Page 65 of 68 FirstFirst ... 15556364656667 ... LastLast
Results 961 to 975 of 1014

Thread: Κυβέρνηση Αλέξη Τσίπρα

  1. #961
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

  2. #962
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    υπαρχουν πλεον κομματα με διαφορετικη πολιτικη εκτος απο το κκε ;
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #963
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Τσίπρας για πρόεδρος της ΝΔ!
    Rock or Nothing

  4. #964
    Senior Member electra's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    231

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    H ZK έκανε αρχηγική εμφάνιση ξεφτίλισε κωλαράκια και με επανέφερε στην φράξιά της .

    Επίσης καλό είναι να το κόβουμε σιγά σιγά αυτό το πρώτη φορά αριστερά, γιατί δεν είναι αριστερά και δεν μας φταίει σε τίποτα να την ξεφτιλίζουμε
    Η άμεση απειλή ήταν οι τράπεζες όχι το grexit. Η ΖΚ τα είπε ωραία και στηρίζουμε αλλά δεν ξεκαθάρισε ότι αν δεν έλεγε ναι ο Τσίπρας υπήρχε μεγάλη πιθανότητα ο κόσμος να έχανε άμεσα τις καταθέσεις του γιατί θα εκκαθάριζαν τις αφερρέγγυες τράπεζες οπότε παππούδες θα πάθαιναν εγκεφαλικά.
    Στην παρούσα φάση το ναι ήταν μονόδρομος. Το θέμα είναι τι θα γίνει με το χρέος. Αν δε δούμε την τελική συμφωνία, δε μπορούμε να πούμε πάμε για grexit.
    Επίσης πόσο τρόμπες οι αληθινά αριστεροί του συριζα; Τίμιο θα ήταν να παραιτηθείς αφού ψηφίσεις όχι όπως ο Κοδέλας. Ολα τα άλλα είναι μαϊμουδιές. Εξάλλου αριστεροί ηγέτες στην ευρώπη που αποδοκιμάζουν τη συμφωνία λένε ότι θα ψήφιζαν ναι αν ήταν στη θέση του Τσίπρα.
    Ακόμα ο στόχος είναι να πέσει ο Τσίπρας. Πολλά από τα ζητήματα που έθεσαν επιτακτικά δεν έχουν δημοσιονομικό αντίκτυπο αλλά χτυπάνε ιδεολογικά το σύριζα (ανοιχτά καταστήματα τις Κυριακές, ομαδικές απολύσεις κλπ). Θέλουν να χάσει τη στήριξη του κόσμου και να πέσει.
    German officials privately admit: if they can't force #Grexit, they'll make Greeks suffer to crush Tsipras & keep other countries in line.
    Η μεγαλύτερη μαλακία είναι αυτό το υπερταιπεδ των 50 δις. Θα βάλουν χέρι στα πετρέλαια; 30 χρόνια θα έχουμε επιτήρηση της κομισιον; Τι γίνεται;

    Εμπεδώνεται ότι οι εκλογές δεν παίζουν ρόλο σε χώρες που είναι σε πρόγραμμα. Τα νομοσχέδια έρχονται στα αγγλικά και απλά τα μεταφράζουν. Η μόνη διαφορά είναι η σοβαρή βούληση για πάταξη της διαφθοράς/φοροδιαφυγής και ότι δεν έχουν πρόθεση να χρησιμοποιήσουν το μνημόνιο ως πρόσχημα για να εξυπηρετήσουν συμφέροντα ολιγαρχών όπως συνέβαινε τα προηγούμενα χρόνια. Με την εφαρμογή του μνημονίου ο Τσίπρας θα το χάσει το πολιτικό του κεφάλαιο. Μόνο θετικό ενδεχόμενο να υπάρξει οριστική ρύθμιση του χρέους μετά την πρώτη αξιολόγηση ώστε να μιλάμε όντως για τα τελευταία μέτρα και να αρχίσει η τρόικα να δέχεται ισοδύναμα μετά τις εκλογές σε Ισπανία/Πορτογαλλία.

    Και κάτι τελευταίο, αν υπήρχε εθνική ομάδα διαπραγμάτευσης και έλεγαν όλοι ότι δε δεχόμαστε αυτά τα παράλογα οικονομικά μέτρα, οι δανειστές θα υποχωρούσαν. Αλλά η εξουσία είναι γλυκιά για τη ΝΔ και αυτή είναι η θλιβερή πραγματικότητα.
    Last edited by electra; 21-07-2015 at 07:09.

  5. #965
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by electra View Post
    Στην παρούσα φάση το ναι ήταν μονόδρομος.
    ΝΟΤ

    Quote Originally Posted by electra View Post
    Ακόμα ο στόχος είναι να πέσει ο Τσίπρας.
    ΝΟΤ

    Quote Originally Posted by electra View Post
    η σοβαρή βούληση για πάταξη της διαφθοράς/φοροδιαφυγής
    ΝΟΤ


    Quote Originally Posted by electra View Post
    δεν έχουν πρόθεση να χρησιμοποιήσουν το μνημόνιο ως πρόσχημα για να εξυπηρετήσουν συμφέροντα ολιγαρχών
    ΝΟΤ

    Quote Originally Posted by electra View Post
    να μιλάμε όντως για τα τελευταία μέτρα
    ΝΟΤ

    Quote Originally Posted by electra View Post
    και να αρχίσει η τρόικα να δέχεται ισοδύναμα μετά τις εκλογές σε Ισπανία/Πορτογαλλία.
    ΝΟΤ

    Quote Originally Posted by electra View Post
    Και κάτι τελευταίο, αν υπήρχε εθνική ομάδα διαπραγμάτευσης και έλεγαν όλοι ότι δε δεχόμαστε αυτά τα παράλογα οικονομικά μέτρα, οι δανειστές θα υποχωρούσαν.
    ΝΟΤ γαμώ
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  6. #966
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    οπως αποδειχτηκε και απο τα προηγουμενα μνημονια , αυξηση του φπα φερνει μειωση στα εσοδα του κρατους παντως ... πραγμα το οποιο ελεγε και ο Συριζας πριν απο πολυ πολυ καιρο (6 μηνες πριν) .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  7. #967
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Δεν πειραζει, κρατησανε αλλη μια φορα μισθους και συνταξεις στο απυροβλητο και ετσι θα κινηθει η οικονομια....




    ...NOT
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  8. #968
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    χμ αν δεν κάνω λάθος στήριζες το YEAH εσύ όμως, οπότε δεν καταλαβαίνω την έκπλήξή σου μετά την εφαρμογή των εν λόγω μέτρων

  9. #969
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Εγω παντως εξεπλαγην με τους τρεις τονους στο "εκπληξη"

  10. #970
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Εγω παντως εξεπλαγην με τους τρεις τονους στο "εκπληξη"
    [άτιτλο]






    σου έγραψα

    "the night of the storm I slept in her bed"
    Τζέημς Τζόϋς, Οδυσσέας, σελ 842




    μου έγραψες

    "βράζουμε το κοκκινογούλι για ενενήντα λεπτά"
    Βέφα Αλεξιάδου, Οι συνταγές μου, σελ 201







    δηλαδή

    τα μιλήσαμέ
    τα σύμφωνήσαμέ
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  11. #971
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Εγω παντως εξεπλαγην με τους τρεις τονους στο "εκπληξη"
    είναι από autotune

  12. #972
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    χμ αν δεν κάνω λάθος στήριζες το YEAH εσύ όμως, οπότε δεν καταλαβαίνω την έκπλήξή σου μετά την εφαρμογή των εν λόγω μέτρων
    Αν πηγαινε σε μενα αυτο, τι σχεση εχει αν στηριζα ναι ή οχι με το αν πιστευω πως δεν αντεχει αλλο η οικονομια να φορολογουμε οριζοντια τους παντες για να μην πειραχτουν οι καθε ειδους πελατες;
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  13. #973
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    γιατί είναι ακριβώς ο πυρήνας της συμφωνίας που είχε προταθεί (και επανήλθε χειρότερη τελικά)- θυμίζω πως όταν ακόμα κι ο αλέξης πρότεινε φορολόγηση των μεγάλων κερδών το ΔΝΤ άσκησε βέτο γιατί αυτό θα εμπόδιζε την "ανάπτυξη".

    θέλω να πω πως καλή η κριτική εκ των υστέρων, αλλά να γίνεται τουλάχιστον από αυτούς που στήριζαν τον άλλο δρόμο.

  14. #974
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Μα ο "άλλος δρόμος" που λες πως δικαιούται να κάνει κριτική ήταν ακριβώς ο δρόμος του "τυπώνουμε δραχμές για να πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις και δε μας νοιάζει τι θα πάθει η οικονομία και οι πολίτες, θα χουμε ΔΡΑΧΜΑΡΑ να κάνουμε πολιτική νομιζματικιά, ας μπει και δελτίο στα σουπερμάρκετ". Κατά τη γνώμη μου κάτι τέτοιο θα ισοδυναμούσε με άμεση καταστροφή της χώρας που αν και πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι είναι η μόνη λύση, δυσκολεύομαι να το στηρίξω ως ορθή πορεία.

    Κατά τα άλλα, "πελάτες" δεν είναι οι επιχειρήσεις που δηλώνουν τα κέρδη τους, αν τα δηλώνουν πληρώνουν και τον αντίστοιχο φόρο... Πολύ μεγαλύτερα κέρδη θα είχε το κράτος από τη φοροδιαφυγή (έγινε καλή αρχή με τη Hochtief) και από το να εξισορροπηθούν οι υπηρεσίες που παρέχει το δημόσιο με το κόστος που έχει προς τον πολίτη...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  15. #975
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    η δραματική χειροτέρευση στο βιωτικό επίπεδο που όλοι φοβόμαστε ότι θα έρθει με τη δραχμή, αργά ή γρήγορα θα έρθει και με το ευρώ

    ας αναλύσουμε την πραγματικότητα απλά

    δεν είναι ποτέ δυνατόν να πληρώσεις ένα χρέος δανειζόμενος με όρους που υπονομεύουν τη δυνατότητά σου να πληρώνεις το χρέος. ας φέρουμε ένα απλό παράδειγμα

    ας πούμε ότι έχω μια επιχείρηση που σκάβει λάκους και ότι χρωστάω ένα δάνειο που πήρα για να αγοράσω ένα φτυάρι. οι γύρω μου έχουν μπουλντόζες, και γι' αυτό το λόγο η επιχείρησή μου πάει σκατά και δεν μπορώ να πληρώσω το δάνειο.

    τι κάνουμε τώρα με τα μέτρα; πάμε στην τράπεζα και λέμε βγάλε με ένα δάνειο να σου αποπληρώσω το δάνειο για το φτυάρι και να φάω 30 γραμμάρια ρίζι για μια βδομάδα. η τράπεζα βάζει όρο να μου κόψει τα χέρια για να μου δώσει το δάνειο ενώ της χρωστάω.

    δύο επιλογές έχω: να πάρω το δάνειο, να μην μπορώ να λειτουργήσω την επιχείρηση κι έτσι απλά να φάω ψίχουλα μέχρι την άλλη τετάρτη και να έρθω περισσότερο χρεωμένος στην ίδια κατάσταση: χωρίς όμως χέρια

    ή να πω στην τράπεζα "φαλήρισα, μολών λαβέ" με κίνδυνο να με φάνε οι τραμπούκοι της τράπεζας και τα δικαστήρια.

    το θέμα είναι ότι θα έρθει η στιγμή που πλέον δε θα έχω ούτε επιχείρηση, ούτε χέρια να λειτουργήσω οποιαδήποτε άλλη επιχείρηση. οπότε αναπόφευκτα, είτε πάρω το δάνειο είτε δεν το πάρω, οι τραμπούκοι θα έρθουν.

    το θέμα είναι σε τι κατάσταση θα είμαι τη στιγμή εκείνη.


    μ' αυτή την αναλογία θέλω να πω ότι μια αναδιάρθρωση είναι αναπόφευκτη. και μάλιστα με επαχθείς όρους όποτε κι αν γίνει. κι αυτό γιατί δεν πρόκειται ποτέ να κερδίσεις σε ένα σύστημα που αυτός που του χρωστάς είναι αυτός που καθορίζει τους όρους με τους οποίους θα συνεχίσεις να του χρωστάς όλο και περισσότερα χρήματα.

    το θέμα είναι ότι όσο πιο γρήγορα γίνει, τόσο λιγότερο εξαθλιωμένη θα είναι η κοινωνία και τόσο λιγότερο διαλυμένη θα είναι η παραγωγή.
    Last edited by rat_poison; 22-07-2015 at 01:00.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Similar Threads

  1. ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 185
    Last Post: 26-02-2015, 11:02
  2. Το ΛΑΟΣ είναι κυβέρνηση
    By ubu in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 177
    Last Post: 12-03-2013, 18:23
  3. ΝΕΟΛΑΙΑ ΑΛΕΞΗ ΤΣΙΠΡΑ
    By carheart in forum Music Discussion
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2010, 21:05
  4. Replies: 15
    Last Post: 08-11-2005, 11:11
  5. Replies: 3
    Last Post: 26-01-2005, 19:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •