Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35

Thread: Ποιος εισαι Steve Albini ?

  1. #16
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Εγώ θα σας πω ένα μυστικό Παύλε και πάνκη, που ξέρω τη φάση από τα μέσα (λολ, έχω να ηχογραφήσω 5 χρόνια):

    Αν δεν ήταν οι παραγωγοί, οι μισές ροκ μπάντες που είναι γνωστές σήμερα θα ήταν άγνωστες. Και αυτό όχι γιατί οι παραγωγοί τους γράψανε τραγούδια. Αλλά αν δεν ήταν ο Brian Eno πχ να τσιτώσει τα chorus, δε θα υπήρχε new-wave σήμερα, δε θα επαναλάμβανε καμία άλλη μπάντα αυτή την ιδιαιτερότητα που που ανέδειξε αυτός.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    195

    Default

    εμενα για να πω την αμαρτια μου μ αρεσε πολυ και το attack on memory του '12 οπου το βαλε το χερι του (χαρακτηριστικοτατος ηχος)
    SAME SHIT DIFFERENT ASS

  3. #18
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    Ενα αλλο που με εκανε εθνικα υπερηφανο () ειναι οτι ητανε παραγωγος στον δισκο των δικο μας Bokomolech ,το Jet lag (1997).κλικ
    Μόλις είδα ότι από ελληνικά σχήματα έχει κάνει δουλειά και σ'αυτούς

    http://www.discogs.com/Barb-Wire-Dol...elease/4073478

    ακούς δείγμα εδώ
    πόσα λεφτά έχουν αυτά τα τσόλια, τελικά;

    ειλικρινά, γαμημένα δύσκολο να σταχυολογήσουμε δίσκους στους οποίους έχει ανακατευτεί ο Αlbini.

    ας πούμε όμως για μερικές από τις μπάντες της Amphetamine Reptile και της Touch and Go που ανακατεύτηκε:

    στον ήχο των math τοτέμ Don Caballero μέχρι και το 2000:



    στους Boss Hog του Cold Hands το '90:



    στους συγκινητικούς Tar:



    στους αγαπημένους του Λεκέ, Τad:



    στους Brainiac:



    και κάπου εδώ ψιλοκουράστηκα παιδγιά, γιατί η λίστα δεν έχει τελειωμό.
    μερικοί άλλοι απαραίτητοι ηρωικοί δίσκοι:

    Head of David – Dustbowl (1988 )

    Pussy Galore – Dial M for Motherfucker (1989)

    Breadwinner – Burner (1994)

    Oxbow – Let Me Be a Woman (1995)

    αδιανόητες συνεργασίες με χαρτκορίλες τύπου Bloodlet, Zao, Trash Talk.
    με κάτι Melt Banana, Burning Witch..

    με αυτά και με τ'άλλα καταλήγουμε ότι αν ασχολιόσουν και ασχολείσαι σοβαρά με την μουσική αυτή, όλο και κάποιον δίσκο του θα'χεις ακούσει.
    δεν γίνεται αλλιώς.

    επίσης ζητώ να τοποθετηθεί ο πάνκης για τον δίσκο πού έκανε ο Steve με τους Les Thugs το 1996,
    καθότι αυτός μας τους σύστησε.
    Last edited by Kaserinos; 19-07-2014 at 12:16.

  4. #19
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    συγκεκριμένα και για αυτά που με αφορούν, και οι zao και οι bloodlet έκαναν απαράδεκτες ηχογραφήσεις στον albini. καλώς ή κακώς έχει πολύ συγκεκριμένη άποψη για τον ήχο που πρέπει να έχουν ΟΛΟΙ, και καλά κάνει (γι' αυτό τον πληρώνουν). αλλά εγώ μια φορά προτιμώ την ποπίλα του nevermind από το in utero, αν έπαιζα ποστ-μαθ ίσως ηχογραφούσα κι εγώ στον μαν. +1 στον πάνκη.

  5. #20
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Ενα ωραίο δείγμα απο τα μέσα των 00s
    My dog, it's full of trash!

  6. #21
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Τι ωραίο θρεντ ρε μαλάκες, να το ξαναπώ!
    Επίσης να πω επώνυμα ότι αυτοί Barb Wire Dolls είναι πιο θλιβερή φάρσα ακόμα και από ...δεν ξέρω καν τι! Είναι απλά θλιβεροί γαμώτο, ότι και να πω θα βγάλω χολέρα, φάκεν.

    Τώρα ακούω ένα άλμπουμ των Shellac... έχω αρχίσει να ξύνω την επιφάνεια του θέματος "Steve Albini ως μουσικός". Αυτό που διακρίνω σταθερά στην έκφρασή του είναι μια αυθόρμητη, παιδική, έλλειψη επιτήδευσης. Είναι τόσο ακέραιος στην διάθεση του να παίξει μουσική και να περάσει καλά, που χαλαρώνει και τον ακροατή... Δεν σου επιτρέπει ποτέ να νιώσεις ποτέ άβολα με το να πετάξει κάποιο "κλισέ", κάποια υπερβολή, κάποια ροκ/πανκ/μεταλ/γουατέβα μανιέρα... Είναι ένας ευφυέστατος, ανήσυχος ...14χρονος που σου λέει τα δικά του!
    Υπάρχουν ένα σκασμό punk-ethic καλλιτέχνες εκεί έξω, που απλά θέλουν οτιδήποτε άλλο από το να παίξουν μουσική, ε και όσο και να περιχαρακωθούν μέσα στο diy, το minimal, το underground, το extreme... έρχονται στην μάπα σου και παίζουν μαλακιές... και συχνά είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τον καλό μουσικό από τον τύπο-που-ψάχνει-τρόπο-να-αναγνωριστεί-ή-δεν-ξέρω-τι-στον-μπουτσο.

    Αυτός ο τύπος το κάνει για να γουστάρει, για την έκφραση και κακά τα ψέματα, ασχολούμαστε μαζί του επειδή το κάνει καλά.

    Spoiler
    This thread is still officially about music. Ποιός το περίμενε.

    Deafening, painstaking, BB King

  7. #22
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Προσφατη αλμπινικη ανακαλυψη , οι γιαπωνεζοι Zeni Geva.Δεν μπορω ακριβως να προσδιορισω τι παιζουν ,ειναι βομπα και κτηνωδες παντως.Α και παιζει ο-νομιζω γνωστος απο καπου - kk null.



    Κατα τα αλλα γιαπωνεζοι <> Υπολοιπος κοσμος

  8. #23
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Κασερίνε, όλοι οι δίσκοι των Les Thugs είναι εξαιρετικοί, οπότε και το Strike δεν μπορεί να μην είναι σπουδαίο.

    Σουβλα γενικά με το post-hardcore δεν τα είχα ποτέ καλά, οπότε γιατί να τα έχω καλά με τους Shellac? Τους άκουσα 1-2 φορές κάποτε και μου φάνηκαν απίστευτα βαρετοί. Δεν θα μιλήσω για το 99% των μπαντών της Amphetamine Reptile/Sub Pop γιατί θα σε στεναχωρήσω.

    Να πούμε ότι ο Albini έχει κάνει παραγωγή στο Full Scale Assault των Vitamin X.



    Stam, αυτό που λες είναι αλήθεια. Αλλά πραγματικά, ποτέ δεν με ένοιαζαν οι παραγωγοί κτλ. Ούτε καν ο Don Fury.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  9. #24
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Σαν μουσικός δεν με πολυτρελαίνει. Έχω διάφορα άλμπουμς του αλλά δε νομίζω να τα έχω ακούσει πάνω από πέντε φορές το καθένα (άντε λίγο παραπάνω τους Big Black.) Αυτή η συνεπής έλλειψη μελωδίας και το στρυφνό μουσικό στυλ με χαλάν αρκετά.

    Σαν μηχανικός ήχου, παραγωγός, ό, τι είναι τέσπα, μάλλον διαμόρφωσε με μικρή βοήθεια το πως ακούγεται το Indie rock που μου αρέσει. Τα δισκάκια με Bokomolech έχουν επανεκτιμηθεί. Νομίζω βρίσκονται σίγουρα πλέον μέσα στην 20άδα καλύτερων Indie rock δίσκων (αν και μάλλον στη δεύτερη δεκάδα απ' τις δύο.) Οπότε ξαναμπλέκω το εγκώμιο τους εδώ μπας και καταλάβουμε τι έχει παίξει γενικά με αυτήν την μπάντα:






    Τρομερά καλοδουλεμένοι δίσκοι. Είχαν καλή ιδέα αυτού που ήθελαν να πετύχουν. Κρίμα που δεν ηχογράφησαν και το Ιnsect μαζί του να το έβαζα κι αυτό εδώ. Και είναι μια κοσμική αδικία που δεν τους πήρε η Touch and Go (η οποία έχει γεμίσει παλτά από τότε.)

  10. #25
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Βρηκα την συνεντευξη που ελεγα στο αρχικο μου ποστ ,που τον ανακαλυψαν σε ενα ποκερ φορουμ (εδω).Αξιζει, ριχτε μια ματια ,λεει και για τους Βοκομολεχ κατιτις.

    Ενδεικτικος διαλογος :

    Q:Vinyl or Digital ?
    A:Neither.. I go straight for the vagina. You find them on women.
    Last edited by Jacknife; 20-07-2014 at 14:51.

  11. #26
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    συγκεκριμένα και για αυτά που με αφορούν, και οι zao και οι bloodlet έκαναν απαράδεκτες ηχογραφήσεις στον albini. καλώς ή κακώς έχει πολύ συγκεκριμένη άποψη για τον ήχο που πρέπει να έχουν ΟΛΟΙ, και καλά κάνει (γι' αυτό τον πληρώνουν). αλλά εγώ μια φορά προτιμώ την ποπίλα του nevermind από το in utero, αν έπαιζα ποστ-μαθ ίσως ηχογραφούσα κι εγώ στον μαν. +1 στον πάνκη.
    Εσύ ειδικά, αν δεν ήταν ο Ross Robinson, θα άκουγες W|A|S|P.

  12. #27
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    μόνο χιπχοπ θα άκουγα που ο παραγωγός γράφει και τα αδυσώπητα μπιτάκια, φλώρε.

  13. #28
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Αυτός. 1-0.

  14. #29
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Αυτός. 1-0.
    Ω ΡΕ ΠΛΑΚΕς

  15. #30
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    συγκεκριμένα και για αυτά που με αφορούν, και οι zao και οι bloodlet έκαναν απαράδεκτες ηχογραφήσεις στον albini. καλώς ή κακώς έχει πολύ συγκεκριμένη άποψη για τον ήχο που πρέπει να έχουν ΟΛΟΙ, και καλά κάνει (γι' αυτό τον πληρώνουν). αλλά εγώ μια φορά προτιμώ την ποπίλα του nevermind από το in utero, αν έπαιζα ποστ-μαθ ίσως ηχογραφούσα κι εγώ στον μαν. +1 στον πάνκη.
    Εσύ ειδικά, αν δεν ήταν ο Ross Robinson, θα άκουγες W|A|S|P.
    wasp μια χαρά θα ταν τοτε το παιδι!
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Ποιός D&D Character είσαι?
    By Παρακμιακό Εργαλείο in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 74
    Last Post: 06-01-2018, 17:16
  2. Ποιός είναι ποιος?[THRASH ATTACK version]
    By House Of Low Culture in forum General Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 02-04-2011, 11:34
  3. R.I.P. Steve Lee
    By lebowski in forum Music Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 07-10-2010, 01:52
  4. Πες μου, τι είσαι;
    By Dark-Avenger in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2005, 01:53
  5. Steve Vai on Yngwie
    By Dragonlord in forum Musicians Chat
    Replies: 24
    Last Post: 30-01-2004, 16:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •