Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Our band Could be your Life

  1. #1
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default Our band Could be your Life

    Scenes From The American Indie Underground 1981 - 1991



    Βιβλιο το οποιο αφηγειται τις ιστοριες δεκατριων μπαντων /εικονισματων της ανεξαρτητης σκηνης της Αμερικης αλλα και της Diy νοοτροπιας που δημιουργηθηκε τοτες .Οι μπαντες αυτες ειναι: Big Black , Black Flag,Fugazi ,Butthole Surfers ,Minor Threat , Sonic Youth ,Dinosaur Jr. ,Minutemen , Mission Of Burma ,The Replacements ,Beat Happening , Mudhoney και Hüsker Dü.Αφηγειται τις δυσκολιες των μπαντων να ηχογραφησουν , να βγουν σε τουρς να ζησουν αλλα και τις σχεσεις των μελων μεταξυ τους κτλ.Δεν ειναι μιζερο βιβλιο μη γελιεστε ,γαμαει.

    Παρακατω θα παραθεσω καποια σημεια που μου καναν εντυπωση.Παμε λοιπον συντροφοι !

    - Ξενερωσα ιδιαιτερα με το κεφαλαιο Black Flag διοτι αυτα που λεει δεν τα περιμενα.Καταρχην οι Black Flag ειναι απο τις αγαπημενες μου μπαντες , αν και μετα απο το Slip it in αρχισε να χανεται η μπαλα , αλλα πιστευω οτι οταν μπηκε ο ρολινσ σε δαυτους αρχισε ο κατηφορας.Στην αρχη ,ητανε ενα παιδακι λιγο αχμακης λιγο επηρεαζοταν απο τους αλλους λιγο μπουνταλας ρε παιδι μου - απο οτι εχω καταλαβει - αλλα αρχισε να γινεται τεραστιος μαλακας και αυτος που ειναι σημερα οταν αρχισε το ασιντ και να γινεται μοχθηρος και ματσο και τετοια πραματα.Επισης και ο κιθαριστας Greg Ginn ητανε περιεργος ,κυριως κανοντας μαλακιες μεσω της εταιριας του SST (βλεπε Husker Du ) αλλα και μιας δηλωσης του που διαβασα που ελεγε '' Black Flag were never Friends.We were a band''.Βεβαια αναγνωριζω στο ρολινσ οτι δε σοδομιζει πλεον το κουφαρι των Black Flag, οπως ολα τα υπολοιπα μελη με καινουργιους δισκους και λαιβς και λοιπα ριγιουνιο της πουτσαρας αλλα αλλο θεμα αυτο.

    - Hüsker Dü:Κτηνη ,αλλα μαλλον ενα κτηνος και δυο νεραιδες.Περα απο τη πλακα ,ειναι τεραστια μπαντα και μου βγαζουν μια τιμιοτητα που με ελκυει αφανταστα.Κιθαρες τιγκα στην παραμορφωση ,μπασο οδοστρωτηρας ,πρωτοτυπoι και μελωδικοι.O Frank Black χρωσταει ολη του την καριερα στους Huskers .Στην αρχη παιζανε δαιμονικα γρηγορα διοτι καταπινανε οτι χαπι υπηρχε και πινανε πολυ.Εξελιχθηκαν ομως σε ενα καταπληκτικο κιθαριστικο τριο με ισως αδυναμη στιγμη το τελευταιο τους αλμπουμ το οποιο ακουγεται παντως.Οσον αναφορα αυτο που ειπα παραπανω για το αρχιδι Greg Ginn τους πιεζε να ηχογραφουν με παραγωγο που οριζε αυτος ,οντας αφεντικο της sst πραμα που δυσαρεστουσε τη μπαντα που θελαν να επιμεληθουν οι ιδιοι τη παραγωγη των δισκων απο new day risιng και μετα.Και οπως ειπαν οι ιδιοι οταν φυγανε απο την εταιρεια ,ενιωσαν ανακουφιση .

    The Replacements:ΑΠΟΚΑΛΥΨΙς.Καταπληκτικη μπαντα που δεν επαιζει πανκ αλλα γεννηθηκε μεσα σε αυτο.Τσεκαρετε ασαp το Let it Be (1984).Ητανε απο τις περιπτωσεις που ητανε πολυ μπροστα απο την εποχη τους , αλλα η ολη παιδικοτητα που διακατειχε τα μελη τους καθως και τα προβληματα με τα ναρκωτικα του στερησαν κατα τη γνωμη μου τη εκρηξη που θα μπορουσαν να καμουν.Ειχαν πανκ ατιτουντ το οποιο μεταφραζοταν με τις εξης ενεργειες: Οταν βλεπαν το κοινο να τιγκα στα χαρντκορ κιντσ και στις μοικανες ,παιζανε cheesy καουντρι διασκευες με επακολουθα τα οποια φανταζεσται ,αλλα οταν ετυχε να παιζουν σε κανα φολκοκαντρυ κλαμπ με μηχανοβιους / βλαχορεντνεκς παιζανε οσο πιο γρηγορα κα μανιασμενα μπορουσαν και απο κατω φωναζανε '' FREEBIRD .FREEBIRD'' χαχαχαχα.

    -Big Black:Για τον Αλμπινι τα ειχαμε πει σε ενα γαματο θρεντ ενος γαματου χρηστη (:moutza:).Μια δηλωση του οι οποια μου φανηκε παραξενη για το Surfer Rosa των ( μεχ ) Pixies ητανε '' a patchwork pinch loaf from a band who at their top-dollar best are blandly entertaining college rock '' και οτι ηχογραφησε το εν λογω ολοκληρο αλμπουμ για 1500 $ ενω αργοτερα που γινηκαν ποιο γνωστοι για ενα τραγουδι τους πηρε 4000 $.Ενα πραμα που με αφησε μαλακα ειναι οτι το εγκωμιο των Big Black το εχει πλεξει ο Robert Plant ( ναι καλα διαβασες ) και συγκεκριμενα για το Songs About Fucking αλμπουμ τους:-o .Ενα αλλο που με βρισκει συμφωνο με τη νοοτροπια του στιβ / Big Black ειναι οτι ελεγε οτι το πανκ οφειλει να ειναι προβοκατορικο/προκλητικο στο κυκλο του και οχι στους ασχετους/ τζοκς/ ρεντνεκς.

    -Butthole Surfers:Παρανοικο Τσιρκο τιγκα στο ασιντ και στο θορυβο.Δυσκολη περιπτωση μπαντας.Πως βρεθηκαν ολοι αυτοι οι ουγκανοι μαζεμενοι σε μια μπαντα ο Θεος μονο ξερει.Δεν Ξερω αν θα ηθελα να παρακολουθησω λαιβ απο δαυτους διοτι ητανε ακραια μπαντα οπως και να το κανουμε.Τι σημαινει αυτο: Φωτιες στα λαιβ ,γυμνες γυναικες με παραμορφωμενες μασκες , βιντεο στο μπακραουντ με διαμελισμενα ανθρωπινα μελη , και ενα που εκανε κοσμο να χεστει ¨:μια καραμπινα με ψευτικα σκαγια κρυμμενη μεχρι που την βγαζει ο Τραγουδιστης Gibby Haynes ,αρχιζει να πυροβολει και χεστηκε ο κοσμος πανω του ( και με το δικιο τους μεταξυ μας ).

    -Fugazi / Minor Threat : O Ian Mackaye μου αρεσει ως καλλιτεχνης σε ολες του τις μπαντες ακομα και στους Embrace.Αλλα δεν θελω να σταθω στο καλλιτεχνη Ian αλλα στον ανθρωπο που δημιουργησε την πιπα που λεγεται straight-edge.Για να μη με παρεξηγησουν οι κακεντρεχεις του φορουμ δεν εχω προβλημα με το τι κανει ο καθενας στην προσωπικη του ζωη/ κρεβατι του / αν πινει και τετοια αλλα οταν κατι γινεται κινημα και οριζει κανονες σε ενα χωρο που απο τη φυση λεει οτι παει κοντρα σε ολα αυτα ε γαμησε μας.Ενα πραμα που εκνευριζει στην προσωπικη ζωη ειναι να μου κουναν το δαχτυλο επιδεικτικα και να μου λενε κανε αυτο ετσι κανε το αλλο αλλιως.Δε λεω οτι δεν δεχομαι συμβουλες αλλα οχι με αυτο τον τον τροπο.Καποιος ειπε οτι ειχε γινει σα Κηρυκας του χαρντκορ ο Ιαν,πραμα που δεν χρειαζοτανε ( στο χαρντκορ) οντας μουσικη ελευθερη και κατα των αρχων.Ομως απο την αλλη Mackaye ευθυνεται για καποια καλα πραματα οπως την αυτοργανωση σε επιπεδο της τεχνης που παρηγαγε και το ολο diy το οποιο περιελαμβανε την επιλογη για την μη χρηση μεσαζοντων στη μουσικη ειτε αυτο ητανε μανατζεριλικι,ειτε τουρς, ειτε διαβιωσης στα τουρς.Αλλα αν το παμε ξανα στη φαση στρειτ ετζ ,ε ο Mackaye δεν ξερω κατα ποσο εχει κανει τζερτζελο στη ζωη του /κραπαλες και ας το δουμε σε προσωπικο επιπεδο δεν θα τρελαινομουνα να κανω παρεα με τον Ian.Επισης στους Minor Threat ητανε ο μονος που ητανε straight-edge απο την μπαντα .Αλλα απο την αλλη ειναι ο Ian Mackaye και εγω ενας τυπος στο Ιντερνε οποτε...Γενικα για οσους Ιαν Μακαι δωσε μου Poison Idea , Black Flag και λοιπους χιμπατζοπιθηκες.

    Οσοι το εχετε διαβασει πεστε τη γνωμη σας παραθεστε οτι σας εκανε εντυπωση , και ας γινει κανα φλειμακι για τους Minor Threat να γελασουμε 8).

    Κυκλοφορει στα ιντερνετς αλλα επειδη δεν ψηνω να διαβαζω ετσι το παρεγγειλα.
    Last edited by Jacknife; 07-12-2014 at 16:43.

  2. #2
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Το έχω διαβάσει εγώ....

    ε ντάξει, η γνώμη μου είναι η εξής:

    - Black Flag: Η μεγαλύτερη hardcore μπάντα που μετατράπηκε στο μεγαλύτερο τσίρκο και σίχαμα με την έλευση του μαλάκα του Rollins...

    - Husker Du: Ότι έβγαλαν στην SST ΄(και πιο πριν) ήταν εξαιρετικά. Τους πήγε περισσότερο η μελωδία από την καφρίλα των πρώτων 2 7'', αλλά τα 2 τελευταία τους στην Warner ήταν χάλια μαύρα...και άντε το προτελευταίο σώζεται από 2-3 κομμάτια, το τελευταίο είναι μία μαλακία και μισή.

    - Replacements: Ήταν Punk. Μέχρι το Let it be. Μου αρέσουν όλα τους, όλες οι εποχές τους.

    - Butthole Surfers: Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ακούσει κάποιος Butthole Surfers.

    - Fugazi/Minor Threat. Fugazi=lol. Οι Minor Threat ήταν σπουδαίοι, ήταν αυτοί που έδωσαν στο hardcore την υπόσταση του. Αλλά ναι, για κάθε Minor Threat δώσε μου χίλιες φορές Adrenalin O.D, Poison Idea, F.U's, Jerry's Kids, Offenders....Μου την έσπαγε πάντα ο Charlie Brown του Hardcore.


    Από την ανάγνωση δεκάδων βιβλίων για το Αμερικάνικο hardcore, καταλήγω πάντα στο ίδιο συμπέρασμα...Ότι το Αμερικάνικο Punk ήταν πολύ πιο αυθεντικό (ναι, τα διαχωρίζω), και ότι έμεινε πολύ πιο κλασσικό...Μπάντες όπως οι Cheifs, Fear, Mad Parade, Agent Orange, Weirdos, Avengers, Zero Boys ήταν πολύ-πολύ πιο αυθεντικές από τους κάθε Black Flag (οι οποίοι και κατέληξαν να είναι ανέκδοτο). Γενικά, αυτοί που ήθελαν να ξεφύγουν από το Punk, ήταν αυτοί που έσπρωξαν το Punk στα όρια του Hardcore. Τελικά όταν ξέφυγαν, έβαλαν μέσα του ένα κάρο άθλιες επιρροές, και βγάλαν δίσκους που τους ακούς σήμερα και γελάς (In my head,How we rock, Quickness κτλ κτλ). Οι μόνες hardcore μπάντες που στάθηκαν στο πέρασμα του χρόνου, ήταν και αυτές που ποτέ δεν απαρνήθηκαν το punk.

    Το να συγκρίνω τους Αμερικάνους με σκηνές όπως της Αγγλίας ή της Γερμανίας είναι απλά αστείο...Απλά οι Αμερικάνοι ήταν οι πρώτοι. Οι άλλοι όμως το κράτησαν για πάντα.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  3. #3
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    - Butthole Surfers: Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ακούσει κάποιος Butthole Surfers.


    Επισης οσο συμπαθητικοι ειναι οι Minutemen και τιμιοι αλλο τοσο δε με τρελαινει η μουσικη τους ουτε καν το Double Nickels on The dime.Αλλα οι fIREHOSE ειναι πιο στα γουστα μου.
    Last edited by Jacknife; 05-12-2014 at 21:23.

  4. #4
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Σεβαστοί οι Minutemen, αλλά μουσικά δεν τους μπορώ για πολύ ώρα.

    Α ναι, ξέχασα, οι Butthole Surfers έχουν 3 κομμάτια που ακούγονται:

    -Hey
    -The Shah sleeps in Lee Harvey's grave
    -Suicide.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  5. #5
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Α και ποτε δε τρελαθηκα με Sonic Youth, χωρις να τους κραζω αλλα ολο αυτο το πολυ καλλιτεχνικο που βγαζουν δε με ελκυει.Εχω ακουσει καμια 4-5 δισκους αλλα αντικουκου φαση.Μαλλον αυτη η αποδομηση με χαλαει ιδιως στα πρωτα 2 .Αλλα Kim Gordon .

  6. #6
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Τους συμπαθώ, έχω και 6 δίσκους, αλλά όχι να τρελαίνομαι κιόλας. Ντάξει.

    Η αρτιστική πλευρά του Αμερικάνικου hardcore δεν με πολυαγγίζει...προτιμώ τους Negative Approach.

    Γενικά όλα αυτά τα βιβλία καταλήγουν (δεν φταίνε οι συγγραφείς, αλλά οι μπάντες του πρώτου κύματος, γιατί αυτοί το δηλώνουν) στο συμπέρασμα ότι "το hardcore πέθανε το 1987". Σκατά στα μούτρα τους θα πω εγώ, επειδή όλοι αυτοί αποφάσισαν να παίξουν μαλακίες, δεν πάει να πεί ότι πέθανε...Μιλάμε για χιλιάδες μπάντες σε όλη την Αμερική.

    Α ναι,

    Και οι Naked Raygun είναι μακράν η πιο υποτιμημένη μπάντα του πρώτου κύματος. Και μάλλον η καλύτερη.
    Last edited by Reject; 05-12-2014 at 21:44.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  7. #7
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    Και οι Naked Raygun είναι μακράν η πιο υποτιμημένη μπάντα του πρώτου κύματος. Και μάλλον η καλύτερη.
    Συμφωνω ,και απο τις αγαπημενες μπαντες του Αλμπινι μαζι με Wipers και wire μεταξυ αλλων.

  8. #8
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    το βλιβλιο λεγεται ''Scenes From The American Indie Underground 1981 - 1991'' και ασκολειτε με πεντε-δεκα μπαντες, οκ, δεν το εχω διαβασει αλλα....

    ''- Butthole Surfers: Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ακούσει κάποιος Butthole Surfers. ''

    παρα πολλοι λογοι, και σιγουρα οχι οσα γραφει ο Τζακναιφ, εχουν υπαρξει παρα πολλες μπαντες οι οποιες σε σαπιλα και ανωμαλια τους Σερφερς τους κανουν με τα κρομμυδακια
    υπερτιμημενη μπαντα, ναι, αλλα για outsider rock μιλαμε, σιγα
    μπαντα για λιγους και καλους (κανονικα) και οχι για χαβαλεδες που τους μπλεκουν με τους Primus πχ και αλλα τετοια μεταλχαμμερικα
    αλλα οκ, εδω φκιασαν δουλεια με τον Τζονι Ντεπ λολ...

    οι Sonic Youth ειναι οι Sonic Youth, θα σεβεστε μην σας αρχισω στα πατακιουτα...αιντε...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    [SIZE=3]και ας γινει κανα φλειμακι για τους Minor Threat να γελασουμε .
    Sure...

    Πώς προκύπτει ότι ο Μακάι δημιούργησε το κίνημα του straight edge, ότι έθεσε κανόνες κ.λ.π. (με τον ίδιο τρόπο τίθεται το ερώτημα, πώς ακριβώς είναι υπεύθυνος ο Μακάι για την αυτοοργάνωση και το diy); Πώς το κάνει αυτό ένας 20χρονος; Επίσης, πώς ακριβώς είναι το χαρντκορ κατά των αρχών; Το diy και η αυτο-οργάνωση τι είναι; Αυτό θυμίζει λίγο το "ο αναρχισμός είναι κατά της οργάνωσης".

  10. #10
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Σφινοτουβλακι διακρινω κατι το κακεντρεχες στο ποστ σου ή γελιεμαι, εκτος αν κοροδευεις οποτε ... ?


    Πώς προκύπτει ότι ο Μακάι δημιούργησε το κίνημα του straight edge, ότι έθεσε κανόνες κ.λ.π.
    Οπως λεει μεσα στο βιβλιο και σε ντοκς ( American Hardcore πχ ) μεχρι να βγουν οι Minor Threat στο '' προσκηνιο'' , ακομα και στους Teen Idles ο Μακαι ειχε βαρεθει να βλεπει τους φιλους να καιγονται με ναρκωτικα,αλκοολ και συναφη απο τα 15 τους και ειπε οτι δεν θα γινει ετσι ο ιδιος.Ο ιδιος λεει οτι ποτε δεν ειπε μην κανεις αυτο μην κανεις το αλλο σε ευθυ λογο ,αλλα μη γελιομαστε ηταν σε μια μπαντα η οποια επηρεαζε τον κοσμο με την μουσικη της αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση τους στιχους της.Θα μου πεις ομως και παλι οτι ΟΧΙ δεν ισχυει οτι εθεσε κανονες ο μακαι αλλα θα σου πω οτι οταν λες οτι μην ερθεις στο σοου της μπαντας μου αν καπνιζεις , αν πινεις, εισαι μαστουρωμενος κτλ καντα ολα αυτα πριν ή μετα οχι ομως κατα τη διαρκεια της συναυλιας μου,ε τοτε ο αλλος που θελει να διασκεδασει ή/και να γουσταρει σου λεει δεν ειμαι κουλ για τη μπαντα.Ναι,προβατισμος ειναι αυτο αλλα τι να καμουμε.Αρα λιγο σαν να εκβιαζε συμπεριφορες μεσα απο το ατιτουντ της μπαντας του και του ιδιου.

    πώς ακριβώς είναι το χαρντκορ κατά των αρχών
    Δεν ειπα των αρχων με την εννοια των κανονων , ισα- ισα που απλα ειχε αντικαταστησει με δικους του κανονες, αλλα των αστυνομικων αρχων , των πολιτκων προσωπων της εποχης , τους γονεις ,γενικα ανθρωπων με κυρος .Αν το εξελαβες το '' κατα των αρχων'' ως κατα ενος συστηματος κανονων ,μπορει να μη διατυπωσα και σωστα.Τωρα οσο αναφορα την αυτοργανωση και το διυ , νομιζω οτι λεω πως εθεσαν τις βασεις , εδειξαν το δρομο οπως θες πες το , για τις μεταγενεστερες πανκ και μη μπαντες ωστε να μπορεσουν να προωθησουν την τεχνη τους χωρις να βασιζονται σε κανενα μεσαζοντα/ βασταζο δηλαδη στο να τους κλεισει σοου , τουρς , να τους κανονισει ωρες σε στουντιο ,να κουβαλησει εξοπλισμο ή οτι αλλο υπαρχει στο ροκ.

    Αυτο με τον αναρχισμο που ειπες μου φαινεται χαζο , και νομιζω οτι δεν ειπα κατι τετοιο.Αν το εξελαβες ετσι ,κριμα... Επισης ,εχεις διαβασει το βιβλιο? Και αν ναι , πες και καμια γνωμη , μη μου τι λες μονο .
    Last edited by Jacknife; 06-12-2014 at 18:48.

  11. #11
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    αλλα αρχισε να γινεται τεραστιος μαλακας και αυτος που ειναι σημερα οταν αρχισε το ασιντ και να γινεται μοχθηρος και ματσο και τετοια πραματα.
    Χιλλεα σε συνεντευξις του ο Ρολλινς, σε σκετικια ερωτησις περι ουσιων και στρειτ aids και αρχιδιες ειπε οτι δοκιμασε μια-δυο φορες ασιντ και του φανηκε ''ενδιαφερον'', επισης οτι τον κερασε φουντα ο ντραμερ (?) και του ειπε ''δινεις φραγκα γιαυτο το πραμα?''

    στο Ποπ+Ροκ το ντοκουμεντο
    το τι ισκυει στην πραγματικοτις ενας θεος ξερει (λολ)

  12. #12
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Τι να σου μιν μιν, στο βιβλιο λεει οτι Greg Ginn ητανε δυσαρεστημενος απο την ''τροπη'' που πηρε ο Ρολλινσ στη συμπεριφορα,στους στιχους και σε ολα αυτα λογω αυτου,ελεγε επισης ( ο Ginn Για το Rollins) '' I was worried that he would go crazy''.Δε νομιζω με μια - δυο φορες να αλλαξε τοσο.Το τι συνεβει , τι γραψανε στο βιβλιο και τι στο ποπ και ροκ δε βγαζεις ακρη ...Μαλλον καπου στη μεση θα βρισκεται η αληθεια... ή και οχι.

  13. #13
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ο Δηματατης ειχε γραψει ενα βλιβλιο για τον Σιδηροπουλα και ανεφερε ενα περιστατικο οπου ο Παυλος σε μια επισκεψις στα γραφεια ενος περιοδικου για μια συνεντευξις ''εβγαλε ενα αλλο πακετο και αναψε ενα τσιγαρο διαφορετικο''...αυτο το εγραψε ο γραφιας ως χαραχτηριστικο δειγμα του προβληματος του Παυλου με τα ντρογκια (σεισμικο λολ)

    θελω να πω, ηλεος με τους γραφιαδες

    ο Ρολλινς κοπαναγε στο γονατο την μαπα νεαρου στην πρωτη γραμμη, ετσι, γιατι ηταν ματσος
    για να κανεις κατι τετοιο δεν θελεις ελεσντια και κροκοντιλ, απλα θελει να εισαι μαλακας απο την γεννα σου

  14. #14
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Και παλι θα μιλησω για αυτα που διαβασα δλδ οτι ο ρολινς οταν πρωτομπηκε στη μπαντα ητανε κλειστος τυπος και στη σκηνη οχι τοσο ανετος ,επισης ητανε ψαρωμενος διοτι μεχρι τοτες οι Black Flag ητανε η αγαπημενη του μπαντα και ολους τους bandmates του εβλεπε σαν ηρωες , βοηθουσε με τον εξοπλισμο και τετοια.Αλλα μετα τη χρηση του ελεσντι αρχισε να βγαινει πιθανοτατα ο αληθινος εαυτος ( the dark side ) του προ τα εξω και να ειναι ο μαλακας που ψιλοσιχαθηκα.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τα ναρκωτικα δεν ηταν ο λογος που αλλαξε ο χαρακτηρας του αλλα το μεσο που εφερε στην επιφανεια τον πιθανοτατα αληθινο ευατο του (ρολλινς) με τις γονατιες ,της ψευτοπαλικαριες και το ολο ματσο στυλακι.

  15. #15
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Για αυτό ενώ τα ακούσματα μου είναι 50/50, σαν στάση ζωής προτιμώ Ευρωπαίους...

    Οι Αμερικάνοι λες και πάθαιναν κάτι στις περισσότερες περιπτώσεις.

    Πάντως γενικά Τζακναιφ είναι κρίμα να θεοποιούνται συνέχεια οι ίδιοι και οι ίδιοι, και να έχουν μείνει στο περιθώριο μπάντες με πολύ περισσότερους, πολύ καλύτερους δίσκους από τους BF και τους Minor Threat. Αλλά είναι λογικό, μιλάμε για την αποθέωση του ιματζ κιόλας.

    Adrenalin O.D
    Channel 3
    Mad Parade
    Septic Death
    Zero Boys
    Slickee Boys
    Embarrassment
    Pagans
    Weirdos
    None of The Above
    Jerry's Kids
    Offenders
    76% Uncertain
    Queers
    Angry Samoans
    Toxic Reasons
    Poison Idea
    Naked Raygun
    Black Market Baby
    Marginal Man


    Απλά μερικά παραδείγματα από μπάντες συνεπέστερες, με μεγάλη δισκογραφική παρουσία και στην τελική στα αυτιά μου πολύ καλύτερες από τους BF και τους M.T
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

Similar Threads

  1. life goes on?
    By h2he in forum Music Discussion
    Replies: 54
    Last Post: 07-04-2011, 21:49
  2. [Cinema] My Life Without Me (2003)
    By ubu in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 17-04-2010, 18:12
  3. 25 to life
    By S-11 in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 24-01-2006, 03:41
  4. BEST OF...of our life
    By Silent_Enigma in forum Music Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 19-04-2005, 01:49
  5. The Art of Life
    By V0lcaN0 in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2005, 22:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •