Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 193

Thread: To τελευταιο γαμηστερο ΧΕΒΙ μεταλ αλμπουμ που βγηκε .

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default To τελευταιο γαμηστερο ΧΕΒΙ μεταλ αλμπουμ που βγηκε .

    εγω λεω το πεινκιλαρ .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  2. #2
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    όχι ρε φρικ... μη μας βάζεις σε αυτή τη διαδικασία...
    Rock or Nothing

  3. #3
    Γεννήθητω Δημοκρατία Χάρπερ Λιούις's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλατεία
    Posts
    204

    Default

    Powerslave, μετά το χάος.

  4. #4
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Θα είμαι δριμύς στο post μου. Σας προειδοποιώ.

    Είμαι βέβαιος ότι ο λατρείας ο Freak άνοιξε με καλή πρόθεση (και διάθεση) το παρόν thread. Θεωρώ όμως ότι ενδόμυχα προσδοκά να βγει ένα συμπέρασμα πως το «ΧΕΒΙ μεταλ» είναι τελειωμένη υπόθεση απ' το '90 (μην πω απ' το '88 ), και άρα καλώς κάνει και δεν ασχολείται ο ίδιος συστηματικά πια με αυτό το είδος.

    Η αλήθεια είναι ότι πολύς κόσμος (ιδίως άνθρωποι 30+, κατασταλαγμένοι» σε πολλά θέματα, που δεν είναι [πια] χεβυμεταλλάδες - δεν στηρίζουν δηλαδή το heavy metal με κανέναν τρόπο, ούτε καν με views στο yt) συχνότατα δεν λογαριάζουν καν το hm ως υπαρκτό και ενεργό είδος μουσικής, στην καλύτερη περίπτωση να διατηρούν την πεποίθηση ότι είναι μια μουσική που έχει 4-5 χρόνια ζωής ακόμα μπροστά της. Η εδώ και σχεδόν μιάμιση δεκαετία κατάσταση που επικρατεί στο hm το έχει καταστήσει ιδιαίτερα uncool στα μάτια των περισσότερων ακροατών. Δημοσιογραφίσκοι με προκάτ reviews και απόψεις, τραγικά κολλημένοι μεταλλάδες, προκάτ μουσικές παραγωγές, τραγελαφικά τεκταινόμενα από τη ζωή των ίδιων των μουσικών, εταιρείες που έχουν κάνει το κιτσαριό και την κακογουστιά σημαία, όλα μαζί τα προαναφερθέντα προσπαθούν σκληρά να απαξιώσουν πλήρως το είδος «από τα μέσα».

    Πιστεύω πραγματικά ότι ο μέσος σημερινός ακροατής/τρια θα αντέξει για περισσότερη ώρα ένα τελείως μέτριο/κακό post metal/occult doom/stoner/fem fronted punk/blackened crust album παρά τον νέο δίσκο των Accept ή των Riot. Δεν υπάρχει αυτή η μουσική στον χαρτή γι' αυτόν/τήν. Ή μάλλον υπάρχει: για να κάνει μεθυσμένο headbanging + air guitar σε μια έξοδο υπό τους ήχους του Aces High ή του Creeping Death.

    Το heavy metal πολύς κόσμος το θέλει νεκρό καλλιτεχνικά, ώστε να του είναι μια χαρτογραφημένη (= γνωστή) περιοχή και να μπορεί, συνεπώς, να συμφωνήσει με τον κολλητό του στον καφέ ότι ο καλύτερος hm δίσκος είναι αδιαμφισβήτητα το Number of the Beast ή το Master of Puppets. Δύο δηλαδή από τους τριάντα-σαράντα που άκουσε ποτέ στη ζωή του (και συνεχίζει σπανίως να ακούει).

    Δεν θεωρώ το παρόν thread χώρο όπου πραγματικά θα γίνει συζήτηση για τους (όποιους) καλούς δίσκους των '00's ή 10's, γι' αυτό λοιπόν δεν συμπεριλαμβάνω και τους αγαπημένους μου πρόσφατους δίσκους.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #5
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    δε το βαλα για να κραξω , πραματικα το χω απορια.. δλδ ποιο ηταν το διαμαντι που τελειωσε την φαση των υπερσουπερντουπερ αλμπουμς που μνημονευονται πλεον απο ολους σαν κλασσικα.. ποιο ειναι το τελευταιο κλασσικο χεβι μεταλ αλμπουμ ;
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  6. #6
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Πιστεύω πραγματικά ότι ο μέσος σημερινός ακροατής/τρια θα αντέξει για περισσότερη ώρα ένα τελείως μέτριο/κακό post metal/occult doom/stoner/fem fronted punk/blackened crust album παρά τον νέο δίσκο των Accept ή των Riot.
    μετά το grunge, και το powerviolence ΣΚΟΤΩΝΕΙ το μέταλ μας.

  7. #7
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    This thread is now about Youthanasia

  8. #8
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    χεβι μεταλ ακουω κι εγω αυτες τις μερες και μαλιστα ηθελα να κανω μια ερωτηση την οποια τελικα θα κανω αυριο.

    για μενα heavy metal σημαινει 3 πραγματα: judas priest, ηρωικη φαντασια με εξωφυλλα και ατμοσφαιρες σαν το king of the dead των cirith ungol, και king diamond.

    θα ελεγα πως ο καλυτερος χεβι μεταλ δισκος τελευταια ειναι το sister των in solitude.

    καλυτερος μεταλ δισκος ομως παραμενει νομιζω το symbolic των ντεαθ, να τα λεμε που και που αυτα!

  9. #9

    Default

    τελευταίος μεταλ δίσκος που με έκανε να νιωσω, μου τα είπε όλα, ταξίδεψα, συντρόφευσε σε γαμάτες και δύσκολες στιγμές, αυτός:



    απόλαυσα πάρα πολλούς και μετέπειτα, αλλά δεν κυκλοφόρησε μετά το 99 κάτι μέταλ που να μου πει τόσα. μου είπαν άλλοι μή μεταλ δίσκοι φυσικά.

  10. #10
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Με Ra είμαστε αλλά επειδή μπαίνω και στο πνεύμα του τοπικ. Το τελευταίο αγαπημένο μου καθαρόαιμο χεβι (2003).




  11. #11
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    η συζητηση κυμαινεται σε 2 παραλληλα μονοπατια (!) και ορισμενες φορες και δικαιολογημενα φυσικα, μπερδευετε τις απαντησεις.

    Αν θελετε να πουμε για το τελευταιο μεταλ αλμπουμ που εγινε υπερκλασσικ, σημειο αναφορας και τα σχετικα, ειναι πολυ πιθανο να πω κατι αναμεσα στο Nightfall in Middle Earth, το Scenes from a Memory η το Dreaming Neon Black. Σ οτι ειπε ο φιξξξερπετος, αν μιλαμε γι αυτη την κατηγορια τοτε το Accident of birth > Chemical Wedding. Αλλο το τι ακουω πιοτερο ολοκληρο και γω.
    αν θελετε να πουμε για το τελευταιο μεταλ αλμπουμ που αγαπησαμε, ε ξερω γω και το Ravenous και το Blood of the Nations και το Immortal Soul και μεχρι και περσινοφετινα αλμπουμς εχω λιωσει απ το τρακ 1 ως το τελος. Εδω κατ εμε ακουγεται υπερβολικα ευχαριστα για το ειδος του και το Imaginaerum (!) που ειναι πολυ καλη δουλεια, η το Human Equation και τα Lemuria/Serius B αν ειναι να παμε λιγο πιο πισω, διαολε μεχρι και το Warriors of the World ειναι αναπαντεχα καλο αλμπουμ.

    Να ο απο πιο πανω μου θυμισε οτι εχω αρκετο ως πολυ καιρο ν ακουσω Death.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  12. #12
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    οχι

  13. #13
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Για εμενα, πλεον οι eternal champion ειναι μακραν οτι καλυτερο εχω ακουσει απο χεβι μεταλ. Δεν περιγραφεται το ποσο με εχει αγγιξει ο δισκος. Εκανα προχθες μια βολτα στο μοναστηρακι και πηρα 2-3 παλιοτερα χαμμερ. Ενα απο αυτα ηταν το τευχος με τις λιστες του 2016. 30 αλμπουμς και πουθενα το the armor of ire. Πως διαολο γινεται αυτο;

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by anti View Post
    Για εμενα, πλεον οι eternal champion ειναι μακραν οτι καλυτερο εχω ακουσει απο χεβι μεταλ. Δεν περιγραφεται το ποσο με εχει αγγιξει ο δισκος. Εκανα προχθες μια βολτα στο μοναστηρακι και πηρα 2-3 παλιοτερα χαμμερ. Ενα απο αυτα ηταν το τευχος με τις λιστες του 2016. 30 αλμπουμς και πουθενα το the armor of ire. Πως διαολο γινεται αυτο;
    pinks katarxin. deuteron, to armor of ire vgike apo ti no remorse, elliniki etaireia. ipothetw oti to xamer apla de ta xei kala me ti no remorse k kanane sa na min ipirxe to almpoum

    gia na ginei ginei pio pliris i eikona anaferw istoria pou exw akousei k pisteuw oti sinevei akrivws etsi: prwtopalikaro tou xamer leei se dianomea ksenis diskografikis "an valeis megali diafimisi gia tin etaireia sou sto periodiko" (pio polla lefta gia to periodiko dilladi) "tha sou valw to [tade almpoum pou fernei o sigkekrimenos dianomeas] disko tou mina"

    go figure

  15. #15
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Το συγκεκριμένο σχόλιο φαντάζει άκρως ρεαλιστικό, αν σκεφτείς ότι παραπλήσια λειτουργούσαν και τα υπόλοιπα περιοδικά του ομίλου.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Το τελευταίο πάρτυ του κόσμου.
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 45
    Last Post: 10-06-2011, 10:25
  2. το χεβι.
    By UmbilicalResidue in forum General Discussion
    Replies: 11
    Last Post: 14-08-2005, 16:47
  3. χέβι μέταλ και ενεργητικότητα
    By Kveldssanger in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 18-01-2005, 14:29
  4. χεβι μέταλ και αποφασιστικότητα
    By Kveldssanger in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 18-01-2005, 13:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •