Results 1 to 9 of 9

Thread: LIVE ΣTO K*VOX 20.12.14 DALA SUN/ MASS CULTURE/ D.O.P.A./ ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ

  1. #1
    friend of the leech Snipah's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    137

    Default LIVE ΣTO K*VOX 20.12.14 DALA SUN/ MASS CULTURE/ D.O.P.A./ ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ

    Λοιπόν το σαββατόβραδο της 20ης Δεκέμβρη είναι μία από τις λίγες φορές που η Ε.Μ.Υ βγαίνει σωστή στις προβλέψεις της. Ντάλα ήλιος και βροχή με κουτάκια.
    Πρώτοι βγήκαν οι Ν.Τ.Ο.Π.Α.
    Δεν είχα ιδέα και προς έκπληξη μου είδα το Μιχάλη (Ληθη, Λοκαστ) πίσω από το μικρόφωνο. Όνομα και πράμα ε. Ψυχωμένη εμφάνιση και μια πολύ θετική πρώτη εντύπωση.
    Τα πρώτα κουτάκια αρχίζουν κ φεύγουν .
    Δεύτεροι τα Χάλια Μαύρα. Λοιπόν αυτοί μου θυμίζουν το στορυ από το ‘Ε μποη νεημντ Σου’ του Τζονυ Κας..διάλεξαν αυτό το όνομα κ αν τα καταφέρουν με δαύτο δεν τους σταματά τίποτα..χαχ. Στο μπάσο η Κων/να εκτός από πολύ όμορφη παίζει και πολύ ωραία
    Τρίτοι Ντάλα κ εδώ ξεφεύγει η φάση.
    Έχω μια αίσθηση πως το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου εκείνο το βράδυ στο Βοξ αδημονούσε να δει Νταλα. Πολύ ωραίος σαν χώρος μπαη δε γουεη αν και όχι ο καταλληλότερος για ένα λαηβ ..η παρουσία όμως του Μάνου από Γιουνιβερς είναι η εγγύηση για το καλύτερο δυνατό ηχητικό αποτέλεσμα ανάλογα με τις δυνατότητες του κάθε χώρου.
    Ξεκινάνε και αρχίζει η κόλαση λέμε. Τιτανοτεράστια εμφάνιση και λίγα λέω. Η μουσική των Νταλα έχει γραφτεί για να παίζεται δυνατά και ζωντανά και αυτό φάνηκε καθαρά..και ας μας ‘λείψαν οι σαμπλες των δίσκων τους..
    Πρώτη γραμμή με Μπουμ ο οποίος ξεκινά από νωρίς στα διαλλείματα μεταξύ των κομματιών το σινγκ αλονγκ του ιντρο του ‘Ντρανκ’. Κάτι που θα συνεχίζαμε καθ’ολη τη διάρκεια του λαηβ –κάψιμο ε-με τη γραφικότητα να χτυπά κόκκινο και με εμένα να γυρίζω πίσω στο πλήθος (χαχ) και να προσπαθώ να ενορχηστρώσω τη φάση α λα Τάκης Τσουκαλάς.
    ‘Ένα κομμάτι που τελικά δεν θα ακουστεί ποτέ μιας κ η λα χορδή του μπάσου θα σπάσει προς το τέλος και θα μας αφήσει μια μικρή πικρία μέσα στην όλη πώρωση.
    Χίπης στην κιθάρα, μόνο τρέλα με ένα μόνιμο χαμόγελο ευτυχίας που στο μεταδίδει. Δικαίως αν με ρωτήσετε μια και όλοι όσοι ζήσανε αυτό που ακολούθησε θέλω να πιστεύω φύγανε κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένοι.
    Ο Αντρέας πίσω από τα τύμπανα, αντίθετα, δεν γελάει καθόλου και παίζει σαν να μην υπάρχει αύριο, όπως κάνει πάντα άλλωστε. Τον συναντάω σε 3 από τις πιο αγαπημένες μου μπάντες (Ληθη, Νταλα, Γκινι Πιγκ). Τυχαίο??
    Τόλης στο μπάσο -πόσο θαυμάζω τις εξαιρετικές εξπρεσιονιστικές ψυχεδελοφιγούρες του από το πρώτο άλμπουμ- παίζει και αυτός κολασμένα με μοναδικό μελανό σημείο το αδικαιολόγητα ψηλά κρεμασμένο μπασο..χαχαχαχ..μόνο αγάπη
    Τέλος ο Χάρης- είχα συνηθίσει να τον βλέπω στους Λήθη να πω την αλήθεια -αλλα εδώ βρίσκεται στον φυσικό του χώρο. Η φωνή και κιθάρα των Ντάλα απέδωσε τα μέγιστα όπως αναμενόταν, ενας τέλειος φροντμαν.
    Κόσμος να ουρλιάζει, να χτυπιέται να χοροπηδάει, μοσπιτ δίνουν και παίρνουν, βροχή κουτάκια και οι Νταλα τα ισοπέδωσαν όλα. Απλά.
    Σε αυτό το σημείο θέλω να πώ ότι εκτιμώ τρομερά τους Μας Καλτσουρ που ακολούθησαν και ήθελα πάρα πολύ να τους δω..αλήθεια… αλλά μετά τους Νταλα απλά περιφερόμουν σαν ζόμπι στο χώρο, δεν είδα, δεν άκουσα και δεν κατάλαβα τίποτα..ξαναλέω δεν έχει να κάνει με τους Μας αυτό..η μπάντα είναι εξαιρετική.
    Γκουλ, Λητς, Μπουμ- αδικαιολόγητη τρανταχτή απουσία Σαμπρελίνου λατρεία- όσοι ξεχνώ καθώς και το καραβάνι από μιναρούπολη με μπροστάρη Κοσμά ήταν όλοι εκεί..
    Ένα πουλάκι μου είπε ότι Γιάννενα ήταν καλύτερα. Δεν θέλω να το πιστέψω και δεν μπορώ να το φανταστώ..
    Dala Sun will burn you , burn you dead!
    Cheerzz
    Last edited by Snipah; 23-12-2014 at 23:35.

  2. #2
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Σκατα. Το ξεχασα τελειως.

  3. #3
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    η κατάρα τον Dala Sun με χτύπησε ξανά , είχε έρθει το αδερφάκι μου που είχα να το δω ένα χρόνο, και στις 11:30 το βράδυ ήμουν ντίρλα, και τα είχα ξεχάσει όλα

    Ωραίο ριβιού όμως , για να πονέσω περισσότερο <3
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #4
    friend of the leech Snipah's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    137

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    η κατάρα τον Dala Sun με χτύπησε ξανά , είχε έρθει το αδερφάκι μου που είχα να το δω ένα χρόνο, και στις 11:30 το βράδυ ήμουν ντίρλα, και τα είχα ξεχάσει όλα

    Ωραίο ριβιού όμως , για να πονέσω περισσότερο <3
    Είσαι λατρείας τρελέ μου Νεξτ ταημ ρε, νο γουοριζ

  5. #5
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    όπως τα είπε ο Φίλος Λητς. ελπίζω να τους ξαναδούμε.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  6. #6
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    μέσα δεν έβλεπα τίποτα, οπότε σχέδιο δράσης:

    +Τζαμαρία Κ*ΒΟΞ
    +3 σακουλάκια ηλιόσπορο
    +μπύρες
    +ντάλα σαν

    >profit

  7. #7
    Member n0t's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Saint Helen Island
    Posts
    66

    Default

    "η παρουσία όμως του Μάνου από Γιουνιβερς είναι η εγγύηση για το καλύτερο δυνατό ηχητικό αποτέλεσμα ανάλογα με τις δυνατότητες του κάθε χώρου. "

    Review και διαφημίσεις
    Πρώτα απ' όλα πρέπει να σαι άνθρωπος.

  8. #8
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Καλά τα λέει.

  9. #9

    Default

    Νταξ, τώρα με τις διαφημισεις ντραπηκα να σου πώ την αλήθεια.
    Το Θέμα μας είναι οι Ntala ilios , δική τους βραδιά. Έπαιξαν καυλωμένα όσο δεν πάει, άπειρος κόσμος (1000 ατομα να πουμε ίσως?), με το που αρχισαν οι πατρινοι εγώ κώλοσα, και κράταγα ηχεία όλο το live μην θυσιασουμε καναν πάνκη στο όνομα του ροκ.
    Μακάρι ναχαμε άλλο τόσο ηχο θαταν σουπερ, γιατι ο κοσμος ηταν απειρος.
    Σουρεαλ βοτκα-μερτς στιγμες, και παραλληλο λαιβ στο φλοραλ επισης υπήρξαν, οπως και μπανιστηρι περαστικών που εβλεπαν απο την τζαμαρια με ποικιλες εκφράσεις τρόμου. Γενικότερα ίσως το ποιο ωραιο πράγμα που έχω ακουσει/δει στο Κ*βοξ.
    Επισης και Mass culture σταθερ'α καλοί, στον φυσικό τους χώρο.

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 02-12-2013, 20:56
  2. Fields Of Locust/ Mass Culture, 12" split LP.
    By Enjoy_CruD in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 06-11-2013, 00:26
  3. Replies: 3
    Last Post: 26-10-2012, 22:12
  4. Amoralism (EP) - Mass Culture
    By gasmas in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 04-06-2012, 01:24
  5. 45 Rats + Mass Culture live @ Mo Better (22/03/2012)
    By chef in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2012, 15:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •