Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: Raspberry Pi (ράσμπερι πάι)

  1. #16
    Banned member Ιάβας's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    κάνιστρο πεπιεσμένου αέρα με πιπέτα
    Posts
    302

    Default

    Δε ξέρω πασαμ', εγώ έκανα ότι έλεγε το tutorial αυτουνού για να το κάνω firewall, αλλά σβαρνιόταν το σύμπαν και το παράτησα, ενταξει μπορεί να έκανα μαλακία και γώ αλλά δε ξέρω..
    πανκη οι μαχαιριες που εφαγε ο σεργιανοπουλος θα ειναι πολυ λιγες σε σχεση με αυτες που θα φας τις επομενες μερες...

  2. #17
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ουφ.ειστε χακεραδες και δεν καταλαβαινω τι λετε
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #18
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Εδώ και κάνα μήνα έχω στήσει κι εγώ το δικό μου raspberry. Έχω βάλει πάνω το osmc media center, βλέπει τις ταινίες - σειρές που είναι κατεβασμένες στο πισί του σπιτιού, κατεβάζει τους υπότιτλους αυτόματα, γενικά παίζουν όλα μπόμπα.

    Τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει και ψάχνομαι και προσπαθώ να βρω κανένα plugin για live stream sports, αλλά απ' ότι βλέπω έχουν όλα θέματα με πνευματικά δικαιώματα και τέτοια. Κατάφερα να εγκαταστήσω το sportsdevil, αλλά μάλλον φαίνεται ότι και αυτό δε λειτουργεί πλέον. Είναι κανείς που έχει κάνει κάτι παρόμοιο; Έχει κανείς να μου δώσει τα φώτα του;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  4. #19
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ψαξε να κατεβασεις την τελευταια του εκδοση που ειχε βγει τον απριλη. με λιγο γκουγκλαρισμα το βρισκεις. επειδη τοι πολεμανε ολο αναβαθμιζεται. αν εχεις παλια εκδοση δεν παιζει. εγω τον τελευταιο αγωνα παναθηναικου απο εκει τον ειδα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  5. #20
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    thanks man

    θα τσεκάρω σύντομα
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  6. #21
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    επειδη γενικα το ρασπμπερι γαμαει και μετα απο κατι θεματακια με αλλο μιντια πλειερ που ειχα, αποφασισα να το εχω σαν κυριο μιντια πλειερ, ξερει κανεις κανα τροπο ωστε να ανοιγει το ρασμπερι απο τηλεχειριστηριο οπως ολα τα μιντια πλειερ? γιατι δεν εχω βρει κατι. να κλεισει γινεται, να ανοιξει ομως? βαλε βγαλε καλωδιο ρευματος ειναι σπαστικο
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  7. #22
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Αντί προλόγου, θα περιγράψω το setup που είχα μέχρι πρώτινος, για να υπάρχει μια γενικότερη ιδέα του τι έχω κάνει εδώ και κανένα χρόνο.

    Raspbery Pi Model B+ με USB docking station ως file server/NAS, torrent box και Raspberry Pi 2 με OpenELEC (ή OSMC ότι προτιμάει ο καθένας) για media player. Συνδεδεμένα στο δίκτυο, ο server τρέχει dietpi λειτουργικό και είναι headless (χωρίς οθόνη δηλαδή) και το δεύτερο καρφωμένο στην τηλεόραση, στο σαλόνι.

    Για torrent client είχα περάσει το transmission και το ήλεγχα μέσω του web interface του. Για remote access είχα κάνει ένα free account στο remot3.it και το NAS έτρεχε με NFS/Samba και FTP protocols.

    OLA POPA εκτός από μία και μοναδική περίπτωση. Τα BluRay ISO αρχεία (λέγε με ασυμπίεστο δισκάκι ~ 50GB η κάθε ταινία) αδυνατούσαν να παίξουν στο media player. Σε οποιοδήποτε μέσο, είτε δηλαδή στο Raspi2 με το OSMC, είτε στο PC με Kodi, είτε στο laptop me VLC και πάντα ethernet σύνδεση. Σκεπτόμενος τα bottlenecks που μπορεί να είχε το δίκτυό μου, και τους λόγους για τους οποίους δεν μπορούσε να streamάρει καλά τα μεγάλα αρχεία, κατέληξα στο συμπέρασμα πως φταίνε οι εξής παράγοντες:

    α) η USB σύνδεση μεταξύ NAS και δίσκων
    β) η 10/100 θύρες των raspberry pi's
    γ) το 10/100 modem/router μου

    Εδώ και μερικούς μήνες κι εφόσον ξεκίνησε συνδρομή στο netflix, χρησιμοποιούσαμε όλο και λιγότερο το OSMC στο raspi 2, επειδή όμως netflix δεν μπορείς να δεις σε περιβάλλον Kodi/Arm Linux, έπαιξε η εφαρμογή Netflix από το PS4. Έτσι το raspi 2 πέρασε σε αγρανάπαυση και είπα να ξαναστήσω τον file server/torbox μου σε αυτό, για να δω τυχόν βελτιώσεις.

    Πέρασα το τελευταίο dietpi (στηρίζεται στο καινούργιο raspbian, αλλά είναι ΠΟΛΥ πιο ευέλικτο κι ελαφρύ) και αντί του transmission έβαλα το rtorrent, που έχει ως web interface το rutorrent. Πολύ πιο ελαφρύ, ίσως πιο παιδεψιάρικο ως προς τα settings του, αλλά πολύ καλύτερη διαχείριση των αρχείων γενικότερα. Για remote access υπηρεσία, ανέστησα τον λογαριασμό μου στο no-ip.com, του οποίου το μοναδικό drawback είναι ότι στη free χρήση του θέλει μια ανανέωση του hostname 1 φορά το μήνα, ώστε να είναι active. Σε αντίθεση όμως με το remot3.it που ήταν εντελώς web based, αυτό είναι κανονικό ddns, μπαίνεις με ssh από οπουδήποτε, μπαίνεις στον torrent client ή όποια άλλη υπηρεσία (για την οποία έχεις ανοίξει πόρτα στο router σου) θέλεις και κάνεις τη δουλειά σου σαν να ήσουν στο σπίτι σου. Τέλος, πέρασα και το Sonarr για παρακολούθηση σειρών και αυτόματο κατέβασμά τους.

    Μαζί με κάποια εργαλεία για έλεγχο του pi (webmin, raspi-monitor) έχω περάσει αυτές τις 4-5 υπηρεσίες στην πλατφόρμα του organizr, για να κάνω ένα μόνο login από μακρυά και να βλέπω οτιδήποτε θελήσω, χωρίς να πρέπει να ανοίγω ξεχωριστά tabs στον browser. Πραγματική μαγεία.

    Η τεράστια έκπληξή μου ήρθε όμως όταν έβαλα να παίξω τα γομάρια αρχεία που ανέφερα παραπάνω, από το pc και το Kodi. Χωρίς δηλαδή να έχει αλλάξει το παραμικρό από τη μεριά του player κι αυτά έπαιζαν Α-ΨΕ-ΓΑ-ΔΙΑ-ΣΤΑ. Πράγμα που σημαίνει πως τελικά, έφταιγε η κακή διαχείριση της USB σύνδεσης δίσκων/raspberry pi που γίνεται χρησιμοποιώντας πόρους του επεξεργαστή, κι αυτό που ζητούσα ήταν too much για το μηχανάκι. Το Pi2 όμως, με τους 4 πυρήνες του και καλύτερο build τα καταφέρνει μια χαρά. Και τώρα, ως player, αναμένω το ODROID C2, που είναι πολύ δυνατότερο από κάθε raspberry pi (ακόμα κι από το προ 2 ημερών 3 B+ που ανακοινώθηκε), το οποίο έχει gigabit ethernet, HDMI2.0 support, πολύ δυνατότερο επεξεργαστή και RAM, ενώ παράλληλα χρησιμοποιεί ως boot media τόσο SD κάρτα, όσο και emmc flash, που είναι πολύ ταχύτερο. Και στο οποίο μπορεί να εγκαταστασθεί απροβλημάτιστα android, μετατρέποντάς το σε ένα πολύ δυνατό android box, με kodi, netflix, NBA app, YouTube κι οτιδήποτε κυκλοφορεί σε android apps, ουσιαστικά γίνεται ένα android pc και καταπληκτικό media player, κυρίως όσον αφορά στα video, καθώς έχει δική του GPU κι άρα δεν περιορίζεται σε software encoding. Σκέτη καύλα, με άλλα λόγια.
    Last edited by OniBocho; 19-03-2018 at 22:26.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #23
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Δηλαδή;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #24
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Δίκιο. Δεν έγραψα ούτε το setlist, ούτε τι ήπιαμε μετά. Μαλακία μου, όχι οκ σόρρυ.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #25
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Σκέτη καύλα, με άλλα λόγια.

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Δηλαδή;
    Μείνε σε αυτό.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •