η κατάσταση έχει ως εξής: έχω ένα laptop HP dv7-3085dx (i7 - 6gb - nvidia geforce 230m). πριν κανα 1,5 χρόνο η οθόνη του είχε ένα ατυχηματάκι με αποτέλεσμα να σπάσει. για κάποιο λόγο, ενώ παρήγγειλα καινούρια, μου έκανε κάτι μυστήρια κατά τη σύνδεση, οπότε τη στείλαμε πίσω, αποσύνδεσα και τη σπασμένη και κράτησα το μηχάνημα ως desktop πια, με μια άλλη οθόνη - tv και σύνδεση HDMI.

πριν λίγες μέρες άρχισε να μου κάνει κάτι τρελλά ο κέρσορας, όπως το να αλλάζει χρώματα και σχήματα ξαφνικά, ενώ ο υπολογιστής ψιλοσέρνονταν. υπέθεσα ότι κόλλησε καναν ιό, κάνω restart σε safe mode, σκανάρω, τίποτα. ξανακάνω restart, ανοίγουν φωτάκια ιστορίες, αλλά δεν προχωράει η κατάσταση. το πάω σε τεχνικό, μου λέει ότι ζέστανε την κάρτα γραφικών και πήρε. πάρτο και όσο κρατήσει. επειδή, το pc εξακολουθεί να ψιλοσέρνεται και η υποψία του ιού παίζει ακόμη και ήταν ούτως ή άλλως ώρα για ένα format, προχωράω.

κάνω το format, όλα ωραία, μπαίνει στα windows (σημειώνω ότι σταμάτησε να κάνει μαλακίες με την εκκίνηση, εκτός από σπάνιες περιπτώσεις), κάνω τα updates, περνάω και τους drivers κάρτας γραφικών κτλ, restart, τίποτα. τώρα όμως ο υπολογιστής ανάβει κανονικά, μπαίνει στα windows (ακούω τον ήχο ότι άνοιξαν), αλλά το HDMI δε δίνει σήμα στην οθόνη και η vga δίνει, αλλά δείχνει μαύρη οθόνη. από safe mode μπαίνει κανονικά με σύνδεση vga. το hdmi πάλι πάπαλα.

και ρωτάω πριν τον βάψω μπλε και τον πετάξω στο κοντινότερο ποτάμι: τα έπαιξε όντως η κάρτα γραφικών και απλά μπαίνει στο safe mode λόγω μανάτης vga? (σημειώνω ότι στο normal mode προσπαθώ να το ανοίξω και με Low resolution αλλά δεν ανοίγει - αντίθετα safe δουλεύει και με ψηλές αναλύσεις). λείπει κανας driver και δε βλέπει το hdmi? (αν και όσο έψαξα νομίζω τους έχω περάσει οκ) παίζει να φταίει η οθόνη και να πρέπει να ψάξω κανα driver γι'αυτή?

θέλω να είμαι σίγουρος πριν κάνω κίνηση γιατί δεν είμαι για έξοδα.