Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Cyberpunk, Steampunk, Sci-fi

  1. #1

    Default Cyberpunk, Steampunk, Sci-fi

    Προτείνετε βιβλία - μετεφρασμένα - από τα συγκεκριμένα είδη, είτε κλασικά/παλαιότερα/αναγνωρισμένα είτε νέα/άγνωστα. Μόνο τον Philip K. Dick έχω ακουστά και βρήκα και το ανάλογο thread στο φόρουμ.

  2. #2
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    e ksekina me neuromancer

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Aleister View Post
    e ksekina me neuromancer
    Είναι μεταφρασμένο; Γιατί σε κάποια βιβλιοπωλεία που τσέκαρα μόλις το 'χουν στα αγγλικά μόνο.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_souvlas View Post
    Quote Originally Posted by Aleister View Post
    e ksekina me neuromancer
    Είναι μεταφρασμένο; Γιατί σε κάποια βιβλιοπωλεία που τσέκαρα μόλις το 'χουν στα αγγλικά μόνο.
    Το είχα πάρει από τα public, εκδόσεις αίολος. Πολύ ωραίο βιβλίο.


    Aleister έχεις διαβάσει την τριλογία? Αξίζει?

  5. #5
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    ta xa diavasei sto lykeio otan pernaga mia cyberpunk fash kalo einai

    kai to BLAME! (manga) einai wraio niko souvla alla poly periploko se ypo8esh

  6. #6
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Neuromancer για cyberpunk και Τhe Difference Engine για steampunk. (= τι θα γινότανε αν ο babbage μπορούσε να φτιάξει το μηχανικό του υπολογιστή και είχαμε κομπιούτερ ταυτόχρονα με τη βιομηχανική επανάσταση)

    από cyberpunk υπάρχει και η εξής τριλογία

    altered carbon
    broken angels
    woken furies

    διάβασα το altered carbon με μεγάλη ευχαρίστηση. εξαιρετική τσιχλόφουσκα, βία σεξ ναρκωτικά στο διάστημα κι έτσι. το broken angels κάπως το βαρέθηκα, το παράτησα στη μέση

    αν σε ενδιαφέρει μεγαλεπήβολο space opera με μισο-πιστευτή φαντασία και mass effect κλίμα, προτείνω ανεπιφύλακτα το fire upon the deep. ο τύπος που το'γραψε είναι computer scientist και έχει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ περιγραφή του ΑΙ (ειδικά στην εισαγωγή)., κρατάει τη σχετικότητα του χρόνου στα ταξίδια (το ταξίδι γι' αυτούς που ταξιδεύουν είναι κρατάει πολύ λιγότερο από ό,τι γι' αυτούς που περιμένουν βοήθεια) και γενικά έπικνεςς οβερ 9000

    από κει και πέρα για σοβαρά, πολιτικοποιημένα αναγνώσματα, Ursula le Guin είναι η φάση. Ξεκινάς από το "ο αναρχικός των δύο κόσμων" (the dispossesed) και συνεχίζεις με ό,τι βρεις μπροστά σου (έχω διαβάσει και το left hand of darkness και μου άρεσε σχεδόν εξίσου)

    αν πρέπει να διαλέξεις κάποιο, ξεκίνα απ' το dispossessed, είναι σοβαρό ανάγνωσμα. όσοι έχουν διαβάσει το εκπαίδευση και εξουσία του μηλιού θα βρουν πολλά κοινά στοιχεία να ταυτιστούν, γιατί στην ουσία ανάμεσα στα άλλα αποτελεί κριτική της ανάπτυξης και διδακτικής της επιστημονικής γνώσης στον καπιταλισμό. το left hand of darkness έχει να κάνει με τις κοινωνικές σχέσεις και την ταυτότητα του φύλου και της σεξουαλικότητας.
    Last edited by rat_poison; 30-09-2014 at 03:21.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  7. #7

    Default

    Ευχαριστώ, παίδες! Τσιμπάω πρώτα Νευρομάντη, μιας και το προτείνετε όλοι και συνεχίζω.
    Ρατ, από Λεγκέν έχω διαβάσει τον "αναρχικό" και, παρόλο που με κούρασε σε κάποια σημεία, μου άρεσε αρκετά. Θα δω και τ' άλλα που λες.

    Το "The Difference Engine" πώς είναι στα ελληνικά; Δεν το βλέπω online σε Πολιτεία και Πρωτοπορεία...


    (υ.γ. Ποιος έβαλε στα ταγκς "gay ikonoklast";; χαχαχα)
    Last edited by nikos_souvlas; 30-09-2014 at 10:03.

  8. #8
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    "gay for ikonoklast" απο ό,τι βλέπω γράφει και αυτό μου θυμίζει ότι για τους δυσλεκτικούς μας φίλους υπάρχει μια υπέροχη ανάγνωση όλου του neuromancer από τον ίδιο τον Gibson. Ψαχτείτε.
    Όχι εσύ nikos_souvlas, εσύ πάρε το παλσο πρώτα.



  9. #9

    Default

    Έχω προφίσιενσυ ΝΑΡίτη (απλά ευχαριστιέμαι τα βιβλία στη μητρική μου) και μάντεψε με ποια έκανα εξάσκηση στην Αγγλία; Την Αννούλα βρε συ.

  10. #10
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μαν μου, δε χρειάζεται να αφιερώνεις χρόνο για να ψάχνεις πράγματα για μένα, η Αθήνα είναι μια τρύπα και εγώ είμαι παντού. Ρώτα τον Agoraphobic πχ που με πετυχαίνει και ντρέπεται να κοιτάει. (πριν με δείρει κάθε φορά)

    Οι πιθανότητες είναι με το μέρος του έρωτα. Πάρε ένα αρκουδάκι:

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Μαν μου, δε χρειάζεται να αφιερώνεις χρόνο για να ψάχνεις πράγματα για μένα, η Αθήνα είναι μια τρύπα και εγώ είμαι παντού. Ρώτα τον Agoraphobic πχ που με πετυχαίνει και ντρέπεται να κοιτάει. (πριν με δείρει κάθε φορά)

    Οι πιθανότητες είναι με το μέρος του έρωτα. Πάρε ένα αρκουδάκι:

    Μπα, δεν έψαξα ιδιαίτερα, είναι μικρός ο κόσμος και μιλάει, αν είσαι μαλάκας και ΝΑΡιτης ταυτοχρονα... Και, αναρωτιέμαι, αφού είσαι παντού, γιατί δεν σ' έχω πετύχει ακόμα, καρδούλα μου; Μόνο στις συνελεύσεις του πυρήνα σου βγαίνεις; <3

    (Και βασικά πάρε τον μπούλο απ' το θρεντ.)

  12. #12
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    ΑΧΧΧΧΧ ΕΣΕΙς ΤΑ ΔΥΟ


  13. #13
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ονειρευομαι συναπαντημα Σουβλα-Ικονοκλαστ και να σκασει ο Η. να τους πλακωσει στα χαστουκια και να χωθει η γιουλαι να τους χωρισει και ολο αυτο να το βιντεοσκοπαει ο Φιρεστρομ

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    ονειρευομαι συναπαντημα Σουβλα-Ικονοκλαστ και να σκασει ο Η. να τους πλακωσει στα χαστουκια και να χωθει η γιουλαι να τους χωρισει και ολο αυτο να το βιντεοσκοπαει ο Φιρεστρομ

    Δεν τρώω χαστούκια από ροζ πουκαμισά με κάμπριο.

  15. #15
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_souvlas View Post
    Έχω προφίσιενσυ ΝΑΡίτη (απλά ευχαριστιέμαι τα βιβλία στη μητρική μου) και μάντεψε με ποια έκανα εξάσκηση στην Αγγλία; Την Αννούλα βρε συ.
    Μερικές φορές εύχομαι να τσακωνόμουνα με τον ονιμπότσο, μπορεί να είναι καθυστερημένος αλλά δε θα έψαχνε όλη μέρα στο facebook να βρει πώς λένε την αδερφή μου για να tr0ll@r€1 με πολύ πετυχημένο τρόπο, εύγε σιχαμένε.

Similar Threads

  1. Cyberpunk pictures
    By Vasilias in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 5
    Last Post: 19-11-2003, 14:10
  2. Cyberpunk
    By Vasilias in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 2
    Last Post: 30-10-2003, 23:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •