Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 193

Thread: To τελευταιο γαμηστερο ΧΕΒΙ μεταλ αλμπουμ που βγηκε .

  1. #31

    Default

    Εγώ νομίζω ότι ο Φρηκ ενδόμυχα τουλάχιστον εννοεί κάτι που γουστάρισαν "όλοι" όταν βγήκε πέρα από τα υποκειμενικά, τύπου μπλακ άλμπουμ, τα iced earth και blind guardian που έγιναν γνωστά εδώ, αυτά που κάθε πιτσιρίκι έπρεπε να ξέρει τότε αλλιώς θα έτρωγε φάπες στο σχολείο. Τα άλμπουμ που δημιούργησαν τη μυθολογία του μέταλ τέλος πάντων, που μπήκαν μέσα στην ποπ κουλτούρα και τα λοιπά. Ε, αυτά μας έχουν τελειώσει λόγω πραγμάτων άσχετων με τη μουσική την ίδια, αλλά με το ίντερνετ, το θάνατο των μεγάλων δισκογραφικών, το οποίο και σε συνδυασμό με το άνοιγμα των αισθητικών και τη λιγότερο crowd pleasing τροπή που πήρε το μέταλ δημιούργησε την αισθητική του "ακούω πολλά" και πέθανε το "είμαι οπαδός λίγων μπαντών".

    Τα 'χουμε πει πολλές φορές αυτά, άμα κάποιος συνεχίσει να αφιερώνει ώρες σε δίσκους σε όχι 1-2 στα γρήγορα στο youtube θα συνεχίσει να βρίσκει ΤΕΛΕΙΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ δίσκους ακόμα και τώρα. Εμένα προσωπικά η λίστα με τα καλύτερα έβερ δεν έχει σχεδόν τίποτα από 80'ς, πιο λίγα πράγματα από 90'ς από όσο παλιά, και όλο και περισσότερους δίσκους από '00 και μετά. Δε μιλάω για ΧΕΒΙ μέταλ βέβαια ως επί το πλείστον (μη με ρωτάτε ποια είναι, αυτά που ποστάρω τόσα χρόνια και δεν πολυασχολείται κανείς λολ).

    Όσον αφορά καλλιτεχνικά την πορεία του μέταλ που έλεγε ο Ρα, υπάρχει θέμα stagnation ιδεών για όσους παρακολουθών το είδος από παλιά, προφανώς, το οποίο αντισταθμίζεται μόνο αφιερώνοντας πολύ χρόνο, όταν έχουμε φτάσει στο σημείο πολλά από τα άλμπουμ που παίρνουν καλές κριτικές, ξεχωρίζουν κλπ να μη μας λένε πολλά. Πιο ανησυχητικό μου φαίνεται ότι οι μουσικές κοινότητες (μέταλ οπωσδήποτε αλλά και γενικώς) έχουν αρχίσει να εξαφανίζονται. Electric requiem βλέπετε και οι ίδιοι ότι το μιούζικ είναι σε μεγάλη παρακμή, rocking.gr επίσης σε πτώση, γενικά τελευταία μόνο ξένα σάιτ διαβάζω. Μακάρι να πάει κάπου αλλού αυτός ο κόσμος που δεν το ξέρω, γιατί τελικά η μεγαλύτερη απόδειξη για το εάν "πεθαίνει" ένα genre είναι ο κόσμος που το ακολουθεί (και το εάν εκφράζεται βέβαια, ή απλά ακούει tube και τα σκάει στις συναυλίες).

    Με τον "αντικειμενικό" ορισμό που έλεγα στην αρχή, μάλλον το τελευταίο μεγάλο μεγάλο (και πολύ γνωστό και κριτική αποδοχή δηλαδή) ήταν το Laterlatus πάντως. [inb4 είπαμε να μοιάζει από Maiden ως Priest ρεεε]
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #32
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    το ροκινγκ.γρ παντα ηταν μια παρακμη , το λατεραλους μπορει να στιγματισε τον ηχο του και να ειναι το τελευταιο κλασσικο στο δε ξερω τι ηχο , αλλα κλασσικο ΜΕΤΑΛ ΡΕ ΓΑΒ ΓΑΒ!
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #33
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ποιό lateralus γαμώ τον Δία;!
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #34
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Καλά, μη γίνεσαι ταύρος.

  5. #35
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Καλά, μη γίνεσαι ταύρος.
    γιατί; θα αναγκαστείς να πηδήξεις απο πάνω μου;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #36
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    hellooo ο Διας ηταν ο ταυρος ρε αμπαλοι .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  7. #37
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Δηλαδή ο atom smasher γαμάει το άτομο του;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #38
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Δε μιλάω για ΧΕΒΙ μέταλ βέβαια ως επί το πλείστον

    μα αυτο λεμε και εμεις

  9. #39
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    o φθόγγος τα 'πε καλά ως προ το γεγονός ότι άλλαξαν οι εποχές και η εύκολη πρόσβαση στην τέχνη έχει δώσει βήμα σε πολλές μπάντες, αλλά χρόνο για να ακούσει κανείς λίγα πράγματα από την κάθε μία. βέβαια, δεν είμαι σίγουρος ότι τα σημερινά πιτσιρίκια δε νιώθουν την ίδια μαγεία που νιώθαμε εμείς τότε σε αντίστοιχες περιπτώσεις.
    Rock or Nothing

  10. #40
    Into glory ride FIREWIND's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    257

    Default

    to teleytaio manowar...

  11. #41
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Το Black Album, στην ίδια συνάφεια, εμπορικά είναι μπόμπα (πιο μπόμπα δεν γίνεται βασικά - κάπου είχα διαβάσει ότι στην πρεμιέρα μεγάλα εμπορικά είχαν ανοίξει για να το πουλήσουν κυριακάτικα, αδιανόητα πράγματα)
    1 λεπτο μετα τα μεσανυχτα, Κυριακη προς Δευτερα: https://www.youtube.com/watch?v=dzhn4YXu0x4#t=524





    Quote Originally Posted by Ra Pariah
    αλλά δεν έχει το status ποιότητας που έχει ο δίσκος των Priest

  12. #42
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Γενικά προβοκάτορα Φρικ το θρεντ σου είναι φέιλ, και αν ήταν ένα σοβαρό φόρουμ με σωστό μοντερέισο θα το κάνανε λοκ και ντιλιτε, όμως, κοιτώντας σε στα μάτια και διαβάζοντας την σκέψη σου βλέπω ότι "θες να μάθεις από μη-μεταλάδες (τωρινούς, γιατί όλοι είμασταν τουλάχιστον κάποια στιγμή)" ποια ήταν η τελευταία φορά που άκουσες έναν ΚΑΛΌ μεταλάδικο δίσκο (μεταλ λέμε όχι παπάτζες).

    Έναν δίσκο που θα πεις, έλα ρε, αυτό είναι ωραίο μέταλ , και θα τον ακούσεις χωρίς ντροπές, χωρίς ενοχές.
    Εμένα ο δίσκος που μου το έβγαλε αυτό είναι ο



    Δεν ξέρω πως έκατσε, άλλα όταν τον άκουσα τον βρήκα τίμιο και γαμηστερό. Έχω να τον ακούσω από τότε, αλλά και πάλι
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #43
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    haterz gonna hate... εγω κρυφα παντως βαζω κατι βραδια στο κινητο κατι επικους ντουμικους και κανα deliver us και σιγοτραγουδαω στα καλντεριμια του νοτου σαν τον ημιτρελο .. γιατι ως γνωστον το ατσαλι δε σκουριαζει ..
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  14. #44
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    back on topic, βγήκε καλοκαίρι 2002 και ολοι ξερουμε ποιο

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by Aleister View Post
    back on topic, βγήκε καλοκαίρι 2002 και ολοι ξερουμε ποιο
    θες να μας πεις να γελάσουμε?
    tt0274518

Similar Threads

  1. Το τελευταίο πάρτυ του κόσμου.
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 45
    Last Post: 10-06-2011, 11:25
  2. το χεβι.
    By UmbilicalResidue in forum General Discussion
    Replies: 11
    Last Post: 14-08-2005, 17:47
  3. χέβι μέταλ και ενεργητικότητα
    By Kveldssanger in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 18-01-2005, 15:29
  4. χεβι μέταλ και αποφασιστικότητα
    By Kveldssanger in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 18-01-2005, 14:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •