Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Jupiter Ascending (2015)

  1. #1
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default Jupiter Ascending (2015)

    Ξεκινώντας να πω ότι είμαι τεράστιος fan των Wachowski και έχω λατρέψει κάθε project τους μέχρι τώρα. Συνεχίζω λέγοντας πως το Jupiter Ascending δεν καταφέρνει να μπει σε αυτή την κατηγορία.

    Η προβολή που είδαμε ήταν 3D HFR και ομολογουμένως δεν το μετανιώσαμε καθόλου. Οπτικά, πρόκειται για αριστούργημα. Ακόμη κι αν λάβουμε υπόψιν μας πως το αδύναμο σημείο της ταινίας δεν ήταν η ιδέα, αλλά το σενάριο αυτό καθ' αυτό, έστω κι έτσι λοιπόν, κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την ικανότητα των Andy και Lana Wachowski να κ-ι-ν-η-μ-α-τ-ο-γ-ρ-α-φ-ο-ύ-ν .

    Spoiler
    Το story αφορά στα σχέδια και τις ραδιουργίες της δυναστείας των Abraxas. Τρία αδέλφια, o Balem (Eddie Redmayne), η Kalique (Tuppence Middleton) και ο Titus (Douglas Booth) που έχουν υπό την κατοχή τους διάφορους πλανήτες, προσπαθούν -ο καθένας για δικούς του λόγους- να ελέγξουν την κυριαρχία της Γης. Τα πράγματα περιπλέκονται όταν ανακαλύπτουν πως μία κάτοικος της Γης, η Jupiter Jones (Mila Kunis) φαίνεται πως είναι η μετενσάρκωση της πρόσφατα δολοφονημένης μητέρας τους και προηγούμενης επικυριάρχου του πλανήτη.

    Η Jupiter πέφτει θύμα απαγωγής και μέσα από μια καταιγιστική καταδίωξη με σκοπό την επανάκτησή της, μαθαίνει την αλήθεια για το σύμπαν όπως το γνώριζε, μαζεύοντας στοιχεία από την οπτική κάθε ενός εκ των Abraxas ξεχωριστά. Στην αλλόκοτη αυτή ιστορία, σύμμαχοί της είναι δύο πρώην Legionaires, ο Cain Wise (Channing Tatum) και ο Stinger Apini (Sean Bean -προφανώς δε βάζω λινκ-), ο οποίος είναι κι αυτός που αντιλαμβάνεται πρώτος τη Βασιλική υπόσταση της Jupiter.


    Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για life changer ταινία, αν και επαναλαμβάνω πως το οπτικό κομμάτι είναι ασύγκριτο με ό,τι μπορεί να έχουμε δει στη μεγάλη οθόνη μέχρι σήμερα. Για την κεντρική ιδέα δε θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο, καθώς υπάρχει ένα σχετικό μυστήριο που την περιβάλει, αλλά αξίζει σίγουρα να σημειωθεί ότι έχει ενδιαφέρον και ότι υπάρχει σχετική συνάφεια με την αντίστοιχη του Matrix και τον ρόλο των ανθρώπων σε μεγέθη και διαστάσεις πέρα από αυτά που οι ίδιοι μπορούν να αντιληφθούν.
    Last edited by OniBocho; 17-02-2015 at 08:33.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  2. #2
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Για την κεντρική ιδέα δε θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο, καθώς υπάρχει ένα σχετικό μυστήριο που την περιβάλει
    Έλα ρε μαν ψήσου να μας πεις, θα πρέπει να δούμε την ταινία τώρα δλδ;

  3. #3
    Custom User Title ari-m's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    PTR/PL3KL
    Posts
    1,352

    Default

    kali malakioula na perasei i wra kai tolmw na pw oti iparxei anoixti i prooptiki gia 2i kai giati oxi kai 3i tainia ... den grafw perissotera gia na min arxisw ta spoilers
    When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
    Hi, I 'm a signature Virus. Plz add me to your sig and help me conquer the world.
    ALERT! Signature Infected by Unknown Virus.
    Click Me

  4. #4
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Εχω διαβασει τα χειροτερα, κι ενω ειχα κανονισει να παω να το δω σινεμα, το εβαλα στον παγο.
    Ειναι οντως ΚΑΚΟ το στορυ εντελως ή απλα πεφτουμε παλι θυμα ελιτιστων που περιμεναν να πανε να δουνε τους 7 Σαμουραι στο διαστημα?
    Κοινως, θα το μετανιωσω αν παω τελικα?

  5. #5
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    oi wachowski exoun na kanoun tainia me "kalo" story apto 1999

    tha pame giati einai gamhmena kaloi skhnothetes opws kai na to kanoume kai giati gia ena scifi zoume re gamw to!

  6. #6
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Δεν ξερω τι εννοεις με το "καλο" στορυ αλλα V for Vendetta και ειδικα Cloud Atlas εχουν γαμω τα στορυ. Το δευτερο βασικα ειναι σε ολους τους τομεις εξαιρετικο.
    Καλα για τα σηκουελ του Ματριξ απλα θα απεχω απο την κουβεντα.... για πολλους λογους, ενας εκ των οποιων ειναι οτι θα σκασει Ονιμποτσο φανμποης και θα μηδενισει οποιαδηποτε θετικη αποψη για αυτες τις ταινιες.

  7. #7
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    to v for vendetta den pianetai, htan adaptation graphic novel

    to cloud atlas twra thelei diko tou thread gia na to valoume katw na to analysoume kai exei perasei o kairos tou opote lol gama to, apla tha pw pws einai ena guilty pleasure me arketes "ladies" (kai top notch skhno8esia opws panta) sigoura ena vhma pros thn swsth katey8ynsh pantws

    gia to jupiter tha grapsw thn apopsara mou apo vdomada logika den exw prolavei na paw akoma na to dw

  8. #8

    Default

    Τελικά υπάρχει αυτή η ταινία? Από την πρώτη στιγμή που διάβασα την ανακοίνωση της υπόθεσης ήθελα να ελπίζω ότι προκειται για επικό τρολλάρισμα των Γουατσόφσκι. H σκουπιδιάρισα που είναι βασίλισσα και τη βάζουν με το ζόρι στα διαπλανητικά παιχνίδια ή κάτι τέτοιο. Πώς όλα τα υπόλοιπα γύρω από αυτή τη χαζομάρα θα είναι ένα τεράστιο ψυχεδελικό κάψιμο. Και μετά βγαίνει το τρέιλερ...

    =|

    Μάλλον υπερεκτιμημένοι γενικά και το Cloud Atlas που το περίμενα πώς και πως έχω την εντύπωση ότι αν το ξαναδώ θα με απογοητεύσει. Μάλλον καλύτερο το 5λεπτο τρέηλερ με τους Μ83 από την ταινία.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #9
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Δεν ειμαι σιγουρος γιατι να πρεπει να υποβαλεις τον εαυτο σου στην αρνητικη προκαταληψη περι Cloud Atlas. Μου φαινεται σα να γραφεις "θα το δω οσες φορες χρειαστει ωστε να αποφασισω οτι δε μου αρεσει, γιατι δεν πρεπει να μου αρεσει". Κατα τα αλλα, γιατι σε χαλασε το τρεηλερ του Jupiter Ascending? Ισα ισα που το τρεηλερ φαινεται πως θα μπορουσε να προκειται για εκπληκτικη αισθητικα space opera. Το Fifth Element σου αρεσει phthoggon?

  10. #10
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    Quote Originally Posted by Aleister View Post
    to v for vendetta den pianetai, htan adaptation graphic novel
    και το cloud atlas ήταν adaptation novel.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Δεν ειμαι σιγουρος γιατι να πρεπει να υποβαλεις τον εαυτο σου στην αρνητικη προκαταληψη περι Cloud Atlas. Μου φαινεται σα να γραφεις "θα το δω οσες φορες χρειαστει ωστε να αποφασισω οτι δε μου αρεσει, γιατι δεν πρεπει να μου αρεσει". Κατα τα αλλα, γιατι σε χαλασε το τρεηλερ του Jupiter Ascending? Ισα ισα που το τρεηλερ φαινεται πως θα μπορουσε να προκειται για εκπληκτικη αισθητικα space opera. Το Fifth Element σου αρεσει phthoggon?
    Ρε, διαβάζεις καλά?? Είπα ότι περίμενα πώς και πώς να τη δω. Νομίζω σου έχουν αφήσει κόμπλεξ οι αριστεροπερίεργοαβαντγκάρντς ότι θα θάψουν τις αγαπημένες σου ταινίες Στο περίπου αυτό που εννοώ είναι ότι ήθελα ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΙΝΙΑ στο Cloud Atlas και ενώ μου άρεσε (ξαναλέω ότι το τρέηλερ ήταν το πιο promising πράγμα έβερ) φοβάμαι ότι με 2η φορά δε θα επιβεβαιωθώ. Είναι κάτι στους Γουατσόφσκι που ενώ θέλουν και προσπαθούν για το κάτι ποιο πχιοτικό, μου φαίνεται ότι μόνο για λίγο-πιο-πχοιοτικό teenage μπλοκμπάστερ το έχουν πραγματικά τελικά. Μακάρι να μην επιβεβαιωθώ.

    Τρέηλερ Jupiter Ascending, ε λολζ. Άντε να πούμε και για Hunger Games τότε... θα βλέπεται προφανώς, υπερθέαμα και ετς, αλλά γελάω με την αισθητική, σόρυ. Το Fifth Element που εντάξει ποπκορν ταινία πάλι δε θυμάμαι να ήταν τόσο κιτσαριό πάντως.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #12
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    1. Καλα διαβαζω, καταλαβα ολα οσα εγραψες! Απλα δεν καταλαβαινω γιατι να λες οτι ενω σου αρεσε την πρωτη φορα που το ειδες, θεωρεις οτι τη δευτερη φορα θα το βρεις μαλακια. Τελος παντων, εγω το βρισκω παρα πολυ καλο το Cloud Atlas.

    2. Περι ορεξεως... Προσωπικα μαρεσει πολυ η αισθητικη στο τρεηλερ του Jupiter Ascending, με εξαιρεση τον πρωταγωνιστη με τα ξανθα φρυδια (λολζ).

    3. Αυτο που λες για τους Γουατσοφσκιζ ψιλο-ισχυει (οχι 100%). Δε θα το ελεγα τοσo teenage-oriented sci-fi, οσο sci-fi με καπως πιο κομιξαδικη-και-ταυτοχρονα-κιτς αισθητικη.

    4. Το Fifth Element ειναι τερμα κιτσαριο, και ταυτοχρονα ειναι απο τις καλυτερες ταινιες των 90ς. Γενικως, οχι μονο sci-fi.

  13. #13
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Οι δημιουργίες των Wachowski κραυγάζουν την κομιξάδικη παιδεία τους και δεν είναι καθόλου άσχημο αυτό. Μην ξεχνάμε ότι έγινε ολόκληρος ντόρος και αν δεν απατώμαι το δικαστήριο αποφεύχθη την τελευταία στιγμή (ίσως γιατί έπεσαν χρήματα) ως προς το πόσο βασίστηκε/αντέγραψε το Matrix τα Invisibles του Grant Morrison. Είναι κάτι που προσωπικά, όχι απλώς δεν ενοχλεί, αλλά ενδεχομένως με κάνει να έλκομαι ακόμη περισσότερο.

    Το Cloud Atlas όντως χρήζει δικό του thread, εκπληκτική ταινία σε όλα της, από ιδέες, σενάριο, ρυθμό, φωτογραφία, πλοκή, μουσική, στα πάντα της. Και άποψη το ότι δε γυρίστηκε σε 3D.

    Fixxxer, στο Jupiter Ascending όλοι παίζουν καλά (ξεχωρίζει ο Eddie Redmayne, που για κάποιο λόγο τον εκτιμώ πάρα πολύ από τότε που τον είδα στο Pillars of the Earth), να μη σε χαλάει καθόλου ο Tatum, μπορεί να τον έχεις δει αλλού και να σου μοιάζει βλακάκος, αλλά για αυτό που χρειάζεται η ταινία και ο ρόλος του, είναι πάρα πολύ καλός.
    Last edited by OniBocho; 18-02-2015 at 10:23.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #14

    Default

    αν συγκρίνετε με cloud atlas καταλαβα τι μπαρούφα θα ειναι κι αυτο

  15. #15
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Na bgalete ton skasmo to cloud atlas gamouse

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


Similar Threads

  1. New Releases 2015
    By Music_Non_Stop in forum Albums
    Replies: 11
    Last Post: 04-12-2015, 13:25
  2. [Cinema] Tomorrowland (2015)
    By Parasight in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 11
    Last Post: 13-10-2014, 07:01
  3. [Cinema] Seventh Son (2015)
    By 12 stars circle your brow in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 13-07-2013, 16:17
  4. [Cinema] Nuovo Cinema Paradiso [Cinema Paradiso] (1988)
    By cancer in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 6
    Last Post: 07-07-2012, 20:22
  5. Atheist - Jupiter (2010)
    By The Good Son in forum Albums
    Replies: 4
    Last Post: 12-11-2010, 01:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •