Page 51 of 68 FirstFirst ... 41495051525361 ... LastLast
Results 751 to 765 of 1014

Thread: Κυβέρνηση Αλέξη Τσίπρα

  1. #751
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    να παει με την προταση του , να διαπραγματευτει συντομα , αμα δεν την δεχτουν και εχει σχεδιο για δραχμη να πει τα λεγαμε , αμα δει οτι δε περναγε να παρει των δανειστων να μεινουμε στο ευρω . Η διαπραγματευση ηταν αστεια , αμα κατσεις και διαβασεις καποια ισοδυναμα , πχ εσοδα απο ΦΠΑ εφετος 50 μυρια του χρονου 700 ... 350 μυρια απο τεχνολογια κινητων 4-5G , εσοδα απο λιστα λαγκαρντ 6-8 δις κλπ... λογικο ειναι να μη περασουν μου φαινεται .
    ρε φρικ ημαρτον. αρχίζεις να μου φαίνεσαι όπως ο ικονοκλατς βλέπει εμένα...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #752
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    γνώμη μου είναι ότι την Κυριακή θα έχετε συμφωνία.
    Αν δε γίνει συμφωνία πέφτει η κυβέρνηση κι έρχεται μια νέα και την υπογράφει. Μην το κουράζετε...
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  3. #753

  4. #754
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Γενικά πολλή βιασύνη για κράξιμο ρε παιδιά. Αράξτε λίγο να δούμε που το πάει ο άνθρωπος. Ως τώρα έχει κάνει πολύ καλές κινήσεις, έχει προκαλέσει ΤΟΝ χαμό σε ολόκληρη την Ευρώπη, όλο και περισσότεροι πολιτικοί αρχηγοί τονίζουν πόσο μεγάλη ιστορικοοικονομικοπολιτικη μαλακία θα είναι ένα grexit και θέλουν να επιτευχθεί μια συμφωνία, λαμβάνοντας υπ'όψιν και το σαφές όχι του δημοψηφίσματος. Μνημόνιο θα είναι φυσικά η πρόταση που θα υποβάλλει, τι θα ήταν? Το θέμα είναι πως ξεκάθαρα προσπαθεί να είναι όσο το δυνατόν ανώδυνο γίνεται, ενώ φαίνεται πως έχει πρόθεση για μέτρα που θα βοηθήσουν όντως στην ανάπτυξη και την καταπολέμηση της ανεργίας και τέλος πάντων μια στροφή των βαρών προς "τους πάνω".

    Η μεγαλύτερη δυσκολία στη θέση του Τσίπρα, είναι πιστεύω ακριβώς η επίγνωση πως αν αρνηθεί να υπογράψει οτιδήποτε, θα παραιτηθεί/τον ρίξουν, και οι επόμενοι θα υπογράψουν τα χειρότερα, ενώ αν υπογράψει κάτι που περιέχει υφεσιακά μέτρα, θα εξεγερθούν οι περισσότεροι και θα τον πουν προδότη του Έθνους που δεν άκουσε τη σαφή Λαϊκή Εντολή. Ας είμαστε λίγο διαλλακτικοί λέω εγώ, αφού εντός ευρώ, δε νομίζω πως μπορεί να μας φέρει άλλος καλύτερη συμφωνία. Τώρα το αν αυτή είναι η σωστή οδός ή καλύτερα να πούμε YOLO και δραχμούλα, δεν το ξέρω και προσωπικά το φοβάμαι λίγο σαν σενάριο, παρ'όλο που μακροπρόθεσμα μάλλον θα ήταν καλύτερα, αλλά τέλος πάντων θα ήθελα να δω και τι μπορεί να κάνει η κυβέρνηση Σύριζα σε βάθος χρόνου, κι ας το ξεκινήσει με ένα πιο λαιτ μνημόνιο.

  5. #755
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Νομίζω αυτό που είπε η drumsick είναι ακριβώς αυτό που σκέφτεται ο μέσος όρος των ανθρώπων του "όχι".
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  6. #756
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    o freak θα είχε εξελιχθεί στο καλύτερο επικοινωνιολόγο του σαμαρά. θα του γλίτωνε πιθανώς και τη θεσούλα, κάτι που δεν κατάφεραν γατάκια τύπου πρετεντέρη

    τα ενδεχόμενα είναι τα εξής:
    - αν η συμφωνία είναι τέτοια η οποία "δεν υπογράφεται" από την παρούσα κυβέρνηση (λογικά τέτοια θα είναι), μάλλον πάμε σε εκλογές
    - αν "οι άλλοι" απλά γαυγίζουν και προσπαθούν να το τραβήξουν στα άκρα μπας και δεχθούμε να μας σοδομίσουν χωρίς σάλιο και στο τέλος προσφέρουν κάτι καλύτερο (πρέπει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα), τότε το συζητάμε.
    Rock or Nothing

  7. #757
    Militant φιλελεύθερος Θάνος Τζήμερος's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens
    Posts
    143

    Default

    Επειδή η ελευθερία και η δημοκρατία έχουν τα όρια τους, ετοιμάζω πραξικόπημα τη Δευτέρα και γερά μαπίδια σε κομμούνια και αναρχοάπλυτους με την παρέα μου (Μπαρμπαλιός και λοιποί). Όλοι οι μαομπούληδες και οι σταλινόφλωροι θα μάθουν από κοντά τι θα πει Λοκ-ιανή γροθιά.
    "Το Ισλάμ μας κλέβει τις δουλειές"

    ''Να καταργηθεί το αγγελιόσημο''

    ''Οι μετανάστες δεν έχουν ιδέα από οικονομικά''

    ''Τσίπρας = Μάο''

    ''Η επανάσταση γίνεται με άνοιγμα των επαγγελμάτων''

    ''Πήξαμε στους πούστηδες''

    ''Η Ελλάδα θα έπρεπε να λέγεται Ελλάδοφ''

    ''Ο δημόσιος τομέας είναι καθαρός ιμπεριαλισμός''

    ''Ελευθερία ή θάνατος''

    ''Ο Λένιν δεν είχε ένσημα''

    ''Σεισμός, σεισμός, καπιταλισμός''

  8. #758
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    καλα δε λεω και κατι τρελο , οτι η συμφωνια αμα ειχε γινει συντομοτερα θα ηταν καλυτερη , και να διωξει τους γραφικους που αποτελουν τροχοπέδη για το μελλον της χωρας οπως λεει οτι την βλεπει ο Τσιπρας .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  9. #759
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    το ερωτημα ειναι κατα ποσο ειναι διατεθειμενος να συγκρουστει με μεγαλοκαρχαριες γιατι μεχρι στιγμης δε μ εχει πεισει και τοσο -καλο παραδειγμα αποτελει η εξορυξη στις σκουριες. ειναι πολυ νωρις ακομα για να πουμε παντως, θελω να ελπιζω πως απλα δεν ηθελε να εχει περισσοτερα μετωπα ανοικτα και πως μετα την υπογραφη μιας (γαμησε τα) συμφωνιας θα κοιταξει να διευθετησει οτιδηποτε αλλο. διαφορετικα, ολο αυτο θα αποδειχθει μια φουσκα που μεγεθυνθηκε ωστε να καταφερουν να περασουν ακομα πιο σκληρα μετρα που υπο αλλη περιπτωση θα προκαλουσαν αντιδρασεις. ηδη πολλοι γυρω μας, το βλεπετε και εσεις, θα δεχοντουσαν πλεον ενα νεο μνημονιο απο εκει που ηταν καθετοι προεκλογικα

  10. #760
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    η εξεταστική πως πήγε; Κανα μάθημα περνάμε;

    Quote Originally Posted by Θάνος Τζήμερος View Post
    Επειδή η ελευθερία και η δημοκρατία έχουν τα όρια τους, ετοιμάζω πραξικόπημα τη Δευτέρα και γερά μαπίδια σε κομμούνια και αναρχοάπλυτους με την παρέα μου (Μπαρμπαλιός και λοιποί). Όλοι οι μαομπούληδες και οι σταλινόφλωροι θα μάθουν από κοντά τι θα πει Λοκ-ιανή γροθιά.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  11. #761
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Για ποιο λόγο ο Τσίπρας να πάει σε εκλογές; Το δημοψήφισμα νομίζω απέδειξε ότι για καιρό ακόμα δε θα έχει σοβαρό εγχώριο αντίπαλο.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  12. #762
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Γιατί το δημοψήφισμα τυπικά δεν έθεσε ερώτημα ευρωζώνης οπότε υπάρχει πρόβλημα νομιμοποίησης αν δεν υπάρξει συμφωνία κλπ. Η αλήθεια είναι πώς είναι σωστό αυτό, καθώς πολύς κόσμος του ΟΧΙ, το στήριξε σαν όπλο καλύτερης διαπραγμάτευσης και θα ψήφιζε αλλιώς σε πιθανό ερώτημα ευρώ/δραχμή.

    Σε περίπτωση μη συμφωνίας έχουμε να δουμε ΜΠΑΚΑΚΑΟ καταστάσεις. Δεν εξετάζω καν ένα σενάριο άτακτης ή συντεταγμένης χρεοκοπίας εδώ χωρίς καμία επεξεργασία απο πλευράς ΣΥΡΙΖΑ, όπου ουσιαστικά θα κληθεί να βγάλει το φίδι απο την τρύπα ο κινηματικός κόσμος με δομές αλληλεγγύης κλπ.

    Το ενδιαφέρον είναι τι θα γίνει στην ευρώπη, όπου φαίνεται καθαρά πλέον ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι περιφερειακές χώρες, PIGS κλπ αλλά θα διασπαστεί πυρηνικά ο γαλλογερμανικός άξονας. Οι γερμανοί δείχνουν να γιολάρουν και δεν ξέρω γιατί δεν θα πρεπε. Οι γάλλοι όμως ειδικά στις τελευταίες συνεδριάσεις φαίνεται ότι έχουν χεστεί πάνω τους και είναι λογικό, αν αποτύχουν να κρατήσουν σε συνοχή την ευρωζώνη η Λεπέν μάλλον έχει διαλύσει τα πάντα σε ορίζοντα 2 χρόνων. Ουασιγκτον κλπ επίσης έχουν χεστεί πάνω τους για την πιθανότητα ενός γεωπολιτικού μπουρδέλου στην περιοχή, για δικούς τους λόγους.

    Είτε υποταχθεί ο ΣΥΡΙΖΑ είτε όχι, ο ευρωσκεπτικισμός και η διάλυση είναι το μόνο μέλλον εντός της ΕΕ. Το μεγαλύτερο πολιτικό έγκλημα του ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι η προσπάθεια του να ενδώσει και να συμφωνήσει σε νέα μνημόνια αλλά η αδυναμία του να αναδείξει σαφώς και ρητά την ανάγκη ύπαρξης ενός plan b που νωρίτερα ή αργότερα θα είναι αναπόδραστο. Όσο πιο απροετοίμαστα και χαοτικά γίνει αυτό, τόσο το χειρότερο για όλους μας και εδώ δυστυχώς έχει δίκιο το (ανύπαρκτο κατα τ' άλλα) ΚΚΕ.

  13. #763
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    γιατί χωρίς εκλογές δεν μπορεί να πάει σε αλλαγή νομίσματος
    Rock or Nothing

  14. #764
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Η Ιταλια ηδη εχει αρχισει να δειχνει σοβαρα σημαδια ευρωσκεπτικισμου, δηλωνοντας πως υπαρχει εμφανες πολιτικο προβλημα. Ναι μεν λεει ''αλλα οκ, πρεπει να τηρειτε τους κανονες για να μεινετε'', πεταει ομως τις μπηχτες της που πιστευω πως δε θα ηταν απλα μπηχτες αν στο πανηγυρι ηταν μεσα και αλλες χωρες με σοβαρα θεματα (Ισπανια πχ).

  15. #765
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Είτε υποταχθεί ο ΣΥΡΙΖΑ είτε όχι, ο ευρωσκεπτικισμός και η διάλυση είναι το μόνο μέλλον εντός της ΕΕ. Το μεγαλύτερο πολιτικό έγκλημα του ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι η προσπάθεια του να ενδώσει και να συμφωνήσει σε νέα μνημόνια αλλά η αδυναμία του να αναδείξει σαφώς και ρητά την ανάγκη ύπαρξης ενός plan b που νωρίτερα ή αργότερα θα είναι αναπόδραστο. Όσο πιο απροετοίμαστα και χαοτικά γίνει αυτό, τόσο το χειρότερο για όλους μας και εδώ δυστυχώς έχει δίκιο το (ανύπαρκτο κατα τ' άλλα) ΚΚΕ.
    Σύμφωνοι, αλλά το έγκλημα είναι λίγο βαρύς χαρακτηρισμός νομίζω. Παρέλαβαν ένα χαοτικό μπουρδέλο, και δεν τους έχει δοθεί αρκετός αέρας ούτε για να προετοιμάσουν καλά καλά το plan a. Από κει και πέρα, είναι προφανές από την γενικότερη ρητορεία του Τσίπρα, πως παρότι δηλώνει φιλοευρωπαίος, κάθε άλλο παρά τυφλός στα προβλήματα της ΕΕ είναι, καθώς και στην ανάγκη που υπάρχει για μια ολιστική προσέγγιση προς την επίλυσή τους. Δεδομένου πως μιλάμε για μια κυβέρνηση μόλις 5 μηνών όμως, νομίζω πως είναι άδικο να περιμένουμε να έχουν στο τσεπάκι θαυματουργές λύσεις σε τόσο πολυσύνθετα προβλήματα, ειδικά τη στιγμή που έχουν δηλώσει εγκάθετα εκατονωχτακόσες φορές πως δεν επιθυμούν ρήξη σε καμία περίπτωση, και plan b εντός ΕΕ δεν υφίσταται.

Similar Threads

  1. ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 185
    Last Post: 26-02-2015, 11:02
  2. Το ΛΑΟΣ είναι κυβέρνηση
    By ubu in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 177
    Last Post: 12-03-2013, 18:23
  3. ΝΕΟΛΑΙΑ ΑΛΕΞΗ ΤΣΙΠΡΑ
    By carheart in forum Music Discussion
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2010, 21:05
  4. Replies: 15
    Last Post: 08-11-2005, 11:11
  5. Replies: 3
    Last Post: 26-01-2005, 19:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •