Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Paradise Lost - The Plague Within [2015]

  1. #1
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Paradise Lost - The Plague Within [2015]




    Ειχα γραψει ενα μικρο σεντονακι αλλα το εσβησα γιατι με κουρασα περισσοτερο κι απο οτι οι Paradise Lost εμενα. Μαλιστα.... ωραιοι ο Nick κι ο Greg. Φιλοι μου αγαπημενοι που εχετε γραψει μουσικες που με εχουν συντροφευσει εδω και 20 χρονια, αμα θελατε να ξεκαυλωσετε κι αλλο οπως κανατε με Vallenfyre & Bloodbath, ας το κανατε εκει περα κι ας βγαζατε 3-4 αλμπουμς ακομα. Αμα το κανετε με τους Paradise Lost που εχουν και μια ιστορια, τοτε οι απαιτησεις ειναι υψηλοτερες, και σορρυ, αλλα δεν τις φτανετε ουτε για πλακα.

    Ας συνοψισουμε:

    Terminal, Eternity Of Lies, Punishment Through Time, Flesh From Bone, Cry Out για πεταμα. Δε θα επρεπε να τα εχει κυκλοφορησει ΚΑΜΙΑ μπαντα εν ετει 2015, οχι οι Paradise Lost ναουμ. Κι ειναι κριμα, γιατι το Eternity Of Lies κατι παει να κανει, ενω τα ριφφς των Terminal και Cry Out ειναι πολυ ενδιαφεροντα και με ωραιο ηχο, αλλα οταν πλαισιωνεις καποιες καλες ιδεες με αισχρα αταιριαστα εμετικα φωνητικα, κλασικες γκοθ γυναικειες φωνες βγαλμενες απο το 1996, ανευρα και ηλιθια τυμπανα (Adrian Erlandsson ΦΥΓΕ γαμω το σπιτι σου αχρηστε), και ιδεες που εχεις ξαναπαιξει 27 φορες στους προηγουμενους 10 σου δισκους, ε τοτε το αποτελεσμα ειναι απλα γραφικο. Ισως να αλλαξω αποψη για το Eternity Of Lies. Τα αλλα ομως.... στον κουβα.

    No Hope For Sight, Victim Of The Past, Sacrifice The Flame ωραια τραγουδακια της σειρας, που θα μπορουσαν σε εναν καλο δισκο να ειχαν μια θεση ως δευτεραντζες. Οταν αποτελουν τις δυνατες σου στιγμες, αυτο δε λεει πολυ καλα πραγματα για το δισκο. Beneath Broken Earth ωραιο τραγουδι, εδω ταιριαζουν τα παντα μαλλον σωστα θα λεγα. Return To The Sun ανετα το καλυτερο κομματι του δισκου. Το μονο αξιο ισως να εχει το ονομα Paradise Lost ως συνθεση.

    4/10

    Δηλαδη ο βαθμος που ειχε δωσει ο ανιδεος Κωστας Χρονοπουλος του Metal Hammer το 1999 στο Host. Ακους πλεον κατι δισκους οπως το Host και το One Second και κλαις με το ποσο ξεπεσαν οι Paradise Lost με τη φετινη μαλακιαρα τους.

  2. #2
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    οι λοστ του 99 με το χοστ και το ουαν σεκοντ αξιζαν ενα 4 το πολύ. ο τεμπορα ο μορες γενικώς.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #3
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Δεν το χω ακουσει ακομα, αλλα ο Erlandsson ειναι με διαφορα ο χειροτερος drummer που ειχαν ποτε οι Lost. Φαντασια 0. Τεχνικος, διεκπεραιωτικος, ως εκει.

  4. #4
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    οι λοστ του 99 με το χοστ και το ουαν σεκοντ αξιζαν ενα 4 το πολύ. ο τεμπορα ο μορες γενικώς.
    Σπάνια μου βγαινει να δινω τετοιες απαντησεις, αλλα πραγματικα, λες βλακειες.

  5. #5
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Θα διαφωνήσω πολύ ως προς το μηδενιστικό ύφος του Fixxxer στην κριτική, ακόμη και ως προς το ποια κομμάτια "ξεχωρίζουν" (τα "" όχι κατά λάθος) από το άλμπουμ ως συνθέσεις (μου αρεσει πολύ το Terminal πχ), αλλά συμφωνώ εν γένει στο ότι, παρά το ΥΠΕΡΕΡΠΟSCH Beneath Broken Earth που έκανε τα σάλια μας να τρέχουν όταν το ακούσαμε, μιλάμε συνολικά για μια (ούτε καν χρυσή) μετριότητα, ειδικά για το βάρος των PL. Είναι κι αυτός ο μοντέρνος ήχος στις κιθάρες που για μένα χαλάει τελικά στο αποτέλεσμα οποιαδήποτε πρόθεση της μπάντας για συνθετικό πισωγύρισμα (με την καλη έννοια). Δυστυχώς απογοήτευση.

  6. #6
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ειμαι ιδιαιτερα αυστηρος και συνειδητα μηδενιστικος, γιατι προκειται για πολυ αγαπημενη μπαντα, της οποιας εχω λατρεψει ακομα και τις "μετριοτητες" (κατα αλλους, κατ'εμε παντα ειχαν ποιοτητα).
    Με εκπλησσει παρα πολυ η στροφη αυτη, γιατι στο Tragic Idol ειχαμε νομιζω ολοι εντυπωσιαστει απο το ποσο μεστο και δυνατο αλμπουμ εβγαλαν (ανεξαρτητα απο το ποσο μπορει να αρεσε στον καθεναν μας).

  7. #7
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Αυτο για μοντερνο ηχο θα σας φανει περιεργο αλλα το Punishment εμενα μου θυμιζει Down. Και γενικα το γεγονος οτι επαιξαν παλι πιο ακραια εμενα δε μου λεει κατι, δηλαδη οκ ακουσα το δισκο μια φορα και σαν πρωτη εντυπωση μεγαλο μερος του δε μου θυμιζει Paradise Lost. Σημεια που θα θυμιζουν και θα ειναι καλα προφανως θα υπαρχουν γιατι ο Μακιντος ειναι εμπνευσμενος, απλα αναλωνει το χρονο του σε αναχρονιστικες παπαριες για να κερδισει πισω το μεταλ κοινο τους. Το μηδενιστικο υφος ειναι σωστο επειδη ας σοβαρευτουμε, εχουν αποδειξει οτι το εχουν ακομα να γραφουν υμνους και το γεγονος οτι εχουν μεινει μονο αυτοι και οι Tiamat που γραφουν καλους δισκους στο ειδος (κανεις αλλος, ομως) δε το κανει γαματο κι ας χυνει τοσος κοσμακης.

    Κριμα παντως γιατι οσο περνα ο καιρος κι οσο μεγαλη μεριδα του κοινου τους θα καβλωνει με τα τελευταια επη (λολ) καταλαβαινετε πως δεν υπαρχει περιπτωση να επιστρεψουν στο μετα-Draconian υφος τους. Αντε να μας χαριζουν μερικα καλα τραγουδια ακομα πριν ληξουν το μαγαζι...
    Last edited by Taksitzhs; 29-05-2015 at 12:58.

  8. #8
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Taksitzhs View Post
    εχουν μεινει μονο αυτοι και οι Tiamat που γραφουν καλους δισκους στο ειδος (κανεις αλλος, ομως)
    Έχουμε ακόμη και Ike Vil

  9. #9
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Εχεις απολυτο δικιο, λαθος μου. Ασχολειται τοσος κοσμος με το PL αντι να ακουσει το Sleep of Monsters.

  10. #10
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Taksitzhs View Post
    Δεν το χω ακουσει ακομα, αλλα ο Erlandsson ειναι με διαφορα ο χειροτερος drummer που ειχαν ποτε οι Lost. Φαντασια 0. Τεχνικος, διεκπεραιωτικος, ως εκει.
    Με διαφορά.

    Και να μην ξεχνάμε:

    When asked if Slayer were open to the possibility of employing a drummer from the fertile metallic region that is Sweden, King was dismissive and a bit insulting.

    He said: I haven’t seen a lot, but the only thing I’ve seen is a lot of soft hitters. Like the guy in Cradle Of Filth who used to play in The Haunted [ed. note: Erlandsson was in Cradle Of Filth at the time this interview happened]. He hits like a f*g! He hits everything, but he hits like a f*g. This is Slayer; people expect more.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  11. #11
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Ενταξει ο King παντα ηταν υπερβολικος. Δε λεω πως δεν εχει και κομματια που μ αρεσουν τα θεματα που παιζει, As Horizons End και Tragic Idol πχ αλλα εχεις και κατι αλλα σαν αυτο. Το μονο που μου βγαζει το παιξιμο του ειναι αμηχανια. Καμια συνεισφορα στην ατμοσφαιρα του τραγουδιου και κριμα γιατι εχει κορυφαιες μελωδιες.


  12. #12
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    This thread is now about Erlandsson.

    Για Paradise lost δεν κανει ο αθρωπας, συμφωνουμε σε αυτο. Ειναι ξεκαθαρα τουπα τουπας, γι αυτο και στους haunted/at the gates, μια χαρα δουλεια κάνει. Τωρα το τι λεει ο κινγκ ειναι αλλο θεμα.
    Kill the wise one!

  13. #13
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Taksitzhs View Post
    Ενταξει ο King παντα ηταν υπερβολικος. Δε λεω πως δεν εχει και κομματια που μ αρεσουν τα θεματα που παιζει, As Horizons End και Tragic Idol πχ αλλα εχεις και κατι αλλα σαν αυτο. Το μονο που μου βγαζει το παιξιμο του ειναι αμηχανια. Καμια συνεισφορα στην ατμοσφαιρα του τραγουδιου και κριμα γιατι εχει κορυφαιες μελωδιες.
    Πρωτον, το In Truth ειναι απο τα αγαπημενα μου Paradise Lost τραγουδια της μεταγενεστερης εποχης. Το βρισκω εξαιρετικο, και το drumming δε με χαλαει καθολου.
    Δευτερον, σε ολο το Faith Divides Us τα τυμπανα τα εχει φροντισει ο Peter Damin (ο οποιος ειναι γαματος), και οχι ο Erlandsson, λογω συμβολαιου.
    Τριτον, ολα αυτα δεν αλλαζουν φυσικα τιποτα για τον Erlandsson, ο οποιος ειναι μαπας.

    The band had no drummer at the time of recording of this album, so with help of the Swede, Jens Bogren, he recommended the band another fellow Swede, Peter Damin. Damin was the fifth drummer for the band ever, although he was a nonofficial member, meaning his rank doesn't count as much as he was hired only for the recording for this album.

  14. #14
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    και καπου εδω ερχομαι να σας πω οτι διαφωνω σε ολα και το αλμπουμ γαμαει να πουμε
    και το νεο μπονφαιαρ επισης γαμαει (αν και με χαλασε η αλλαγη τραγουδιστη)
    για τον χαρακτηρισμο τουπα τουπας δεν θα μπω καν στον κοπο...
    το αλμπουμ γαμαει. δεν ειναι καλυτερο απο το τρατζικ αιντολ που ισως μαζι με το αικον ειναι τα κορυφαια τους, αλλα γαμαει. εγω τη βρισκω, τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαμιομαστε
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  15. #15
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Ειμαι αμπαλος, με επιασες στον υπνο εδω. Αλλα οσο και να μ αρεσει το In Truth το drumming εξακολουθει να με χαλαει, μου ακουγεται υπερβολικα αδειο με τη κακη εννοια. Γουστα θα μου πεις.

    Στα του δισκου, ενδεχομενως και να ειναι νωρις αλλα επειτα απο αρκετες ακροασεις μπορω να πω με σιγουρια πως δεν εχει ουτε ΕΝΑ κομματι που να με ενθουσιαζει. Καλες στιγμες υπαρχουν σε ολο το δισκο διασπαρτες, το No Hope In Sight ας πουμε μου ακουγεται αρκετα καλο πλεον, αλλα λιγο τα ΓΕΛΟΙΑ φωνητικα του Χολμς, λιγο το οτι το μεγαλυτερο μερος του δισκου πραγματικα δε μου θυμιζει Paradise Lost, νοιωθω σα να ακουω αλλη μπαντα. Ειδικα ο Χολμς δε μπορω να καταλαβω τι εχει παθει, και τα brutal, αλλα και τα καθαρα του ειναι απλα σκατα. Ακουγεται τελειως ξεψυχισμενος.

    Απ οτι φαινεται ακομα και να ανεβει με το καιρο θα μεινει χαλαρα στις εντυπωσεις μου ως ο μακραν χειροτερος δισκος τους. Paradise Lost ειναι, τους ξερεις, αν καποια κομματια δε σε πιασουν απ τα αρχιδια απ τις πρωτες μερες δε παιζει να συμβει ποτε. Το μεγαλο κριμα ειναι πως φολα ειναι ακομα και τα bonus tracks, τα οποια ειναι στη τετραπλη εκδοση μονο, διπλο cd + διπλο lp, ΛΟΛ. Εκτος και αν κανω καποιο λαθος φυσικα.

Similar Threads

  1. paradise lost
    By BURNIN AMBITION in forum Music Discussion
    Replies: 50
    Last Post: 28-07-2017, 15:26
  2. paradise lost
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 09-10-2009, 20:11
  3. Paradise Lost 8-9 Dec
    By Stormrider in forum Live & Events Talk
    Replies: 75
    Last Post: 28-12-2007, 05:54
  4. Paradise Lost
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 184
    Last Post: 04-07-2004, 18:28
  5. paradise lost fan where are u
    By MosT_HaTeD in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 01-02-2004, 23:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •