Κάνω ολόκληρο καινούριο θρέντ γιατί φοβάμαι ότι αν ρωτήσω κάπου αλλού δεν θα το δουν αρκετά μάτια και νομίζω ότι χρειάζεται ένα ξεχωριστό νήμα για τέτοια θέματα. Αν υπάρχει παρόμοιο τόπικ ας μεταφερθεί η δικιά μου ερώτηση εκεί.
Θα μπορούσαμε να ρωτάμε εδώ για τέτοιες λεπτομέρειες, για αξιοπιστία καταστημάτων, επιλογές τρόπου πληρωμής και ό,τι άλλο έχει να κάνει με αγορές από εξωτερικό.

Το λοιπόν.
Παρήγγειλα σήμερα κάτι από το εξής βουλγάρικο site: http://www.enco-vending.com/.
Η ισοτιμία ευρώ/λέβα είναι σούπερ και η τιμή που ζητάνε είναι κλεψιά σε σχέση με ότι άλλο βρήκα, εντός και εκτός Ελλάδας. Πριν από καμιά 10ριά μέρες, τους έστειλα email για να μου πουν πόσα θα είναι τα μεταφορικά για Ελλάδα, αλλά απάντηση δεν πήρα ποτέ. Ύποπτο. Μπορεί βέβαια να μην ξέρουν αγγλικά. Αλλά και πάλι αγένεια να μην απαντήσουν καθόλου. Τέλος πάντων, πάοκ.

Κάνω την παραγγελία, που λέτε, για να δω αν βγάλω άκρη για το τελικό κόστος πριν μου ζητήσει αριθμό πιστωτικής, αλλά περιέργως, μου έδωσε την επιλογή αντικαταβολής και πουθενά δεν υπονόησε ότι υπάρχει κάποια διαφοροποίηση στην τελική τιμή λόγω μεταφορικών!
Τι φάση τώρα? Θα περιμένω να σκάσει κάποια στιγμή το πακέτο των 15 κιλών από Βιλγαρία και θα πληρώσω σα να έχω παραγγείλει γυράκια από το Γιώτη?