Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21

Thread: CRIPPLED BLACK PHOENIX ~ 11/12 @ Eightball, Θεσ/κη & 12/12 @ Gagarin 205, Αθήνα

  1. #16
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by Taksitzhs View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    μου θύμισε λίγο η φάση Andrew Eldritch Vs Wayne Hussey , που αν και Χάσεϊ είμαστε , σωστά πήγε το όνομα στον βλάχο.
    Και εννοειται Mission > Sisters. Συνεχιστε.

  2. #17
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Quote Originally Posted by Taksitzhs View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    μου θύμισε λίγο η φάση Andrew Eldritch Vs Wayne Hussey , που αν και Χάσεϊ είμαστε , σωστά πήγε το όνομα στον βλάχο.
    Και εννοειται Mission > Sisters. Συνεχιστε.
    Μη μαλώνετε. Μπάντες δύο δίσκων είναι και οι δύο.

    Τρολλοποστ περίπου αλλά όχι πολύ μακριά απ' την πραγματικότητα.

  3. #18
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Δεν ηθελα να εκτροχιασουμε το θρεντ, αλλα μιας κι εγινε, για πειτε τι εχετε ακουσει απο Μισσιον να συζητησουμε να συγκρινουμε να κανουμε χαβαλε. Δεν θα πιασω τα τεσσερα πρωτα, το Aura ας πουμε το εχετε ακουσει και δεν το θεωρειτε δισκαρα δηλαδη.

  4. #19
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by Taksitzhs View Post
    Δεν ηθελα να εκτροχιασουμε το θρεντ, αλλα μιας κι εγινε, για πειτε τι εχετε ακουσει απο Μισσιον να συζητησουμε να συγκρινουμε να κανουμε χαβαλε. Δεν θα πιασω τα τεσσερα πρωτα, το Aura ας πουμε το εχετε ακουσει και δεν το θεωρειτε δισκαρα δηλαδη.
    Για κάποιο λόγο έχω τα περισσότερα Mission. Δεν έχω ιδέα πως κατέληξα να τα μαζέψω. Νομίζω μου λείπουν δύο, τρία απ' αυτά τα τελευταία που έβγαλαν.

    Το αβαντάζ το έχει ο Hussey διότι πέρα από μεγαλύτερη δισκογραφική συνέπεια έχει παίξει (αλλά και συνθέσει) στον πρώτο και καλύτερο, κατά την άποψη μου, δίσκο των Sisters. Απ' την άλλη, η δισκογραφική συνέπεια των Mission παρότι δεν είχε πολύ μεγάλα ποιοτικά σκαμπανεβάσματα - αν και πέφτει αισθητά μετά το Carved in Sand - δε νομίζω πως μπορεί να αντέξει τη σύγκριση με την ποιότητα των πρώτων δύο Sisters. Τα 'First and last...' και 'Floodland' ορίζουν το πρώιμο gothic rock και αποτελούν εντυπωσιακά ιστορικά ντοκουμέντα που καταδεικνύουν τις post-punk ρίζες του ιδιώματος. Και πέρα απ' το πρωτοποριακό του ήχου δηλαδή, είναι και φοβεροί δίσκοι. Μετά οι Sisters πήραν την κατηφόρα βέβαια, γνωστά αυτά.

    Ίσως οι Mission να είναι συνολικά καλύτερη μπάντα αν και τα κριτήρια αξιολόγησης θα πρέπει να συμπεριλαμβάνουν συνέπεια, αποφυγή γελοιοποίησης κτλ. :-p
    Αλλά δε νομίζω πως έχουν γράψει δίσκο που να αγγίζει τα Sisters που προανέφερα.

  5. #20
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ειχα παει και τους ειχα δει λαιβ πριν πολλα χρονια καπου στην Αθηνα.. πρεπει να αργησαν να βγουν κανα τριωρο , αυτο θυμαμαι ;P
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  6. #21
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Νομιζω πως το God's Own Medicine κοντραρει τα Sisters στα πολυ ισια, αν και δυσκολα επιλεγω αγαπημενο Mission μεταξυ αυτου, του Children και του Aura. Περιμενα πως θα αναφερει καποιος την επιδραστικοτητα, και συμφωνοι, χτυπανε ταβανι στο θεμα, αλλα αν βγαλεις αυτο το κριτηριο δε νομιζω πως εχουν ποιοτικα ανωτερους δισκους απο Mission. Απλα οι δευτεροι ειναι λιγο οι Bon Jovi του goth, εχουν αυτη τη ραδιοφωνικη pop χροια που κανει μεγαλη μεριδα του κοινου να τους εχει λιγο στην απ εξω σε συγκριση. Αν ηταν πιο σκοτεινοι πιστευω θα μιλουσαν ολοι σε τελειως διαφορετικη βαση.

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 04-12-2014, 15:38
  2. Crippled black Phoenix
    By hunted by a Freak in forum Live Reports
    Replies: 86
    Last Post: 21-03-2014, 23:24
  3. Replies: 28
    Last Post: 16-03-2012, 02:30
  4. Replies: 20
    Last Post: 09-03-2012, 12:48
  5. CRIPPLED BLACK PHOENIX 28/04/07
    By hunted by a Freak in forum Live & Events Talk
    Replies: 34
    Last Post: 19-03-2007, 18:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •