Φρέσκο card game (του 2014) με θεματολογία διαστημικές μάχες. Έχουν ήδη βγει κάμποσα expansions που προσθέτουν στο βασικό πακέτο το οποίο ομολογουμένως σε έναν έμπειρο παίχτη φαντάζει λίγο περιορισμένων δυνατοτήτων, αν και πάλι διασκεδαστικό. Δεν έχω παίξει κάποιο από τα expansions ακόμα (μια και λόγω του ότι είναι καινούριο δε βρίσκεις ούτε το βασικό Ελλάδα καλά-καλά ακόμα), αλλά προβλέπεται συνολικά να γίνεται πολύ πλούσιο και ενδιαφέρον.

Η αρχιτεκτονική του είναι βασικά μια μίξη Dominion με Magic. Υπάρχει το κυνήγι καρτών από όλους τους παίχτες από μια κοινή αγορά μέσω των οποίων οα κάθε παίχτης χτίζει το deck του, αλλά δεν είναι αυτό το στοιχείο η μόνη αλληλεπίδραση μεταξύ των παιχτών (αυτή η έλλειψη μεγαλύτερης αλληλεπίδρασης είναι ακριβώς αυτό που δε με τρελαίνει με το Dominion btw), αφού σκοπός του κάθε παίχτη είναι να επιτεθεί στον αντίπαλό του και να του μηδενίσει τα authority points (τη "ζωή" του δλδ). Με ένα βασικό πακέτο μπορούν να παίξουν μόνο δύο παίχτες, με κάθε προσθήκη επιπρόσθετου πακέτου μπορούν να προστεθούν άλλοι δύο παίχτες κατά μέγιστο και παίζεται σε multiplayer μορφή, κάτι όμως που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

Η φαση βέβαια είναι ότι υπάρχει και σε ηλεκτρονική μορφή στο http://www.starrealms.com/digital-game/ (σίγουρα με κάπως περιορισμένες δυνατότητες δωρεάν, αλλά και 5 δολλάρια που ζητάει για το full δεν είναι τίποτα), οπότε μπορεί κάποιος να παίξει και με αυτόν τον τρόπο είτε campaign είτε online με άλλους παίχτες.
Δοκιμάστε το ή έτσι ή αλλιώς, εγώ πάντως θα παραγγείλω ένα βασικό πακέτο στην επόμενη ομαδική παραγγελία από εξωτερικό.