Το πολυδιαφημισμένο φεστιβάλ του six dogs που έλαβε μέρος στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση, αποτελείτο από 24 μπάντες παίζοντας σε 24 ώρες, όπως μας λένε οι διοργανωτές, με 5 ευρώ είσοδο για κάθε τρίωρο μουσικής. Κυριακή μεσημέρι και φαινομενικά ήταν μια καλή ευκαιρία να απολαύσει κανείς τους Sancho 003, πόσο μάλλον αν δεν είχε τύχει να τους δει μέχρι πρότινος. Για κακή μας τύχη, ελέω μαραθωνίου, το τραμ δε μας έκανε τη χάρη να εμφανιστεί και με βοήθεια ταξιτζή βρεθήκαμε στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, ώρα 15:16. Παρένθεση: Πρώτη φορά ήρθα σε επαφή με την Στέγη, σίγουρα με έπιασε απροετοίμαστο, ένας κολοσσιαίος χώρος που ντρεπόσουν να πατήσεις. Είσοδος, πρώτος όροφος εισιτήριο, ασανσέρ, πέμπτος όροφος συναυλία. Οι Sancho 003 ήταν ήδη επί σκηνής κι εμείς βρεθήκαμε σε μια κινηματογραφική αίθουσα, να ψάχνουμε τις θέσεις μας αλλοπρόσαλλοι. Οι Φώτης Σιώτας και Κώστας Παντέλης τζάμαραν με ενδιαφέρον και πάνω που αρχίσαμε να μπαίνουμε στο νόημα ακούγεται το χειροκρότημα, η αυλαία πέφτει και μένουμε να κοιταζόμαστε με απορία. Είχε περάσει ένα τέταρτο. Ανοίγουν τα φώτα, ο κόσμος γύρω ενθουσιώδης. Δεν ήταν δα και κάτι περίεργο. Ή μήπως; Χωρίς να έχουμε συνειδητοποιήσει τι ακριβώς έχει συμβεί, περιεργαζόμαστε τον χώρο. Βρισκόμαστε αδιαμφισβήτητα σε μια αίθουσα θεάτρου ή κινηματογράφου. Ευτυχώς ήταν μεσημέρι και δεν χρειάστηκε να αναζητήσουμε μπύρα ή... ποπ κορν. Γιατί δεν υπήρχε η παραμικρή υποψία. Μισή ώρα μετά βγήκε η επόμενη μπάντα (Pad Trio) για να παίξει χειρουργικά άλλη μισή ώρα μουσικής. Εξαιρετικά έξυπνη η αναγραφή μόνο της ώρας έναρξης κάθε μπάντας στο πρόγραμμα. Θα μου πεις τι περίμενες; Μάλλον θα είμαι μόνιμα αθώα ανέτοιμος ερχόμενος αντιμέτωπος με τέτοιες καταστάσεις. Υπήρχε ήδη αρκετή υπερφόρτωση εμπειριών για να ζήσουμε την ευγενική έξοδο από δω και επανείσοδο για συναυλία 90 λεπτά/5 ευρώ. Πήραμε την άγουσα πριν τη λήξη, χωρίς να έχει ευθύνη η μπάντα. Ο δίσκος τους είναι καλός. Ένιωσα σα να βρίσκομαι αντιμέτωπος με το μέλλον. Αυτή είναι η διασκέδαση που θέλουμε; Χειρουργικά αποστειρωμένη; Θέλω να πιστεύω πως ήμασταν μέρος κάποιας κακιάς φάρσας. Κακιάς μεν, αλλά φάρσας.

ΖΩΝΗ 7 (14:00-17:00)
14:00 .message
15:00 Sancho 003
16:00 Pad Trio
Spoiler