Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: μέγεθος σκελετού γιαλιών

  1. #16
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by χελιδόνι View Post
    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    μόνο οι φακοί με έσωσαν από ζαλάδες κτλ. παίρνεις τους μηνιαίους και καθάρισες. ούτε κούραση, ούτε προλαβαίνουν να παλιώσουν.
    κατά τα άλλα θυμάμαι ότι και τα γυαλιά συνηθίζονταν μέσα σε 2-3 μέρες, αλλά αυτή η απόσταση του φακού με το μάτι σου αλοιώνει το βλέμα.
    εννοείς ότι δε βλέπουν πού κοιτάς?
    και πολλά ακόμη. π.χ. δεν μπορείς να παίξεις μπιλιάρδο
    Rock or Nothing

  2. #17

    Default

    Quote Originally Posted by Urlic View Post
    κοίτα κ εγώ φόραγα μικρό σκελετό και όταν άλλαξα ζαλίζομουν.Δεν μπορούσα να σταθώ ορθιος πάνω από 10 λεπτά. Ο οπτικος μου είχε πει για ένα 10 ήμερο να τα φοράω μόνο στο σπίτι καθιστός περισσότερο. Έξω φόραγα φακούς. Λοιπόν μέσα σε μιάμιση βδομάδα τα συνήθισα και δεν τα αλλάζω με τπτ γιατί είναι και γαμω τα γυαλιά.Οι φακοί καλοί και πρακτικοι αλλά μόνο για εξοδο-θαλασσα- κ γενικά τετοιες δραστηριοτητες.Για tv pc κ.α. Μόνο γυαλιά με φίλτρο αλλιώς θα χαλάσεις τα μάτια σου.....Αυτα
    δεν ξερω αν τα γυαλιά μου έχουν φίλτρο

  3. #18
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Quote Originally Posted by Urlic View Post
    Μόνο γυαλιά με φίλτρο αλλιώς θα χαλάσεις τα μάτια σου....
    Πρώτη φορά το ακούω αυτό..Γενικά τελευταία έχει παίξει τρελή ταλαιπωρία με το θέμα. Κόκκινα μάτια, φαγούρα στα βλέφαρα, επιπεφυκίτιδες και να φανταστείς φακούς φοράω μόνο έξω και σχεδόν ποτέ μπροστά σε pc. Επειδή στα γυαλιά που έχω τώρα πλέον επεμβαίνω με σύρμα και πένσα σκέφτομαι να πάρω ένα καλό combo σκελετό-φακούς και να ψιλοκαταργήσω τους φακούς επαφής.
    Σχετικά με το λέιζερ για μεγάλους βαθμούς νομίζω ότι πρέπει να το αποφεύγεις.

  4. #19
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Όλα συνηθίζονται. Επίσης γυαλιά > φακούς.


  5. #20
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έχω δεκάδες επιχειρήματα εναντίον των γυαλιών αλλά θα πω μόνο αυτά που με ενδιαφέρουν:
    - μπάλλα
    - γυμναστήριο
    - συναυλία

    βέβαια το καλύτερο θα ήταν να μου περίσσευαν 2500ε να κάνω επέμβαση, αλλά για την ώρα συμβιβάζομαι με τους φακούς.
    Rock or Nothing

  6. #21
    Whatever situation Urlic's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    internet
    Posts
    221

    Default

    Quote Originally Posted by cromags View Post
    Quote Originally Posted by Urlic View Post
    Μόνο γυαλιά με φίλτρο αλλιώς θα χαλάσεις τα μάτια σου....
    Πρώτη φορά το ακούω αυτό..Γενικά τελευταία έχει παίξει τρελή ταλαιπωρία με το θέμα. Κόκκινα μάτια, φαγούρα στα βλέφαρα, επιπεφυκίτιδες και να φανταστείς φακούς φοράω μόνο έξω και σχεδόν ποτέ μπροστά σε pc. Επειδή στα γυαλιά που έχω τώρα πλέον επεμβαίνω με σύρμα και πένσα σκέφτομαι να πάρω ένα καλό combo σκελετό-φακούς και να ψιλοκαταργήσω τους φακούς επαφής.
    Σχετικά με το λέιζερ για μεγάλους βαθμούς νομίζω ότι πρέπει να το αποφεύγεις.
    Κοιτα αν καθεσαι πολλες ωρες στο pc (οπως εγω πανω απο 10ωρο) το ματι ξερενεται και καλο ειναι να βαζεις "ψευτικα δακρυα" κολληριο καμια φορα . Γενικα θελει προσοχη . Τι να σου πω ειναι και θεμα του καθε οργανισμου.


    """χελιδόνι
    Quote Originally Posted by Urlic View Post
    ....Αυτα

    δεν ξερω αν τα γυαλιά μου έχουν φίλτρο""""

    ρωτα τον οπτικο που τα εβαλες ....simple
    [IMG][/IMG]

  7. #22
    Whatever situation Urlic's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    internet
    Posts
    221

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Ποστ πικ να κανουμε συγκριση ντε
    [IMG][/IMG]

  8. #23
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Επέμβαση με L.A.S.E.R. σκέφτηκες να κάνεις;
    Το λεηζερ το γραφεις ετσι για να τονισεις οτι ξερεις πως ειναι ακρωνυμο?


  9. #24

    Default

    χελιδόνι, με τι βαθμούς είσαι? είναι οι ίδιοι με τα προηγούμενα γυαλιά σου ή ανέβηκες?
    επίσης για να ξηγιόμαστε, define στρογγύλεμα και αν παίζει συνέχεια ή όταν κοιτάς ή από συγκεκριμένα μέρη-γωνίες του φακού(π.χ. από πλάγια, πάνω ή ό,τι)
    και πόσες μέρες το δοκίμασες πριν τα αλλάξεις?

    περί φίλτρου-επίστρωση το λέμε οι γραμματιζούμενοι- τσέκαρε το χρώμα της αντανάκλασης πάνω στο φακό. αν είναι πράσινο, μπλε, μωβ, χρυσό(ένα κρύσταλλο της zeiss είναι σουπερλουξ) ή κάτι πέρα από λευκό είσαι οκ, αν όχι ντροπή και ντροπή.

    ονιμπότσε, μετά τον παπακωνσταντίνουν και το κοινό δίκαιο έρχεσαι να πλήξεις και το επάγγελμα μου με το laser. οκ άνθρωπε, κάπου θα σε πετύχω.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  10. #25
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ξέρω, ξέρω. "σπλήνα - καρωτίδα, μουνάρα". Πες πότε θες να πάμε στο Κάραβελ!

    @Φιξξερ: S.A.G.A.P.O.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #26

    Default

    Quote Originally Posted by my_troubled_Mind View Post
    χελιδόνι, με τι βαθμούς είσαι? είναι οι ίδιοι με τα προηγούμενα γυαλιά σου ή ανέβηκες?
    επίσης για να ξηγιόμαστε, define στρογγύλεμα και αν παίζει συνέχεια ή όταν κοιτάς ή από συγκεκριμένα μέρη-γωνίες του φακού(π.χ. από πλάγια, πάνω ή ό,τι)
    και πόσες μέρες το δοκίμασες πριν τα αλλάξεις?

    περί φίλτρου-επίστρωση το λέμε οι γραμματιζούμενοι- τσέκαρε το χρώμα της αντανάκλασης πάνω στο φακό. αν είναι πράσινο, μπλε, μωβ, χρυσό(ένα κρύσταλλο της zeiss είναι σουπερλουξ) ή κάτι πέρα από λευκό είσαι οκ, αν όχι ντροπή και ντροπή.

    ονιμπότσε, μετά τον παπακωνσταντίνουν και το κοινό δίκαιο έρχεσαι να πλήξεις και το επάγγελμα μου με το laser. οκ άνθρωπε, κάπου θα σε πετύχω.

    πως ελεγχω το χρωμα? πχ τα βγαζω και τα βλεπω κατω απο το φως? δεν εχει χρωμα!!!!

    οι βαθμοι μου ηταν οι ιδιοι οταν εκανα τα γυαλια. επισης θυμαμαι πως εβλεπα το στρογγυλεμα οταν κοιτουσα ισια αλλα αν εβλεπα απο συγκεκριμενες γωνιες ηταν πιο νορμαλ.

  12. #27

    Default

    Eimai se etairiko ouzeri dipla apo ti douleia opote swsti apantisi to vrady. Vgale mia fwto ta gyalia sou k steile na tsekarw. Episis grapse k ti syntagi/vathmous pou sou edwse o giatros/optikos na dw peri stroggylematos.

  13. #28

    Default

    ευχαριστω !! δεν εχω πια τη συνταγη αλλα για το επομενο ζευγαρι θα ζητησω φιλτρο =>

    οκ θα τα βγαλω φωτο

  14. #29
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •