagen - København
    By atom_smasher in forum Reise, Reise
    Replies: 75
    Last Post: 12-12-2013, 13:46
  3. CopenHELL 2013, 14+15 June, Copenhagen, DK
    By atom_smasher in forum Live Reports
    Replies: 16
    Last Post: 23-06-2013, 10:33
  4. Bon Jovi - 06.06.13 Parken, Copenhagen, DK
    By atom_smasher in forum Live Reports
    Replies: 0
    Last Post: 14-06-2013, 00:52
  5. COPENHELL II 17+18 Juni, Copenhagen
    By atom_smasher in forum Live Reports
    Replies: 3
    Last Post: 20-06-2011, 04:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •