Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Heroes of the Storm / HotS

  1. #1
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default Heroes of the Storm / HotS

    Ειναι κανεις αλλος απο ER στην Beta? Επεσε αρκετα μεγαλο κυμα invites το Σ/Κ απ'οτι ειδα, οσοι δεν λαβατε τιποτα ακομη καντε sign up μονο για HotS και Overwatch στο Beta preferences και ανανεωνετε το τακτικα. Λεει στελνουν keys καθε μερα τυχαια, δεν παιρνουν υποψη specs του υπολογιστη πλεον.

    Κι εγω τη βδομαδα που μας περασε μπηκα και μεχρι στιγμης εχω παρατηρησει τα εξης:

    Τα υπερ

    - Τα controls και ο χειρισμος γενικοτερα. Εχουν σφραγιδα Blizzard ρε παιδι μoυ. Δεν μαχεσαι εναντια στο engine του παιχνιδιου οπως στο LoL και στο Dota που τα "clunky" turn rates και τα bugs δινουν και παιρνουν. To παιχνιδι ειναι κυριλε.
    - Ειναι το πιο fast paced moba που εχει βγει μεχρι στιγμης οχι μονο απο πλευρας gameplay. Παντα υπαρχει κατι να κανεις για να καλυτερευσει η θεση της ομαδας σου στον χαρτη και να βρεθειτε ενα βημα πιο κοντα στη νικη, ας ειστε και πισω. Αν υπαρχει συνεννοηση μεταξυ σας το παιχνιδι δεν χανεται μεχρι να πεσει η βαση. Πανε οι εποχες που περναγαμε 15 λεπτα farmαρωντας creeps σιωπηλα για ενα showdown με την αλλη ομαδα που θα κρατουσε λιγα δευτερολεπτα και θα εκρινε το αποτελεσμα ολοκληρου του ματς τις 8 στις 10 φορες.
    - Οι χαρακτηρες. Ειναι αλλο να παιζεις με τα cartoon της Riot και της Valve, και αλλο να παιζεις με τον OG Anubarak απο Warcraft III και τον Zeratul οπως και να το κανουμε. Απο μικρο παιδι ονειρευομουν ενα crossover των παιχνιδιων της Blizzard σε στυλ Marvel vs Capcom και επιτελους το ειδα

    Τα κατα

    - Υπερβολικα απλοικο customization. Σχεδον μεχρι αηδιας. Δεν υπαρχει καποιο in game shop με items, παρα μονο ενα κουτσουρεμενο talent system βασισμενο σε εκεινο του WoW που καθε 2-3 level σου δινει την επιλογη να διαλεξεις ενα νεο skill (ειτε passive ειτε active), η να αλλαξεις τον τροπο που δουλευει ενα απο αυτα που ηδη εχεις. Δεν λεω, σε αφηνει να αλλαξεις το playstyle σου αρκετα, αλλα μεχρι ενος σημειου. Δεν μπορεις να πεις α θα παιξω τον Χ χαρακτηρα ως split-pusher η τον Υ χαρακτηρα ως assassin αν και ο ρολος του ειναι κανονικα tank και να δημιουργησεις ενα δικο σου metagame οπως συνηθως βλεπουμε να συμβαινει στα αλλα mobas. Εισαι αρκετα περιορισμενος και δυστυχως δεν βλεπω η Blizzard να το αλλαζει πριν το release γιατι φοβουνται να αναμετρηθουν με τους κολοσσους LoL/Dota και πανε για το πιο casual market που θελει κατι απλο και διαφορετικο.
    - Ορισμενα skins και mounts σπανε αρκετα την αισθητικη του παιχνιδιου. πχ Illidan καβαλα σε μονοκερο βαμμενο στα χρωματα του ουρανιου τοξου
    - Η απουσια ενος καθαρου Dota map ειναι αισθητη. Θα επρεπε να υπηρχε για το γαμωτο, στο κατω κατω ο λογος που υπαρχει το Dota ειναι επειδη το map creator του Warcraft 3 επετρεψε να γινει.

    Για πειτε. Αν ειμαστε αρκετοι να οργανωσουμε και κανα ER tourney.
    Last edited by Aleister; 02-02-2015 at 03:21.

  2. #2
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Τα παιχνίδια της Blizzard πάντα είχαν μια "easy to play, hard to master" νοοτροπία. Το ίδιο συμβαίνει και με αυτό. Δηλαδή διαφωνώ με το 1ο "κατά" σου. Δεν είναι "απλοϊκό". Είναι διαφορετικό.

    Ήμουν στη beta πριν μήνες και έπαιξα 20-30 παιχνίδια. Πλάκα είχε. Μου άρεσαν τα νέα στοιχεία και η προσπάθεια δημιουργίας ενός "πρωτότυπου" gameplay και γενικά το βρήκα αρκετά ευχάριστο. Ένα πράγμα δε μου άρεσε: μου έδινε μια αίσθηση "lag". Μια εσκεμμένη καθυστέρηση, αργά animations, τα abilities, οι αντιδράσεις των χαρακτήρων δεν είναι άμεσες, όπως είχα συνηθίσει. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Μπορεί να είναι ιδέα μου, βέβαια.

    Επίσης θεωρώ παντελώς ηλίθιο το να levelάρεις τον κάθε χαρακτήρα ξεχωριστά, καθώς τον παίζεις. Αλλά, ξανά, ίσως είναι θέμα συνήθειας.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Είναι πιο γρήγορο από το ΗοΝ; (που κατ' εμέ κακώς δε βρίσκεται σε άμεση σύγκριση με το LoL, καθώς νομίζω πως είναι καλύτερο από τη DotA 2)
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #4
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Τα παιχνίδια της Blizzard πάντα είχαν μια "easy to play, hard to master" νοοτροπία. Το ίδιο συμβαίνει και με αυτό. Δηλαδή διαφωνώ με το 1ο "κατά" σου. Δεν είναι "απλοϊκό". Είναι διαφορετικό.

    Ήμουν στη beta πριν μήνες και έπαιξα 20-30 παιχνίδια. Πλάκα είχε. Μου άρεσαν τα νέα στοιχεία και η προσπάθεια δημιουργίας ενός "πρωτότυπου" gameplay και γενικά το βρήκα αρκετά ευχάριστο. Ένα πράγμα δε μου άρεσε: μου έδινε μια αίσθηση "lag". Μια εσκεμμένη καθυστέρηση, αργά animations, τα abilities, οι αντιδράσεις των χαρακτήρων δεν είναι άμεσες, όπως είχα συνηθίσει. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Μπορεί να είναι ιδέα μου, βέβαια.

    Επίσης θεωρώ παντελώς ηλίθιο το να levelάρεις τον κάθε χαρακτήρα ξεχωριστά, καθώς τον παίζεις. Αλλά, ξανά, ίσως είναι θέμα συνήθειας.
    Μηπως ειχες υψηλο ping η ηταν πολυ beta ακομα και δεν το ειχαν στησει καλα? Εμενα τα animations μου φανηκαν πολυ πιο responsive απο LoL και ειδικα Dota 2 (souce engine )
    Συμφωνω σε αυτο με το leveling, ειναι ενα ενοχλητικο grind που ευτυχως κραταει λιγο.

    Oni το HoN δεν το εβαλα σε καμια συγκριση γιατι ειναι dead game, και μενα μ'αρεσε οταν ηταν στα φορτε του παντως.

  5. #5
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ας μην το στείλουμε αλλού το θέμα, αλλά δεν είναι τόσο dead (yet). Προφανώς δεν έχει τον κόσμο των άλλων δύο, αλλά οκ, όσο βέβηλο κι αν ακούγεται αυτό (προς τον icefrog και την ιστορία των ΜΟΒΑ γενικότερα) μου άρεσε και αρέσει πολύ περισσότερο από τη DotA 2.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #6
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Είμαι από την alpha μέσα και βασικά έχω παρατήσει το hearthstone για πάρτη του.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  7. #7
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    Καλα το hearthstone ντακς, δεν γινεται να το παιξει κανεις και για πολυ νομιζω. Κατανταει βαρετο. Εχεις παει και ranked? Για δωσε τιποτα tips etc για μας τους καινουριους.

  8. #8
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Υπάρχει το τοπικ του hearthstone. Μόνο για το αν μπορεί να το παίξει κανείς για καιρό απλά να πω ότι είναι γνήσια ΠΡΕΖΑ το παιχνίδι.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  9. #9
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ναι, αλλά παραμένει ένα παιχνίδι με ΚΑΡΤΕΣ. Καλύτερα πασιέντζα.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    για HotS πηγαινε η ερωτηση H.

    να πχ ενα καλο κολπο ηταν οτι μπορουσες να κανεις ulti με zeratul και να κλεψεις camps απο αλλους αλλα το αλλαζουν με το αυριανο patch ακουσα

  11. #11
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Μπλίτζερ είσαι χαζός.

    Κι εγώ είμαι χαζός, γιατί μου φάνηκε ότι μιλούσες για HS. Όχι, δεν είμαι ranked, έγινε μαλακία στην alpha με κάτι graphical glitches που είχε και ψώνισα πραγματικά κατά λάθος την jaina όταν πρωτοβγήκε κι έκανε 15k κι ακόμα τα κλαίω, με αποτέλεσμα να μην έχω τα φράγκα να πάρω ήρωες ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ για να κλείσω την 10άδα. Η φάση είναι quick match με φίλους και άτομα που γνωρίζεις στην πορεία μόνο.

    Τώρα τι tips? Πολύ αόριστη ερώτηση. Αυτό με το ulti του zera δεν το καταλαβαίνω. Προφανώς στο void prison αναφέρεσαι (το άλλο είναι μια αηδία με πόδια) και δεν καταλαβαίνω πως κολλάει με το να κλέψεις mercs.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  12. #12
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    οταν καθοταν ο αλλος πανω στο camp αφου το ειχε καθαρισει και περιμενε να γεμισει η μπαρα, εμπαινες με Zeratul εσκαγες Void Prison τον παγωνες, και γεμιζε η μπαρα για την δικια σου ομαδα

    αλλα το αλλαξαν ρε gmt και δε γινεται πια

  13. #13
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Εμένα τα controls δε μου άρεσαν καθόλου. Είναι πιο clunky από άλλα παρόμοια games κι όπως ειπώθηκε έχουν μια αίσθηση lag. Επίσης απουσιάζει παντελώς η αίσθηση του impact στα περισσότερα abilities. Δεν ξέρω αν φταίνε τα νούμερα, επειδή πολλά abilities "γαργαλάνε" ή φταίνε τα εφφέ, πιθανότατα και τα 2. Στους χαρακτήρες και τα animations έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά κάπου εκεί τελειώνουν όλα τα θετικά για εμένα. Το όλο design είναι υπεραπλουστευμένο, τα maps έχουν πολύ ξεκάθαρα σημεία που θα γίνει η δράση, κι εκτός του ότι όντως απουσιάζει η παραμετροποίηση αισθητά μειώνονται και οι διαφορετικές στρατηγικές. Πρακτικά μία στρατηγική μπορείς να κάνεις σε κάθε map για να κερδίσεις, μένει το execution.

    Συνολικά πολύ κακό το αποτέλεσμα για τα δικά μου γούστα, με σχεδόν μηδενικό βάθος που δεν βλέπω κανένα λόγο να σε κρατήσει για καιρό εκτός αν μπεις στο τριπάκι να ξεκλειδώνεις -πανάκριβους- heroes. Τα διαφορετικά builds είναι μια καλή ιδεά αλλά απο φρεσκάδα στα abilities/builds δεν λέει και πολλά.

  14. #14
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    δεν το καταλαβαινω αυτο με τα controls που λετε, επαιξα ενα LoL προσφατα μετα απο μηνες για να δω το νεο skin της Ashe και μεχρι να παει εκει που της ελεγα με right click ειχαν κανει ολοι απο 1 skill, ενω HotS ολα κυλανε πολυ πιο smooth και γρηγορα. Αν του εβαζαν ενα παραδοσιακο dota map με δικο του ladder θα κυλαγα παλι για τα καλα ας εχω βαρεθει με mobas

  15. #15
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Έχω 4 κλειδάκια για όποιον ενδιαφέρεται, το ζητάει εδώ.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





Similar Threads

  1. Heroes of Might & Magic
    By 12 stars circle your brow in forum PC & Games
    Replies: 101
    Last Post: 25-10-2011, 17:46
  2. νέα HEROES φάση
    By Firestorm3 in forum PC & Games
    Replies: 7
    Last Post: 16-09-2011, 18:42
  3. [TV] Heroes
    By Ithilmir in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 548
    Last Post: 21-07-2011, 22:14
  4. Company of Heroes
    By Angrafan in forum PC & Games
    Replies: 18
    Last Post: 19-12-2006, 23:03
  5. Gay Heroes.
    By UmbilicalResidue in forum Comics/Cartoons
    Replies: 28
    Last Post: 31-03-2005, 21:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •