Results 1 to 11 of 11

Thread: Laptop SOS

  1. #1
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Laptop SOS

    η κατάσταση έχει ως εξής: έχω ένα laptop HP dv7-3085dx (i7 - 6gb - nvidia geforce 230m). πριν κανα 1,5 χρόνο η οθόνη του είχε ένα ατυχηματάκι με αποτέλεσμα να σπάσει. για κάποιο λόγο, ενώ παρήγγειλα καινούρια, μου έκανε κάτι μυστήρια κατά τη σύνδεση, οπότε τη στείλαμε πίσω, αποσύνδεσα και τη σπασμένη και κράτησα το μηχάνημα ως desktop πια, με μια άλλη οθόνη - tv και σύνδεση HDMI.

    πριν λίγες μέρες άρχισε να μου κάνει κάτι τρελλά ο κέρσορας, όπως το να αλλάζει χρώματα και σχήματα ξαφνικά, ενώ ο υπολογιστής ψιλοσέρνονταν. υπέθεσα ότι κόλλησε καναν ιό, κάνω restart σε safe mode, σκανάρω, τίποτα. ξανακάνω restart, ανοίγουν φωτάκια ιστορίες, αλλά δεν προχωράει η κατάσταση. το πάω σε τεχνικό, μου λέει ότι ζέστανε την κάρτα γραφικών και πήρε. πάρτο και όσο κρατήσει. επειδή, το pc εξακολουθεί να ψιλοσέρνεται και η υποψία του ιού παίζει ακόμη και ήταν ούτως ή άλλως ώρα για ένα format, προχωράω.

    κάνω το format, όλα ωραία, μπαίνει στα windows (σημειώνω ότι σταμάτησε να κάνει μαλακίες με την εκκίνηση, εκτός από σπάνιες περιπτώσεις), κάνω τα updates, περνάω και τους drivers κάρτας γραφικών κτλ, restart, τίποτα. τώρα όμως ο υπολογιστής ανάβει κανονικά, μπαίνει στα windows (ακούω τον ήχο ότι άνοιξαν), αλλά το HDMI δε δίνει σήμα στην οθόνη και η vga δίνει, αλλά δείχνει μαύρη οθόνη. από safe mode μπαίνει κανονικά με σύνδεση vga. το hdmi πάλι πάπαλα.

    και ρωτάω πριν τον βάψω μπλε και τον πετάξω στο κοντινότερο ποτάμι: τα έπαιξε όντως η κάρτα γραφικών και απλά μπαίνει στο safe mode λόγω μανάτης vga? (σημειώνω ότι στο normal mode προσπαθώ να το ανοίξω και με Low resolution αλλά δεν ανοίγει - αντίθετα safe δουλεύει και με ψηλές αναλύσεις). λείπει κανας driver και δε βλέπει το hdmi? (αν και όσο έψαξα νομίζω τους έχω περάσει οκ) παίζει να φταίει η οθόνη και να πρέπει να ψάξω κανα driver γι'αυτή?

    θέλω να είμαι σίγουρος πριν κάνω κίνηση γιατί δεν είμαι για έξοδα.
    Rock or Nothing

  2. #2
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Μάλλον είναι κάρτα γραφικών δλδ μητρική μιας κ μιλάμε για laptop. Εϊχα παρόμοια συμπτώματα και δεν γλίτωσα την αλλαγή. Μήπως το είχες ζορίσει πρόσφατα με κάποιο παιχνίδι?
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Τρέχα πάρε το laptop του Firestorm κει πέρα ρε, που κρέμεται από τα χείλη σου το παιδί.

  4. #4
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by cromags View Post
    Μάλλον είναι κάρτα γραφικών δλδ μητρική μιας κ μιλάμε για laptop. Εϊχα παρόμοια συμπτώματα και δεν γλίτωσα την αλλαγή. Μήπως το είχες ζορίσει πρόσφατα με κάποιο παιχνίδι?
    όχι ρε, έχω να παίξω κάτι πάνω από χρόνο, πλην 4-5 ώρες dragon age 3
    Rock or Nothing

  5. #5
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    και μιας και από ότι φαίνεται πάμε για νέο laptop ή desktop για πείτε καμιά γνώμη για τα εξής θέματα:
    - τι επεξεργαστής (100 - 150 ευρώ για ντεσκτοπ)?
    - κάρτα γραφικών (δε θέλω να είμαι τοπ στο gaming αλλά να μπορεί να πάρει τα πόδια της σε ένα υποτυπώδες photo rendering)
    Rock or Nothing

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    Το ενδεχόμενο για μεταχειρισμένα σε ενδιαφέρει ή είναι ταλαιπωρία/τζόγος;

    Όσον αφορά την εγγύηση του επεξεργαστή δε σε πολυνοιάζει είναι εξαιρετικά δύσκολο να δημιουργηθεί πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να βρεις κάποιον i7 (π.χ. 2600) κοντά στα 150 (μάλλον λίγο παραπάνω αλλά πιστεύω αξίζει). Αλλιώς καναν i5 2500 (ή ότι άλλο καλύτερο σ αυτά τα χρήματα).
    Από κει και πέρα παίζουν Ati 7950 με κάτω από 150 (εκτός αν θες κάτι κάτω από 100 ευρώ) και απ' ότι ξέρω (ας επαληθεύσεις καλού κακού) το καινούργιο Photoshop χρησιμοποιεί φουλ OpenCl/Gl κι όχι CUDA (nVidia). Εκεί θες μια κάποια υπολοιπόμενη εγγύηση, αν ψάξεις κάτι θα βρεις.

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    όχι μεταχειρισμένο, κυρίως για φορολογικούς λόγους. από εκεί και πέρα οι παρατηρήσεις σου ελήφθησαν υπόψη. thanx
    Rock or Nothing

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    Να σαι καλά.

    Μια τίμια πρόταση είναι ο AMD 8320. Ανα πυρήνα (module ή όπως θες πες το) στα ίδια Hz σε σχέση με τους νεώτερους Intel είναι αρκετά πιο πίσω αλλά σε multitasking τα πάει μια χαρά, η τιμή είναι σχετικά καλή και η όλη πλατφόρμα (μητρική-επεξεργαστής) γι αυτά που θα πάρεις έχει καλό βάλιου φορ μάνεη. Μέχρι τα 150 σε Intel πας σε διπύρηνο που δεν πολυαξίζει εκτός κι αν σκέφτεσαι αναβάθμιση στο μέλλον.
    Τώρα από κάρτα γραφικών ανάλογα και τί παιχνίδια θες να παίξεις...

  9. #9
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    Raven Lord πες μας τι μπάτζετ παίζει να σου πουμε και μεις.

    Εγώ θα πρότεινα το combo i3 4160/Intel Pentium G3258 + GTX 750ti (overclocked) για κάρτα γραφικών αν μιλάμε για έναν "απλό" ψιλογραφείου κιετς.

  10. #10
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τελικά λόγω budget κατέληξα σε ένα πιο μέτριο laptop, να κάνω τη δουλειά μου στα 350 ευρώ, άρα με ΦΠΑ και φόρο θα μου βγεί τελικά γύρω στα 200 το τελικό κόστος.
    τουλάχιστο ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών είναι περσινά (μη με βαρέσετε αλλά είναι amd και τα δύο). για το σπίτι τον θέλω να μπορώ να δουλεύω και κανα autocad. νομίζω με καλύπτει.
    Rock or Nothing

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    Από τη στιγμή που σε καλύπτει και δεν το χρυσοπλήρωσες είσαι μια χαρά.

    Καλοδούλευτο.

Similar Threads

  1. Laptop, To
    By Entrancemperium in forum PC & Games
    Replies: 216
    Last Post: 04-02-2014, 21:41
  2. othonh laptop YOK
    By freak brother in forum PC & Games
    Replies: 12
    Last Post: 03-10-2011, 15:15
  3. Mac laptop
    By Phoebus in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 13-09-2011, 17:26
  4. CPU gia laptop
    By morgana in forum PC & Games
    Replies: 7
    Last Post: 17-05-2006, 23:51
  5. laptop
    By Lethargica in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 29-09-2005, 06:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •