Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Raspberry Pi (ράσμπερι πάι)

  1. #1
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default Raspberry Pi (ράσμπερι πάι)

    Ας κάνω ένα θρεντ για μια επανάσταση.
    Εδώ μιλάμε για το Raspberry Pi.
    Πρόκειται για μια πλακέτα σε μεγεθος μια σταλίτσα που έχει σχεδόν όλα όσα μπορεί να χρειαζόσουν σε έναν απλό ηλεκτρονικό υπολογιστή.
    Για να το κάμεις να δουλέψει θες
    την πλακέτα, μια SD καρτα, ένα καλώδιο να το συνδέσεις σε μια Οθόνη (hdmi/dvi) πληκτρολόγιο / πόνδικα και ένα τροφοδοτικό.

    Αν κατέχεις από linux είσαι πασάς, αν δεν κατέχεις από λινουξ αλλά από copy paste είσαι μια χαρά, αν είσαι ντουβάρι με όλα αυτά, φτάνει να έχεις λίγα λεφτά παραπάνω.

    Τι μπορείς να κάνεις με αυτό ... ουσιαστικά τα πάντα, από ένα media server μέχρι να χειρίζεσαι απομακρυσμένα μια κάμερα ή ακόμα και να μαγειρέψεις.

    Επειδής είναι πολύ φτηνό και μπάνικο, και ο πρωταρχικός του σκοπός ήταν να μάθουν τα παιδάκια από κουμπιούτερ, αλλά τελικά κατέληξε να κάνει πολλά παραπάνω απόκτησε απίστευτη κοινότητα και η βοήθεια ή ακόμα και οι έτοιμες λύσεις είναι άπειρες.

    Μαμά σάιτ http://www.raspberrypi.org/

    Θα βάλω εδώ 1 μαγαζί που ξέρω ότι ψωνίζει ένας φίλος

    http://uk.farnell.com/ χωρίς ταχυδρομικά

    ένα χρήσιμο λινκ για να δείτε την φάση του raspberry pi ως media server εδώ http://www.raspbmc.com/

    Στο ebay έχουν έτοιμα κουτάκια μέχρι και με τηλεκοντρόλ

    Εδώ κάπου να πω ότι το τελευταίο μοντέλο παίζει τα 1080p ααβαδιστα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #2
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    και αφού έγραψα όλα αυτά να σας πω ότι ακόμα δεν έχω ασχοληθεί
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #3
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    εδώ ένα έτοιμο σετάκι από το e-bay

    Σκοπός είναι να δείτε τι μπορεί να γίνει και όχι να το πάρεις απ εκεί
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #4
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Πολύ καλή φάση το raspberry pi. Είχα το model B για μερικούς μήνες. Αρκετά ευέλικτο και εύχρηστο, απλά το τότε version δε τη πάλευε άνετα με το xbmc και γενικά έτρωγε μικρά σκαλώματα. Αλλά πλέον με το raspberry pi 2 θα είναι γαμώ! Θα σηκώνει άνετα λινουξ για φάση σερφάρισμα και τέτοια, και εννοείται θα παίζει πιο χαλαρά xbmc. Το σκέφτομαι να πάρω πάλι σύντομα.

  5. #5
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Είναι πάρα πολύ ωραίο καλούδι, έχω ένα model B από πέρσι το καλοκαίρι που μου το έφερε φίλος από Λονδίνο με κουτάκι ωραίο διάφανο, ψαρωτικό και γκατζετάκικο. Αρχικός σκοπός ήταν η πλήρης αντικατάσταση του σαλονοπισιού, αλλά η τωρινή του είναι αυστηρά ως media server/player με RasBMC.

    Τούτο συνέβη γιατί καμία από τις distros με ARM λειτουργικό δεν είναι ακριβώς φιλική ή τέλος πάντων every day usable από όλους (λέγε με Σοφία γκουχ γκουχ), με κυριότερη την έλλειψη εναλλαγής locale (όχι να έχεις τα menu σε άλλη γλώσσα πλην της αγγλικής, αυτό είναι εφικτό), αλλά η αλλαγή γλώσσας στο typing (ALT+SHIFT κτλ κτλ) και το προβληματικό flash plugin που ξέρουμε τι σημαίνει για το σημερινό web browsing/surfing. Πέραν τούτου, υπάρχουν πολλές επιλογές χρήσης, αρκετός κόσμος το χρησιμοποιεί και headless μόνο για ως media station που ανεβοκατεβάζει τα torrents και η αναπαραγωγή γίνεται από άλλο media player.

    Είχα κατενθουσιαστεί όταν το πρωταγόρασα και την έψαχνα αρκετά, οπότε και αγόρασα μια δεύτερη SD στην οποία πέρασα το Pibang ως λειτουργικό και κράτησα την αρχική με το RasBMC. Το υπεργαμάτο στην περίπτωσή μας είναι ότι με τον δέκτη του ασύρματου ποντικιού/πληκτρολογίου λειτουργεί το τηλεχειριστήριο της VT50, οπότε χειρίζομαι τηλεόραση και media player με το ίδιο remote.

    Κάτι που θα ήθελα να προσθέσω σε αυτά που είπε ο Σαμπρελίνος είναι ότι συνίσταται και η αγορά ενός active usb hub γιατί οι 2 θύρες που έχει πάνω της η πλακετίτσα γεμίζουν με το unboxing και δε φτάνουν ούτε για εξωτερικό σκληρό ή usb stick.

    Να πω ότι το Model B φτάνει και περισσεύει για να παίξει 1080p μέχρι και ασυμπίεστα αρχεία (Hobbit 1 & 2 extended ήταν κάτι γομάρια 40gb BluRay rips) video σε RasBMC, με μοναδική έλλειψη τα μεγάλα φορμά ήχου (DTS HD Mastar Audio 7.1) μέσω του HDMI, κάτι που φυσικά σε "χαλάει" αν οδηγείς το output σε a/v ενισχυτή και πολλά ηχεία.
    Last edited by OniBocho; 12-02-2015 at 14:49.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #6
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    Eρωτηση, γιατι εχω το Π2 στο συρταρι μου που καθεται εδω και μια βδοαμδα και περιμενω να βρω λιγο χρονο να ασχοληθω με την παρτη του και να φτιαξω το media center μου. Πως τα παει με NAS σκληρους δισκους και πως χειριζεται υποτιτλους; Μπορω πχ καπως να τους βρω μεσω του BMC; (που btw αλλαζει τωρα και γινεται ΟSMC αν δεν απατωμαι)

  7. #7
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    αφηστε το μπετο απο πανω και ακουστε. πρωτα απολα απο το καλοκαιρι υπαρχουν 4 usb στο rpi. πλεον πριν λιγες μερες κυκλοφορει σαν τετραπυρηνο και με διπλασια ραμ. θα τρεχει και γουιντοουζ δεκα αμα λαχει. γενικα πλεον γαμαει. περιμενουμε λιγο τα λειτουργικα να ερθουν στα ισια τους (η αλλγη του xbmc σε kodi ολο και κατι ψιλομαλακιουλες δημιουργησε αλλα αυτα στο επομενο διβδομαδο κοβω να τελειωνουν) και θα γαμαει κολους. γρηγορο αντεο χμηλη καταναλωση ιδανικο για ν στριμαρεις αγωνες τσοντες κτλ.
    εγω πρεπει να παρω μια δευτερη καρτα (αν κανει κανεις καμια παραγγελια απο modmypi ας ριξει πμ) για να εχω 2 λειτουργικα περασμενα. ενα για να λειτουργει σαν dac και ενα για να ειναι μιντια πλειερ.
    εχω παρει μια καρτα ηχου που το κανει να δουλευει αψογα σαν ντακ. θα καρφωσω πανω ενα σκληρο τεραστιο οποτε και θα γαμαει η ολη φαση στο σαλονι ταινιες και φλακ απ οτο σκληρο, στριμαρισμα και στον υπολογιστη κατευθειαν που θαναι συνδεδεμενος με το αλλο στερεο και ολα καλα.
    το μονο αρνητικο δεν υπαρχει κουμπι που να ανοιγει το ρασπμπερι... αλλα μπορεις να το εχεις ον συνεχεια. το μονο που με αγχωνει ειναι αν εχω καρφωμενο κανα σκληρο πανω...

    ο σαμπρελας ειναι μερακλης
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  8. #8
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    το μονο αρνητικο δεν υπαρχει κουμπι που να ανοιγει το ρασπμπερι... αλλα μπορεις να το εχεις ον συνεχεια. το μονο που με αγχωνει ειναι αν εχω καρφωμενο κανα σκληρο πανω...
    τι είπαμε ? ανοιχτό για όλον τον κόσμο? τι σημαίνει ? όλο και κάποιος ασχολήθηκε
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #9
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    το κλεισιμο του δεν ειναι το προβλημα. (αποδειξη το συγκεκριμενο εξαιρετικο αρθρο, ευχαριστουμε). το προβλημα ειναι η εκινηση του ρασπμπερι. το οποιο δεν γινεται. ειναι σαν να θελεις να ανοιξεις το πισι με τηλεχειριστηριο. αυτο ειναι και το μονο αρνητικο κατ εμε
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  10. #10
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    έτρεχε ενα crowdfunding indiegogo για laptop με ρασμπερι παι. με ψήνει να ασχοληθώ η φάση, κυρίως για να αποκτήσω μία σχέση με ενα νεο προιον, αλλά χρειάζομαι εναν μπουσουλα
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #11
    Banned member Ιάβας's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    κάνιστρο πεπιεσμένου αέρα με πιπέτα
    Posts
    302

    Default

    Λοιπόν μετά απο μακράν περίοδον ιδιοσυγκρασίας, αλλά και δυσάρεστων γεγονότων, με κάνατε να ξαναλογκάρω ρε ποθτανες...

    Η σκέσις με το βατόμουρο, ξεκίνησε καιρό πρίν, που το πήρα για media center, αλλά κακά τα ψεμματα, ο ARM του κλάνει αρχίδια και αρχίνισα να πειραματίζομαι γενικά με το εργαλείο και πλέον είμαι περήφανος κάτοχος ενός Α+ , ενός Β+ και περιμένω το G2 τώρα.

    Το Α+, το χρησιμοποιώ σαν torbox, αλλά πειραματίστηκα και με openwrt και το παράτησα, τώρα σκέκπτομαι να του χώσω ένα tinycore και με iptables για χρήση firewall αλλά θελει και usb το εθερνε για 2ο interface για in - out.

    To Β+ ξεκίνησε με pidora. Ώντας centos fan απο ανεκαθεν, ειπα και γω να βάλω κάτι familiar. Το pidora απλα γαμιέται μην το βαλετε για 3,5 εκατομύρια λόγους. Οπότε έβαλα το raspbian. Εκτοτε το χρησιμοποιώ για NAS, FTP και το έβαλα και asterisk(rasPBX) σε κάποια φάση, μέχρι που άρχισα να ασχολούμαι με το GPIO.

    Με στοιχιώδη python και μία εικόνα με το pinout κάνει παπάδες, παπαδιές, παπαδάκια και ότι σκατά άλλο βάλει ο ανθρώπινος νους, απλά είμαι του όλντ για αυτοματισμούς. Τώρα όταν μ' ερθει και το άλλο, θέλω να δοκιμάσω κάτι σε parallel να δω ρε παιδίμ' πώς γίνεται κι αυτό.

    Αμα θέλετε καμία βοηθεια πάντως εγώ προσφέρομαι αμα ξέρω.
    πανκη οι μαχαιριες που εφαγε ο σεργιανοπουλος θα ειναι πολυ λιγες σε σχεση με αυτες που θα φας τις επομενες μερες...

  12. #12
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    pibang πως και δε δοκίμασες;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #13
    Banned member Ιάβας's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    κάνιστρο πεπιεσμένου αέρα με πιπέτα
    Posts
    302

    Default

    Ρε φιλε, ανεκαθεν δεν το μπορουσα το γαμημενο το crunchbang, το σιχαθηκα βασικα απο συναδελφο που μας επρηζε τα ρχιδια με το "ποσο γρηγορο ειναι" και "να δεις ποσο λιγο φορτο εχει η CPU", όπως δηλαδή θα στα πρήξει ένας χορτοφάγος μέχρι να χλαπακιασεις μπροστα του μια κατσαρολα τηγανια. Χέστηκα για το ποσο φορτο εχει η cpu για αυτο την πληρωσα για να ζορίζεται και το εφφε μου το θελώ, πισι χρησιμοποιώ το 2013(τοτε), δεν στελνω τον γκαγκαριν στο φεγγαρι. btw το crunchbang ειναι πλέον discontinued, το με το pibang τι παιζει?
    πανκη οι μαχαιριες που εφαγε ο σεργιανοπουλος θα ειναι πολυ λιγες σε σχεση με αυτες που θα φας τις επομενες μερες...

  14. #14
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Βγάλε συμπέρασμα:

    We are not saying PiBang is dead. What we are saying is that what we have is good enough and it isn't really worth it to develop it further. The Raspberry Pi is a great piece of hardware, but we (Nathan) no longer feels that energy put into PiBang is beneficial to the Ras-Pi community. PiBang is and always was kind of a "hacker distro" and in that reguard it is still relevent if you want to get an image and play around. It isn't dead and it is still good and usable. Just don't expect a new image for a while. (Although we might surprise you)

    Eγώ το πέρασα σε μια class 10 κάρτα για να δω αν μπορεί να μου δώσει επιλογές που το Raspbian δεν προσέφερε, κυρίως ως προς την Home Entertainment pc κατάσταση. Για να καταλάβεις, έχω το Rpi συνδεδεμένο στην τηλεόραση στο σαλόνι κι αρχικά το πήρα για να παίζει κανένα YouTube, να μπαίνουμε facebooks/emails/blah blah από εκεί και γενικά, να μη χρειάζεται να χρησιμοποιούμε το desktop που και σε άβολο δωμάτιο βρίσκεται και η κατανάλωση τους σε ρεύμα δε συγκρίνονται. Τελικά, κατέληξα να το χρησιμοποιώ κι εγώ για media player με RASBMC, που κάνει εξαιρετική δουλειά προφανώς, αλλά εσχάτως σκέφτομαι να το κάνω torbox και να παίζω τις ταινίες από το Nexus 9 στην VT50 με κάτι τύπου All Cast/Plex.

    Το Pidora είναι όμορφο, ευχάριστο, αλλά όπως λες κι εσύ, γαμιέται αρκετά. Το RiscOS ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, αλλά δυστυχώς πολλοι περιορισμοί στη χρήση. Γενικά, το να μην μπορείς να αλλάξεις keyboard layout, να μην έχεις ένα γαμημένο σωστό flash plugin, να ανοίγεις ένα δεύτερο tab και να σέρνεται σα σαύρα, είναι λίγο παιδικές ασθένειες που δεν ιάθηκαν ποτέ.
    Last edited by OniBocho; 21-04-2015 at 08:49.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  15. #15
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Ιάβας View Post

    Το Α+, [...], αλλά πειραματίστηκα και με openwrt και το παράτησα,
    Για πες λίγο για openwrt , θέλω να παίξω λίγο μπάλα και δεν βρίσκω σε κόσμια χρήματα ένα ρουτέρι να του περάσω.

    Θέλω να στείλω iptv over wifi
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •