Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Procession / Dread Sovereign ~ 17/1 @ 8Ball, Thessaloniki & 18/1 @ An, Athens

  1. #1
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default Procession / Dread Sovereign ~ 17/1 @ 8Ball, Thessaloniki & 18/1 @ An, Athens

    Αρχικά να πω ντροπή και κρίμα για την συμμετοχή του κόσμου σε μια τέτοια προσπάθεια. Ούτε 100 εισιτήρια σε ένα ουσιαστικά μίνι φεστ με 5 συγκροτήματα και σε λογική τιμή.

    The Temple και Aeon Aphelion δε πρόλαβα και δεν έχω άποψη. Ξέχασα πάντως να χτυπήσω το EP των Temple που δίναν μόλις 3 ευρώ τα παιδιά.

    Shattered Hope δεν είχα ακούξει ποτέ. Funeral Doom/Death Metal λένε τα ΜΑ και δε μπορώ παρά να μην συμφωνήσω αφού αυτό που ξέρω εγώ σαν FD/DM δεν είχε σχέση με αυτό που άκουσα. Πιο κοντά σε post κάτι μου ακούστηκαν και με αρκετή χιψτεροεμφάνιση. Θα προτιμούσα να είχε τηρηθεί το ωράριο εμφάνισης των συγκροτημάτων και να τους έχανα τελείως. Τι να πω, σε κάποιους μπορεί να αρέσουν.

    Dread Sovereign. Δεύτερη φορά που βλέπω τον Άλαν στη σκηνή χωρίς βάψιμο με την πρώτη να είναι εμφάνιση μιας μπάντας διασκευών που είχε στο Δουβλίνο. Σίγουρα όχι τόσο θεατρικός όσο με Primordial αλλά προσπάθησε όσο μπορούσε να ξεσηκώσει ένα πεθαμένο κοινό. Μεγάλη μορφή ο ποζεράς Bones που αφού εμφανίστηκε με φτερά στην αρχή μετά έπαιρνε κάτι υπέροχες πόζες και γκριμάτσες. Στα της μουσικής, ωραία εμφάνιση αλλά υπερβολικά πολύ μικρή - γύρω στα 40 λεπτά - που αν κρίνω από το setlist.fm τόσο είναι παντού. Και σίγουρα ένα τόσο μικρό σετ δε δικαιολογεί την, στάνταρ βέβαια, διασκευή στους Venom.

    Με τους Procession δεν είχα ασχοληθεί ποτέ ιδιαίτερα. Κάποια τραγούδια από δω κι εκεί και κάτι παρόμοιο επαναλήφθηκε και τις τελευταίες βδομάδες πριν την συναυλία. Λόγω ίωσης η περίπτωση να παρακολουθήσω όλο το σετ είχες μικρές πιθανότητες και γίναν ακόμα μικρότερες με την καθυστέρηση στην έναρξη όσο καλή διάθεση και να είχα. Δεν με κέρδισαν, ένα τραγούδι μόνο μου κέντρισε την προσοχή και μακάρι να ήξερα ποιο είναι. Ο κόσμος πάντως φάνηκε να τους χάρηκε αρκετά και σίγουρα οι πιο εξοικειωμένοι με την μπάντα θα γούσταραν αρκετά.

    Και για να μη ξεχάσουμε τα εμφανισιακά σχόλια για αυτούς o Jonas Pedersen που ανέλαβε την μια κιθάρα θύμησε κάτι από Caffery στο πιο σέξυ του και σε στυλ ήρθα να γαμήσω τις γυναίκες σας.

    Με τα πολλά αποχώρησα μετά από λίγα τραγούδια αφού χαιρέτησα τον σύντροφο συναγωνιστή τσιμπουκλανο που είχα επιτέλους την τύχη να γνωρίσω και από κοντά.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  2. #2

    Default

    The temple ούτε εγώ πρόλαβα, και aeon aphelion και shattered hope που είδα με κούρασαν αρκετά (ειδικά οι τελευταίοι, με ΥΠΕΡεπιτιδευμένα φωνητικά. Είχαν βέβαια κάποια καλά σημεία, αλλά μέχρι εκεί)
    Dread sovereign τώρα, σίγουρα μεγάλη στιγμή γιατί πρώτη φορά έβλεπα άλαν, μεγαλειώδης η παρουσία του on stage (btw τον είχα για πιο κοντό) και ωραία παρουσία γενικά. Κάπως too much η συνολικότερη εμφάνισή τους, που δεν λέω πως δεν μου άρεσε, αλλά ελέω doom κιέτσι περίμενα κάτι πιο μυσταγωγικό. Εκτελεστικά άρτιοι παρόλαυτα, μα αρκετά γρήγορα ολοκλήρωσαν, δίνοντας τη θέση τους στους procession. Οι οποίοι με το έτσι θέλω ανέστρεψαν την κατάσταση (max 100-120 άτομα, ψιλοψόφιο κοινό χωρίς πάθος), που πλέον είχε λίγο από όλα αυτά που θέλαμε να πιστεύουμε πως θα έχει το συγκεκριμένο live. Και κούνημα και φωνή και ένταση και μια σύνδεση του κοινού με τη μπάντα, που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε. Παίξαν περί τη μία ώρα και ένα τέταρτο, ο κόσμος γούσταρε πολύ στο τέλος φύγαμε χαρούμενοι.

    Επιτέλους αρτ απο κοντά και φυσικά απίστευτος ταξιτζής που έσκασε και στους procession ήταν κρεμασμένος στο κάγκελο. Θεούλης.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #3
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ταξιτζής είναι αυτή η τρελή μορφή; Τον είχαμε δει με Κονταν στους Crippled Black Phoenix όπου έδωσε ρεσιτάλ με φιλιά σε παπούτσια και κάμψεις εν μέσω αλαλαγμών 'Μ'απογείωσες!'
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  4. #4

    Default

    Λολ όχι, τον taksitzh εννοώ και δεν ήταν αυτός
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  5. #5
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Χα, λέω και γω. Από την άλλη κρίμα που δεν έκατσε γνωριμία και με αυτόν!
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #6
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Σχετικα με τα συγκροτηματα που επαιξαν.

    The Temple - Απο τα σαππορτ αυτοι μου ανοιξαν την ορεξη κυριως. Ωραια κομματια, καλες συνθεσεις, αλλα ο τραγουδιστης για καποιο λογο κατωτερος απο τα ηχογραφημενα. Μακαρι το παιδι να βελτιωθει και θα πανε μια χαρα μπροστα.

    Aeon Aphelion - Τους βρηκα αρκετα μετριους στα ηχογραφημενα. Με διεψευσαν στο λαιβ παιζοντας κυριως νεα κομματια συν τη διασκευη πενταγκραμ. Πολυ ωραιοι.

    Shattered hope - Ισως η πιο επαγγελματικη εμφανιση της βραδιας. Με την καλη εννοια. Δυστυχως το doom death που παιζουν δεν ειναι για ολους, και τα γκρουβυ σημεια πολυ λιγοτερο αποσο περιμεναν οι περισσοτεροι, οποτε αναποφευκτα κουρασαν το μεγαλυτερο μερος του κοινου. Κιαυτοι μαρεσαν.

    Dread Sovereign - Ο λογος για τον οποιο δε πηγα να δω μεκανιμαλ παραδιπλα. Μεγαλο απωθημενο στους περισσοτερους αυτος ο αλαν και δικαιολογημενα. Το λαιβ ξεκινησε τελεια με τα πρωτα 2 κομματια, με την ατμοσφαιρα του δισκου, με φουλ ενεργεια απο τους ιδιους (οχι απο το κοινο βεβαια), με τα αναγκαια αντιχριστιανικα δε ξερω τι, και ξαφνικα στο 3ο ξεκινανε τις ποζεριες, τα σολα, τα ρεφραιν που -δεν- τραγουδουσε, το 4ο κομματι που ηταν διασκευη βενομ και το 5ο που ναι μεν ηταν το cathars to their doom αλλα μας ειπαν καληνυχτα. Προφανως οταν στο προγραμμα ελεγε Dread Sovereign 21:35 - 22:50, εννοουσε και τα περιπου 20 λεπτα μεχρι να ανεβουν οι προσεσσιον.
    Τα λεφτα μας πισω καριολη. Ελπιζω να μας αποζημιωσει με primordial το μαρτιο, αλλιως μεγα Χ.

    Procession στο τελος δεν ειχα κουραγιο να δω. 4 μπαντες στη σειρα ολες με τους ιδιους ενισχυτες και σχεδον καμια διαφοροποιηση στον ηχο, τα μυαλα και τα αυτια μας γινανε λιγο πολτος οποτε το μισο σετ τους το περασα οξω. Ο κοσμος το φχαριστηθηκε αρκετα αποτι ειδα.

    Για "φεστιβαλ" ωραια φαση ηταν, ολοι παιξανε καλα, ο κοσμος απο κατω λογικο να μην τα σπαει η να μην κανει στειτζ νταιβσ καθε 2 λεπτα οπως στους ναιτστοκερ. Ντουμ παιζανε οι απο πανω δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι περιμεναν κατι διαφορετικο.

    Αντε και του χρονου.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Neuroscar View Post
    Για "φεστιβαλ" ωραια φαση ηταν, ολοι παιξανε καλα, ο κοσμος απο κατω λογικο να μην τα σπαει η να μην κανει στειτζ νταιβσ καθε 2 λεπτα οπως στους ναιτστοκερ. Ντουμ παιζανε οι απο πανω δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι περιμεναν κατι διαφορετικο.

    Αντε και του χρονου.
    Το 'άνευρο' έγκειται στο όταν π.χ. ο αλαν έκανε τα γνωστά "θέλω φωνές, υψωμένες γροθιές και μια ιρλανδέζικια μπύρα στο χέρι" ο κόσμος έμενε απαθής (κάτι που στους procession άλλαξε βέβαια). Εμένα στα παπάρια μου, κυρίως για αυτόν που ίσως περίμενε κάτι περισσότερο σε αντιδράσεις, ενώ σε καμία περίπτωση δεν έκανε το live καλύτερο/χειρότερο
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  8. #8
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Μεγαλο live, μεγαλες στιγμες. Dread Sovereign επαιξαν λιγο αλλα πολυ παθιασμενα, πιστευω πως αν το σετ τους αγγιζε την ωρα οι εντυπωσεις θα ηταν ακομα καλυτερες αλλα ενα δισκο εχουν ολο κι ολο εξ αλλου οποτε κλαιν. Οι Procession νομιζω πως εχουν γινει καθαρα live μπαντα πλεον τωρα που ειναι τετραδα, σκηνικη παρουσια στο θεο και πολυ δεμενοι επι σκηνης. Και φυσικα προσωπικο highlight ητο και το οτι παρελαβα τιμιο πσαγμενο σιντι απο χρηστη tsimpouklano σε αριστη κατασταση

  9. #9
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Αθήνα:

    Οι The Temple δεν έπαιξαν για λόγους υγείας (υποψιάζομαι ότι κάποιος στη σανολίκη έχεσε παραπάνω από το επιτρεπτό). Aeon Aphelion δεν πρόλαβα. Τους Shattered Hope είχα χρόνια να τους δω και παραμένουν σε υψηλά επίπεδα. Καμία σχέση με Funeral, θα συμφωνήσω, σε ένα τραγούδι παρατήρησα λίγα post metal στοιχεία, κατα τ' άλλα μια χαρά Doom Death μου φαίνονταν και πάντα και τώρα.

    Οι Dread Sovereign έβγαλαν έναν από τους καλύτερους δίσκους της περσινής χρονιάς και τον υποστήριξαν επάξια. Ο κιθαρίστας παρότι ποζεράς και φουλ κλασμένος (παραλίγο να πάρει την κεφαλή στη μασχάλη) δεν έχασε νότα. Άψογος. Ο Άλαν φωνάρα παρά τον πονόλαιμο που τον κατέστησε ανήμπορο να συνεχίσει στο τέλος. Το Cathars πχ το έπαιξαν κουτσουρεμένο. Διάρκεια γύρω στα 40 λεπτά κι εδώ. Στη διασκευή Venom έπαιξε ψιλο-πόγκο και stage diving.

    Spoiler
    Thirteen Clergy
    Cthulhu Opiate Haze
    Pray to the Devil In Man
    The Wield the Spear of Longinus
    Cathars to Their Doom
    Live Like an Angel, Die Like a Devil (Venom)

    Procession ένα σκαλί πάνω από όλους. Οι χιλιανοί απέδειξαν για μία ακόμη φορά πόσο τεράστια μπάντα είναι. Ο Φελίπε και η φωνή του αναρριχώνται στο πάνθεον του ντουμ θαρρώ. Τίμησαν όλους τους δίσκους, χαμός στα συναυλιακά κομμάτια To Reap Heavens Apart, Like A Plague Upon The Earth, Destroyers Of The Faith και φυσικά ξεχώρισαν Chants Of The Nameless και Raven Of Disease. Το ίδιο εξαιρετικοί όπως το '11 στο Up The Hammers. Άσχετο, τους έφυγε ο μπασίστας; Ο Φελίπε έπαιζε μπάσο και την κιθάρα την είχε αναλάβει ένας καραφλο-Έλλην. Πολύ καλός πάντως, με τα σόλα του, με τα έτσι του.

    Spoiler
    Conjurer
    Raven Of Disease
    Destroyers Of The Faith
    To Reap Heavens Apart
    Like A Plague Upon The Earth
    Chants Of The Nameless
    Death And Judgement

    χωρίς σειρά, ίσως μου διαφεύγει κάποιο.


    Boom!

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    την κιθάρα την είχε αναλάβει ένας καραφλο-Έλλην. Πολύ καλός πάντως, με τα σόλα του, με τα έτσι του.
    Είναι ο τραγουδιστής των dead congregation, που από,τι λεν τα ma παίζει live με την μπάντα από το 2013.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  11. #11
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Spoiler
    Conjurer
    Raven Of Disease
    Destroyers Of The Faith
    To Reap Heavens Apart
    Like A Plague Upon The Earth
    Chants Of The Nameless
    Death And Judgement

    χωρίς σειρά, ίσως μου διαφεύγει κάποιο.
    Μπαρδον για τη διορθωση, σωστη σειρα και οσα λειπουνε

    Damnatio Memorae
    Conjurer
    Destroyers Of The Faith
    Raven Of Disease
    To Reap Heavens Apart
    Tomb Of Doom
    Death And Judgement
    Chants Of The Nameless
    Like A Plague Upon The Earth
    The Road To The Gravegarden

  12. #12
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    ωραίος, θενκς για τη διόρθωση!

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  13. #13
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Πολυ λιγος κοσμος στη Θεσσαλονικη, αλλα δυστυχως ετσι ειναι το DOOM. Στο Dutch doom days πριν 4 χρονια, με place of skulls,hooded menace,revelation,τους Ιαπωνες eternal elysium και αλλες 8-10 μπαντες, κοντα 40 Ε εισητηριο 2μερου, ειχε με το ζορι 170 εισητηρια.
    Παρ'ολα αυτα τραβηχτηκε κοσμος απο μακρυα
    Στα του λαιβ:
    Οι temple μου αρεσαν πολυ μουσικα, λιγο στη φωνη υστερουσανε, δυστυχως δεν προλαβα να ακουσω το cd τους για να συγκρινω.
    Οι Aeon, στην αρχη μου αρεσαν αλλα μετα καπως με κουρασαν
    Οι Shattered πολυ καλοι.Αν πουμε οτι ως τωρα τους εχω δει 10 φορες, αυτη ηταν η δευτερη καλυτερη σιγουρα.Καταλαβαινω αυτα που λετε παραπανω, ειναι πολυ ιδιαιτερο και δυσκολο αυτο που κανουν, αλλα ετσι ειναι αυτο το Doom death/funeral.Εξω που ειναι 'πιο ζωντανη' η σκηνη, υπαρχει πολυς κοσμος που ακουει τετοια πραγματα.Για μενα η μονη κηδειομπαντα που μ αρεσει, κυριως για gia ta my-dying-bridοριφ και τις συνθεσεις τους.
    Oi dread για πολεμο ηρθαν και πολεμο εδωσαν.Πολυ δυνατο φιλινγκ και το μπασο τρακτερ. Αν θελουν ομως να αποδοσουν πληρως αυτη την τελειωτα του δισκου, χρειαζονται παραπανω μουσικους, και ο Αλαν καλυτερα να κρατησει μονο την φωνη στα λαιβ.
    οι procession, πολλα επιπεδα πανω.Δεν απογειωσαν μονο το λαιβ.Οι ανθρωποι πανε να σωσουνε το Doom Metal.playlist απο ολες τις κυκλοφοριες και ολα μου τα αγαπημενα κομματια.Αυτο με το ψιλοψοφιο κοσμο δεν το αντιληφθηκα. Υπηρχε κινητηκοτητα στις 2 μπροστα γραμμες (ισως να εφταιγε η διακινηση ρακης και τσιπουρου)

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Άσχετο, τους έφυγε ο μπασίστας;
    Αν εννοεις το Κλαουντιο (up the hammers),οχι, απλα ειναι πολυ μακρυα.Απο τον καιρο που εκαναν το 1ο τουρ στην ευρωπη, ο Φελιπε εγκατασταθηκε στην Σουηδια και συνεχισε την μπαντα με νεα μελη, που ειναι ολοι Σουηδοι (εκτος απο τον dead cogregation που ειναι στα λαιβ μονο).Με το Κλαουντιο εχουν μαζι και τους Capilla Ardiente ο οποιος μαλλον ζει στη Χιλη και για πρακτικους λογους ειναι δυσκολο να παιζει σε λαιβ. Ειναι περιεργο αυτο που κανουν.τους εχω δει και σε τριο και ο ποζερος να παιζει μπασο
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  14. #14
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    Default

    Οι Dread Sovereign ήταν δυνατοί, αλλά θα μπορούσαν να είναι και καλύτεροι. Λίγο η φωνή του Alan, λίγο το κουτσουρεμένο set μετρίασαν την εμπειρία. Ο κιθαριάρης είχε κάνει την ποζεριά επιστήμη, σε σημείο να μη σου πάει η καρδιά να τον κράξεις, οπότε χαλάλι.

    Procession απλά ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ, μόνο κομματάρες, φουλ συναίσθημα και κλάμα στα σολίδια του τυπά από Dead Congregation, που έκανε τη διαφορά στις λεπτομέρειες.

    Quote Originally Posted by Fucking Wizard View Post
    Αν εννοεις το Κλαουντιο (up the hammers),οχι, απλα ειναι πολυ μακρυα.Απο τον καιρο που εκαναν το 1ο τουρ στην ευρωπη, ο Φελιπε εγκατασταθηκε στην Σουηδια και συνεχισε την μπαντα με νεα μελη, που ειναι ολοι Σουηδοι (εκτος απο τον dead cogregation που ειναι στα λαιβ μονο). Με το Κλαουντιο εχουν μαζι και τους Capilla Ardiente ο οποιος μαλλον ζει στη Χιλη και για πρακτικους λογους ειναι δυσκολο να παιζει σε λαιβ. Ειναι περιεργο αυτο που κανουν.τους εχω δει και σε τριο και ο ποζερος να παιζει μπασο
    Όντως αρκετά περίεργο arrangement. Ο Felipe μεταξύ υπογραφών σε δίσκους, μου έδειξε τον Claudio στο insert, έπιασε το μαρκαδόρο, έγραψε από πάνω "Great Guy" και μου είπε ότι είναι ο καλύτερος του φίλος, οπότε mystery solved για την όλη φάση.
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  15. #15
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Quote Originally Posted by Fucking Wizard View Post
    (ισως να εφταιγε η διακινηση ρακης και τσιπουρου)
    Αν εισαι αυτος που με κερναγε ρακη, τσιρς και πινκς!

Similar Threads

  1. Replies: 32
    Last Post: 15-01-2021, 11:16
  2. Replies: 8
    Last Post: 16-01-2015, 16:14
  3. Replies: 4
    Last Post: 15-05-2014, 03:36
  4. Obituary ~ 8/6/12 @ 8Ball, Thessaloniki & 9/6/12 @ Gagarin 205, Athens
    By Beyond Within in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 20-12-2011, 22:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •