Results 1 to 13 of 13

Thread: Αγορές από εξωτερικό. Απορίες, υπολογισμός μεταφορικών και λοιπά ψιψιψώνια.

  1. #1
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default Αγορές από εξωτερικό. Απορίες, υπολογισμός μεταφορικών και λοιπά ψιψιψώνια.

    Κάνω ολόκληρο καινούριο θρέντ γιατί φοβάμαι ότι αν ρωτήσω κάπου αλλού δεν θα το δουν αρκετά μάτια και νομίζω ότι χρειάζεται ένα ξεχωριστό νήμα για τέτοια θέματα. Αν υπάρχει παρόμοιο τόπικ ας μεταφερθεί η δικιά μου ερώτηση εκεί.
    Θα μπορούσαμε να ρωτάμε εδώ για τέτοιες λεπτομέρειες, για αξιοπιστία καταστημάτων, επιλογές τρόπου πληρωμής και ό,τι άλλο έχει να κάνει με αγορές από εξωτερικό.

    Το λοιπόν.
    Παρήγγειλα σήμερα κάτι από το εξής βουλγάρικο site: http://www.enco-vending.com/.
    Η ισοτιμία ευρώ/λέβα είναι σούπερ και η τιμή που ζητάνε είναι κλεψιά σε σχέση με ότι άλλο βρήκα, εντός και εκτός Ελλάδας. Πριν από καμιά 10ριά μέρες, τους έστειλα email για να μου πουν πόσα θα είναι τα μεταφορικά για Ελλάδα, αλλά απάντηση δεν πήρα ποτέ. Ύποπτο. Μπορεί βέβαια να μην ξέρουν αγγλικά. Αλλά και πάλι αγένεια να μην απαντήσουν καθόλου. Τέλος πάντων, πάοκ.

    Κάνω την παραγγελία, που λέτε, για να δω αν βγάλω άκρη για το τελικό κόστος πριν μου ζητήσει αριθμό πιστωτικής, αλλά περιέργως, μου έδωσε την επιλογή αντικαταβολής και πουθενά δεν υπονόησε ότι υπάρχει κάποια διαφοροποίηση στην τελική τιμή λόγω μεταφορικών!
    Τι φάση τώρα? Θα περιμένω να σκάσει κάποια στιγμή το πακέτο των 15 κιλών από Βιλγαρία και θα πληρώσω σα να έχω παραγγείλει γυράκια από το Γιώτη?
    Resistance is useless

  2. #2
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Δύσκολο το συγκεκριμένο. Για παράδοση γράφει μόνο για Βουλγαρία και με κούριερ που το κόστος του το πληρώνει ο αγοραστής. Για το θέμα αντικαταβολής πάντως, χωρίς βέβαια κούριερ τότε, την είχα πατήσει με σελίδα που εννοούσε αντικαταβολή μόνο στη χώρα τους και αφού περίμενα στο τέλος μου ακυρώσαν την παραγγελία. Αν δεν βγάλεις άκρη μπορώ να ζητήσω από κανέναν Βούλγαρο φίλο να επικοινωνήσει.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  3. #3
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Ωραίος.
    Τώρα βλέπω κι εγώ αυτό εδώ:
    *We reserve the right to charge our clients for full or partial transportation of extra large or heavy shipments. The charge will be determined depending on the type of product and address of delivery. Clients will be informed about the rate prior to delivery and will have the right to cancel the order if transportation charges are not acceptable.
    Για να δούμε. Θα περιμένω λίγες μέρες για κάποια ενημέρωση και βλέπουμε. Ίσως χρειαστούμε τη βοήθεια του φίλου στην τελική. Η τιμή είναι τόσο συμφέρουσα που ίσως συμφέρει και να πάω μια βόλτα μέχρι Bansko ξέρωγω για να παραλάβω.
    Resistance is useless

  4. #4
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Telika ?

  5. #5
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Άκρα του τάφου σιωπή. Καμία αλλαγή στην εξέλιξη της παραγγελίας και φυσικά καμία ειδοποίηση με e-mail.

    Θα το παλέψω λίγο ακόμα μέσω ενός γνωστού που ο γιός του έχει πάρει σπίτι και μένει κατά διαστήματα στη Βουλγαρία και πηγαινοέρχεται.
    Ξέρουμε αν για αγορές από Βουλγαρία(και μεταφορά με το αυτοκίνητο) συναντάμε εμπόδια στα σύνορα? Μιλάμε για πακέτο μεγέθους ενός φούρνου μικροκυμάτων ή μιας οικιακής μηχανής εσπρέσσο...
    Resistance is useless

  6. #6
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Me tpt den thaxeis provlima

  7. #7
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Φινάλε σεζόν στο σήριαλ που κράτησε το κοινό του er στην άκρη του καναπέως.
    Βρέθηκε σύνδεσμος από άλλη άκρη, έγιναν τα κονέ τηλεφωνικά εντός Βουλγαρίας, αποστολή με κούριερ κάπου στο Σαντάνσκι ή στο Μπάνσκο και μεταφορά του πακέτου εντός Σαλονίκης από τον τύπο που παρέλαβε στη Βουλγαρία και επέστρεφε στην Ελλάδα. Smooth.

    Το καπέλο στην τιμή αγορά τους προιόντος βγήκε στα 90€, από τα οποία τα 30 ήταν μάλλον τα μεταφορικά του κούριερ και τα υπόλοιπα υποψιάζομαι ότι ήταν η μίζα του δικού μας ανθρώπου
    Και πάλι, μου βγήκε πιο οικονομικά από κάθε άλλη περίπτωση που κοίταξα, οπότε χαλάλι του.

    Ρωτώντας για το πως μπορώ να κάνω την αγορά αυτή μέσω γνωστών, τελικά φαίνεται ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει ανοίξει παρτίδες με Βουλγαρία και συμφέρει αρκετά το εμπόριο από και προς(?). Α ρο νόου.

    ΠΑΟΚ
    Resistance is useless

  8. #8
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Για πείτε τσακάλια μου τι ξέρουμε ότι πρόκειται να παίξει, από σήμερα να περιμένουμε καμπάνες τελωνείου και σε παραγγελίες από Βρετανία;

  9. #9
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Για πείτε τσακάλια μου τι ξέρουμε ότι πρόκειται να παίξει, από σήμερα να περιμένουμε καμπάνες τελωνείου και σε παραγγελίες από Βρετανία;
    From 1 February 2020, the United Kingdom (UK) will no longer be a member of the European Union (EU). There will be a transitional period from 1 February to 31 December 2020 during which the EU law will continue to apply in the UK. Thus, nothing will change for citizens and businesses until the end of the year.

    During the transition period, the UK will be considered an EU country for the purposes of customs clearance, and the free movement of goods between the EU and the UK will continue until the end of the transition period.

    Από ιστοσελίδα τελωνείων Εσθονίας.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #10
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τα ίδια και εγχωρίως https://aade.gr/menoy/brexit/teloneia-brexit
    Rock or Nothing

  11. #11
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    τι γράφει κύριε το διαβατήριό σου, βρετανία; δε μπαίνεις (σόρι...)
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  12. #12

  13. #13
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    https://www.sofokleousin.gr/akyrothi...R-NQMzMR4agFXM

    Η ΑΑΔΕ ακυρώνει το χαράτσι που επέβαλαν τα μουνόπανα των ΕΛΤΑ.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. Αγορές: ρούχα, παπούτσα και λοιπά.
    By nikos_souvlas in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 14-07-2014, 00:47
  2. Απορίες για τον ήχο
    By Tyler_Durden in forum Musicians Chat
    Replies: 30
    Last Post: 23-12-2013, 10:32
  3. Replies: 15
    Last Post: 10-06-2009, 18:06
  4. Replies: 11
    Last Post: 05-12-2007, 01:03
  5. Replies: 5
    Last Post: 03-02-2005, 00:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •