Αρχικά να πω ντροπή και κρίμα για την συμμετοχή του κόσμου σε μια τέτοια προσπάθεια. Ούτε 100 εισιτήρια σε ένα ουσιαστικά μίνι φεστ με 5 συγκροτήματα και σε λογική τιμή.

The Temple και Aeon Aphelion δε πρόλαβα και δεν έχω άποψη. Ξέχασα πάντως να χτυπήσω το EP των Temple που δίναν μόλις 3 ευρώ τα παιδιά.

Shattered Hope δεν είχα ακούξει ποτέ. Funeral Doom/Death Metal λένε τα ΜΑ και δε μπορώ παρά να μην συμφωνήσω αφού αυτό που ξέρω εγώ σαν FD/DM δεν είχε σχέση με αυτό που άκουσα. Πιο κοντά σε post κάτι μου ακούστηκαν και με αρκετή χιψτεροεμφάνιση. Θα προτιμούσα να είχε τηρηθεί το ωράριο εμφάνισης των συγκροτημάτων και να τους έχανα τελείως. Τι να πω, σε κάποιους μπορεί να αρέσουν.

Dread Sovereign. Δεύτερη φορά που βλέπω τον Άλαν στη σκηνή χωρίς βάψιμο με την πρώτη να είναι εμφάνιση μιας μπάντας διασκευών που είχε στο Δουβλίνο. Σίγουρα όχι τόσο θεατρικός όσο με Primordial αλλά προσπάθησε όσο μπορούσε να ξεσηκώσει ένα πεθαμένο κοινό. Μεγάλη μορφή ο ποζεράς Bones που αφού εμφανίστηκε με φτερά στην αρχή μετά έπαιρνε κάτι υπέροχες πόζες και γκριμάτσες. Στα της μουσικής, ωραία εμφάνιση αλλά υπερβολικά πολύ μικρή - γύρω στα 40 λεπτά - που αν κρίνω από το setlist.fm τόσο είναι παντού. Και σίγουρα ένα τόσο μικρό σετ δε δικαιολογεί την, στάνταρ βέβαια, διασκευή στους Venom.

Με τους Procession δεν είχα ασχοληθεί ποτέ ιδιαίτερα. Κάποια τραγούδια από δω κι εκεί και κάτι παρόμοιο επαναλήφθηκε και τις τελευταίες βδομάδες πριν την συναυλία. Λόγω ίωσης η περίπτωση να παρακολουθήσω όλο το σετ είχες μικρές πιθανότητες και γίναν ακόμα μικρότερες με την καθυστέρηση στην έναρξη όσο καλή διάθεση και να είχα. Δεν με κέρδισαν, ένα τραγούδι μόνο μου κέντρισε την προσοχή και μακάρι να ήξερα ποιο είναι. Ο κόσμος πάντως φάνηκε να τους χάρηκε αρκετά και σίγουρα οι πιο εξοικειωμένοι με την μπάντα θα γούσταραν αρκετά.

Και για να μη ξεχάσουμε τα εμφανισιακά σχόλια για αυτούς o Jonas Pedersen που ανέλαβε την μια κιθάρα θύμησε κάτι από Caffery στο πιο σέξυ του και σε στυλ ήρθα να γαμήσω τις γυναίκες σας.

Με τα πολλά αποχώρησα μετά από λίγα τραγούδια αφού χαιρέτησα τον σύντροφο συναγωνιστή τσιμπουκλανο που είχα επιτέλους την τύχη να γνωρίσω και από κοντά.