Αναθεμα την ώρα λοιπόν κατάρα την στιγμή, αν και δεν γνωρίζω ποιον θα ενδιέφερε ένα ριπορτ από μία τέτοια μπάντα στο ερ του 2014, περα ισως από τον ικονοκλατς για να κάνει αυτά τα πετυχημένα σχόλια που μας έχει συνηθίσει και όλοι μας λατρεύουμε.

Ο χώρος που έγινε η συναυλία ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα. Πρόκειται για κάποιο παλιό εργοστάσιο το οποίο έχει διαμορφωθεί σε συναυλιακό χώρο. Υπάρχουν 2 όροφοι για συναυλίες με το ισόγειο να είναι πιο μικρό για καμιά 300 άτομα και τον όροφο για 600 περίπου. Όταν μπήκα είχαν ξεκινήσει να παίζουν οι mother's cake και είχε γεμίσει μεν αλλά ήμασταν άνετα..Υπολογίζω καμιά 400-500 άτομα. Δεν περίμενα τόσα πολλά να πω την αλήθεια.
Οι Τιρολέζοι mother's cake είναι τρίο και βαραγε αρκετά συμπαθητικά το πολύπλοκο υλικό του, με δόσεις φανκ, ψυχεδέλειας και χαρντ ροκ. Ομολογώ πως δεν έδωσα και πολύ σημασία αλλά κάποια σημεία μου κέντρισαν το ενδιαφέρον. Παίξαν περίπου 45 λεπτά χειροκροτήθηκαν και αποχώρησαν.
Και μέσα σε ένα τεταρτάκι είχαν ανέβει και οι αναθεμα. Δεν είχα ξαναδεί τους αναθεμα και ομολογώ ότι έχω χάσει την επαφή με την μουσική τους τα τελευταία X χρόνια. Από τότε που προσπαθούσα να καταφέρω μια οπαδό τους. Αγνοούσα το ύφος της μπάντας στους 2 τελευταιους δίσκους, αν και είχα ακούσει ότι είχαν γίνει κάτι άλλο από αυτό που γνώριζα τότε επι εποχής alternative 4, judgment. Νομίζω ότι είχα ακούσει κάποτε και τους 2 επόμενους δίσκους a fine day, a natural disaster, αλλά φρόντισα να τους ξεχάσω.

Επι σκηνής τώρα, υπήρχαν 3 τύποι που έμοιαζαν πολύ (αν και για τον τρίτο δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος γιατί είχε κοντό μαλλί) με μπασο, πλήκτρα/κιθαρες και κιθάρες/φωνή, μία ομορφούλα που τραγουδούσε, ένας ντράμερ και άλλος ένας που στεκόταν όρθιος και βάραγε κάτι πιατίνια ή κάτι άλλο που πραγματικά δεν κατάλαβα την υπαρξή του...Παίξανε περίπου 1 ώρα 45. Μας έκαναν την τιμή μετά από το συνεχές χειροκρότημα να ξαναβγούν για ενκορ στο οποίο και παίξαν 2 κομμάτια με το τελευταίο να είναι ένα απ τα αγαπημένα μου - fragile dreams παιγμένο άψογα. Γενικά φάνηκαν αρκετά δεμένοι και όλα τα τραγούδια τα έπαιξαν καλά απ' ότι μου ανέφεραν και οι υπόλοιποι της παρέας που είχαν επαφή με τις τελευταίες τους δουλειές. Ο ήχος ήταν αρκετά καλός και ο κόσμος φαινόταν να το διασκεδάζει αρκετά. Προσωπικά τους βρήκα αρκετά ποπ/ροκ αλλά δεν ήταν άσχημο αυτό που παίζανε. Σίγουρα φαινόταν ότι έχουν δουλέψει τον ήχο τους και τα τραγούδια τους και το διασκέδαζαν, αν και δεν ήταν χαρούμενα κομματάκια όπως μου φάνηκαν. ένα τίμιο λαιβ.

υγ. Άραγε τι να κάνει εκείνη η ψυχή;...