Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: Portishead/Beth Gibbons

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default Portishead/Beth Gibbons

    Σήμερα, μετά από αρκετό καιρό, έπεσε ένα απίστευτο κόλλημα με τους Portishead και μια που δεν έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε ας μιλήσουμε για αυτούς...

    Αν το trip-hop είναι ένα από τα πλέον δημοφιλή μουσικά είδη που δημιουργήθηκαν στα 90s, οι Portishead σίγουρα είναι μια από τις μπάντες που έχουν το δικαίωμα να θεωρούνται ηγέτες της σκηνής... Με μόλις δύο studio albums (αλλά τι albums) και ένα live έδειξαν ότι λίγοι μπορούν να συγκριθουν μαζί τους σε ποιότητα... Λιγότερο dub από τους άλλους μεγάλους της σκηνής του Bristol (Massive Attack) και, γενικότερα, με λιγότερα στοιχεία παρμένα από τις hip-hop ρίζες του trip-hop (κυρίως κάποια scratches φανερώνουν τις επιρροές), επέλεξαν ένα πιο άμεσο τρόπο γραφής μουσικής... Τα τραγούδια τους είναι πιο μελωδικά, απίστευτα συναισθηματικά και γίνεται εκτεταμένη χρήση των κλασσικών οργάνων... Αλλά, δικαίως, το σημαντικότερο χαρακτηριστικό της μουσικής τους είναι η κυριολεκτικά θεϊκή φωνή της τραγουδίστριας Beth Gibbons... Είναι από τις φωνές που ξεχωρίζουν αμέσως, σε στιγμές μοιάζει ιδιαίτερα εύθραστη αλλά από τον πρώτο στίχο καταφέρνει να σε συνεπάρει και να σε συγκινήσει... Το πρώτο album του συγκροτήματος, το Dummy ήταν η απόδειξη των παραπάνω... Τα τραγούδια είναι ένα και ένα και κομμάτια όπως το Roads (καλύτερα να μη σχολιάσω την βασικά συμπαθητική διασκευή των MDE) προκαλούν πραγματικά ανατριχίλες... Κάπου εκεί το Bristol έπαυε να είναι μια ακόμα αγγλική πόλη... Το δεύτερο album τους (Portishead), χωρίς να είναι τόσο αριστουργηματικό όσο ο προκάτοχός του, είναι ένα εξαιρετικό album που κινείται στο ίδιο στυλ και βοήθησε το συγκρότημα να γίνει ακόμα πιο γνωστό... Μετά από αυτά, αποφάσισαν να κυκλοφορήσουν ενα ζωντανά ηχογραφημένο album με τη συνοδεία ορχήστρας (όχι δεν έχουν αυταπάτες περί κλασσικής μουσικής, όπερας κλπ). Το Live in Roseland και το video που το συνοδεύει είναι πραγματικά από τις συναυλίες που βλέπεις/ακούς και λες "Ρε γαμώτο, μακάρι να ήμουν εκεί"... Μόνο και μόνο για να ακούσεις το Roads live...

    Μετά από αυτό, τα πράγματα έγιναν λίγο περίεργα... Το συγκρότημα είχε καιρό να κυκλοφορήσει κάποιο album, ειπώθηκε ότι η Gibbons εγκατέλειψε το συγκρότημα και η κατάσταση έμοιαζε περίεργη... Τελικά το 2002 η Gibbons κυκλοφορεί με τη βοήθεια του κιθαρίστα των Talk Talk, Paul Webb, ένα προσωπικό album... Στo Out of Season η τραγουδίστρια έχει απομακρυνθεί από τους ηλεκτρονικούς ήχους των Portishead, έχει προτιμήσει μια εντελώς ακουστική προσέγγιση με κιθάρες, πιάνο και έγχορδα και επίκεντρο την φωνή της... Το αποτέλεσμα, για μια ακόμα φορά, μοιάζει να είναι πάνω από οποιαδήποτε ικανότητα περιγραφής... Και μόνο το Show να είχε ο δίσκος, θα έφτανε... Pure emotions... Ίσως, μπορούμε να πούμε ότι, αναλόγικα, είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που έκανε ο Sullivan με το Navigating by the stars...

    Τα τελευταία χρόνια όλοι περιμένουν το νέο album των Portishead (μάλιστα είχε κυκλοφορήσει και ο τίτλος Aliens ως πιθανός) αλλά δε φαίνεται να μας κάνουν τη χάρη... Ευτυχώς από ότι είχα διαβάσει τελευταία στο album μάλλον θα συμμετέχει και η Gibbons... Μέχρι να βγει μάλλον θα συνεχίζουν με να λιώνουμε τα ήδη υπάρχοντα albums... Εγώ προσκυνώ...
    and light it up forever, and never go to sleep

  2. #2
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    Το Dummy μπαίνει σε εκείνη την πολύ κλειστή λίστα με τα πιο επιδραστικά albums όλων των εποχών...πολύ καλό και το επόμενο -ομώνυμο- αλλά εδώ μιλάμε για συναίσθημα που εκφράζεται τρόπο λυρικό χωρίς να ξενίζει ή να γίνεται κλαψιάρικο, κάθε άλλο...και αυτή η φωνή... τι φωνή... χαλαρά μία από τις 2-3 καλύτερες γυναικείες φωνές των τελευταίων 25 χρόνων... δεν είναι μόνο η ιδιαίτερη χροιά της, είναι ο τρόπος που εκφράζεται μπροστά στο μικρόφωνο που σε βάζει αμέσως στο "κλίμα"
    Το live ήταν και αυτό εξαιρετικό (πρωτότυπο...) ιδιαίτερα στην έκδοση του dvd ενώ το προσωπικό της δε μου άρεσε τόσο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν το ακούω σχετικά τακτικά και αυτό
    Όποιος τυχερός πήγε στη συναυλία τους στη Φρεαττύδα για το τότε Rockwave μπορεί να πιστοποιήσει το επίπεδο των ζωντανών τους εμφανίσεων...εγώ δυστυχώς δεν είχα λεφτά για δεύτερη μέρα
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  3. #3
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    xmm ki emena me exei (ksana)piasei ayto ton kairo ena kollhma me tous portishead.
    <----
    ta eipe ola o kveld, 2 diskoi aristourgimata, kai ena live pou h Gibbons akougetai akomh pio thlimmenh, to idio kai h mousikh. kai prepei epitelous na agorasw ekeino to solo album ths...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    kuu
    Posts
    8,375

    Default

    Για Portishead δεν ξέρω, η Gibbons πάντως μου φάνηκε βαρετή. Shoot me.
    Who knows where the days go
    And would you ever want them back

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Quote Originally Posted by The_Painless
    Για Portishead δεν ξέρω, η Gibbons πάντως μου φάνηκε βαρετή. Shoot me.
    and light it up forever, and never go to sleep

  6. #6
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default

    Quote Originally Posted by The_Painless
    Για Portishead δεν ξέρω, η Gibbons πάντως μου φάνηκε βαρετή. Shoot me.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  7. #7

    Default

    stous Lamb tragoudaei h Gibbons?
    Μπλε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Από όσο ξέρω όχι, αλλά η φωνή της τραγουδίστριάς τους όντως μοιάζει πολύ...
    and light it up forever, and never go to sleep

  9. #9

    Default

    Ναι όντως, άσχετη είναι με τους lamb. Aπλώς μου είχε δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση, αλλά έκανα ένα search στο google για αυτήν και τους lamb και δεν τους συσχέτισε.
    Μπλε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Ωραίοι οι Lamb (ναι, δε χρειάζομαι βοήθεια, γαμάω το topic μου μόνος μου)...
    and light it up forever, and never go to sleep

  11. #11

    Default


    γες ιντίντ!!
    Μπλε

  12. #12
    Senior Member AngelOfSorrow's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    eptalofos
    Posts
    4,042

    Default

    asxeto alla tous eixe xthes to Net kata tis 3para....

    an kai asxetos me to athlima proskynisa to dummy...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    In a long , slow collision..
    Posts
    1,036

    Default

    Episis to ntivinti tous einai para poly kalo..
    Sad..So Sad..A Host of Sorrows..And You are One of Them..

    Dream a little dream of me...

    I'll laugh until my head comes off.

  14. #14
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

    Default

    Ontws to dvd einai epos.Ipirxe prin kana 3mino sto metropolis me 14.50 nomizw.Xtipiste to, axizei.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    on the wings...
    Posts
    690

    Default

    htan h prwth fora pou koimhthika se live(akolouthisan kai alles vevea... ).par'ola ayta meta apo tosa xronia tha tous edina mia eykayria na akousw ta diskakia mpas kai allaksw gnwmi...
    Hell Toupee

Similar Threads

  1. Portishead - Third
    By Parasight in forum Albums
    Replies: 69
    Last Post: 20-11-2010, 21:37
  2. Replies: 11
    Last Post: 19-05-2008, 01:10
  3. Beth Orton - Comfort of strangers
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 6
    Last Post: 03-04-2006, 17:28
  4. Οι Portishead μπαίνουν ξανά στο studio
    By cloud in forum Music Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 22-01-2005, 14:29
  5. Οι Portishead μπαίνουν ξανά στο studio
    By cloud in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •