Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: ~ DHG - A Umbra Omega

  1. #1
    sinGing drinkinG vosinakis's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    125

    Default ~ DHG - A Umbra Omega





    οι ''μονγκολοιντς του οσλο - φιλοι του καιαδα'' ξαναψτυπουν με aldrahn φωνη-ψυχη βαθεια κ το ER σαν να εχει μεινει πισω μΕ φαινεται, απο την πρωτη τζουρα κατανοεις οτι καταλαγιασε η πιο ροκνρολλ θεματολογια του στυλ '' ο σατανας ειναι οι κακοι των κομιξ ". ο aldrahn εχει εξελιξει κ τους 10 παλαβους τραγουδιστες μεσα του κ τα οποια ηλεκτρονζζζζ στοιχεια δωσανε την θεση τους σε μαυροψυχεδελικ αναφορες απο τη γνωστη μπαντα που συμμετειχε ο yusaf στα 90ς..

    βεν μπουεν γουατ?

    https://www.youtube.com/watch?v=QJrI07bNfnc

    https://www.youtube.com/watch?v=eZH-5QQ_r1k
    ~ sniffing glue ~

  2. #2
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    το the love divine πρεπει να εχει samples απο ufo grendizer!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  3. #3
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Τι έγινε; Κρύβεστε οι οπαδοί της μπάντας;;! Για να βγαίνει ο καθένας να λέει τη γνώμη του, μην ντρέπεστε!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #4
    Senior Member Zarou City Rider's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Εκεί που γίνονται όλα!
    Posts
    173

    Default

    Δυστυχώς πρόκειται για ένα album με πολλές ατέλειες και ενδεχομένως πολλά μυστικά, τα οποία, όμως, δυσκολεύομαι να ανακαλύψω. Τα κομμάτια μου φαίνονται ''πιεσμένα'' και χωρίς συνοχή, ενώ τα περίεργά jazz/ acoustic σημεία είναι άκυρα. Πού πήγαν τα χαοτικά, ηλεκτρονικά μέρη...; Κάποια ''liquid'' αρπίσματα είναι ωραία, (όχι τα δυσαρμονικά VBE influenced riffs, τα πιο ambient αρπίσματα λέω, π.χ. 7:11 στο ''Aphelion Void''). Γενικά έχει πολύ καλές στιγμές, αλλά σαν σύνολο δεν δένει και πολύ... :/
    Last edited by Zarou City Rider; 11-03-2015 at 21:30.

  5. #5
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    το rip των ρωσσοι ακουσατε? μιλαμε για πιο σκατα πεθαινεις. αυτο χαλαει την παραγωγη ρε
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  6. #6
    Senior Member Zarou City Rider's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Εκεί που γίνονται όλα!
    Posts
    173

    Default

    Quote Originally Posted by babality View Post
    το rip των ρωσσοι ακουσατε? μιλαμε για πιο σκατα πεθαινεις. αυτο χαλαει την παραγωγη ρε
    Δε θυμάμαι από πού ήταν το link, αλλά αυτό που κατέβασε είναι 192 kbps, οπότε σίγουρα δεν κολακεύει την παραγωγή.

  7. #7
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    [offtopic]
    Quote Originally Posted by babality View Post
    το rip των ρωσσοι ακουσατε?
    Επειδή είδα και σε άλλο θρεντ να αναφέρονται στους ρώσσοι, ποιό σάιτ εννοείτε; Το μιντιαπόρταλ είναι το μόνο που ξέρω και δεν είχε το dhg, οπότε enlighten me please.
    [/offtopic]

  8. #8

    Default

    Έχω ακούσει τα 2 τραγούδια που έχουν κυκλοφορήσει επίσημα. Μ' αρέσει η νέα κατεύθυνση και νομίζω πως, αν κάτι δεν πολυκολλάει στα νέα τραγούδια, αυτά είναι τα 'τυπικά' Dodheimsgard riffs.

    Αναμένουμε το πλήρες.
    Come early.

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Τι έγινε; Κρύβεστε οι οπαδοί της μπάντας;;! Για να βγαίνει ο καθένας να λέει τη γνώμη του, μην ντρέπεστε!
    Να μείνω λίγο σε αυτό το post.

    Να ντρεπόμαστε για τί?

    Οι Dodheimsgard τα τελευταία 15+ χρόνια είναι ένα συγκρότημα στα όρια του metal. Αν λοιπόν εννοείς ότι πλέον δεν είναι metal, ξεκάθαρα, αυτό που παίζουν και γι' αυτο να κρυβόμαστε - την πάτησες!

    Τώρα, αν θεωρείς ότι είναι απίστευτα χαμηλής ποιότητας ακόμα και για τα πλαίσια αυτού που παίζουν, πάω πάσο.

    For the record, ήλπιζα για ένα black metal δυναμίτη αλλά δεν χαλάστηκα καθόλου.
    Come early.

  10. #10
    Senior Member zumorito's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    185

    Default

    ΛΟιπόν μετά από πολλές ακροάσεις, καταστάλλαξα πιστεύω για το νέο Ved Buens Ende. Να τονίσω ότι παίζει το ριπ που έχω να μην είναι το καλύτερο εκεί έξω και αυτό διότι οι κιθάρες μου φαίνονται αρκετά πίσω και έχουν ψιλοθαφτεί.
    O Βικότνικ έχει αρκετή έμπνευση και συμφωνώ με το ότι σε πρώτο άκουσμα φαίνεται να μην υπάρχει συνοχή αλλά σκόρπιες καλές ιδέες, όμως με τις πολλές φορές το εμπέδωσα καλύτερα. Χαοτικά ηλεκτρονικά μέρη είναι ελάχιστα,κάπου κάπου σκάνε τα γνωστά blastίδια φάση satanic art και 666 αλλά είναι σπάνια και οι κιθάρες μέσα σε πηγάδι, τα δυσαρμονικά κιθαριστικά θέματα πιο έντονα απο ποτέ, ο Aldrahn έχει ψιλοδιευρυνει την εκφραστικότητα και το που πατάει η φωνή του (παραμένει άψογος κατ'εμε), mellow ambient διάσπαρτα εδώ και εκέι, γενικά είναι δύσκολο άλμπουμ και έχει τόσα πολλά πράγματα το κάθε κομμάτι που θέλει δουλειά απο όποιον το ακούει (οκ αν δεν σου κάθεται κιόλας, πάσο). Άλλωστε μιλάμε για 6 15λεπτα τραγούδια.
    Εν κατακλειδι εγώ έχω μείνει υπερευχαριστημένος, στην αρχή ήμουν λίγο meeeh αλλά τώρα το λατρεύω. Αν οι κιθάρες έιναι στη σωστή τους θέση όταν βρω κάνα ριπ της προκοπής, ο δίσκος θα ανέβει άνετα 2 σκαλοπάτια.

    υγ. καλά το blue moon duel παίζει να έιναι και από τα καλύτερα πράγματα που έχουν γράψει ( μαζί με το architect of darkness, οι δυνατότερες στιγμές του umbra omega). cheers!

  11. #11
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Υπάρχει κάνα rip της προκοπής κάπου?
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  12. #12
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Έσκασε 320 πριν λίγες μέρες στα γνωστά μέρη.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  13. #13
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Το υλικό θα αναδειχθεί στο ΦΛΑΨ αρχείο. Οι φανατικοί οπαδοί, πάντως, θα ψάξουν τους σκληρούς δίσκους αυτού που έκανε το mastering της κυκλοφορίας.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  14. #14

    Default

    ^Σωστό.

    Εναλλακτικά, αγορά του αυθεντικού όταν βγει!

    Πάντως εγώ το άκουσα που stream-άρει στο χαμμερ (http://www.metalhammer.gr/2014-01-18...mega-streaming) . Κι εκεί η ποιότητα μέτρια μου φαίνεται κι έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως τελικά έτσι το βγάζουν. Σαν αναβίωση του ήχου των Beherit ίσως?

    Πρέπει να παραδεχτώ πως, από τις λίγες φορές που τον άκουσα... μάλλον δεν το πιάνω. Συγκλονιστικά μέρη υπάρχουν πάντως.
    Come early.

  15. #15
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Εγω παντως δεν ακουω και τοσο VBE στο δισκο, βασικα μαλλον καταλαβαινουμε τι εννοουσαν οταν ελεγαν οτι η οπτικη μεταξυ των δυο βασικων πυρηνων ειναι πλεον πολυ διαφορετικη οταν ανακοινωσαν τη δευτερη διαλυση τους. Προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος επειδη για διαφορους λογους περιμενα μαλακια και ειναι αξιοπρεπες. Επεσαν στη παγιδα του να προσπαθησουν να γραψουν τον αντιεμπορικο δισκο που θα ψαρωσει το συμπαν, πραγμα οχι κατακριτεο γιατι ειναι ο πρωτος δισκος Dodheimsgard με Aldrahn απο εποχη 666 και μοιραια θα υπηρχαν συγκρισεις, ΕΠΡΕΠΕ λοιπον (και δυστυχως) για τα ματια του κοσμου να ειναι αντισυμβατικο. Η Φωνη παντως δινει τη καλυτερη της ερμηνεια. Εβερ. Σοβαρα. Μεμονωμενα σε αλλους δισκους θα βρουμε υψηλοτερα highlights, αλλα τοσο σαλεμα μαζεμενο, οχι, ποτε. Εχω την εντυπωση πως ακομα και λαικα να τραγουδησει αυτος ο ανθρωπος θα τα κανει να ακουστουν γαματα (που εγω ακουω λαικα ουτως ή αλλως, αλλα αλλη υποθεση αυτο).

Similar Threads

  1. Omega Monolith
    By takissam in forum Self-Promotion
    Replies: 35
    Last Post: 25-11-2016, 08:41
  2. Replies: 2
    Last Post: 31-03-2014, 20:58
  3. deathspell omega - paracletus
    By commissar in forum Albums
    Replies: 24
    Last Post: 24-12-2010, 10:24
  4. Replies: 80
    Last Post: 23-11-2010, 21:50
  5. Deathspell Omega - Manifestations 2002
    By carheart in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 13-05-2009, 11:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •