Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Ποιος εισαι Steve Albini ?

  1. #1
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default Ποιος εισαι Steve Albini ?

    ( ΠΡΟΣΟΧΗ! ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΚΑΙ ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΟ ΝΑΜΕΔΡΟΠΠΙΝΚ και ΛΙΝΚς!)

    Μια ερωτηση που ολοι λιγο πολυ εχουμε κανει στον εαυτο μας (νοτ).Μα ποιος ειναι τελοσπαντω αυτος ο αλμπινος που ακουμε οταν πινουμε την ποταρα μας ,στο διπλανο τραπεζι να συζητανε οι παρεες .Ειναι τοσο καλος οσο λενε?Ολα αυτα τα ερωτηματα θα απαντηθουν στο παρον θρεντ απο εμενα, αλλα και απο εσενα χρηστη του ΕΡ.

    Σκοπος του παροντος θρεντ ειναι να δουμε τη δουλεια του Steve του Albini , ως παραγωγου ,ως μουσικου αλλα και ως ανθρωπου της μουσικης/τεχνης γενικοτερα ,ο οποιος εκφραζει την γνωμη του πανω σε αυτη χωρις να πολυνοιαζεται για τους διαφορους που ειναι αντιθετοι σε αυτην.Σημαντικο επισης ειναι η γνωμη του για το ιντερνετ που ειναι ακρως αντιθετη με αυτην που θα περιμενε να εχει καποιος της μουσικης βιομηχανιας-της ιντι μεν -βιομηχανιας δε. ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ!

    Ο ΠΑΡΑΓΩΓΟς: Ο Steve Albini ειναι ενας απο τους πιο πολυσχιδης ,ταλαντουχους και δε_βαζω_κωλο_κατω παραγωγους της μουσικης βιομηχανιας.Εχω διαβασει οτι εχει υπαρξει παραγωγος σε πανω απο 1000 δισκους σε καλλιτεχνες οπως PJ Harvey,Jesus Lizard,Cheap Trick ( χααχ),The Breeders ,High on fire , εντ δε λιστ γκοους ον.Προφανως και ειναι ταγμενος στον αναλογικο ηχο -πραμα που το εχει δηλωσει- απο τις αρχες που αρχισε σανπαραγωγος καπου στις αρχες της δεκαετιας του 80' μεχρι και σημερις.Γεννημενος στο Σικαγο και ζωντας εκει, εχει δημιουργησει τα Εlectrical Audio,ενα στουντιο το οποιο εχει βγαλει πολλους και τεραστιους δισκους.Ο ιδιος δεν ειχε προβλημα να ειναι παραγωγος σε χαρντ ροκ,μπουνταλαδικο ντουμ μεταλ ,πανκ ροκ,χαρντκορ και οτι αλλο υπαρχει ως ειδος και υποειδος στη μουσικη.Ενα αλλο που με εκανε εθνικα υπερηφανο () ειναι οτι ητανε παραγωγος στον δισκο των δικο μας Bokomolech ,το Jet lag (1997).κλικ

    Οι αγαπημενοι μου δισκοι στους οποιους βρισκεται πισω απο την κονσολα ειναι η εξης (ραντομ):
    Jesus Lizard - Goat (1991),Liar (1992)
    Om - Pilgrimage (2007)
    Dazzling Killmen - Dig out the switch (1992)
    Neurosis - A sun that never sets ( 2001)
    Crain- Speed (1992)

    Οσοι κατεχεται τις μπαντες που εχει στο ενεργητικο του οπως Nirvana,Pixies,Superchunk,Slint ,Silkworm,Jawbreaker και οτι αλλο ξεχασα χωθειτε και πες τε τι γνωμη σας.


    Ο Μουσικος : Ως μουσικος ο αλμπινις ειχε τρια σχηματα με τα οποια δραστηριοποιηθηκε, τα οποια ειναι τα εξης:

    Big black:Η πρωτη μπαντα του οι οποιοι επαιζαν απο το 1981 μεχρι το 1987.Οι ιδιοι λεγανε οτι παιζανε πανκ ροκ ,αλλα νταξ δε το λες και πανκ ροκ ,μαλλον ισως θορυβωδες ροκ/ινταστριαλ ,με μελη απο τους πολυ καλους πανκς Naked Raygun, και ενα ακουραστο drum machine ακομα και στα λαιβς τους. Πανκς στη νοοτροπια ισως γιατι θιγανε θεματα οπως μισογυνισμος,βια,ρατσισμος και τετοια θεματα ταβοο της εποχης και οχι μονο.Ο αγαπημενος δισκος για μενα ειναι το Songs about Fucking (1987) αλλα τσεκαρετε και το Atomizer ( 1986).Ριχτε μια αυτια εδω και σε μια πολυ καλη διασκευη στoυς Kraftwerk εδω.

    Rapeman:Μετα την διαλυση των προανεφερθεντων ,σχηματισε τους Rapeman, με ονομα παρμενο απο ενα γιαπωνεζικο κομιξ ,μαζι με τον μπασιστα των Jesus Lizard , και στα ντραμς τον ντραμερ απο τους Scratch Acid και Big Boys.Αρκετα κτηνωδεις και αυτοι, στα ιδια θορυβωδη χναρια των Big Black.Τσεκαρετε το μοναδικο τους δισκο Two Nuns and a Pack Mule (1988 ).Aκουστε δειγμα δωρεαν εδω και μια διασκευη στους Dicks εδω.

    Shellac:Και αυτη στα δια μοτιβα ,του θορυβου δλδ αλλα τους εχουν βαφτισει ποστ χαρντκορ.Ιδρυθηκαν το 1994 και το Σεπτεμβρη βγαζουν καινουργιο αλπουμ.Τελοσπαντω ,εχω ακουσει μονο τα 1000 hurts (2000) και At action Park (1994) τα οποια ειναι αρκετα δυνατα.Τσεκεραου εδω και εδω.
    Ενα πραμα που με κανει και χασκογελω με την παρτη του ειναι οντας νερντουλας/νεανιας στους big black,αδυνατος, με γυαλια και πασαλλειμενος με αιματα τα τραγουδαει με στομφο '' I THINK I FUCKED YOUR GIRLFRIEND ONCE ,MAYBE TWICE I CAN'T REMEMBER'' .Επισης εχει απο την αρχη ωσ σημερα περασμενη την κιθαρα του στη μεση του (κλικ)( το οποιο πρεπει να ναι τερμα βολικο).Ειχε και μεταλλικες πενες που βγαζανε πολυ ιδιαιτερο ηχο στημ κιθαρα.

    Ο ανθρωπος της μουσικης/τεχνης:: Οντας χωμενος απο πολυ παλια στη μουσικη ,απο το πανκ και το ιντι ροκ μεχρι οτι αλλο υπαρχει , εχει αποψη για πολλα θεματα οσον αναφορα τη μουσικη.Ενα απο αυτα ειναι οτι η ανταλλαγη μουσικης μεσω ιντερνετ ειναι οτι καλυτερο εχει ανακαλυφθει στο ροκ ,μετα το πανκ διοτι οι καλλιτεχνες και οι ακροατες ερχονται σε επαφη πιο ευκολα και γενικα υπαρχει ειλικρινεια στη φαση γιατι δεν μπλεκονται γκαφρα και συμφεροντα (εδω).Ενα απο τα αγαπημενα του βιντεο ειναι αυτο,στο οποιο μιλαει για το πως ηρθε σε επαφη με το πανκ ακουγοντας το Rocket To Russia των Ραμονς (κλικ).Μια συνεντευξη που μιλαει για ολους και για ολα στη μουσικη βιομηχανια (εδω).Α και οντας τρελο καιδι με το ποκερ ,σε καποια φαση αποκαλυφθηκε ποιος ειναι σε ενα φορουμ για αυτο ( ποκερ) και διαβαστε τι λεει για το In Utero των νιρβανα ( το οποιο ξεχασα να αναφερω ) στο οποιο ητανε παραγωγος και αλλα θεματα με τη μουσικη (εδω).

    Λοιπον, αυτα τα λιγα, ΚΡΑΞΤΕ ,ΠΙΝΚΑΡΕΤΕ ,ΔΩΣΤΕ ΓΝΩΣΗ ,ΑΡΚΟΥΔΙΑΣΤΕ .
    Spoiler
    Παρτε και μια αστεια εικονα


    Last edited by Jacknife; 27-07-2014 at 22:01. Reason: Βιασυνη

  2. #2
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    το καλυτερο Αρειανακι εισαι

  3. #3
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Θελω να ακουσω γνωμη του Κυριου λεκε , Reject και (εννοειται) οποιανου αλλου θελει επι του θεματος.

  4. #4
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Σαν παραγωγό τον ήξερα... τους Big Black δεν τους είχα ακούσει... τώρα χαζεύω για μεταχειρισμένα CD. *Ναι, είμαι κάφρος, δεν έχω πικάπ, έχω καλό σιντιπλέηερ και αντίστοιχα μια μικρούλα συλλογή...CD!
    Τι ωραία πράματα σκάλισες Τσάκναηφ!

    Deafening, painstaking, BB King

  5. #5
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    αθρωπας που τον εχει ξεχεσει η Καρτνεη Λοβ (''εχει μικρα δαχτυλα, βαζει φωτια στις κλανιες του, διαβαζει πορνοπεριοδικα με πιπιτσες με μικρα στηθη και κατεστρεψε το αλμπουμ της P.J.Harvey'')
    ειναι ΚΑΛΟΣ

    επισης σημαντικη στιγμη η παραγωγη του στο Page/Plant αλμπουμ


    oi Big Black γαμανε και γδερνουν
    Set Me On Fire

  6. #6
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Για μένα πάντως τα albums που θα'βαζα να ακούσει κάποιος που θέλει να καταλάβει τι είναι ο λεγόμενος "Albini ήχος" (και τα πιο αναγνωρισμένα/αναγνωρίσιμα) είναι τα προσωπικά του project (με προσωπική προτίμηση στον ήχο των shellac) και τα Nirvana - In Utero (cptn obvious), Pixies - Surfer Rosa και Breeders - Pod (το αγαπημένο μου). Από τα λιγότερο χαρακτηριστικά του λατρεύω τον ήχο του Yanqui UXO και μάλλον ο,τι μέταλ έχει κάνει (Blessed Black Wings \m/).

    Στο site του Electrical Audio τρέχει και ένα πολύ καλό forum - ιδιαίτερα ενδιαφέρον για μουσικούς. Πολλοί από τους χρήστες του έχουν και τρομερές μπάντες (θυμάμαι πχ τους The Gary που'χε προτείνει κι εδώ παλιότερα ο minmin).
    Last edited by Shirime; 18-07-2014 at 23:09.

  7. #7
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Big Black σαφώς και στηρίζουμε.

    Όπως και Rapeman.

    Οι Shellac δεν μου αρέσουν καθόλου...

    Το 7αράκι που έβγαλε σαν Stations του 1981 μου αρέσει πολύ, κλασσικό new wave.

    Τώρα σαν παραγωγός μου είναι αδιάφορος όπως όλοι οι παραγωγοί.....
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  8. #8
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    σαν παραγωγός μου είναι αδιάφορος όπως όλοι οι παραγωγοί
    wat

  9. #9

    Default

    Ωραίος ο θρεντ στάρτερ. Από αυτά τα ροκ εν ροκ δε ξέρω πολλά εγώ, αλλά από φλωριές με ορχήστρες και άρπες και τέτοια έχει κάνει το Ys της Joanna Newsom (αριστούργημα κλπ, τα έχω πει πολλές φορές). Σα παραγωγός/ρικόρντερ/μίξερ είναι ονομαστός για την μανία με το να ηχογραφεί δεκάδες μικρόφωνα ανά όργανο και να κάνει τη δουλειά του μιξάροντας αυτά, αντί να καίγεται με τα eq και λοιπές επεξεργασίες όπως οι πιο πολλοί μοντέρνοι. Γενικά σαν ήχο έχει αυτή την υπέροχη καθαροβρωμιά, που σου δίνει την εντύπωση ότι είναι lo-fi χωρίς να είναι, όλα στεγνά και ψηφιακά reverb εννοείται ούτε από χιλιόμετρο. To In Utero φαντάζομαι είναι ενδεικτικό, έστω και εάν το μαστεράρισαν όσο μπορούσαν μετά για να το κάνουν πιο εμπορικό και αυτός το αποκύρηξε. Το wiki του δίσκου είναι απολαυστικότατο. http://en.wikipedia.org/wiki/In_Utero_(album). Επίσης όσα άρθρα του βλέπω εδώ και εκεί πάντα παρουσιάζουν ενδιαφέρον.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  10. #10
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ο Αλμπινος εχει αυτοπροσδιοριστει εδω και κατι δεκαετιες ως ''μηχανικος ηχου'' (ή καπως ετσι)
    τουτεστιν, καμια σκεσις με ''παραγωγος''

  11. #11
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Επισης ,ενδιαφερον εχει στην ιστοσελιδα των Electrical Audio studios μπορεις να υπολογισεις ποσο λεφτα θα σου στοιχισει να ηχογραφησεις με την μπαντα ,ποιον παραγωγο,αν θα μεινεις εκει ,ποια αιθουσα,ποσα λεπτα μουσικης κτλ.Με ενα υποθετικο υπολογισμο ,για την υποθετικη μου μπαντα ειμαι στα $5450.Τα αξιζει?Σιγουρα αλλα ...... (κλικ)

    εντιτ:Καπου ειχα διαβασει οτι οι υπερκαρασαπιοι Iron Monkey θελανε να ηχογραφησουν το τριτο αλμπουμ με την αφεντια του αλλα δυστυχως διαλυθηκαν πριν γινει το οτιδηποτες (αχρηστη ινφο της ημερας).
    Last edited by Jacknife; 19-07-2014 at 00:43.

  12. #12
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    Τώρα σαν παραγωγός μου είναι αδιάφορος όπως όλοι οι παραγωγοί.....
    ακριβώς το ίδιο, ποτέ δεν έδωσα σημασία σε παραγωγές και τέτοια
    από την άλλη στο τοπ 3 μου είναι οι dead moon με τις mono ηχογραφήσεις, τα φάλτσα τους κλπ
    οπότε ένα πρόβλημα στα αυτιά το παραδέχομαι

    τον πάω τον Αλμπίνι και έχει βάλει το χέρι του σε πολλά αγαπημένα άλμπουμ




  13. #13
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Πολύ ωραίο θρεντ. Ο Αλμπίνι σε μια εξαιρετική εποχή έχει account στο ER που θέλουμε.

    Τόταλ ρισπέκτ σε όλες τις παραγωγές που έχει κάνει. Από μπάντες έχω ακούσει μόνο τους Shellac (για πείτε τι να κοιτάξουμε από τις άλλες δύο) οι οποίοι είναι γεγονός ότι δε μου είπαν και πολλά πράγματα (όχι και πολύ διεξοδικό άκουσμα).
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  14. #14
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    Ενα αλλο που με εκανε εθνικα υπερηφανο () ειναι οτι ητανε παραγωγος στον δισκο των δικο μας Bokomolech ,το Jet lag (1997).κλικ
    Μόλις είδα ότι από ελληνικά σχήματα έχει κάνει δουλειά και σ'αυτούς

    http://www.discogs.com/Barb-Wire-Dol...elease/4073478

    ακούς δείγμα εδώ

  15. #15

    Default

    Οι Shellac δεν μου αρέσουν καθόλου...
    Τι θα γίνει με σένα ρε Ριτζέκτ; Τρως πολύ σπανακόρυζο μήπως;

    Ωραίο θρέντ. Κατεβάζω rapeman - δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ.




Similar Threads

  1. Ποιός D&D Character είσαι?
    By Παρακμιακό Εργαλείο in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 74
    Last Post: 06-01-2018, 17:16
  2. Ποιός είναι ποιος?[THRASH ATTACK version]
    By House Of Low Culture in forum General Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 02-04-2011, 11:34
  3. R.I.P. Steve Lee
    By lebowski in forum Music Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 07-10-2010, 01:52
  4. Πες μου, τι είσαι;
    By Dark-Avenger in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2005, 01:53
  5. Steve Vai on Yngwie
    By Dragonlord in forum Musicians Chat
    Replies: 24
    Last Post: 30-01-2004, 16:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •