Results 1 to 15 of 42

Thread: Whiplash (2014)

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default Whiplash (2014)



    προοσκαρική περίοδος και σκάσανε τα σκρηνερς επιτέλους, δείτε το ακόμα κι αν όπως κι εγώ δε σκαμπάζετε από ντραμς ή τζαζ.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  2. #2
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ωραιο
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #3
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ωραίο ήταν. Ο πρωταγωνιστής μοιάζει με Νικόλα φλούξους.

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Τζαζ γκάβλες. Δεν το παίζω τζαζίστας, αλλά μια μικρή σχέση την έχω. Απόλαυση από την αρχή ως το τέλος η ταινία. Να τη δείτε.

  5. #5

    Default

    να πω κι εγώ την αντίθετη γνώμη, μπορεί να πετάξω και κάναδυο σπόιλερς
    προσπάθησα να τη δω σα να μην έχω ακουμπήσει ποτέ drums στη ζωή μου, γιατί ήξερα ότι θα ήταν τελείως off (και ήταν, αν θέλετε το συζητάμε κι αυτό)
    ήθελα πολύ να μου αρέσει η ταινία αλλά τελικά δεν - υπερβολή για την υπερβολή, μηδέν buildup, μηδέν ταύτιση/δέσιμο με τον κεντρικό χαρακτήρα, ΚΑΝΕΙΣ στην ταινία δεν είχε θετικά motives - πέρα απ'τη γκόμενα του πρωταγωνιστή που oh wait, θα την εξαφανίσουμε για να δείξουμε πόσο tunnel visioned είναι ο τύπος λόγω του πάθους του για το όργανο

    -break για να πω ότι δε με αποασχολεί η κάθε ταινία να περνάει ένα μήνυμα, αλλά με ενοχλεί όταν μπαίνει στα λημέρια μου και δίνει λάθος μηνύματα-
    και προφανώς τα τραγικά vibes που πέρναγε όλη την ώρα - η ιστορία με τον Charlie Parker εντελώς αλλαγμένη για να δώσει "το ελεύθερο" στον Fletcher να κάνει ότι γουστάρει (όχι, ο Jo Jones δε πέταξε ποτέ πιατίνι στο κεφάλι του, το έριξε απλά στο έδαφος για να τον "ξυπνήσει" και να τον γελοιοποιήσει λίγο)
    ΚΑΜΙΑ συναδελφικότητα μεταξύ των μουσικών, σε ΚΑΝΕΝΑ παρτ της ταινίας
    το ότι από κει που τα drums ήταν "η ζωή του", τα έβαλε έτσι απλά στην αποθήκη - ΛΟΛ αν το έχει κάνει ποτέ αυτός στην πραγματική ζωή, απλά ΔΕΝ γίνεται

    αφήνω στην άκρη τα μπλαστίδια, τα αίματα ενώ έπαιζε (ναι, αν παίζεις κάνα χρόνο γίνεται γιατί δεν έχει σκληρύνει το δέρμα σου και δεν έχεις τεχνική - στο φυτώριο των καλύτερων jazz μουσικών στον κόσμο όμως απλά ΔΕΝ γίνεται), το τρακάρισμα (ΛΟΛ)
    κρατάω το πολύ ωραίο τέλος και την ερμηνεία του καράφλα, γιατί αλλιώς θα νευριάσω με τη μιάμιση ώρα που έχασα
    tt0274518

  6. #6
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ισχύει ότι είναι υπερδραματικό για εφφέ και μικρή επαφή έχει με την πραγματικότητα, αλλά, από την άλλη, μιλάμε για hollywood ε. Είναι αστείο, πάντως, ότι στο ευρύ κοινό αρέσει, ενώ στους μουσικούς, όχι ^^

    http://www.kcet.org/arts/artbound/co...lash-film.html
    Life begins at 45°.

Similar Threads

  1. Πρωταπριλιά 2014
    By KoiliaSamprela in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 04-04-2015, 21:16
  2. Replies: 12
    Last Post: 10-09-2014, 21:23
  3. [Cinema] Godzilla (2014)
    By Shirime in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2014, 10:20
  4. Whiplash - 14/4 @ An Club, Athens & 15/4 @ Eightball Club, Thessaloniki
    By dead_men_walking in forum Live & Events Talk
    Replies: 4
    Last Post: 09-03-2011, 19:08
  5. MOTΦRHEAD To Cover 'Whiplash' For Upcoming Tribute CD
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 11-02-2004, 10:46

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •