Επειδή δεν είστε για τίποτα λέμε, και είναι αμαρτία από τον βεελζεβούλη να μιλάμε σχετικά στο topic του προηγούμενου album.



Έχουμε λοιπόν να κάνουμε με μια συνέχεια που προσωπικά για μένα είναι αρκετά πάνω από τις προσδοκίες που είχε θέσει το "Shadows". Το οποίο σαφώς και το είχα αγαπήσει, αλλά δεν είχα φάει το κόλλημα που είχα φάει με το "Ingen Botten" των Vånna Inget πχ.
Εδώ όμως έχουμε μεγάλα πράγματα. Το songwriting φαντάζει πιο "αεράτο" και λιγότερο σφιχτό από ότι στο "Shadows", η μπάντα συνεχίζει τις όμορφες συνθετικές πατεντούλες (όσο τεσπα το επιτρέπει αυτό ένα είδος που απαιτεί τα κομμάτια να είναι όσο ευθέα και άμεσα γίνεται) και οι μελωδίες...αχ αυτές οι μελωδίες. Πραγματικά, με τις επαναλαμβανόμενες ακροάσεις, νομίζω ότι κάθε φορά έχω και διαφορετικό αγαπημένο κομμάτι. Αν και τα "Devil's Watching" και "Black Water" μάλλον επικρατούν στο τέλος.
Δεν είμαι καλός στις αναφορές, ειδικά εφ'όσον το σχετικό μουσικό μου υπόβαθρο δεν είναι αρκετό, κι ενώ ένας πιο σχετικός ίσως μιλήσει πιο σωστά για post-punk, 70's punk revival κλπ, εγώ χέζομαι από χαρά όταν παντού στο "Tremors" ακούω τη ζεστασιά και την αγάπη των όψιμων Hellacopters. Είμαι σίγουρος ότι ο Nicke νιώθει περήφανος βλέποντας τι έχει γίνει τα τελευταία χρόνια στο σουηδικό punk όντας ο ίδιος υπεύθυνος κατά ένα σίγουρα όχι αμελητέο ποσοστό. Μη με παρεξηγείτε, ο καθένας με τα κολλήματά του.

Άντε, πείτε κι εσείς τώρα.

Και bandcamp εννοείται για να τσιμπήσετε το βινύλιο! https://sabotagerecords.bandcamp.com...s-tremors-lp-2