Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19

Thread: Our band Could be your Life

  1. #16
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ε, καλα μωρε Αλεξ, οι μισες και πλεον απο τις μπαντες που εβανες τι ειχαν να ανταποδειξουν? σταση ζωης και παπαριες

    για τα περι ιματζ και γενικα εξωθεν εικονα συμφωναμε

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    Σφινοτουβλακι διακρινω κατι το κακεντρεχες στο ποστ σου ή γελιεμαι, εκτος αν κοροδευεις οποτε ... ?


    Πώς προκύπτει ότι ο Μακάι δημιούργησε το κίνημα του straight edge, ότι έθεσε κανόνες κ.λ.π.
    Οπως λεει μεσα στο βιβλιο και σε ντοκς ( American Hardcore πχ ) μεχρι να βγουν οι Minor Threat στο '' προσκηνιο'' , ακομα και στους Teen Idles ο Μακαι ειχε βαρεθει να βλεπει τους φιλους να καιγονται με ναρκωτικα,αλκοολ και συναφη απο τα 15 τους και ειπε οτι δεν θα γινει ετσι ο ιδιος.Ο ιδιος λεει οτι ποτε δεν ειπε μην κανεις αυτο μην κανεις το αλλο σε ευθυ λογο ,αλλα μη γελιομαστε ηταν σε μια μπαντα η οποια επηρεαζε τον κοσμο με την μουσικη της αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση τους στιχους της.Θα μου πεις ομως και παλι οτι ΟΧΙ δεν ισχυει οτι εθεσε κανονες ο μακαι αλλα θα σου πω οτι οταν λες οτι μην ερθεις στο σοου της μπαντας μου αν καπνιζεις , αν πινεις, εισαι μαστουρωμενος κτλ καντα ολα αυτα πριν ή μετα οχι ομως κατα τη διαρκεια της συναυλιας μου,ε τοτε ο αλλος που θελει να διασκεδασει ή/και να γουσταρει σου λεει δεν ειμαι κουλ για τη μπαντα.Ναι,προβατισμος ειναι αυτο αλλα τι να καμουμε.Αρα λιγο σαν να εκβιαζε συμπεριφορες μεσα απο το ατιτουντ της μπαντας του και του ιδιου.

    πώς ακριβώς είναι το χαρντκορ κατά των αρχών
    Δεν ειπα των αρχων με την εννοια των κανονων , ισα- ισα που απλα ειχε αντικαταστησει με δικους του κανονες, αλλα των αστυνομικων αρχων , των πολιτκων προσωπων της εποχης , τους γονεις ,γενικα ανθρωπων με κυρος .Αν το εξελαβες το '' κατα των αρχων'' ως κατα ενος συστηματος κανονων ,μπορει να μη διατυπωσα και σωστα.Τωρα οσο αναφορα την αυτοργανωση και το διυ , νομιζω οτι λεω πως εθεσαν τις βασεις , εδειξαν το δρομο οπως θες πες το , για τις μεταγενεστερες πανκ και μη μπαντες ωστε να μπορεσουν να προωθησουν την τεχνη τους χωρις να βασιζονται σε κανενα μεσαζοντα/ βασταζο δηλαδη στο να τους κλεισει σοου , τουρς , να τους κανονισει ωρες σε στουντιο ,να κουβαλησει εξοπλισμο ή οτι αλλο υπαρχει στο ροκ.

    Αυτο με τον αναρχισμο που ειπες μου φαινεται χαζο , και νομιζω οτι δεν ειπα κατι τετοιο.Αν το εξελαβες ετσι ,κριμα... Επισης ,εχεις διαβασει το βιβλιο? Και αν ναι , πες και καμια γνωμη , μη μου τι λες μονο .

    Τζακ, ούτε κακεντρέχεια είχα σκοπό να βγάλω, ούτε να σε κοροϊδέψω, ούτε να σου την πω. Απλώς πιάστηκα από την πάσα σου και έκανα τις ερωτήσεις. Το βιβλίο το έχω διαβάσει, αλλά πάνε κάποια χρόνια οπότε δεν το έχω φρέσκο. Μου είχε αρέσει σε γενικές γραμμές, παρόλο που δεν ασχολούμουν με μερικές από τις μπάντες. Προφανώς αυτό έχει να κάνει με το ότι ρίχνει το βάρος στα τριγύρω από τη μουσική πράγματα, παρά στη μουσική καθαυτή. Για το τι ισχύει και τι όχι, για το πόσο εκτενής είναι η έρευνα και για το πόσο αξιόπιστες οι πηγές, δεν ξέρω, αλλά φαίνεται να έχει γίνει αρκετή δουλειά. Οπότε είναι θετικό ότι υπάρχει η καταγραφή, ώστε κι αν δεν είναι απόλυτα ακριβής. Ούτως ή άλλως, καμία δεν είναι. Αν είχα τη δυνατότητα να ζητήσω κάτι παραπάνω από το βιβλίο, αυτό θα ήταν εκτενέστερη κοινωνιολογική ανάλυση στο πάρε-δώσε της σκηνής που καταγράφεται με την κοινωνία και την εποχή που την ανέδειξε. Αυτό, βέβαια, χρειάζεται ένα βιβλίο από μόνο του, οπότε κι έτσι όπως είναι το βιβλίο, χρήσιμο είναι.

    Περί Μακάι, δεν είμαι σίγουρος πού υπάρχει η άποψη του ότι στα λάηβ του δεν θέλει καπνιστές, πότες και χρήστες, για μόνο το λόγο ότι είναι τέτοιοι. Άλλωστε, όπως είπες ο ίδιος, οι υπόλοιποι minor threat έπιναν. Ούτε νομίζω είχε κάποιο πρόβλημα με αυτόν που έβλεπε το λάηβ πίνοντας το ποτό του...

    “There’s nothing I hate more than hearing people use that shit as an excuse,” he said. “Too many times it’s ‘I’m sorry what happened last night, I was fucked up.’ Well, fuck that shit, man. I don’t like getting hit by some drunk motherfucker just because he’s drunk. I don’t buy it. Can you imagine what drinking has done to people’s conscience,
    just in what they’ve done under the influence and allowed themselves to do under the influence and then when they sober up, realizing what they’d done? It’s sad to me, it’s sad.” [...]MacKaye railed against alcohol as an emotional crutch, but he also felt it was symptomatic of a larger laziness and uncreativity, a function of a mindless consumer culture that stifled individual thinking.[...] “I’m not saying, ‘Don’t go to bars.’ I’m not saying, ‘Don’t drink alcohol.’ I’m merely saying, ‘Try to find a little more entertainment from your own resources.’ As opposed to going out and buying it.”
    Έχει διαφορά η αποπάνω άποψη με αυτά που γράφεις εσύ. Αν δεν θυμάμαι κάτι καλά, βάλε ένα απόσπασμα. Και συνδέοντας τα παραπάνω με την άποψη που θέλει να περάσει το βιβλίο περί του κυρίως νοήματος του indie, το οποίο λίγο πολύ μπορεί να συνοψησθεί σε αυτήν την παράθεση του Mike Watt (ή στα λόγια του Blake που ανοίγουν το βιβλίο και λένε το ίδιο πράγμα)... "“it was about starting a label, it was about touring, it was about taking control". Αυτό, κατά τη γνώμη μου, έρχεται σε απόλυτη συμφωνία με αυτό...

    MacKaye summarized straight edge as “controlling things and not letting them control you,” which gave both Nelson and Preslar the leeway to acknowledge in interviews that they were occasional drinkers and yet still considered themselves solidly straight edge. “There’s a difference between alcohol as a beverage and alcohol as an abusive drug,” Preslar explained.
    Επίσης, είναι κάπως υπερβολικό το ότι ασκούσε ο Μακάι ιδιαίτερη επιρροή, τουλάχιστον αν δεις τι λέει ο ίδιος για το "Guilty of being white".... "“Of course, it didn’t occur to me at the time that I wrote it that anybody outside of my twenty or thirty friendswho I was singing to would ever have to actually ponder the lyrics or even consider them.". Το ίδιο μπορεί να υποθεί και για το "Straight Edge", το "Out of Step" και όλα τα υπόλοιπα τραγούδια ενός 20χρονου και της μπάντας του που δεν την ήξερε η μάνα τους και ξεκίνησαν να παίζουν ενάντια στη θεοποίηση και τον ροκσταρισμό, τα οποία είναι και αυτά που σου εξασφαλίζουν επιρροή πάνω σε άλλους. Για το Μακάι αυτό το πράγμα άρχισε να ισχύει πολύ αργότερα και το μόνο που δείχνει είναι ότι ο κόσμος είναι ικανός να θεοποιήσει τον εξανθρωπισμό και όχι ότι ο Μακάι είχε σκοπό να δημιουργήσει straight edge κίνημα. Ακόμη, μου φαίνεται παράλογο να παινεύει κάποιος τον Μακάι για τη DIY νοοτροπία του και να απορρίπτει τη στάση του στο θέμα του straight edge, γιατί, στην περίπτωσή του, αυτά τα δύο διαλέγονται υπερβολικά έντονα, έχουν την ίδια αφετηρία και αν έλειπε το ένα, μάλλον θα έλειπε και το άλλο.
    Last edited by sfinotouvlaki; 19-12-2014 at 11:04.

  3. #18
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Ακόμη, μου φαίνεται παράλογο να παινεύει κάποιος τον Μακάι για τη DIY νοοτροπία του και να απορρίπτει τη στάση του στο θέμα του straight edge...
    Λοιπον, οπως ξαναειπα παινευω τον Μακαι ως μουσικο γιατι οτι εχει κανει μου αρεσει, αλλα οπως ειπα η diy νοοτροπια/indie(οπως θες πες το ) μου αρεσει διοτι εχει ως στοχο το να παιρνει κανεις τη κατασταση στα χερια του με τα τουρς ,τη διανομη μουσικης κτλ. κατι το οποιο οντως ειναι αντιροκσταρ αλλα νομιζω οτι μπορει μεν να αρχισε χερι - χερι με το straight edge αλλα στη συνεχεια διαχωριστηκε καλως ή κακως .Για παραδειγμα , μου αρεσει αυτο που λεει μες στο βιβλιο οτι το diy ουσιαστικα ητανε '' About Taking things under control '' οπως ειπες δλδ να μη βασιζεσαι σε κανεναν αλλο , αλλα δεν βλεπω πως αυτο συναδει με το να εισαι staright edge.Προσωπικα δεν ειμαι straight-edge , αλλα αυτα τα πραματα περι του να παιρνεις κατασταση στα χερια σου και να προσπαθεις να τα κανεις με το δικο σου τροπο, μου φαινεται σρκετα πανκικο η/και ''diy''.Αρα εκανα μια επιλογη για το μου αρεσει και τι οχι στη φαση αυτη.Οπως ειπες και εσυ μπορει το diy και το straight edge να ειχαν κοινη αφετηρια αλλα στην πορεια διαφοροποιηθηκαν.Μπορεις να εχει μια μπαντα diy νοοτροπια στη μουσικη/ ολοτητα της αλλα να μην ειναι strαight edge αλλα μπορει να συμβαινουν και τα δυο.Με λιγα λογια πιστευω πλεον οτι δεν ειναι δυο ταυτοσημες εννοιες .Ομως,αρχιζω και διαμορφωνω την αποψη οτι ο Μακαι ουδε ποτε ειχε την προθεση να δημιουργησει ενα κινημα το οποιο να λεει στον κοσμο πως να ζει ,τι να (μην) πινει τι να γαμαει αλλα νομιζω και παλι με την επιρροη που ασκουσε ο ιδιος ,τις συνθηκες της εποχης και με το να θελει τα σοου του να ειναι all - ages το εκμαιευσε ( οι φιλολογοι να διορθωσουν).Η γνωμη σου ειναι οτι δεν ασκουσε επιρροη αλλα ειμαι αντιθετως διοτι στο κεφαλαιο των Fugazi λεει οτι ολοι τους σεβοντουσαν ''Because it was Mackaye new band '' και αμα αυτο δεν σημαινει οτι ο Μακαι ητανε καποιος στην πανκ κοινοτητα και οτι ασκουσε επιρροη τοτες τι ? Θελοντας να κταληξω καπου σε ολο τη συζητηση ειναι οτι σεβομαι τον Μακαι ως μουσικο δλδ τι ακουω απο τα ηχεια μου αλλα στο αυτα που υπολοιπα που δημιουργησε - πλην εξαιρεσεων - με αφηνουν αδιαφορο και ωρες ωρες με εκνευριζουν.Αυτες ειναι οι αποψεις μου και αμα δες σας αρεσουν εχω και αλλες.

    Το βιβλιο μου ανοιξε τα ματια σε καποια πραματα ειμαι και νεολαιος παναθεμα με ακομα και σφινοτουβλακι να ξες δεν σου επιτιθομαι απλα και εγω προσπαθω να ερθω οσο πιο κοντα στην αληθεια μπορω .

    Επισης
    Quote Originally Posted by Reject View Post

    Fugazi=lol.

    Reject αποψη για Embrace ?

    Α και εν μερη οφ τοπικ: Αυτοι οι Creedence Clearwater Revival ειναι τοσο καλοι, τι φαση?
    Last edited by Jacknife; 13-12-2014 at 03:02.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    Ακόμη, μου φαίνεται παράλογο να παινεύει κάποιος τον Μακάι για τη DIY νοοτροπία του και να απορρίπτει τη στάση του στο θέμα του straight edge...
    Λοιπον, οπως ξαναειπα παινευω τον Μακαι ως μουσικο γιατι οτι εχει κανει μου αρεσει, αλλα οπως ειπα η diy νοοτροπια/indie(οπως θες πες το ) μου αρεσει διοτι εχει ως στοχο το να παιρνει κανεις τη κατασταση στα χερια του με τα τουρς ,τη διανομη μουσικης κτλ. κατι το οποιο οντως ειναι αντιροκσταρ αλλα νομιζω οτι μπορει μεν να αρχισε χερι - χερι με το straight edge αλλα στη συνεχεια διαχωριστηκε καλως ή κακως .Για παραδειγμα , μου αρεσει αυτο που λεει μες στο βιβλιο οτι το diy ουσιαστικα ητανε '' About Taking things under control '' οπως ειπες δλδ να μη βασιζεσαι σε κανεναν αλλο , αλλα δεν βλεπω πως αυτο συναδει με το να εισαι staright edge.Προσωπικα δεν ειμαι straight-edge , αλλα αυτα τα πραματα περι του να παιρνεις κατασταση στα χερια σου και να προσπαθεις να τα κανεις με το δικο σου τροπο, μου φαινεται σρκετα πανκικο η/και ''diy''.Αρα εκανα μια επιλογη για το μου αρεσει και τι οχι στη φαση αυτη.Οπως ειπες και εσυ μπορει το diy και το straight edge να ειχαν κοινη αφετηρια αλλα στην πορεια διαφοροποιηθηκαν.Μπορεις να εχει μια μπαντα diy νοοτροπια στη μουσικη/ ολοτητα της αλλα να μην ειναι strαight edge αλλα μπορει να συμβαινουν και τα δυο.Με λιγα λογια πιστευω πλεον οτι δεν ειναι δυο ταυτοσημες εννοιες .
    Δε διαφωνώ. Γι' αυτό έγραψα "στην περίπωσή του". Στη δική του περίπτωση είναι αδιαχώριστα, όχι σε όλων. Το γεγονός πως εγώ διαλέγω να τα διαχωρίσω και να κρατήσω ό,τι μου αρέσει, δε με δικαιολογεί στο να κρίνω τον Μακάι με το ίδιο κριτήριο. Τον κρίνω (όπως και τις έννοιες "straight edge" & "DIY") με το νόημα που τους έδινε εκείνος κι όχι με αυτό που έχω υιοθετήσει εγώ γι' αυτές.

    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    Ομως,αρχιζω και διαμορφωνω την αποψη οτι ο Μακαι ουδε ποτε ειχε την προθεση να δημιουργησει ενα κινημα το οποιο να λεει στον κοσμο πως να ζει ,τι να (μην) πινει τι να γαμαει αλλα νομιζω και παλι με την επιρροη που ασκουσε ο ιδιος ,τις συνθηκες της εποχης και με το να θελει τα σοου του να ειναι all - ages το εκμαιευσε ( οι φιλολογοι να διορθωσουν).
    Το "εκμαιεύω" προδίδει σκοπό και πρόθεση, οπότε, αν πιστεύεις ότι ο Μακάι δεν είχε τέτοια πρόθεση, η χρήση του συγκεκριμένου ρήματος δεν είναι ιδιαίτερα εύστοχη. Οι κανόνες δημιουργήθηκαν σε αντίθεση με το τι θα ήθελε ο Μακάι να συμβεί, όπως άλλωστε συμβαίνει με πολλά ωραία πράγματα (βλ. ηθικές, τεχνολογίες κ.λπ.). Λίγο πολύ αυτό είναι αναπόφευκτο, αλλά το τελικό συμπέρασμα, για μένα, είναι ότι δε φέρει ο Μακάι την ευθύνη για τη χρήση των ιδεών του από άλλους, όπως δεν ευθύνεται ο κατασκευαστής της μηχανής εσωτερικής καύσης για την ηλίθια χρήση των αυτοκινήτων από εμάς.

    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    Η γνωμη σου ειναι οτι δεν ασκουσε επιρροη αλλα ειμαι αντιθετως διοτι στο κεφαλαιο των Fugazi λεει οτι ολοι τους σεβοντουσαν ''Because it was Mackaye new band '' και αμα αυτο δεν σημαινει οτι ο Μακαι ητανε καποιος στην πανκ κοινοτητα και οτι ασκουσε επιρροη τοτες τι ? Θελοντας να κταληξω καπου σε ολο τη συζητηση ειναι οτι σεβομαι τον Μακαι ως μουσικο δλδ τι ακουω απο τα ηχεια μου αλλα στο αυτα που υπολοιπα που δημιουργησε - πλην εξαιρεσεων - με αφηνουν αδιαφορο και ωρες ωρες με εκνευριζουν.
    Για την ιστορία, έγραψα "ιδιαίτερη επιρροή" και αναφερόμουν στα χρόνια των minor threat. Επίσης, το αν ασκούσε επιρροή ή όχι, δεν είναι αρκετό. Σημασία έχει το τι είδους επιρροή είναι αυτή (για παράδειγμα στο μεγάλο μέρος της σκηνής μπορεί να είναι απλώς μουσική) και, εν τέλει, τι πραγματικά σημαίνει "ασκώ επιρροή". Αν "ασκώ επιρροή" σημαίνει ότι είμαι υπεύθυνος για τη δημιουργία πραγμάτων που έκαναν άλλοι, οι οποίοι υποτίθεται είναι επηρεασμένοι από εμένα (όπως αφήνει να εννοηθεί η τελευταία σου πρόταση στο κουότ), τότε διαφώνω. Διαφωνώ γιατί είναι λογικό άλμα το να εξισώνω την όποια επιρροή ενός προσώπου Α με τη δημιουργία ενός πράγματος, στην οποία το πρόσωπο Α δεν είχε καμία ενεργό συμμετοχή. Αυτή η αντιμετώπιση μοιράζει ανισομερώς ευθύνες (τόσο για τα αρνητικά όσο και για τα θετικά). Ο Μακάι, και ο κάθε Μακάι, είναι δημιουργός (και άρα έχει την ευθύνη) των δικών του πράξεων και λεγομένων και αυτοί που "επηρεάζονται" από αυτόν (είτε ουσιαστικά είτε διαστρεβλώνοντας αυτά που κάνει και λέει) είναι δημιουργοί (και άρα υπεύθυνοι) των δικών τους πράξεων και λεγομένων. Κατά την άποψή μου, αυτό το λογικό άλμα, μεταχειριζόμενο τη μια πλευρά ως άβουλα όντα και την άλλη ως κάποιου είδους αυθεντία, δεν κάνει τίποτα άλλο από το να αρνείται την ουσία των μπαντών που συζητάμε, ήτοι "ανάλαβε τις ευθύνες σου". Σε τελική ανάλυση, μπορεί κάποιοι να φέρονται ως πρόβατα, αλλά δε σημαίνει ότι απαλάσσονται από τις ευθύνες τους.

    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    Αυτες ειναι οι αποψεις μου και αμα δες σας αρεσουν εχω και αλλες.
    Ελπίζω να μη θεωρείς ότι κάθομαι και γράφω έναν σκασμό πράγματα επειδή "δε μου αρέσουν οι απόψεις σου"

    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    Το βιβλιο μου ανοιξε τα ματια σε καποια πραματα ειμαι και νεολαιος παναθεμα με ακομα και σφινοτουβλακι να ξες δεν σου επιτιθομαι απλα και εγω προσπαθω να ερθω οσο πιο κοντα στην αληθεια μπορω
    Last edited by sfinotouvlaki; 13-12-2014 at 12:10.

Similar Threads

  1. life goes on?
    By h2he in forum Music Discussion
    Replies: 54
    Last Post: 07-04-2011, 21:49
  2. [Cinema] My Life Without Me (2003)
    By ubu in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 17-04-2010, 18:12
  3. 25 to life
    By S-11 in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 24-01-2006, 03:41
  4. BEST OF...of our life
    By Silent_Enigma in forum Music Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 19-04-2005, 01:49
  5. The Art of Life
    By V0lcaN0 in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2005, 22:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •