Results 1 to 6 of 6

Thread: Windows 8.1 Reset/Recovery Product Key

  1. #1

    Default Windows 8.1 Reset/Recovery Product Key

    Ξεκινάμε με το δεδομένο ότι αποδείχθηκα καθυστερημένος.
    Λοιπόν. Αποφάσισα να κάνω refresh/reset την εγκατάσταση των Windows 8.1 αλλά επειδή είχα διαγράψει το recovery partition δεν μπορούσα να φτιάξω recovery drive. Με τα πολλά βρίσκω μια μέθοδο κατά την οποία παίρνεις τα αρχεία από κάποιο evaluation edition. Δυστυχώς ο λεβέντης που το πρότεινε, δεν έγραφε ότι θα χαθεί το product key (που πλεον δε στο δίνουν σε αυτοκόλλητο αλλά εγγράφεται το ΒΙΟΣ) κι εγώ δε φρόντισα να το κρατήσω, οπότε τώρα είμαι με το δοκιμαστικό κλειδί. Υπάρχει τρόπος ανάκτησης του αυθεντικού;

  2. #2
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Ξεκινάμε με το δεδομένο ότι αποδείχθηκα καθυστερημένος.
    Λοιπόν. Αποφάσισα να κάνω refresh/reset την εγκατάσταση των Windows 8.1 αλλά επειδή είχα διαγράψει το recovery partition δεν μπορούσα να φτιάξω recovery drive. Με τα πολλά βρίσκω μια μέθοδο κατά την οποία παίρνεις τα αρχεία από κάποιο evaluation edition. Δυστυχώς ο λεβέντης που το πρότεινε, δεν έγραφε ότι θα χαθεί το product key (που πλεον δε στο δίνουν σε αυτοκόλλητο αλλά εγγράφεται το ΒΙΟΣ) κι εγώ δε φρόντισα να το κρατήσω, οπότε τώρα είμαι με το δοκιμαστικό κλειδί. Υπάρχει τρόπος ανάκτησης του αυθεντικού;
    χωρίς να έχω εμπειρία, μπορώ να σου προτείνω να καλέσεις την MS και να πεις την ιστορία , δύσκολο να είσαι ο μόνος.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #3
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτη τη φαση, εχω μεινει στα ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ.

    αλλα στειλε κι ενα μεηλ στην εταιρεια που εχει το laptop.
    λογικα αν τους δωσεις s/n του λαπτοπ και δε ξερω αν θα θελουν και τιποτα επαληθευσεις στοιχειων καπως, θα μπορουν να αντιστοιχισουν το windows key με το λαπτοπ σου.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  4. #4
    Γεννήθητω Δημοκρατία Χάρπερ Λιούις's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλατεία
    Posts
    204

    Default

    Spoiler
    να γίνω ο σπαστικός της υπόθεσης και θα μπω σε spoiler, γιατι δεν βαζεις ωραία gnu και να είσαι άνετος με κανά VM?

  5. #5

    Default

    γιατί θέλω να δουλεύω με DAW.
    Κατά τα άλλα είπα την ιστορία στη ΜΣ αλλά ο πολύ εξυπηρετικός τύπος μάλλον σημείωσε λάθος το email μου και δε μου έστειλε το utility που υποσχέθηκε.
    Με λίγο ψάξιμο όμως βρήκα το Read Write Utility που μάλλον μου βρήκε το κλειδί της κανονικής εγκατάστασης, αλλά το πρόβλημα παραμένει ότι η αρχική και η evaluation έκδοση δεν ταιριάζουνε (σου λέω) οπότε δεν μπορώ να τα ενεργοποιήσω. Οπότε είμαι σε αναζήτηση του recovery image για το Lenovo Ideapad Z710.

  6. #6

    Default

    Το λοιπόν. Μετά από 2-3 μέρες ταλαιπωρίας βρήκα τη λύση. Καταρχάς θεωρητικά, θα έφτανε να βρω ένα untouched installation image των W8 το οποίο ήταν δύσκολο να βρεθεί καθώς η ΜΣ το έχει κατεβάσει σχεδόν από παντού. Όσο περίμενα να κατεβει ένα τορρεντ, δοκίμασα να κάνω "αναβάθμιση" σε 8.1 από το σαιτ της ΜΣ και παραδόξως δέχθηκε το κλειδί.

Similar Threads

  1. Master Reset
    By Ford Prefect in forum Self-Promotion
    Replies: 16
    Last Post: 02-03-2011, 16:45
  2. 8elw windows XP k windows 7 sto idio pc.
    By Aarbron in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 12-12-2010, 14:35
  3. hard disc recovery
    By cancer in forum PC & Games
    Replies: 21
    Last Post: 01-05-2007, 23:22
  4. Final product video clip
    By Deniz in forum Music Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 13-11-2005, 02:50
  5. NA GINEI RESET TO POLLS?
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 23-03-2005, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •